Toppolitikere betalt af 3F: Se hvem her - Politik | www.bt.dk
Udgivet for 285 dage siden i Politik
Tilføjet 12/08 11:12 til Boblere af Medicinmanden
Kilde: bt.dk
Godt venstrefløjens politikerne er objektive og ikke tager hensyn til mulige personlinge forhold.
Det kan BT i dag afsløre.
Wow, sikke en "afsløring". Det er da almen viden at 3F støtter partier på venstrefløjen, og at der foregår et samarbejde mellem parterne. Ligesom der selvfølgelig også gør det mellem forskellige organisationer og partier på blå fløj.
Naturligvis må de det, det er ikke ulovligt - men en masse mener jo de ikke burde gøre det. Mener du det er i orden politikere blander sig, ytrer en mening? Jeg troede det ærlig talt ikke.
Nærværende Mette Frederiksen, der bliev støttet økonomisk af 3F i valgkampen for under 1 år siden, hvorved 3F blander sig i dansk politik og den demokratiske proces, mener f.eks ikke Venstres politikere bør have en mening om Veljegården
Vi kan forstå at blå blok på ingen måde lader sig påvirke at de penge som de modtager fra feks arbejdsgiverne og arbejdsgiverne kun giver tilskuddene for at kunne påvirke en udvikjling generelt.
Politikerne fra blå blok har flere gange pure afvist at nogen kan købe sig til direkte indfyldelse.
Det samme gælder selvfølgelig for venstrefløjen.
Prøv at finde én dansk virksomhed eller organisation UD OVER 3F, der har 10 medlemmer/ansatte i folketinget?? Det er sgu skræmmende, du! Og særligt når samme organisation går ind for tvang, afpresning og mafia-metoder - og gemmer sig bag lovligheden deraf...
Hvis der i din kommentar ligger at det skulle være muligt at købe sig til direkte indflydelse så tror jeg du tager grundigt fejl.
Det gælder både for Saxo Bank og 3F.
Trykkefrihedsselskabet er et godt bud, der er flere politikere i selskabets bestyrelse, og uden at vide det præcist, så vil jeg vove den påstand at de garanteret er flere medlemmer af selskabet der er MF'ere. Selskabet praler direkte med at de har flere politikere som medlemmer. Pia Kjærsgaard, Søren Krarup og Jesper Langballe er medlemmer af TFS-Rådet.
Uffe Elleman-Jensen, Søren Pind og Poul Schlüter var medstiftere af CEPOS.
Søren Krarup, Jesper Langballe og Søren Pind er tidligere medlemmer af Den Danske Forening.
Dansk Israelsk Selskab har mange politikere i deres bestyrelse, blandt andet Arne Melchior, Jette Plesner Dali og Lene Kattrup.
Der er mange eksempler på blå politikere, der også er medlemmer af forskellige interesseorganisationer.
Stensikre kandidater: Venstre, Socialdemokratiet, Danske Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre og Enhedslisten.
Potentielle kandidater: DJØF, Dansk Magisterforbund.
Se, de små soldater er sendt på en damage control mission.
Mon dog den ene side har noget at lade den anden høre?
Endnu en grund til at 3F er så dyr en fagforening - ren pengemaskine :]
Nej da - alle pengene går til at kæmpe for medlemmernes sag og til at forhandle gode, rimelige overenskomster (sarkasme kan forekomme).
Endnu en af grundende til at så mange unge melder sig ud af 3F. De ønsker ikke at betale til foreningens råddenskab.
Mette Frederiksen er vanen tro den allermest hykleriske :
Der er ingen form for støtte til min valgkamp, der på nogen måde afgør, hvordan jeg tager stilling til væsentlige spørgsmål om den danske model eller andre spørgsmål for den sags skyld. Her handler det ene og alene om mine holdninger og værdier som socialdemokrat.
Sjovt nok mener de samme politikere, at det er et kæmpe problem at LA modtager støtte af Saxo Banks ejere. Ja, under valgkampen kaldte f.eks Helle T LA for "Saxobank-partiet".
Fremadrettet må vi nok kalde Mette Frederiksen et al for 3F-politikerne. Det er kun fair, de mener jo selv koblingen er rimelig.
Måske skyldes det, at Mette Frederiksen er af den opfattelse, at der godt nik ikke stilles skriftlige krav om modydelser, men at de er underforstået... og så kan det jo blive et problem for LA.. .men aldrig for MF... ?
