Udlændingedebat uden nuancer | information.dk
Udgivet for 265 dage siden i Politik
Tilføjet 31/08 23:03 til Boblere af Dinesen
Kilde: information.dk
Simon Emil har tydeligvis ikke ændret sin gamle radikale opfattelse på de afgørende punkter - sørgeligt...
Skalaen
Simon Emil
Mette Bock
Anders Samuelsen
Leif Mikkelsen
Ole Birk Olesen
....
Joachim B Olsen
Desværre hopper Simon Emil på David Rehling's limpind og det var ganske som forventet.
1. råd: hold jer fra LA, med mindre i ønsker åbne grænser og åbne kasser, det radigale arvegods fornægter sig ikke, i virkeligheden handler det for Simon og LA-kollegaerne om at fremstå som filantroper og liljehvide pladerhumanister, der slet ikke kan se noget galt i indvandringen fra islamiske kloakker, sørgeligt ment sandt.
Simon Emil går ind for at "vi som samfund har ret til at kræve, at mennesker, der frivilligt kommer til landet, holder sig på den rigtige side af loven og forsørger sig selv." ... Godt og rimeligt krav som - hvis kravet efterleves 100% - virker langt stærkere end en 24-års-regel og tilknytningskrav.
Han har da fuldstændig ret:
"Jeg står stadig fast på min holdning til 24-års-reglen og tilknytningskravet. Det er regler, som forhindrer myndige danske statsborgere i at gifte sig med det menneske, de elsker og samtidig blive i Danmark, og det er ikke rimeligt.
Spærrer for løsningerDer er ingen som helst modsætning mellem dette synspunkt og så det synspunkt, at vi som samfund har ret til at kræve, at mennesker, der frivilligt kommer til landet, holder sig på den rigtige side af loven og forsørger sig selv."
Hvorfor skal Kim, der er uddannet og kan forsørge sig selv, ikke kunne få en kæreste på 22, fordi Mustafa brænder en bil af i Vollsmose? Hvad kommer det mig ved? Smid Mustafa ud af landet og lad mig være i fred.
Så opsig konventionerne og lad os komme igang med den almindelig sunde fornuft.
Problemet består i at der allerede nu er kommet så mange utilpassede indvandrer (som ikke kan eller vil forsørge sig selv) der har fået dansk statsborgerskab, til landet. Realiteten er jo den at 24 års reglen og tilknytningskravet ikke er og aldrig har været et problem for "Kim", og hans udenlandske kæreste.
Jeg og en veninde var på en kinesisk reastuatant sidste weekend, her talte pigen flydende dansk, det samme gjorde alle de andre kinesere i restauranten, og pigen kunne fortælle at hun skam var fra Hong Kong og at de var kommet er hertil for 6 år siden. Flydende dansk på seks år, egen restaurant (fremragende iøvrigt). Man ville ikke have gættet på de var indvandrere.De er kommet til landet og har klaret sig selv.
Så tager man en tur i Vollsmose, hvor 3. generation ikke kan tale dansk, ikke vil dansk, hader dansk og alt hvad Danmark står for.For ærlig talt kan vi nemlig konstatere at ligeså snart de ikke gør det, så er de smuttet fra Vollsmose og andre ghettoområder.
Måske vi burde overveje om vores "hjælp" til disse mennesker er rigtig. Måske ville den rigtige hjælp til flygtninge være:
Ja, det er synd for dig du har set din familie blive slagtet i dit hjemland. Her er en kost og skovl, for her i landet arbejder vi. Laver du det mindste kriminalitet ryger du og taler du ikke dansk efter 7 år, så ryger du ud. Spørgsmål? Fino, kom i gang.
Gennemførte man det konsekvent, så skulle alle nok tale fornuftigt dansk efter syv år, de skulle nok holde sig indenfor lovens rammer og lur mig om de ret længe går med kost og skovl.
Dit indlæg er en ganske god illustration på det overordnede problem som den Vestlige verden altid har haft med mellemøstlig indvandring.
De hverken kan, vil, agter, eller har intention om - og hvis du siger noget om det, så bliver du enten udsat for trusler på livet, eller du bliver rent faktisk taget af dage. Men de kan jo lave kebab.. så.. you know.. de er skide-vidunderlige at have i det daglige gadebillede. Eller noget.
Aldeles rigtigt, hr. Ursin. Lad os se en konsekvent LA-politik i det spor, så bliver næste valg en LA-triumf uden lige.
Når man ikke har andre argumenter, så kan man jo altid hævde, at man har et "nuanceret" standpunkt.
På den måde får man stemplet alle andre standpunkter som unuancerede, måske ligefrem "sort/hvide".
Og hvem vil dog være unuanceret? Det er simpelthen så deprimerende at følge politik i dag. Eufeismerne står i kø, de dårlige argumenter ligeså - hvorimod man har ad hominem argumenter og moralprædikener i hobetal.
Forfærdeligt at danmark stadig lukker muslimer ind i landet, på trods af vi allerede nu har så mange ,der hverken kan eller vil integreres i et moderne sekulært samfund.
hvis LA fastholder deres latterlige " Åbne grænser og lukkede kasser" vil det vælte ind med personer der kræver åbne kasser. Og selvfølgelig vil det betyde udgifter i milliardklassen og voldsomt forøget kriminalitet. Så hold jer langt væk fra LA når valget kommer.
