Tragedien i Norge
Udgivet for 307 dage siden i Politik
Tilføjet 23/07 17:41 til Boblere af Joachim B. Olsen
Kan man skrive noget om den tragiske hændelse i Norge uden at politisere på begivenheden? Det er ekstremt svært, men det er praktisk talt umuligt at undlade at kommentere på en begivenhed så meningsløs, men det er også usmageligt at bruge 91 menneskeliv i en politisk agenda, hvorfor jeg har spekuleret længe over, hvorvidt jeg reelt skulle sætte ord på mine følelser og holdninger i forbindelse med denne sag. Jeg tog dog en beslutning for næsten et år siden om, at jeg gerne ville i folketinget, og det forpligter, også i situationer, hvor det er næsten umuligt at udtrykke sine følelser på en måde, som ikke kan vendes til noget negativt.
Jeg kan kun fordømme handlingerne i Norge og sende mine tanker til de pårørende og de berørte parter i sagen. Det er skræmmende, at noget sådan kan ske i vores broderland, og det vidner netop også om, at det også sagtens kan ske i Danmark. Uanfægtet hvor man befinder sig i det politiske spekter, så fordømmer man hændelsen, og i disse øjeblikke står alle danske politikere sammen og strækker en hjælpende hånd frem mod Norge. Ikke at vi kan gøre ret meget andet end at fordømme og kondolere, men for mig er det vigtigt at vise, at jeg oprigtigt føler med det norske folk.
Der kommer sikkert ikke til at gå ret lang tid, før man som politiker bliver bedt om at forholde sig til risikoen for, at det samme kan ske i Danmark. Så snart politikere skal forholde sig til det, så stopper den samhørighed, som tragediens første dage bærer præg af. Nu skal der handling på bordet, og vi skal sikre os, at den norske tragedie ikke kan gentages i Danmark. Alle vi, der var enige om at fordømme hændelsen for et par dage siden, bliver pludselig kompetanter, der bruger tragedien til at værne om vores mærkesager: Flere forbud, færre forbud, mere ytringsfrihed, mindre ytringsfrihed. Pludselig bliver 91 menneskers endeligt til et spil om, hvorvidt man skal forbyde våben, computerspil, debatfora, gødning og meget andet. Det er den bagside af medaljen, som jeg har frygtet lige siden, jeg sagde ja til at stille op til folketinget, men det er desværre en del af gamet, for vi kan sikkert ikke blive enige om, at vi forholder os passive og ser på den norske tragedie som en isoleret hændelse, der, uanset hvor frygtelig den er, ikke fortjener flere indgreb, forbud eller lovændringer.
Jeg kan heller ikke stå stille i hjørnet og nægte at tale om begivenheden, selvom det er lige præcis det, som jeg har allermest lyst til. Min frygt for, at tragedien pludselig kan medføre skærpelser i lovgivning, hetz mod nationalister og indskrænkelser i den personlige frihed betyder, at jeg tager bladet fra munden.
Uanset hvem der havde begået denne frygtelige forbrydelse, så tror jeg ikke på, at det kunne have været forhindret. Hvis man er ekstremist, så kan man få fat i sprængstof og våben, og man kan planlægge sin egen personlige vendetta mod de mennesker, som man ikke bryder sig om. Vi kan ikke lovgive os ud af ekstremisme, og vi kan aldrig nogensinde forhindre, at en lignende tragedie vil ske i Danmark. Selvom det er svært at acceptere, så kan politisk handling aldrig nogensinde dæmme op for ekstremisternes ønske om at gøre mennesker ondt. Deres agenda er så fokuseret på ødelæggelse, at de helt uanfægtet lovgivning og forbud nok skal komme igennem med deres planer, hvis de er vedholdende nok. Alt vores lovgivning på dette område bliver retrospektivt, og vi kan muligvis stoppe et angreb, der er helt magen til det forrige, men så innoverer ekstremisten og rammer os et andet sted. Alt imens bliver den almindelige borgers frihed sat under pres og fleksibiliteten i samfundet reduceres. På den måde kan man sige, at ekstremisten vinder, idet samfundet ændres for at dæmme op for de uundgåelige angreb. Diskussionen om, at der skal dæmmes op for højreorienterede ekstremister er forfejlet, idet det ligeså godt kunne være venstreorienterede ekstremister eller religiøse fundamentalister.
Nu venter vi så på, at der kræves handlinger. Både i Norge og i Danmark vil der helt sikkert komme politiske udmeldinger, der har til hensigt at forhindre en gentagelse. Det sympatiske i at være handlingsorienteret skal ikke underkendes, men min holdning er klar. Der er idioter og ekstremister nok i samfundet, og hvis de først beslutter sig for, at de vil skabe ødelæggelse, så skal de nok finde en vej. Vi taber først kampen mod disse tåber, når vi indretter vores samfund efter deres præmisser og reducerer borgernes frihed for at undgå det uundgåelige.
Jeg fordømmer den frygtelige hændelse, og jeg har den dybeste medfølelse med ofrenes pårørende. Nu ville jeg ønske, at vi som politikere kunne stå sammen om denne fordømmelse og medfølelse, og når vi har hjulpet vores norske broderfolk, så skal vi lade sagen ligge. Den fortjener ikke et politisk efterspil, idet vi aldrig nogensinde vil kunne lovgive os ud af sådanne episoder.
Det er noget af det klogeste, der er skrevet om den sag.
Ja, fint skriv, Joachim.
Realiteten er dog nok, at dette vil medføre indskrænkning af friheden og flere love, regler og mere overvågning. Det er netop denne totalitære udvikling med mindre frihed som er et så tragisk resultat af den konflikt som det multikulturelle eksperiment skaber.
Vi kunne afvikle våbenlovgivningen. Kriminelle har i forvejen skydevåben, så dens reelle effekt er blot at forhindre almindelige borgere i at kunne beskytte sig selv. Tænk et øjeblik tanken om, hvad bare en bevæbnet person kunne have udrettet ved at skyde Anders Breivik i starten af massakren.
Netop - det var også det første, jeg tænkte. Våbenlovgivning forhindrer kun lovlydige i at få fat i et våben.
Glæder mig til at journalisterne stiller det spørgsmål til politikerne om to uger.
Også min tanke. Tænk hvis de havde haft adgang til nogle våben på øen, så kunne tragedien måske være blevet meget mindre.
Journalisterne stiller IKKE det spørgsmål til politikerne. Hvis man gik ind for den slags som journalist ville ens karriere sandsynligvis være død og færdig i Danmark.
Prøv lige at vende den om.
Hvis nu Breivik, som vel ikke var kriminel indtil i går, ikke havde haft den lette adgang til våben (med våbentilladelse endda!), ville "aflivningerne" ikke have kunnet forekomme i nær det omfang, det nu ulykkeligvis fik.
Hvis Breivik kun havde været bevæbnet med en kniv, ville han jo slet ikke have kunnet udføre en forbrydelse i det kæmpe omfang.
Når Breivik har kunnet få en våbentilladelse, har de ansvarlige myndigheder jo vurderet, at der ikke ville være nogen fare for andre mennesker ved, at han fik den. Havde de nu sagt nej, jamen så kunne det jo være, at manden aldrig havde fået tanken.
Hvis begge de to 13-årige danske drenge forleden - og deres kammerater - havde været bevæbnede med skydevåben, ville der så mon have været flere end en død efter det sammenstød? Det er så forbandet hurtigt at aflive medmennesker med et skydevåben. Det tager jo kun sekunder at skyde snesevis af medmennesker.
Det er for nemt at komme til at gøre noget uomgængeligt med et skydevåben. Du kan ikke ret tit genoplive et medmenneske, der er skudt til døde. Lige som i pc-spil. I den virkelige verden rejser de døde sig bare ikke op, klar til næste omgang.
Han havde jo ikke våbentilladelse til det automatiske våben. Din argumentation holder ikke. Det, du foreslår, er allerede gennemført.
Og fordi, der er nogle, der kører alt alt alt for hurtigt på villaveje, vil du så ophæve alle fartbegrænsninger i byer og villakvarterer?
Ville der ikke gå regulært skydetelt i den i forskellige guldsmedeforretninger ved røverier? Hvis røverne er bange for at møde bevæbnet butikspersonale, skal de nok sørge for at have taget højde for det i deres egen derefter endnu sværere bevæbning, fordi - med din argumentation - forbryderne jo altid kan få fat i våben.
Og fordi, der er nogle, der kører alt alt alt for hurtigt på villaveje, vil du så ophæve alle fartbegrænsninger i byer og villakvarterer?
Tosset sammenligning. Men hvis jeg skal spille med på den: Ja, hvis det kunne stoppe dem, der kørte for hurtigt, så kunne man da overveje det...
Ville der ikke gå regulært skydetelt i den i forskellige guldsmedeforretninger ved røverier? Hvis røverne er bange for at møde bevæbnet butikspersonale, skal de nok sørge for at have taget højde for det i deres egen derefter endnu sværere bevæbning, fordi - med din argumentation - forbryderne jo altid kan få fat i våben.