Jeg tror Mette Frederiksen siger hvad der passer hende, uden skelen til en indre logisk sammenhæng, vel vidende at en hel masse vil tro hende blot fordi hun siger det og en masse medier vil lappe det i sig som uforfalsket politisk moral, uden at være opmærtksom på dobbeltmoralen. Folk og fæ (medier) glemmer hurtigt.
Fagbevægelsen opkræver blodpenge fra de købte politikere - f.eks når Leif Lahn, Arbejdsmarkedsordfører (S) opfordrer kommuner til at "sige nej" til virksomheder med ansatte i de 'gule fagforeninger'. Han vil altså afskære 400.000 personer fra at lave arbejde for kommunerne.
Iøvrigt beskæmmende, at helt lovlige foreninger bliver påklæbet skældsordet 'gul forening' - selv af politikere. Mon ikke snart vi ser et forslag om, at medlemmer af disse 'gule foreninger' skal bære gule armbind?
Iøvrigt beskæmmende, at helt lovlige foreninger bliver påklæbet skældsordet 'gul forening' - selv af politikere.
I øvrigt beskæmmende, at helt lovlige foreningers helt lovlige metoder bliver påklæbet skældsordet "mafia metoder" - selv af politikere.
Mon ikke snart vi ser et forslag om, at medlemmer af disse 'gule foreninger' skal bære gule armbind?
Mon ikke vi snart ser et forslag om, at disse "mafia metoder" skal forbydes? Eller vent, det har vi vist set...
I øvrigt beskæmmende, at helt lovlige foreningers helt lovlige metoder bliver påklæbet skældsordet "mafia metoder" - selv af politikere.
Der er vel som at kalde en spade for en spade.
Hvorfor er det et skældsord? Og er det et større skældsord end fx røde fagforeninger?
Læg i øvrigt mærke til, hvor farvet artiklen på dansk Wikipedia er:
Hvordan synes du den er meget farvet? Jeg kan umiddelbart få øje på en enkelt fejl, nemlig "at de gule fagforeninger ikke forhandler overenskomster med arbejdsgiverne". Det er vist ikke helt korrekt, da de vel har forhandlet med nogle få arbejdsgiverforeninger.
I øvrigt er du jo velkommen til at ændre i den.
"Hvordan synes du den er meget farvet? Jeg kan umiddelbart få øje på en enkelt fejl, nemlig "at de gule fagforeninger ikke forhandler overenskomster med arbejdsgiverne". Det er vist ikke helt korrekt, da de vel har forhandlet med nogle få arbejdsgiverforeninger."Den sproglige kontrast til "traditionelle fagforeninger".
Tjah,...
"Dermed kommer lønmodtagerne i en virksomhed til at nyde godt af en overenskomst, det traditionelle fagforbund, har kæmpet for og forhandlet på plads.["
"Det kan derfor argumenteres, at disse forbund ikke er nært så godt udrustet som de traditionelle til at varetage 'sær-interesser', og at en mere rammende beskrivelse ville være at betegne disse som blå fagforbund idet de primært tilgodeser arbejdsgiverens interesser"
Osv.
Tydeligvis skrevet af én med sympatier for de røde fagforbund.
I øvrigt er du jo velkommen til at ændre i den.
Gider ikke.
Men der står jo længere nede, at det er kritikernes synspunkter. Det udstilles jo ikke som et faktum.
Det kunne muligvis fremstå lidt mere tydeligt.
Men der står jo længere nede, at det er kritikernes synspunkter. Det udstilles jo ikke som et faktum.
Ja, men det gælder jo hver anden sætning. Min pointe er netop at det kun er kritikernes synspunkter, der fremføres. At det så er tydeligt angivet gør jo ikke det skrevne mindre ensidigt.
