Kontakt 180Grader.dk
7

Skrevet af nwinther 327 dage siden - Direkte link

Jeg har tit tænkt over netop pressens dækning af f.eks. kongehuse(t). De elsker republikanere - og de elsker kongehuset, især hvis de laver noget der på en eller anden måde kan kritiseres. Grunden til forelskelsen i republikanere er, at de står for forandring. Og nyhedsmedierne elsker forandringer. Der er ikke noget bedre, end hvis et land skifter styreform - eller statsleder. Men da kongehuse kun sjældent har udskiftninger i toppen, foranlediger det ikke nær så mange nyhedsudsendelser. Kongehuse er lig stabilitet, og nyhedsmedierne hader stabilitet.

 

Det er også derfor medierne er vilde med finanskrisen - for det skaber forandring. Klimaet er et mega-hit, også selvom det egentligt ikke forandrer sig, men TRUSLEN om, at det forandrer sig er en god historie, især hvis man kan sætte nogle dramatiske billeder på. Medierne elser tsunamier, vulkaner og jordskælv - alt hvad der kan ryste posen.

Regeringer der falder, systemer der crasher, markeder og virksomheder som går på røven, folk der dør (helst en masse), virusudbrud og epedimier (selvom der ikke er tale om epedimier eller særlig dødelige vira - det skal sgu bare pumpes op, så landet går grassat).

 

Og derved har medierne en interesse i, selv at foranledige denne forandring, da det skaber mervækst i udsendelsesmængden. Og så er det uendelig ligegyldigt hvad prisen er, og hvem der skal betale. Selvfølgelig bortset fra medierne selv. De skal holdes skadesfri.


Skrevet af slettet bruger 6849 327 dage siden - Direkte link

DF have jo ikke held til at få gennemført parabol-forbuddet, og der er derfor stadig frit tv-valg i Danmark. Herunder frihed til ikke at se de kanaler, som bringer ens kropsvæsker i kog, Den frihed synes jeg, at du skal benytte dig af.

PS TV2 News er mig bekendt ikke en public service kanal, men en betalingskanal, så du vil endda spare penge ved at fravælge den. 


Skrevet af kongkret 327 dage siden - Direkte link

Citat fra Wikipedia:

"TV 2 er stadig underlagt public service-forpligtelsen, og de regionale tv-stationer modtager fortsat licens."

 

TV2 er underlagt "Bekendtgørelse af lov om radio- og fjernsynsvirksomhed" kapitel 6a "TV 2/DANMARK A/S’ public service-programvirksomhed" fra 2009 så vidt jeg ved.

 

Så du mener at det er ok at public-service kanaler er røde politiserende? Public service retningslinier for programvirksomhed pålægger fairness, saglighed, objektivitet og alsidighed. DET er vist en vittighed når man ser på TV2's røde sendeflade! Man skal ikke blot være oppe imod røde journalisters misbrug af deres magt over sendfladen, men også proselytter, der er godt tilfreds med misbruget og derfor ikke regner almen ærlighed og redelighed for noget.


Skrevet af slettet bruger 6849 327 dage siden - Direkte link

Spørgsmålet var ikke, om TV2 er public service. Det er den. Spørgsmålet var om TV2 News også er public service eller "anden programvirksomhed". Men anyway så synes jeg stadig, at det er dumt at plage sig selv ved at se TV, som man ikke bryder sig om. 


Skrevet af kongkret 327 dage siden - Direkte link

Hvorfor plager folk sig selv med Danmark, hvis der er noget man er utilfreds med? Hvor mange danske nyhedskanaler findes der - ikke røde? Din anbefaling er mærkelig under de givne betingelser synes jeg. Hvis man ikke bare kan udelukke eller skifte, så må man da tage kampen op.


Skrevet af bjarnebinee 326 dage siden - Direkte link

"Spørgsmålet var ikke, om TV-2 er public Service...."

Hvorfor bruger du så - for få timer siden - spalteplads på fejlagtigt at oplyse, at TV-2 IKKE er public service?


Skrevet af slettet bruger 6849 326 dage siden - Direkte link

Jeg har - måske fejlagtigt - ment, at TV2 News ikke er public service. Altså TV2 News - ikke TV2. Du er forhåbentligt i stand til at skelne.

Du ville måske generelt blive mindre forvirret over indlæggene, hvis du læste dem, før du gik til tasterne. 


Skrevet af SvendBank 305 dage siden - Direkte link

Nu fortæller jeg dig lige en offentlig hemmelighed. TV2 får ikke EEN licenskrone. Det er regionerne der gør det: dvs. TV2 Lorry, TV Syd osv. TV2, TV2 News, Charlie, Zulu, Film? De er selvfinancierende, og ikke som regionerne underlagt public service retningslinjer. How about that?


Skrevet af kongkret 305 dage siden - Direkte link

Du glemte at læse ovenfor i citatet fra Wikipedia. Du siger intet nyt, du har bare misforstået, at TV2 faktisk ER public service ... også selvom hovedkanalen ikke modtager statspenge. Du kan mene det er mærkeligt, men hvad du mener ændrer jo ikke fakta #:o)


Skrevet af BenF 327 dage siden - Direkte link

DU skriver at en helt masse er røde. Har du nogle kongkrete (haha) eksempler på at det skulle være tilfældet? F.eks. at Martin Krasnik skulle være rød?


Skrevet af kongkret 305 dage siden - Direkte link

Det der forvirrer dig er nok, at Martin Krasnik er jøde (men ikke religiøs) og ikke følger venstrefløjen i sit automat-had mod Israel og - vil jeg påstå - had mod jøder. Martin Krasnik forvirrer derfor venstrefløjsbilledet lidt. Men hans udsendelser er alle med et kraftigt venstreorienteret tilsnit ellers.

 

Israel var jo iøvrigt oprindeligt et socialistisk projekt, men er blevet fremmedgjort af socialismen verden over, fordi socialisterne har valgt at alliere sig med islam, og dermed de mennesker, fortringsvis arabere, der hader Israel og jøder, og hvor mange mener begge skal udslettes.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

32
20
12
5
60
31
13
24
13
92
11
5
62
3
10
9
4
24
4
55