De har jo i forvejen våben med, når de røver guldsmede...og hvis de bliver bange, så kan det være, at de ikke tør eller bliver stoppet.
Over 90 mennesker blev dræbt i går og hvis bare få andre havde haft våben også, så kunne det være blevet forhindret.
Og fordi, der er nogle, der kører alt alt alt for hurtigt på villaveje, vil du så ophæve alle fartbegrænsninger i byer og villakvarterer?
Ja, det mener jeg faktisk. Hastighedsbegrænsninger er (endnu) et middel som er med til at fordumme os. Vi bliver stillet nogle regler som vi skal overholde, og så længe vi overholder dem, så har vi ikke gjort noget galt (på papiret).
Jeg mener at man bør overlade fuldt ansvar til at folk kan tænke selv og tage stilling til, hvad der er forsvarligt, bl.a. hvor hurtigt man bør køre på en given vej. Strafudmåling, er alligevel draget ud fra en masse omstændigheder og selvfølgelig skal det straffes hvis det vurderes at et uheld er foresaget af f.eks. for høj fart. Jeg synes bare at vi alt for ofte giver farten, hovedårsagen til ulykker, når det ligeså godt kunne være at føreren er livsfarlig bag et rat.
Hvis begge de to 13-årige danske drenge forleden - og deres kammerater - havde været bevæbnede med skydevåben, ville der så mon have været flere end en død efter det sammenstød? Det er så forbandet hurtigt at aflive medmennesker med et skydevåben. Det tager jo kun sekunder at skyde snesevis af medmennesker.
Det er lidt problematisk med disse to drenge, der er jo en knivlov der forbyder folk at bære kniv offentligt, så dette sammenstød burde jo aldrig have haft dødelig udgang for den ene part, da loven forbyder at bære kniv! Problemet er så bare at nogle folk vælger at se stort på loven og bryder den.
Som våbenloven er i dag er det ikke bare lige at få en pistol, det tager mindst 2år og man skal godkendes flere steder, dette er nok også grunden til at våben brugt til kriminelle ting er de våben der strømmer ind over grænsen fra østlandene.
Men i dette tilfælde blev der jo så måske brugt et eller flere lovlige våben, men at forbyde våben for de folk der kan ende med at bruge dem til noget kriminelt, vil jo svare til at forbyde folk at få kørekort, hvis de ender som spøgelsesbilister på motorvejen, det er bare så pokkers svært at finde ud af hvem der ender som spøgelsesbilist, derfor er den eneste mulighed for at undgå dette jo at forbyde folk at få biler!
@Hvis nu Breivik, som vel ikke var kriminel indtil i går, ikke havde haft den lette adgang til våben (med våbentilladelse endda!), ville "aflivningerne" ikke have kunnet forekomme i nær det omfang, det nu ulykkeligvis fik.
NÅ ?
Så det er altså svært at købe automatvåben på det sorte marked i den nye globale verden ?
Er det påstand du har nogen hold i ?
Men det er da pudsigt som disse massakrer sker i lande hvor det er nemt at få adgang til den slags våben ikke?
Det var ikke et automatvåben han brugte. Han havde lovligt købt den semiautomatiske riffel han brugte.
Leif, våben skal selvfølgelig ikke gives til 13 årige drenge, de skal heller ikke sælges til folk med en plettet straffe attest eller med sindslidelser. Og man skal naturligvis også i en liberal stat kunne godtgøre og dokumentere for sine våben. Det du argumentere imod er en stråmand hvor du siger at en liberalisering af våbenloven medfører at alle får våben, det er der ikke nogen der argumentere for. Derfor er din argumentation en stråmand og du debattere derfor ikke det virkelige i en mere liberal våbenlov, du argumentere imod at 13årige og folk med sindslidelser skal have våben, hvilket alle andre også gør.
At der naturligvis skal være en stram kontrol med skydevåben, er ikke til debat. Men at en friere våbenlov havde medført at katastrofen var blevet begrænset er der ingen tvivl om, dette anfægter du jo heller ikke. Men jeg kan jo spørge dig, har knivloven medført færre knivstikkerier? Eller har den medført at flere danskere er blevet gjort til kriminelle af lovgivningen?
Rasmus, du er godt klar over at det næsten er hvermandseje med rifler og pistoler i Norge ikke? Hvis din logik holder vand, hvorfor blev han ikke skudt ned når befolkningen har nem adgang til våben?
Fordi der ikke er tradition for at medbringe våben til socialdemokratiske ungdomsarrangementer, velsagtens.
Fantastisk godt skrevet, Joachim. Jeg bliver større og større fan af dig!!
Særligt din betragtning om at det er komplet umuligt at skrive om sagen, uden at ens holdninger kan vendes til noget negativt, er lige i øjet. Der skal også nok blive hakket løs på dig i denne sag, men fra mig får du uforbeholden opbakning.
Ingen forbud kan nogensinde umuliggøre denne slags terrorisme, uden samtidig at ødelægge vores relativt frie samfund!
Smukt, Joachim.
Bomben i Olso er et SetUp på linie med 11. september,
hvor Norad havde lignende øvelse samtidig med virkelighed
- I London lige så - øvelse samme tid og sted som virkeligheden skete
- samt Madrid-bombningen fandt sted samtidig med øvelse.
Læs denne her og do the maths: http://mobil.aftenposten.no/article.htm?articleId=3569108
Jeg tror på at det hele er et Setup og at Anders er hyret til Ø-tingen
Der afholdes konstant øvelser.
Og at sammenligne gårsdagens ugerning med 9/11 er dybt useriøst. De har intet til fælles, udover selvfølgelig at begge situationer ikke havde udartet sig så trist som de gjorde, hvis andre end galningene havde været bevæbnede...
Bemærk lige at hvis du læser den artikel du henviser til på ikke-mobil versionen så står der en anden dato: http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/article3569108.ece Datoen på mobil-versionen af aftenposten er tilsyneladende altid "nu".
Øvelsen fandt altså ikke sted samtidig med terrorbomben men næsten en uge tidligere.
Ret godt gået Joachim.
Hvad KAN man lovgive sig ud af? :)
Ja det er meget uhyggeligt det der er sket i Norge. Jeg har ingen sympati for det der er gjort, men jeg kan godt forstå det. Det er uhyggeligt at man i et samfund skaber grobund for den slags ting, men det gør vi også i Danmark. Se bare "Foreningen" i Greve.
Dem der vil være skyld i noget lignende i Danmark, vil være dem der udfører landsskadelig virksomhed. Her tænker jeg på socialdemokratiet, SF, de radikale, og enhedslisten. De har virkeligt kørt landet i sænk, med leflen for muslimer som får svinekødfri børnehave, racismeparagraf, mm.
Min kone som var skolelærer og glad for sit job, er ikke skolelærer mere. Hun er gået helt psykisk ned. I skolen blev hun kaldt luder af nogle totalt afstumpede invandrerer som gik i klassen. De var helt uden for pædagogisk rækkevidde. Da hendes klage over disse teorister, nåede op på højere plan i skolesystemet, blev disse individer bortvist.
På en eller anden måde fandt de ud af hvor vi boede, og truede min kone på vores hjemmeadresse. Hva fanden luder, du har fåt os bortvis. Hun blev meget bange, og da de ventede uden for skolen når hun skulle hjem fra arbejde, ja så kunne hun ikke have det job længere. Ja sådan fik nogle, som aldrig skulle have været lukket ind i Danmark, ødelagt min kones liv. Så stor tak til den røde regering for dette. Jo jeg ved godt hvordan had det opstår. Jo så politikere står for hele skylden når nogle bare kan ødelægge andres liv uden det får konsekvenser.
Dem der vil være skyld i noget lignende i Danmark, vil være dem der udfører landsskadelig virksomhed. Her tænker jeg på socialdemokratiet, SF, de radikale, og enhedslisten.
Dem der vil være skyld i noget lignende i Danmark, vil være dem der rent faktisk affyrer de dræbende skud.
William siger det oven for: Dem, der er skyld i sådan noget, er dem, der udfører det. At du mener, at drab som disse på uskyldige mennesker kan forklares, minder mig om et par unge, muslimske kvinder fra Vollsmose, som DR snakkede med efter mordet på Theo van Gogh, og som i den forbindelse udtrykte samme forståelse for mordet på ham. Det er den båd, du sætter dig i med dine tilkendegivelser.
Hvilken sammenligning/eller sætte i samme bås.
Disse kvinder har vist ikke haft det tæt inde på livet, det er sådan lidt mere i
"ånden" eller hvad? Mens den herre her, har haft det uhyggeligt tæt inde på livet
da det var hans kone. Hvilken "lidelser" a la tilsmudsning og slet skjulte trusler ved
sin bopæl og arbedsplads har disse kvinder haft?
Det er faneme uhyggeligt du!!!
Se, det er den væsentlige forskel mellem dog og mig. Du tænker, at det er en hel gruppe af mennesker, som er ansvarlige for de handlinger, som Diktatorens kone har oplevet, mens jeg holder fast i, at ansvaret for handlinger ligger hos den, der udfører dem. Du er kollektivist, det er jeg ikke. Det er den helt grundlæggende forskel på os to.
