Kontakt 180Grader.dk
44

Skrevet af Niels Westy Munch-Holbek 130 dage siden - Direkte link

Halvdelen??? - det er 25 procent, og mere end rigeligt. Teknisk set er der selvføgelig tale om en omregning til fuldtidsmodtagere. Således er sygepengene fordelt på væsentligt flere end 65.000, men det er en anden sag. 


Skrevet af T.K.K.Henriksen 129 dage siden - Direkte link

 

Jeg kan heller ikke få det til 50 % - med mindre man tæller folkepensionister med. Det er nok korrekt, at antallet af folk på overførelsesindkomster udgør ca. 50 % af arbejdsstyrken, men det er ikke 50 % af arbejdsstyrken, der er på overførelsesindkomster.

 

Ikke hvis ovennævnte tal er korrekte.


Skrevet af T Larsen 129 dage siden - Direkte link

Skal man tro OECD: Knapt 49% af danskerne er beskæftigede. Af dem i den arbejdsdygtige alder (18-65 årige), er det omkring 75%.


Skrevet af HansAnd 129 dage siden - Direkte link

At så mange er skattenydere kan det ikke være fordi de ikke ser nogen fornuft i at arbejde?


Skrevet af VladKalashnikov 129 dage siden - Direkte link

De to forklaringsmodeller:

Den første – den traditionelt røde forklaring – er, at arbejdsmarkedet udstøder mennesker, som ikke er 100 procent effektive, at en højeffektiv offentlig og privat sektor ikke længere har plads til mennesker med blot de mindste fysiske, psykiske eller sociale skævheder. Mekanisering og outsourcing har fjernet det ufaglærte job, derfor skal  de udstødte svage grupper hjælpes af samfundet ud af deres mangeartede problemer.

 

Den anden – den traditionelt borgerlige – er, at mindstelønnen er for høj, og overførselsindkomsterne er for høje. Incitamentet til at arbejde er for lille, og mange mennesker er i dag ikke den løn værd, de i henhold til overenskomsterne skal oppebære i et almindeligt job. Et dysfunktionelt marked skaber dysfunktionelle mennesker.

- er to sider af samme mønt. Grunden til at der er så lidt plads til udskejelser, og til ikke helt optimale arbejdere, og så stor grad af outsourcing i Danmark hænger jo netop på at omkostningerne (dvs. skatter og afgifter) er så store. Sænk skatteren så vi igen kan få plads til de mindre produktive medarbejdere på danske arbejdspladser. Det er godt arbejderpolitik.


Skrevet af T.K.K.Henriksen 129 dage siden - Direkte link

 

Arbejdsløshed er for en økonomisk betragtning helt sindssygt for alle er jo mere end 0 kroner værd.

 

Det kan sammenligenes med en flyer med plads til 100 passagerer. Man finder ud af, at hvis flyveturen skal give fornuftigt overskud, så skal der betales 500.000 kr., hvilket giver en billetpris på 5.000 kr., hvis det fyldes op med 100 passagerer. Imidlertid er der kun 80 passagerer, der har råd til det, og resten kan kun betale 1.000 kr., og hvad gør man så.

 

a) Man kan lade de 80 passagerer flyve alene, og give dem en ekstraregning på 1.250 kr., så deres flybillet kommer til at koste 6.250 kr.

 

b) Man kan fylde flyet op med 20 fattige passagerer, der hver betale 1.000 kr., og så give de rige passagerer en ekstraregning på 1.000 kr.

 

Det er det samme med de arbejdsløse. De kan f.eks. kun generere et afkast på 80 kr./time, men mindstelønnen er 100 kr./pr time, og hvad gør man så?

 

1. Man kan give de uproduktive en passiv forsørgelse på 80 kr./time og give regningen til dem, der arbejder.

 

2. Man kan lade dem, der arbejder give et løntilskud til arbejdsgiveren på 20 kr./time, så det bliver attraktivt at ansætte de mindre produktive.

 


Skrevet af Badger (Meles meles) 129 dage siden - Direkte link

Ja, eller sænke mindstelønnen til det, de pågældendes arbejdskraft faktisk er værd. Der er for mig ingen tvivl om, at fagforeningerne lever højt på, at staten (fælleskassen) gratis for dem "aflønner" de arbejdstagere, der ikke kan finde arbejde til den aftalte mindsteløn.


Skrevet af Kim Ursin 129 dage siden - Direkte link

Den reelle mindsteløn (der findes ikke en lovbestemt) her i landet kunne sænkes massivt, hvis man fx gav et jobfradrag på fx 5000 om måneden, måske endda sænkede bistand, dagpenge og førtidspension men tillod disse folk fx at tjene x antal kroner før man betalte skat af beløbet. Det er jo en logisk konsekvens at en bistandsklient siger nej til 4 timer i Netto om ugen når denne får måske 100 kroner mere ud af det om måneden.

 

Hver eneste gang skatten stiger, så følger lønningerne med op. Det kan man bare se i historiebøger for at gennemskue. Så det som regeringen gør, er det absolut værste man kan gøre for at styrke landets konkurrenceevne.


Skrevet af T.K.K.Henriksen 129 dage siden - Direkte link

 

Enig, men når man nu har taget den beslutning, at mindstelønnen ikke skal sænkes, så bliver man nød til at lave en tilskudsordning.

 

Man kunne gøre det således, at hvis man blev arbejdsløs fik man mindstelønnen og herefter blev man udbydt til højstbydende.

 

Er den højstbydende arbejdsgiver en der tilbyder 12 kroner/time, så arbejder man for 12 kr./time, men får så supplerende løntilskud op til mindstelønnen.

 

 


Skrevet af Nina Storm 129 dage siden - Direkte link

Faktisk genialt i al sin enkelthed. Det vil give dynamik osv. næsten som i et frit marked.

 

Det kan selvfølgelig forbedres endnu mere. En arbejdsløs er ikke er berettiget til mindsteløn. Det skal atlid kunne betale sig selv at finde et arbejde selv, Derfor får en erbejdsløs kun eksempelvis 40 kr. i timen, som er rigelig. Den arbejdsløse udbydes herfter til højstbydende arbejdsgiver.

 

Plads til alle, brug for alle !


Skrevet af T.K.K.Henriksen 128 dage siden - Direkte link

 

Hej Nina. Ja enig.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

18
10
5
4
57
31
21
92
12
7
5
62
7
3
10
9
4
24
55
3