Flere artikler fra Politik
Kinnocks skat - Dagens avisleder - JP
Udgivet for 7 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 07:39 til Boblere af Poul Højlund
Kilde: jyllands-posten.dk
Sjusk i Skat: Krævede 2,8 mio. i restskat - undersøgte sagen bagefter
Udgivet for 2 timer og 24 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 13:04 til Boblere af mlp
Kilde: bt.dk
Ny aftale gør det lettere at blive dansk statsborger - Kravene til ansøgeres selvforsørgelse bliver lempet
Udgivet for 5 timer og 1 minut siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:27 til Boblere af mlp
Kilde: bt.dk
Video:Stockholm stod i flammer for femte nat i træk - Gadekampene fortsætter i socialt belastede kvarterer
Udgivet for 5 timer og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:15 til Boblere af mlp
Kilde: politiken.dk
Mælketandspolitikeren Astrid Kragh stikker igen næsen frem
Udgivet for 5 timer siden i Politik
Claus Hjort om Venstres slingrekurs ; Regeringen begår løftebrud - vi modnes
Udgivet for 2 timer og 1 minut siden i Politik
Tilføjet 24/05 13:27 til Boblere af mlp
Kilde: politiken.dk
Holger K. afviser DF: Skattedirektør bliver ikke fritstillet
Udgivet for 5 timer og 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:23 til Boblere af mlp
Kilde: bt.dk
Professor giver 12 for udspil om karakterer til tiårige
Udgivet for 3 timer og 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 11:45 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: b.dk
Forældre holder ferie - mens børnene ryger i institution - Både ressourcesvage og stærke forældre ikke holder ferie med
Udgivet for 4 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:35 til Boblere af mlp
Kilde: bt.dk
Stort flertal har problemer med fri abort. http://www.avisen.dk/stort-flertal-har-problemer-med-fri-abort_219568.aspx
Udgivet for 2 timer og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 11:58 til Boblere af Jacob Hedegaard Rosenberg
Nye krav på tavlen i skoleforhandlinger - Nationalt | www.b.dk
Udgivet for 7 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 07:34 til Boblere af Søren Hansen 2
Kilde: b.dk
59-årig mand i koma efter muslimsk overfald
Udgivet for 14 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 00:03 til Boblere af C J Napier
EU-pamp vol. IV
Udgivet for 1 time og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 12:40 til Boblere af Rune Kristensen
Kilde: blogs.jp.dk
VKO stiller 10 fælles krav til skolereform
Udgivet for 5 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:06 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Endnu en sportsmand i politik: Det går virkelig ikke...
Udgivet for 2 timer og 47 minutter siden i Politik
Storbondens brovten blev for meget for Venstre
Udgivet for 1 time og 46 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:37 til Boblere af Kjeld Hansen
Sådan truede skattedirektør 56-årig borger - Kalder sagsbehandlingen ’helt urimelig‘ og ’urimelig nidkær’.
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 10:22 til Boblere af mlp
Kilde: bt.dk
De rødes ansvar for SKAT's amokløb
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 18 minutter siden i Politik
Formodet terrorist på video:"I vil aldrig være i sikkerhed" - Blodtilsølet mand advarer briterne.
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 17 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 10:11 til Boblere af mlp
Kilde: politiken.dk
Island siger KLART nej til EU
Udgivet for 1 dag, 1 time og 47 minutter siden i Politik
Kinnocks skat - Dagens avisleder - JP 24/05 07:39 - 389 klik
Det forbudte spørgsmål: Er der en sammenhæng mellem islam og terror? 23/05 21:38 - 193 klik
Sorgløst liv og Chris MacDonald 24/05 08:35 - 105 klik
Holger K. afviser DF: Skattedirektør bliver ikke fritstillet 24/05 10:23 - 99 klik
Det forbudte spørgsmål: Er der en sammenhæng mellem islam og terror? 23/05 21:38 - 1503 klik
Svenske uroligheder: Se brandmands rørende bøn 23/05 10:45 - 1104 klik
Kinnocks skat - Dagens avisleder - JP 24/05 07:39 - 1031 klik
Erling Andersen i ny sag om magtmisbrug 23/05 07:50 - 794 klik
Soldater i England opforderes nu til ikke at gå ud i uniform 23/05 12:24 - 590 klik
|
|
Selvejerskab, John Locke og fængslingen af Lars Kragh Andersen Tilføjet 17/05 12:20 af Torben Mark Pedersen |
|
|
EU som minimalstat Tilføjet 29/04 11:11 af Laura Lindahl |
|
|
Tossede faggrænser koster rigtig mange penge Tilføjet 28/04 23:14 af Ove Høeg Christensen |
|
|
”This is what we believe!” Tilføjet 24/04 15:29 af Torben Mark Pedersen |
|
|
EU-Kommissionens økonomiske uansvarlighed vil koste Danmark 3,3 mia. kr. Tilføjet 23/04 08:14 af Laura Lindahl |
| Flere klummer | |
Bookmarklet