Derudover forstår jeg ikke din udredning thi det var jo netop en gruppe der
stod udenfor Dikatorens bopæl. Så ja, her er en hel gruppe ansvarlige for
sine handlinger. Men det må jeg åbenbart ikke mene, hvis altså ikke jeg
skal kaldes kollektivitist.
Har jeg saft/skrevet det?
Jeg pointerede bare at der var en forskel på Diktatorens oplevelser, som
jo var tæt inde på livet og kvinderne fra Voldmose. Deres kan man vel ikke
sige var tæt inde på livet!
Men det fik du til jeg åbenbart er kollektivitist - flot
Eller snarere: Hvordan kan jeg som politiker kapitalisere på den uden at udstille mig selv? Alle som har været i gamet i 30 år ved på rygmarven hvordan sådan en tragedie skal udnyttes. Sympati med de ramte og mere konsekvens, samt nu en tand mere kontrol.
Der er ikke noget nyt i JBO's retorisk. Det er smooth business as usual. Kan du ikke se det, kender du ikke historien, men er nybegynder og et styk frisk, økologisk marskstemmekvæg.
Pas på med at falde for fristelsen for stærke mænd.
Det var aldrig sket i et frit samfund - uden storstaten.
Attentatmanden havde ikke haft noget motiv. Han havde ikke været en umyndiggjort borger, hvis frustrationer over egen magtesløshed, masseindvandringen og socialismens totalitære ideologi, fik ham til at nedsmelte og gå amok - og gå til angreb på hvad han anså som "fjenden".
Ironisk nok har hans angreb på centralmagten kun styrket denne - og hans aktion har derfor været absolut kontraporduktiv. Men man kan vel heller ikke forvente at en galning er rationelt funderet.
Og selv hvis han alligevel var, var han blevet skudt ned af de unge selv - der i et frit samfund naturligvis ville være bevæbnede.
Mine tanker går til alle de mange ofre og efterladte - i særdeleshed dem uden politisk og socialistisk blod på hænderne.
Til politisk aktive unge kan jeg kun sige - søger du at få magt over statens pistoler for at bruge dem til at tvinge hvad du anser som "godt" igennem, skal du ikke blive overrasket over, at der vil blive vendt pistoler imod dig. Lev ved sværdet, dø ved sværdet...
En tragedie - men intet vil blive lært fra den. Tværtimod vil den blive anvendt af statens fortalere for mere kontrol, strengere våbenlov og til at pege på de, der er kritiske overfor storstaten som potentielle terrorister og landsforæddere.
Mine tanker går til de mange ofre og efterladte. Til politisk aktive unge kan jeg kun sige - søger du at få magt over statens pistoler for at bruge dem til at tvinge hvad du anser som "godt" igennem, skal du ikke blive overrasket over, at der vil blive vendt pistoler imod dig.
Jeg finder normalt det, du skriver, tankevækkende og interessant. Men ovenstående er at gå for vidt. Medlemmer af et politisk partis ungdom har ingen magt over dig. Hvordan kan du retfærdiggøre drab pga. "søgen" efter magt, er mig uforståeligt.
Edit: okay...du skriver "overrasket"...men det mener jeg bestemt, at man har lov til at blive i den situation.
Jeg retfærdiggører det ikke. Jeg tager skarp afstand fra hvad manden har gjort. Det er horribelt på alle måder.
Jeg siger bare, at søger du magt gennem statens pistoler, så skal du ikke blive overrasket over, at de folk folk, du tvinger under fode - kan gå amok. Manden er tydeligvis rablende sindsyg - men hans frustrationer er skam almindelige nok.
Vedr. ungdomspolitikere, særligt de venstreorienterede af slagsen, så mener jeg at de, præcis som de voksne ditto - er moralsk korrupte, og søger at tvinge andre mennesker til at leve efter deres vilje. Men dette retfærdiggør bestemt ikke en massakre. Vil man af med storstaten og dens tilhængere, bør man melde sig ud, fredeligt.
Medlemmer af et partis ungdomsafdeling giver med deres medlemsskab til kende, at de støtter og på sigt måske endda vil tage aktivt del i statens vold mod dig. Hvorfor er statens vold anderledes end en hvilken som helst anden forbryderorganisations vold?
Med det sagt: Jeg har ingen som helst sympati med den norkse galning. Bare for lige at slå det fast.
Det var aldrig sket i et frit samfund - uden storstaten.
Hvis man skulle føre den tankegang videre ville Skandinavien være det område i verden hvor det skete mest, eftersom vi har de største stater. Desuden var mordraten i urtiden skyhøj.
Og er det så sikkert, at de unge selv ville gå med våben, hvis det var lovligt? Det kræver vel dokumentation. Hvor ofte er du på vej ud og tænker "hmm, hvis det bare var ulovligt, så havde jeg taget min pistol med"?
Til politisk aktive unge kan jeg kun sige - søger du at få magt over statens pistoler for at bruge dem til at tvinge hvad du anser som "godt" igennem, skal du ikke blive overrasket over, at der vil blive vendt pistoler imod dig. Lev ved sværdet, dø ved sværdet...
Jeg kan forstå din tankegang, men mangler der ikke et led i kæden? For at forklare: hvis jeg bliver medlem af mafiaen, så kan jeg forvente at skulle bruge og modtage vold. Fint. Men de unge politikere, de ser jo ikke sig selv som voldelige? Socialister plejer faktisk at pakke deres magtbegær ind i nogle meget venlige floskler. Så det er at strække den lidt at sige "et øje for et øje", da det kun er andre mennesker, der kan se alt det med storstat og tvang.
>Hvis man skulle føre den tankegang videre ville Skandinavien være det område i verden hvor det skete mest, eftersom vi har de største stater. Desuden var mordraten i urtiden skyhøj.
Vore stater er store, men også små. Du kan føle at du kan påvirke staten langt mere direkte i et lille "demokrati", end i et stort. Derudover, så har man en lang række friheder i Danmark, der gør, at nok er staten stor, men frihedsniveauet er relativt pænt, sammenlignet med mange steder. Frihedstraditionen i Danmark er ganske stærk - og folk kan i vid udstrækning gøre som det passer dem, bare de betaler deres skat.
Derudover er homogeniteten i de Skandinaviske samfund meget stor (men også i frit fald), mht. etnicitet og religion og værdier.
Tæller vi i øvrigt alle de folk vi mister og slår ihjel udenlands, med i vores mordstatistikker? Så er tallet nok knap så pænt.
Mht mordraten i urbefolkninger, så er Jivaroerne oa. nok ikke det smukkeste eksempel - med en kultur uden nogen respekt for menneskeliv - og udviklede sig til samfund, bygget på stærk centralmagt og industriel menneskeslagtning, hvor vandfald af blod farvede pyramiderne i deres stenbyer permanent røde.
Desuden er der en himmel til forskel på statsløshed i et et velhavende, moderne samfund, hvor etik er højt udviklet, og så et stenaldersamfund, hvor folk levede uoplyste, i dybeste fattigdom, i evig kamp for overlevelse, og hvor de døde i flæng af alt fra sult, sygdom, mord, krig og menneskeofring.
Jeg så hellere en sammenligning med det statsløse Islandske samfund i Landenamstiden. Her var mordraten en anelse højere end i dag (ca. det samme som USA da bølgerne gik højt - langt lavere tidligere i forløbet før kristendommen) - men vi taler om en tid med religiøse brydninger, langt lavere velstandsniveau og mindre værdsættelse af et menneskelivs værdi. Mit gæt er at et samfund som Islands, pre-koloniseringen, ville kunne byde på lavere mordrater end i dagens Danmark - samtidig med at mennesker kunne leve i komplet frihed og enorm velstand.
>Men de unge politikere, de ser jo ikke sig selv som voldelige? Socialister plejer faktisk at pakke deres magtbegær ind i nogle meget venlige floskler.
Der er da givetvis mange, der søger en politisk karriere, som starter med hjertet på rette sted, og som blot er uoplyste. Men dybt inde, i hjertet på rigtig mange, sidder der også en lille magtsyg bureaukrat.
Lidt som der givetvis også er mange, der starter i mafiaen, som er gode mennesker, og som kun gør det for at kunne opnå en fordel i deres erhverv eller for at forsørge deres familie - og som er uoplyste om, eller vender det blinde øje til, at organisationen er baseret på vold, og som aldrig kunne drømme om at bruge vold selv. Men - så bliver de først presset til at true en, der ikke vil betale. Så bliver de sat til at slå en anden. Derfter sønderbanke en tredie. Så bliver de sat til at begrave en, der er blevet skudt. Sidst - og før de ved af det - står de selv med den rygende pistol. Ligeså med politik.
Ungdomspolitikere (og voksne ditto) ikke bare kan ikke, de vil ikke forstå! Prøv du at sige til en DSU'er - om det ikke var fair om du kunne få lov til at melde dig ud af staten, og lade være med at betale skat, mod naturligvis at klare sig selv. Det tager ca. 2 minutter at få vedkomne til, skridt for skridt, at komme med udtalelser ala "så skal du smides i fængsel - og hvis du gør modstand, så skal politiet selvfølgelig undertvinge dig - hvad - du forsvarer dig - ja så må de naturligvis godt skyde dig...