Fra hestens (Simon Emil) egen mund: "Jeg oplever ingen forandring" (i mine holdninger).
Der er desværre ikke mange formildende omstændigheder ved den radigale Simon Emil Ammitzbøl, men det er da interessant at høre, at han forlod de radigale, fordi de ikke var radigale nok.
Flere artikler fra Politik
Sjusk i Skat: Krævede 2,8 mio. i restskat - undersøgte sagen bagefter
Udgivet for 8 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 13:04 til Boblere af mlp
Kilde: bt.dk
Kinnocks skat - Dagens avisleder - JP
Udgivet for 13 timer og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 07:39 til Boblere af Poul Højlund
Kilde: jyllands-posten.dk
Mælketandspolitikeren Astrid Kragh stikker igen næsen frem
Udgivet for 11 timer og 9 minutter siden i Politik
Holger K. afviser DF: Skattedirektør bliver ikke fritstillet
Udgivet for 11 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:23 til Boblere af mlp
Kilde: bt.dk
Professor giver 12 for udspil om karakterer til tiårige
Udgivet for 9 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 11:45 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: b.dk
Claus Hjort om Venstres slingrekurs ; Regeringen begår løftebrud - vi modnes
Udgivet for 8 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 13:27 til Boblere af mlp
Kilde: politiken.dk
Vedr. Dominique Venners selvmord i Notre Dame
Udgivet for 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 18:39 til Boblere af Lone Nørgaard
Forældre holder ferie - mens børnene ryger i institution - Både ressourcesvage og stærke forældre ikke holder ferie med
Udgivet for 11 timer og 2 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:35 til Boblere af mlp
Kilde: bt.dk
59-årig mand i koma efter muslimsk overfald
Udgivet for 20 timer og 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 00:03 til Boblere af C J Napier
Nye krav på tavlen i skoleforhandlinger - Nationalt | www.b.dk
Udgivet for 13 timer og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 07:34 til Boblere af Søren Hansen 2
Kilde: b.dk
Endnu en sportsmand i politik: Det går virkelig ikke...
Udgivet for 8 timer og 56 minutter siden i Politik
VKO stiller 10 fælles krav til skolereform
Udgivet for 11 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:06 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Storbondens brovten blev for meget for Venstre
Udgivet for 7 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:37 til Boblere af Kjeld Hansen
Sådan truede skattedirektør 56-årig borger - Kalder sagsbehandlingen ’helt urimelig‘ og ’urimelig nidkær’.
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 16 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 10:22 til Boblere af mlp
Kilde: bt.dk
De rødes ansvar for SKAT's amokløb
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 28 minutter siden i Politik
Formodet terrorist på video:"I vil aldrig være i sikkerhed" - Blodtilsølet mand advarer briterne.
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 10:11 til Boblere af mlp
Kilde: politiken.dk
Island siger KLART nej til EU
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 57 minutter siden i Politik
Danmark har brug for en Thatcher-revolution
Udgivet for 1 dag, 12 timer og 20 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 07:33 til Boblere af Poul Højlund
Kilde: jyllands-posten.dk
Statsministeren er nu imod "lidt for kreativ skattetænkning" !
Udgivet for 20 timer og 59 minutter siden i Politik
SF: Politiet skal bære ID-numre - TV 2 Nyhederne
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 13:01 til Boblere af Kaare Thode Jørgensen
Kilde: nyhederne.tv2.dk
Kinnocks skat - Dagens avisleder - JP 24/05 07:39 - 193 klik
Sjusk i Skat: Krævede 2,8 mio. i restskat - undersøgte sagen bagefter 24/05 13:04 - 175 klik
Asmaa lærer politiet ny metode at fange forbrydere på... 24/05 17:14 - 139 klik
Det forbudte spørgsmål: Er der en sammenhæng mellem islam og terror? 23/05 21:38 - 116 klik
Det forbudte spørgsmål: Er der en sammenhæng mellem islam og terror? 23/05 21:38 - 1713 klik
Kinnocks skat - Dagens avisleder - JP 24/05 07:39 - 1414 klik
»Guerillakrig« i Stockholms gader 24/05 01:00 - 584 klik
59-årig mand i koma efter muslimsk overfald 24/05 00:03 - 518 klik
|
|
Selvejerskab, John Locke og fængslingen af Lars Kragh Andersen Tilføjet 17/05 12:20 af Torben Mark Pedersen |
|
|
EU som minimalstat Tilføjet 29/04 11:11 af Laura Lindahl |
|
|
Tossede faggrænser koster rigtig mange penge Tilføjet 28/04 23:14 af Ove Høeg Christensen |
|
|
”This is what we believe!” Tilføjet 24/04 15:29 af Torben Mark Pedersen |
|
|
EU-Kommissionens økonomiske uansvarlighed vil koste Danmark 3,3 mia. kr. Tilføjet 23/04 08:14 af Laura Lindahl |
| Flere klummer | |
Bookmarklet