Intet af ovenstående retfærdiggør, at man tager ud til en socialistisk ungdomslejr og laver en grusom massakre!! Overhovedet!! Du dræber masser af uskyldige, som ville have fundet ud af det politiske systems korrupthed, havde de fået tid. Mange er også, som du selv nævner, simpelthen forblændede - og indoktrineret til at tro, at politisk aktivitet er måden at redde verden på. Dertil - så vil kun en galning kunne argumentere for, at en ungdomspolitiker - selv dem der går ind for vold og tvang, gør sig skyldig i dødsstraf. Sidst - så skader du frihedens sag enormt ved at blive voldelig, for du giver systemet legitimitet til selv at stramme grebet og slå ned med vold.
Politikere er en funktion af systemet, ikke omvendt. Vi har et sygt system, og man får intet ud af at slå ned på de, der som fluer tiltrækkes af møddingen. Vejen frem er ikke-voldelig aktion udenom det politiske system, som jeg har argumenteret for så ofte.
Må ofrene i Norge hvile i fred - og må deres familier have visdom til ikke at vende sig til staten, for at få forløsning for deres sorg. Vold avler kun mere vold - og i skyggen af vold finder du undertvingelse og slaveriets lænker.
Endnu engang, jeg kan kun sige at det igen igen er absolut fantastisk at læse dine indlæg. Tak for det!
Paradoksalt nok, så har vi behov for en som dig i dansk politik. Har du aldrig overvejet at modarbejde systemet indefra?
Fantastisk indlæg, og som vanen følger, syntes jeg, at jeg bliver en lille smule klogere hver gang jeg læser noget af dig.
Jeg vil forsøge mig med dit eksperiment med unge DSU'ere, jeg tror dog allerede at jeg er pre-biased, fordi jeg er overbevist om, at du har ret.
Må ofrene hvile i fred
Det er en ekstraordinært frastødende handling vi har været vidner til.
Men man kan allerede se venstreorienterede, såsom DR, forsøge at kapitalisere fuldt ud på terrorangrebet. Journalisterne i DR er tilsyneladende ved at komme i bukserne. Lige nu kører DR Update en rulletekst, hvor gerningsmanden kaldes en "højreorienteret, kristen fundamentalistisk, norsk mand". Man ser det næsten for sig - fra nu af skal vi høre, at der skam ikke "kun" er islamisk terrorisme, men også kristen... Jeg har intet hørt om, at morderen skulle være "kristen fundamentalistisk" eller at angrebet er baseret eller begrundet med kristendom?
Hvert andet ord på DR er "højreorienteret", "højreradikal", "højreekstrem". Og manden har da tilsyneladende givet udtryk for holdnninger til højre for midten, men når man læser noget af det han har skrevet tager han kraftigt afstand til alle "had-ideologier" (lidt paradoksalt når han koldblodigt har myrdet måske 100 børn og unge) såsom nazisme, kommunisme og islamisme. Han taler desuden positivt om den østrigske skole. Jeg har meget svært ved at genkende det "højreekstreme". Han giver udtryk for modstand mod multikulturalisme, men det skal man da være langt ude på venstrefløjen for et synes er "højreekstremt".
Så kan man naturligvis sige, at grundet hans sindssyge handlinger er radikal og ekstrem. Men de politiske holdninger han giver udtryk for har jeg svært ved at genkende som "højreekstreme".
Helt enig med sidste ærede taler, men det giver jo anledning til nogle overvejelser: Hvis Anders BB ikke er højreekstrem, så er han politisk i bås med de kulturkonservative islamkritikere. Har de så et medansvar for det skete ved at have opildnet et forstyrret menneske med deres brandtaler mod islam og mod den landsskadelige venstrefløj, der har lukket islam ind i stuen?
Har de så et medansvar for det skete ved at have opildnet et forstyrret menneske med deres brandtaler mod islam og mod den landsskadelige venstrefløj, der har lukket islam ind i stuen?
Nej, og det samme gælder den "landsskadelige venstrefløj". Det er pinligt at se hvordan denne tragiske hændelse bruges af "begge" fløje til at fremme deres egen sag.
Det er pinligt at se hvordan denne tragiske hændelse bruges af "begge" fløje til at fremme deres egen sag.
Ja, for hvis det havde været en muslimsk eller en venstreorienteret terrorhandling, så ville de kulturkonservative da ikke være så nedrige at bruge hændelsen til at fremme deres egen sag - garanteret ikke...
Alle sager er ikke lige gode eller lige gyldige, Lars. Spar mig for dit værdirelativistiske nonsense.
Det er ikke lige godt om man kæmper for et islamofascistisk rædselsregime eller et liberaldemokratisk kapitalistisk frit samfund.
Spørgsmålet var ikke, hvad man kæmper for, men om man bruger sagen politisk. Det gør alle, og det er kun naturligt.
Hvis det var en muslimsk udåd, så ville vi bruge sagen til at advare mod muslimske misdædere, men nu er det altså en kulturkonservativ, og så bliver hændelsen anledning til større fokus på 'hjemmegroede galninge'.
Nej, tværtimod. I stedet synes problemet i højere grad, at man i Norge, ikke ulig i Sverige, har haft en stærkt undertrykt debat om dette emne med politisk korrekthed og ensidige ikke-mangfoldige medier. Vi lider i Danmark også under dette, men dog i mindre grad end i Norge og Sverige og jeg tror det er derfor vi ikke har set den slags ekstremistiske tiltag fra frustrerede mennesker i Danmark (endnu).
Det du foreslår er, at vi kan stikke hovedet i sandet og så forsvinder problemet. Sådan fungerer tingene ikke i virkeligheden. Man har forsøgt det i Sverige og Norge, men det fungerer jo tydeligvis ikke, ikke mindst eksemplificeret med angrebet i går.
Tværtimod skal vi tale åbent og frit om de reelle problemer. På den måde tror jeg vi bedst undgår frustrerede mennesker griber til fanatiske handlinger.
Man skal da ikke stikke hovedet i sandet, og der skal heller ikke indføres censur. Men der er jo også noget, der hedder personlig ansvarlighed, og det kunne nogle af debattørerne på den kulturkonservative islamkritikerfløj måske godt bruge noget mere af.
Nåh, så man skal bare have selvcensur.
Hvad i alverden tror du at du kunne opnå? Du er ualmindeligt underlødig, når du prøver at tørre denne handling af på kulturkonservative debattører.
Jeg tror tværtimod der er større chance for, at folk ikke griber til vanvittige handlinger som den i Norge, hvis vi fører en fri debat, hvor vi tager problemet seriøst.
Du kan også selv bruge noget personlig ansvarlighed, selvransagelse.
http://www.180grader.dk/Politik/anders-behring-breivik-%E2%80%93-moderate-meninger-ekstreme-metoder#c220009
Der er intet syret i det - det er bare Peter Jensen, der ikke kan analysere sig frem til forskelle/ligheder i forskellige situationer. Og så ender det desværre i det rene socialkonstruktivisme, hvor det er hvad-peter-synes, der er rigtigt.
Jeg genposter lige min kommentar:
Nej, nu er du værdirelativist. Der er noget som hedder folkeretten, og den ville du også være glad for, hvis Fyn blev besat af tyrkiske tropper, som begyndte at ændre på øens etniske sammensætning.
Da jeg taler om folkeret, så bruger jeg i øvrigt ikke ordet 'legitime', men 'legale'. Det ER ifølge de internationale regler for krig og erobring tilladt at bekrige besættere, og det ER ifølge de internationale regler for krig og erobring ikke tilladt at ændre et besat områdes etniske sammensætning. Det er ulykkeligt, at det sker, men at den israelske regering sidder med ansvaret, det er åbenlyst.
Og nej - der er ikke en parallel til Anders Behring Breivik. Norge er ikke besat af muslimer eller unge socialdemokrater, og der er ingen regering der søger at ændre den etniske sammensætning i et besat område, da der ikke er noget besat område.
Jeg kan bare konstatere, at dit "kompas" er helt skævt. At gribe til halmstrå som "folkeretten" og gøre den hellig gør ikke din sag bedre.
Folkeretten et halmstrå? Det ville du nok ikke mene, hvis Fyn blev besat af tyrkiske tropper, som begyndte at ændre øens etniske sammensætning.
Bortset fra det, så gider jeg ikke fnidder-fnadder af den slags, som dig og Peter Jensen lægger op til. Hvis du f.eks. postulerer, at mit kompas er helt skævt, så må du levere en ordentlig argumentation for det. Så skal du nok få en ordentlig argumentation igen.
"fnidder fnadder"
Sjovt med dig Pilegaard, du står altid selv for det du beskylder andre for.
Er dette et svært spørgsmål for dig?
http://www.180grader.dk/Politik/anders-behring-breivik-%E2%80%93-moderate-meninger-ekstreme-metoder#c220020
Alene det at mene terror , drab på civile kan være berettiget er den glidebane du er ude på!
Selv hvis Tyrkiet besatte Fyn ville jeg IKKE mene det var en krigshandling eller en folkeret at nedskyde, aflive tyrkiske børn, kvinder.
Men du mener åbenbart det ville være legale mål, legale krigshandlinger, folkeret?
Sikke en glidebane du er ude på Pilegård.
Bosættere er ikke civilister, Peter. De kommer med en hær i ryggen, de er bevæbnede og bor i befæstede kolonier. Det er noget andet med israelere i selve Israel, de er naturligvis civile og ofre for terror.
Du spørger:
Er det krig , folkeret at skære halsen over på børn i deres senge, fordi de er børn af bosættere?
Du kan ikke bruge sentimentalt føleri i denne sag. Om bosættere bliver skudt eller får skåret halsen over (har du i øvrigt eksempler på det?), det er ikke afgørende. Det afgørende er bosætternes status, og naturligvis territoriets status.
Da der var OL i Beijing var der samtidig opstand i Lhasa, Tibet. Her gik undertrykte tibetanere amok og tæskede kinesiske kolonister til døde. Situationerne er parallelle. Har du større forståelse for tibetanerne end for militante palæstinensere?
Man kan bare konstatere din definition af civilister er helt på linie med Hamas and Islamic Jihad.
At du ikke kender til bosætterbørn som har fået halsen skåret over viser bare du ikke ved specielt meget om konflikten.
Men du mener altså bosætternes børn er legale mål.
Interessant og skræmmende.
Uanset hvem der havde begået denne frygtelige forbrydelse, så tror jeg ikke på, at det kunne have været forhindret. Hvis man er ekstremist, så kan man få fat i sprængstof og våben, og man kan planlægge sin egen personlige vendetta mod de mennesker, som man ikke bryder sig om. Vi kan ikke lovgive os ud af ekstremisme, og vi kan aldrig nogensinde forhindre, at en lignende tragedie vil ske i Danmark.
Vi kan ikke lovgive os ud af ekstremisme, mej. Men lovgivning kan gøre livet sværere for terrorister som Anders Breivik. Spørgsmålet er blot, hvornår lovgivningen skaber så mange begrænsninger, bureaukrati og ufrihed, at den dybest set modvirker formålet. Ingen mennesker ved deres fulde fem, kan fx. være i tvivl om, at vi har brug for en våbenlovgivning, der i højere eller mindre grand begrænser adgangen til at købe skydevåben.
Ingen mennesker ved deres fulde fem, kan fx. være i tvivl om, at vi har brug for en våbenlovgivning, der i højere eller mindre grand begrænser adgangen til at købe skydevåben
Mindre grad tak. Jeg tror der var 85 mennesker i går der alle ville ønske den norske våbenlovgivning havde været mere liberal. Ugerningen i går viser med alt sin tydelighed at stram våbenlovgivning kun gavner kriminelle, og forhindrer gode lovlydige borgere i at forsvare sig effektivt. Hvor er jeg dog ked af at galningen var den eneste med et skydevåben på den ø :(
Der er endnu flere negative aspekter ved en stram våbenlovgivning end at ærlige borgere fratages deres naturlige ret og evne til at forsvare sig. Det betyder at der er meget få mennesker der ved hvordan våben virker. Selv om man ikke besidder noget våben til at forsvare sig, hjælper det at vide hvordan de er indrettet og hvilke begrænsninger forskellige våben har.
Alle skydevåben løber tør for ammunition. Så skal der skiftes magasin. Det giver en kort pause, som kan udnyttes, hvis man er opmærksom på det. Desuden er der stor forskel på rækkevidde og nøjagtighed af våben. Jo flere der kender disse faktorer, jo bedre er mulighederne for at gribe til genmæle eller søge dækning.
En liberal våbenlovgivning øger ærlige menneskers viden om hvordan de virker. Det betyder også noget, selv om man har glemt at tage sin kanon med.
Helt enig i at vi har brug for mindre våbenlovgivning. Men vi er vel ikke klar til at fjerne al våbenlovgivning??
Jeg mener f. eks. man bør være både myndig og kunne fremvise straffeattest fri for relevant kriminalitet for at kunne købe og eje våben lovligt.
regler er helt fint..
Det samme med den "afkølings periode" som man har i næsten alle lande, er også en god ide.
Men at forbyde våben ejerskab, er at hjælpe det kriminelle, fordi de kriminelle ved at det er sikkert at begå hjemme røverier i Danmark, m.v. fordi der er ingen der kan forsvarer sig, hvis de er lovlydige.
Godt indlæg Joachim !!
Hmmm, det er vist ikke mange der fatter at Joachim taler imod at gøre de tragiske hændelser i Norge til en bold i de politiske fløjes pingpong...
Godt skrevet Joakim:
"Diskussionen om, at der skal dæmmes op for højreorienterede ekstremister er forfejlet, idet det ligeså godt kunne være venstreorienterede ekstremister eller religiøse fundamentalister."
Det spoergsmaal jeg stiller mig selv er bare, om jeg havde haft overskud til den perspektivering, hvis det virkeligt var muslimer der havde begaaet det. Det tror jeg ikke, og jeg tror derfor at jeg har laert noget.
Med den indvandringspolitik, Norge har valgt at føre, kunne det næsten kun gå galt.
Det norske socialdemokrati har i årevis trådt så meget på folks følelser, at det var til at forudse, at en eller anden person, simpelt hen ville få nok og ville gribe til våben.
Det egentlige ansvar for det, der er sket, kan kun placeres hos de politisk korrekte kredse i Norge. Disse kredse har selv fremprovokeret det had, der antændte Anders Behring Breivik. Også han er et offer for den førte politik.
Kun den islamkritiske højrefløj kan sige sig fri for skyld. Havde man lyttet til de indvandrekritiske kredses kloge tale, var der blevet ført en anden politik, og alt havde været godt.
Med den politik i mellemøsten, USA har valgt at føre, kunne det næsten kun gå galt.
Amerikanerne har i årevis trådt så meget på folks følelser, at det var til at forudse, at en eller anden gruppe, simpelt hen ville få nok og ville gribe til våben.
Det egentlige ansvar for det, der er sket, kan kun placeres hos de politiske kredse i amerika. Disse kredse har selv fremprovokeret det had, der antændte Osama Bin Laden. Også han er et offer for den førte politik.
Fandeme god logik du fører Tortor...
Problemet for Ron Paul er at han argumenterer med logik, i Danmark ville alle kunne se hans pointe.Om man så er enig i hans efterfølgende konstatering af at det var unødvendigt at blande sig er en anden sag.
Selvfølgelig angriber terroristerne USA fordi USA blander sig, det er logik for perlehøns, de angriber ikke fordi de er onde, men fordi de kæmper for en sag, de tror retfærdiggøre terror.
At det så kan være nødvendigt og rigtigt at blande sig er en anden sag, men at stille uforstående og fornærmet op over at Ron Paul bare konstatere dette er dumt. Ja, nærmest som havde han sagt noget dybt mærkværdigt. Det synes jeg udstiller de amerikanske politikere og vælgerne ( publikummet der klappede).
Når vi angriber Libyen, som jeg mener er korrekt at gøre, så er det da logisk at regeringstro soldater kæmper imod NATO, det ville da være underligt andet. Det er simpel logik.
Det er altså en meningsløs holdning. Ved mindre man benytter sig af et antikt skylds-begreb, hvor skyld betyder, at en skylder noget, eksempelvis fordi vedkommende har taget liv. At man er skyldig i moderne etisk tænkning, betyder at man kunne have ladet være.
Man kan ikke være determinist og mene at vedkommende var fri til at lade være på en gang.
Derudover er hele ideen om, at den "virkelige" eller bagvedliggende årsag er "debatklimaet" eller "den politiske korrekthed" simpelthen for dum. Manden var ikke undertrykt. Han kunne sige lige hvad han ville - under ansvar selvfølgelig. Han kunne lave sig en avis, hvis han var utilfreds med "mainstreammedierne". Det som han og mange her på 180grader forveksler er, om man har ret til ytre sig, og om andre behøver at lytte på en. Man har lov til at komme med islam-kritiske kommentare, men det betyder ikke, at andre end en lille gruppe gider endsige skal høre på det eller tage det alvorligt.
Manden var ikke undertrykt
Undertrykt eller ej - han havde tilsyneladende en følelse af, at staten der skulle beskytte ham, ikke bare svigtede fortalt ved ikke at være der når han havde mest brug for det, men faktisk hældte mere benzin på bålet ved 1. at tillade flere indvandrere i landet (når det nu var borgere med indvandre baggrund der overfaldt ham gentagende gange) 2. gjorde det svært for ham at forsvare sig selv (der skal søges om våbentilladelse og ham må ikke bære dem på gaden) 3. som han så det nærmest, hånede ham ved ikke at anerkende hans frygt og smert fra de mange overfald og hans oplevelser af kulturforskellen mellem "norsk" og "mellemøstlig" mens han voksede op.
Havde man lyttet til de indvandrekritiske kredses kloge tale, var der blevet ført en anden politik, og alt havde været godt.
Havde man lyttet til de autonome, så havde de beholdt deres Ungdomshus, og alt havde været godt.
Havde man lyttet til Osama bin Laden, så havde USA trukket sig fra Saudi-Arabien, og alt havde været godt.
Havde man lyttet til... Fortsæt selv.
Det forudsætter en værdirelativistisk tilgang, hvor alle holdninger og værdier er lige gode eller lige gyldige. Sådan er virkeligheden bare ikke (men vi er naturligvis uenige rundt omkring i verden - hvilket jo er årsagen til, at der er konflikter og krige).
Det vi er vidner til er, at naturligvis er konflikten uundgåelig når man forsøger sig med et så vanvittigt eksperiment som multikulturalisme, som er dømt til at mislykkes.
Det vi er vidner til er, at naturligvis er konflikten uundgåelig...
Massemord på ungdomspolitikere er undgåeligt. Bare lad være med at gøre det. Længere er den ikke.
Kun den islamkritiske højrefløj kan sige sig fri for skyld. Havde man lyttet til de indvandrekritiske kredses kloge tale, var der blevet ført en anden politik, og alt havde været godt.
Hvilken planet er du faldet ned fra ?
ABB er den skyldige. Og at du forsøger at gøre ham til offer, er sygt.
Ja, det er altid farligt at opføre sig på en måde, der indebærer, at man pådrager sig andre menneskers grænseløse had. Før eller senere støder man ind i en eller flere personer, der for enhver pris ønsker at udleve sit had. Sådan er hadets logik.
"Andrew Berwick" opfatter sig selv som korsfarer. Han vil bekæmpe kulturmarxisme og islamisme. Her er hans manifest og en video:
Det er mildest talt vild læsning. Det virker magalomant med hans detaljerede ideer om samfundsindretning.
Godt indlæg Joachim, og som politiker må man sige: Hvad skal vi gøre, og svaret er det helt simple: Intet.
Manden har bestilt en hel almindelige mængde kunstgødning, skal vi gøre det svære at drive landbrug ved at begrænse mængden af kunstgødning der må bestilles? Nejvel. Så havde han bare bestilt 3 læs fra 3 forskellige leverendørere.
Automatvåben er allerede ulovlige, vi ved dog at de kan skaffes, og det vil næppe ændre sig uanset hvor meget vi så end strammer den ene lov efter den anden. Hvis man er beslutsom nok til at vil myrde 90 mennesker, mon ikke man er beslutsom nok til at skaffe sig våbnet?
Almindelig våben, man skal være medlem af skydeforening, så kan vi altså stramme den lov og dermed gøre det vanskeligere for våbeninteresserede at dyrke deres hobby. Vil det mon forhindre noget som helst andet end at vanskeliggøre nogle folks hobby?
Overvågning, der er allerede massiv overvågning, men uanset hvordan man vender og drejer det, så vil det være naivt at tro det kan forhindre en enspænder i at gå amok. Vi hører hans venner og familie, der var ingen tegn på noget som helst. Hans "manifest" blev lagt på nettet, ja. Skal vi have folk der sidder og læser alt igennem på nettet og anholder folk, der skriver noget forkert? Nejvel. Der vil såmænd også være nogle kriminalforfattere, der ryger med i svinget så. PET udfører allerede et stort arbejde og har forhindret terror adskillige gange, så det mest nærliggende ville være at give dem øget beføjelser, men så er vi altså ude i Stasi, hvor der blev overvåget helt ind i private hjem. Det ønsker ingen forhåbentlig.
Den helt simple, men måske skræmmende konklusion er, at i et frit samfund vil man altid leve med risikoen for at en person går amok. Som du siger Joachim, man ikke lovgive sig ud af det, ikke hvis vi da fortsat ønsker et frit samfund.
Ingen mening i galskaben!
Debatten omkring denne tragedie er ofte ørkesløse forsøg på at finde mening i galskaben.
Nogle mener politikerne har ignoreret strømninger i samfundet og politikere dermed er skyldige.
Andre at de som deler EU-, FN-, multikultur-kritiske synspunkter med gerningsmanden bør ty til selvransagelse.
Men gerningsmandens motiver , begrundelser er forskruede, vanvittige.
Det er som at finde mening i et massedrab begået fordi en serveret kaffe var for kold.
Der er ingen mening med det, det er forskruet, galt.
Det er stadig ok at mene ens kaffe er for kold og det giver ingen mening at tænke "hvis bare kaffen var blevet holdt varm".
Der er intet som på nogen måde berettiger sådanne massakrer, terror, drab på civile.
Ikke i Norge, ikke i Irak, ikke i Israel, ikke nogen steder.
Jeg er, med et helt andet politisk ståsted, fuldstændig enig med Joachim B. O, i
"Jeg fordømmer den frygtelige hændelse, og jeg har den dybeste medfølelse med ofrenes pårørende. Nu ville jeg ønske, at vi som politikere kunne stå sammen om denne fordømmelse og medfølelse, og når vi har hjulpet vores norske broderfolk, så skal vi lade sagen ligge. Den fortjener ikke et politisk efterspil, idet vi aldrig nogensinde vil kunne lovgive os ud af sådanne episoder."
Dog mener jeg, at PET m.fl. nu må se nogle af de højreorienterede ekstremister lidt mere i sømmene, hvad der næppe kræver ny lovgivning.
Derimod gyser jeg, når jeg læser en stor del af kommentarerne, der i alt for høj grad støtter tanken om retten til oprør mod "statens undertrykkelse" af folket, fri våbenbesiddelse til "selvforsvar" mv.
Den slags holdninger kunne være berettigede i et diktatur, i et demokrati, som det norske og det danske (og heldigvis mange andre og stadig flere lande), har vi alle ret til at ytre os, men retten til oprør er at stemme til valgene, L.A. ligger pt på ca 4% i meningsmålingerne.
Jeg er overbevist om, at udgydelser som dem der kommer her, som svar på JBO's fornuftige betragtninger, kun vil være egnet til at mindske det tal, heldigvis!
Du aner ikke, hvordan PET overvåger "højreorienterede ekstremister", men kræver mere overvågning af dette. Vi vælger naturligvis selv hvem vi er bange for, men personligt frygter jeg langt mere det venstreorienterede miljø i Danmark!
Det er ikke mere end nogle måneder siden at en gruppe, altså ikke bare én, unge blev anholdt for forsøg på brandattentater mv. på politiet og Nordea.
http://ekstrabladet.dk/112/article1544652.ece
Jeg håber bare i mit stille sind, at der ikke kommer flere ekstremister på begge fløje og at deres egenskaber og ambitioner udi voldelige handlinger ikke stiger!
Statistikken taler iøvrigt sit tydelige sprog mht. hvem der laver flest voldelige aktioner!
https://www.europol.europa.eu/sites/default/files/publications/te-sat2011.pdf
Jeg konstaterer ydermere, at min evne til at forsvare mit liv og min ejendom i dette land er indskrænket til nærmest ingenting. Jeg må hverken eje våben til disse formål eller anvende dem, medmindre anvendelsen opfylder meget strange krav (nødværge). Ikke engang en peberspray må jeg eje og anvende!!!
I et land som Danmark, eller Norge for den sags skyld, er vi derfor dybt afhængig af Politiets kompetance og her kommer min største frygt. Jeg anser Det Danske Politi, specielt dets ledelse for at være dybt inkompetent. Personligt er det Søminesagen, indsatsen omkring Ungdomshuset, hærværket i indre København, Politireformen samt økonomistyringsskandalerne, der har undermineret min tillid til Politiet.
Samtidig må jeg sige, at JBO tegner til at komme på min ret ekslusive liste over politikere jeg respekterer!
Breivik er en elendig kristen, for han har ikke forstået livets fundamentale hellighed, og han er en elendig nationalist, fordi han angreb sine egne i stedet for at beskytte dem. Dertil er han kollektivist, fordi han straffer - henretter - enkeltpersoner for den ideologi, de tilhører, ikke for hvad de hver for sig har gjort. Og han er selvtægtsmand, idet han (i sin egen optik) straffer for en 'forbrydelse'. Endelig har han på den mest ekstreme måde sat sig udenfor den retsstat, nationalkonservative ønsker at forsvare.
Galskab...
Har nogen af jer bemærket at det her ikke er det første der er sket i Skandinavien.
I Danmark postulere man at den hårde debat tone, skabe vold, m.v. og man vil begrænse den.
Den er begrænset i Sverige, hvor vi har haft en snigskytte der dræbte vilkårlige mennesker.
Nu har vi haft en i Norge (igen som fordømmer den danske tone), hvor 93 er blevet dræbt..
Det Norske og Svenske samfund minder i høj grad om de Danske, en af de væsentlige forskelle er den politiske korrekte holdning. Måske kan vi finde svaret om hvorfor disse hændelser først skete hos vores naboer, på trods af den hårde invandre debat tone i Danmark..
Følger man "racisme paragraf rytternes" argumentation så skulle det havde sket først i Danmark, fordi vi har en hård debat tone..
Min teori er at, da det endnu er tilladt med en hård tone i den Danske debat, skabes der en tryk ventil for det underliggende had. Det sker ved at folk kan udtale sig som de ønsker, men møder mere rationale mennesker, som svækker det voksende had, og derfor måske får nok afløb til de ikke bliver terrorister..
Men desværre er der en stærk bevægelse for at indfore "hate-speech" og øge styrken af racisme paragraffen, fordi mange tror at "arrige ord" = "vold og mord"... Men arrige ord er ofte en tryk ventil, hvis de møder moderate mennesker.
Den norske/svenske måde at håndtere disse ting er helt sikkert med til, at spille op til dem der render rundt med sådanne tanker som ABB. En stor del af deres tankesæt bygger jo på en overdreven paranoid tanke om en socialitisk konspiration, cultural marxism, der skulle styrer vigtige dele af samfundet ved blandt andet at påtvinge "politisk korrekthed" i debatten, så folk med afvigende holdninger bliver udstødt.
Udstødelse fra debatten, det har vi ikke haft i Danmark, og det har helt sikkert betydet, at mennesker som måtte have noget der minder om de samme holdninger som ABB, nok har følt de ikke er blevet taget alvorlig og sikkert også at de blevet hånet, men de er ikke på samme måde, som i Norge og Sverige, blevet forsøgt holdt nede af hele systemet (der er snert af politisk korrekthed i Danmark, men i ikke i samme mængder som i Norge og Sverige). Der er altså langt større sandsynlighed for, at man bliver bekræftet i sin konspiration om påtvungen "politisk korrekthed", hvis man bor i Norge eller Sverige, og dermed kan man grave sig endnu længere ned i det hul man befinder sig i.
En eller anden norsk terrorekspert udtalte på CNN igår, at det kom bag på nordmændene, at det "først" skete i Norge, og ikke i Danmark, fordi debatten efter hans optik var meget mere grænseoverskridende i Danmark. Måske det går op for dem, at debatten i Danmark sikkert til tider er latterlig at hører på, men at den også fungere som en ventil. Ihvertfald er de terror forsøg der har været i Danmark været fra venstrefløjen og islamister.
Jeg er glad for jeg ikke er den eneste der ser det mønster.
Håber bare politikerne vågner op, og kigger mere grundlæggende på problemstillingen. End den der ligger lige til højre benet for politikere og borgerene generelt, da jeg har allerede hørt fra flere bekendte at de mener mere overvågning, kontrol og større beføjelser til ordens magten er løsningen, på trods af at det kan desværre også havde været en større del af årsagen.
Jeg er lidt ked af jeg ikke så det CNN interview..
Vi må altså skille skæg og snot i den her sag.
Som du selv er inde på er bevæggrunden en paranoid forestilling om en uvirkelig modstander. Men "udstødelsen" er altså følgelig lige så paranoid. Manden har haft samme muligheder for at ytre sig, som alle andre. Hvis han var utilfreds med medierne, jamen så må han lave et alternativ. Jeg ser mere og mere, at det som folk i virkeligheden er sure over, når de nævner den "undertrykkende" politiske korrekthed, er, at det kun er meget få der gider at lytte på dem og tager dem alvorligt. Det er altså ikke undertrykkelse, men folks eget valg.
Hvis vi endelig skal kigge på hans psykologi, og hvorfor det gik så galt, så må vi først og fremmest pege på nogle tilfældigheder: Manden mangler tydeligvis i usædvanlig grad medfølelse. Han "lider" af storhedsvanvid. Han er paranoid / havde brug for at skabe sig et uvirkeligt fjendebillede.
Dertil kan vi så lægge det til, at der tilsyneladende ikke var særligt mange der gad at lytte på ham, og at han mente, han 1) havde noget meget vigtigt at fortælle/gøre (storhedsvanviddet igen) 2) han var utilfreds med nogle politiske forhold i landet.
Kunne det tænkes at hans vanvid blev frembragt af at leve i et samfund der overhovede ikke ville høre på synspunkter som hans?
Ikke at det undskylder hans handling (man bliver nødt til at koble en disclaimer på hele tiden).
Kunne det tænke sig at han konkluderet den eneste måde han kunne få noget opmærksomhed er på denne måde..
Jeg har selv prøvet i godt og vel 12 år at råbe staten op, over en fejl i dansk lov, der medførere at folk kan ende på tigger staven, som hjemløs, det er ikke en fejl der koster alverden at rette op på, og samtlige politikere der har svaret os (kun SF har ikke), er enige i at det er et problem og det skal rettes.
efter 10år blev de hvis trætte af at høre på os, på trods af de er enige med os, at når loven skal genforhandle, vil de tage vores information til efterretning (om ca 20-30 år). Altså efter de fleste der er ramt af denne lov er døde.
vi har kunnet regne ud at vi snakker om ca 300 - 600 folk der bor i Danmark, og det drejer sig om måske 30 millioner kroner, for at skaffe hård arbejdene folk en værdigt otium fordi de blev alvorligt syge før de blev 62.. Men man vil rask væk bruger over 7 millioner per utilpasset unge, til døgn bevogtning.
men selv når politikerne er 100% enig, og tilkendegiver enigheden, ignorere de folk, hvis det ikke drejer sig om en sag der er stor nok til at havde betydning for om de kan få regerings magten.
Det er vigtig for samfundet at lytte, og havde dialog med alle, også yderligere gående grupper, fordi det tillader samfundet at afvæbne (figurativt) den opbygning der ellers sker.
Ikke at det undskylder hans handling (man bliver nødt til at koble en disclaimer på hele tiden).
Ja det er irriterende i sådan en betændt diskution som det her, men hvis man ikke gør det så er man automatisk hans medskyldige, og sympatisør med ham..
"You are either with us or against us" suk.
Hey Joachim - så fik jeg læst dit indlæg som jeg via facebook først læste om - kunne ikke have skrevet det bedre og mere rammende for den første 2/3 af din boble synes jeg at dele dine opfattelser men må da spørge; "hvorledes opstår disse ekstremister i din/LA's opfattelse af samfundet?"
Fordi selvom der ikke skal spindes politisk guld på en sådan tragedie skal den naturligvis have alles opmærksomhed din som min som den næste dertil er vi vist enige alt uenighed tiltrods. Når det er sagt skal der evt. ikke lovgives direkte på en sådan hændelse. Dertil vil jeg være fleksibel, men skal det efter LA's opfattelse virkelig stoppe dér? Nuvel jeg må aceptere dit skrevne ord som det står.
Jeg tænker som så - 'Vi' har skabt uhyret der greb den engang almindelige Anders Behring Breivik og forførte ham til disse uhyrligheder. Hvorledes han kunne jo og bliver da også affærdiget som gal mand, hvem ingen vil forholde sig til, men sagen forholder sig ikke anderledes end han ikke havde behøvet at gribes af denne galskab, det er for let at kalde ham gal, derved afviser vi at have andel i hans gerninger. Er det ikke sådan at solitære massevoldsudøvere oftest er isoleret i samfundet? i såfald må vi lovgive, vi må rette 'skytset' bagom hændelsen og demme op for vor tids største trussel, ensomheden som underminere mangt og meget, vi ser det i almindelighed i tafikken hvor vi alle samles for at komme videre, men stop lige op engang, se hvad der sker, ingen er i kontakt, og hvis det ubehagelige fænomen "kontakt" skulle presse sig på frustreres dens som "påtvinges" den tilfældiges kontakt, hvad er den af`? for slet ikke at tale om den som ved et tilfælde eller et øjebliks uopmærksomhed, gør skade på andens ejendom, buller en kofanger, støder sin skulder ind den modgående så er den almindeligt "berettiget" reaktion umiddelbar verbal lynchning.
Jeg kender naturligvis ikke denne gerningsmand, men som han umiddelbart fremstilles tyder de omfattende forberedelser at han har haft rigtig meget tid til sig selv, i sine ustoppelige forsøg på at promovere sig med stadigt mere rabiate holdninger er der meget som taler for at han har haft succes med at skubbe mange væk, undtagen den tætteste famile. I sin logbog beskriver han at man burde isolere sig i sidste faser af sådan en aktion. Han er i et sted hvor alenetheden forherliges, er det galt, naturligvis, men af hvad er han blevet sådan det sker natruligvis ikke af sig selv. Der må forudgående isolering af manden, for at han i sidste ende kan tænke netop ensomheden som det foretrukne sted at befinde sig. Det bemærkelsesværdige er at han vælge at angribe hele samfundet intet nært ikke en kæreste ikke en forældre ikke en kamerat, hele samfundet, måske kan det være så enkelt og let fatteligt at det er samfundet som er den skyldige netop fordi han angriber denne, er det galt naturligvis kan det ikke accepteres eller legitimeres på nogen facon, men skal vi forstå må vi tage ansvar, og forstå, der er ikke tale om galskab i egentlig psykiatrisk forstand for da ville den asociale adfærd som han ligger for dagen være vanskelig for de nærmeste måske endda umulig at containe, det lader ikke til at have været tilfældet - helt uden at have læst mig ind i pågældende manifest.
Dog må det politiske svar aldrig blive at fortie historien, ikke fordi vi så ikke tager ansvar men vi beskytter heller ikke vores egne Anders'er for kommende lignende incidenser af samme karakter. Det ER Anders vi skal give muligheder han ikke har, for at undgå at vi ikke står med blod på hænderne sammen med Anders Behring Breivik fra knapt 100 andre af "os". Han er "os", de 100 døde er de samme "os", "os" gjorde det mod "os" selv. Anders Behring Breivik er det uheldigste af essensen af det moderne "os". Der efterhånden er så lille at størsteparten af vores højt ærede folketing snart har mistet blikket for netop den del.
Tak fordi du gav mig mulighed for at blive hørt, ved dette klassiske eksempel på at vi snart intet svar har til denne slags hændelse, men det er og må være mere opmærksomhed snarer en mindre.
Med Venligst Hilsen - og TAK!
Carl Andreas Emil Aasvang.
P.s. jeg forestiller mig mit politiske udgangspunkt er underordnet, udfra dit skriv? :) - ellers må du vende tilbage herom :))
Tak Joachim, du siger det meget klart og rigtigt.
I dag skal massemorderen for retten i grundlovsforhør. Jeg hørte her til morgen, at politiet vil have lukkede døre. Ja tænkter jeg, han skal ikke have sin "talerstol", han skal ikke misbruge systemt til at markedsføre sit vanvid. Han vil gerne forklare sine handlinger. DE taler for sig selv.
Nu skal politikere også her i Danmark tænke godt og grundigt over, hvordan vi kommer videre. Ekstermister findes i alle farver, hidtil har vi primært fokuseret på islamister, men nu ser vi at den modsatte fløj er parat til hæslige og meningsløse handlinger for deres budskaber.
Jeg er meget enig med dem, som siger, at vi ikke skal skærpe overvågningen og endnu flere forbud yderligere, disse galninge vil altid finde smuthuller og et stærkt overvågningssamfund, der lever i frygt, er ikke et ønskværdigt samfund.
I Danmark har PET indtil nu heldigvis forhindret den terror, vi alle frygter.
Sjældent har jeg læst noget der er så fint stilfærdigt og rigtig t skrevet.
I årtier har man tromlet en vanvittig masseindvandring igennem. Og, man har gjort det af rent ideologiske årsager. Med de enorme sociale og økonomiske udgifter det har ført med sig, og hele tiden har man nedgjort alle der ikke ønskede denne udvikling ved at kalde dem for racister, nazister osv. Og, man fortsætter ufortrødent i samme stil. Hvis man er imod islamiseringen af vores samfund, ja, så er man racist og har "islamofobi". Dette er den nedgørende retorik som man bruger i netop de socialistiske partier, og især i deres ungdomsorganisationer, og jeg er ikke i tvivl om, at man vil fortsætte i samme stil i fremtiden, samtidigt med, at man bevidst ødelægger de vestlige samfund systematisk. Det skal ende galt.
Jeg kan kun forstå massakren i Norge som en gal/syg mands værk.
Jeg vil aldrig kunne forstå det som et legitimt forsøg på at forsvare sig mod staten.
Vi har de statsformer, regeringer mm som vi har fortjent. Et flertal har stemt for.
Hvis jeg er uenig, griber jeg ikke til våben.
Jeg forsøger gennem 180-grader, debat, samtale osv at overbevise andre om mine synspunkter.
Mine frustrationer over deltagelse i USAs krig i Irak og lignenede får mig aldrig til at gribe til våben.
Der er INTET, der legitimerer mordene i Norge!
Uanset hvad man personligt selv mener, gør man klogt i, at prøve, at forstå hvorfor manden begik disse mord. Han ser jo sådan på det: Socialisterne tvinger en bestemt samfundsudvikling ned over hovedet på mig og andre. En skadelig samfundsudvikling som koster dyrt. Både socialt og økonomisk. En samfundsudvikling som vi ikke ønsker, men, som vi er tvunget til at acceptere fordi vi ikke er i flertal. Socialisterne og deres allierede (muslimerne) gør hvad der passer dem. Jeg vil ikke længere finde mig i deres tyranni.
Nej, denne mand er bestemt ikke bare en "galning". Han har uden tvivl vidst hvad han gjorde. Ofrene er ikke ligefrem tilfældigt udvalgte. Jeg har ingen sympati for disse mord, men, dette hindrer mig ikke i, at prøve, at forstå hvorfor han begik disse.
Problemet med dem der bare bruger gal/syg mand argumentet, er at så stopper vi der.
Men hvad var udviklingen der fik en tilsyndeladnen "normal mand" til at begå sådanne en "atrocity".
Hvis vi bare stopper ved galning/syg mand, så er problemet at hvis det er noget fundamentalt der er galt i vores samfund (noget som jeg har lidt af en mistanke til, som bliver bestyrket des mere jeg hører om sagen), så risikere vi at havde mange tikkende bomber gående i vores samfund, som ud af det blå kan gå hen og blive en ny ABB.
Jeg mener bestemt ikke vi skal søge en syndebuk, som kan tage skylden fra normanden, det er hans værk, og hans skyld, det er der intet tvivl om.
Men hvis "triggeren" der fik ham til at gå fra "normal" til "terrorist" ligger i noget samfundsmæssigt, som feks det påstået 8 overfald, mangle på samfund støtte, importen af de der overfaldt ham, tavshed om kritikken, ikke blive hørt, overvåget m.v. kunne opbygge et enormt had, frustration og magtesløshed, og hvis personen har voldelige tendenser, har vi en meget uhyggelig cocktail, som kan springe op hvor-som-helst.
Hvis vi reagere forkert, kan vi skabe en masse kloner af ham, og han bliver en matyr, reagere vi rigtig kan vi dulme det og måske bliver det her den eneste sådanne sag..
Dette angreb på menneskeheden frembringer nogle spørgsmål, som vi ikke bør undgå
at stille. Hvordan kunne det ske, at man i Norge, Danmarks broderfolk, er vidne
til sådan en terrorhandling på det åbne samfund? Hvem tillod at trygheden blev
kompromitteret? Var sikkerhedstjenesters og
politikeres øjne rettet det
forkerte sted, hvilket tillod, at denne mand kunne udføre denne frygtelige
handling uden mistanke?
Har det norske samfund ladet sig vugge i søvne af højrefløjens retorik, som
igen og igen har forsikret, at islamiske grupperinger er det åbne samfunds
fjende.
Gerningsmanden er som bekendt en blond kristen nordmand, som
hverken er født muslim eller konvertit. Hvilket adskillige journalister ellers i
timerne efter hændelsen standhaftigt hævdede.
Tragedien har ikke givet terroren et nyt ansigt, snarere bekræftet, at vejen til at forhindre fremtidige folkemord ligger i at erkende, at potentialet til folkemord kan befinde sig i
individer der besidder ekstreme, forkvaklede ideer om religion, kultur og
ideologi, Paralleller til Hitlers nazi-Tyskland er vel unødige.
Det er endnu engang vigtigt at huske på, hvor vigtig sameksistens i et multikulturelt
samfund er. Hvis der skal komme noget samfundsmæssigt godt ud af hændelsen i
Norge må den enkelte europæer turde genoverveje egne værdier. Måden hvorpå man
kan forebygge, ligger i åben og imødekommende dialog på tværs af folkeslag,
religion og kultur.
VI, Muslimer, må endnu engang appellere til faren om at have et forkert fokus, fordi
det vil
i sandelighed ødelægge den frie og demokratiske samfundsform, som man har ofret
så meget for igennem århundreder. Vi håber samtidig, at politikere erkender
deres ansvar og stopper med at puste til den nationale løbeild.
Da jeg, modsat indlægsskriveren, skriver under eget unikke navn, skal jeg undlade at påpege de himmelråbende selvmodsigelser i indlæget, som sikkert er oprigtigt ment.
Denne kommentar blev jeg dog nødt til at skrive som et lille modsvar.
Flere artikler fra Politik
Løgnens imperium misregerer landet
Udgivet for 3 timer og 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 06:33 til Boblere af Limfjord
Kilde: ekstrabladet.dk
Liberal Alliance er blevet socialistisk
Udgivet for 1 time og 9 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 08:45 til Boblere af HansJoachim
Skal staten favorisere skilsmisse?
Udgivet for 1 time siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:31 til Boblere af Kjeld Flarup
Kilde: politiken.dk
Mubarak tror på ny revolution i Ægypten, hvis præsidenten bliver islamist !
Udgivet for 17 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:49 til Boblere af Medhat Khattab
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 15 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 13 timer og 54 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 15 timer og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 1 dag og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 10 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 10 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 10 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 1 dag, 1 time og 1 minut siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 13 timer og 39 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 4 timer og 35 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 18 timer og 49 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 18 timer og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 2 timer og 23 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 1 dag og 34 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 16 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
|
Om Joachim B. Olsen Tidligere elitesportsudøver med flere medaljer fra EM,VM og OL. Læste historie på university of Idaho fra 1999-2002. Formand for DEF (danske... Se Joachim B. Olsens profil eller Følg Joachim B. Olsen |
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 106 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 82 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 82 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 62 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 1056 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 551 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 494 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 481 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

