Kontakt 180Grader.dk
10

Skrevet af Anders Hessellund Jensen 820 dage siden - Direkte link
Hvis nogen berettiget føler sig krænket over ens handlinger, så kan en undskyldning i nogle tilfælde være på sin plads. Problemet er her, det simpelthen ikke er berettiget at nogen føler sig krænket over at en avis foretager en helt almindelig nyhedsdækning, herunder at give læserne indblik i hvad det er for nogle tegninger hele sagen drejer sig om. Derfor er en undskyldning naturligvis IKKE på sin plads. Det svarer til at et homoseksuelt par skulle sige undskyld for at kysse hinanden på gaden fordi en eller anden tosset homofob føler sig krænket over deres handling.

Skrevet af Bent Adriansen 819 dage siden - Direkte link
De tider, hvor jeg og sikkert mange andre så op til Uffe Ellemann-Jensen og havde respekt for ham som en stor politiker er ovre for mange år siden, hvilken denne udtalelse klart bekræfter.

Mage til naivitet og leflen for muslimer skal man lede længe efter! Min respekt for Uffe som både poltiker og menneske er idag lig nul!

Skrevet af Frihed 819 dage siden - Direkte link
Var stor fan af Uffe engang. Nu er han totalt irrelevant og lykkes at blamere sig gang på gang på gang med holdninger der hører hjemme hos det radigale venstre. Margrethe Vestager støtter også Politiken - og tager forhåbentlig et endnu et styrtløb mod spærregrænsen.

Skrevet af Kasper M 819 dage siden - Direkte link
Jeg oplever precis dén holdning fra utroligt mange sider, og jeg deler den selv.
Gad vide, hvorfor vi aldrig fattede mandens vat-holdninger, da han stadig var aktiv politiker??

Skrevet af Louis B. Knockel 819 dage siden - Direkte link
Han var veltalende, somme tider morsom. Pamperen og bløddyret skinnede ikke så stærkt igennem som hos de fleste danske politikere. Men var der selvfølgelig hele tiden.

Skrevet af CaBroKo 819 dage siden - Direkte link
I det mindste har Uffe Ellemann-Jensen den samme holdning, som han gav udtryk for tilbage i oktober 2005, da Mohammed-tegningerne fik de første kommentarer med på vejen. Han har hele tiden været af den mening, at det er et udtryk for tolerence, når vi oprindelige danskere (kristne som asetroende og de for længe siden integrerede jøder) bøjer os i støvet for ikke at genere de seneste immigranter af islamisk observans.

Ganske som dengang mener jeg, at hans tolerance er en salami-metode til at udslette den kultur, vi har levet med i over tusind år.

Der er stor forskel på at sejle med et vikingeskib og med ørkenens skib (karavanen). På et vikingeskib er der brug for alle; der er simpelthen ikke plads til unyttige individer. Derfor kræver det lidt mere tolerance - i form af accept af andres skævheder - at sejle med. Men kan man acceptere skævhederne og bidrage med sømandsskab, er man velkommen.

I karavanen er den enkelte ikke på sammen måde nødvendig for rejsens succes, og det kræver derfor en noget anden adfærd fra deltagerne. Man rejser i højere grad med på lederens nåde, og det giver en helt anden holdning til tilværelsen, når man for at overleve skal bøje sig for overmagten, end når man kan tale bramfrit og bidrage med nødvendige kundskaber.

Skrevet af Purellif 819 dage siden - Direkte link
Uffe Ellemann-Jensen kommenterer udtalelser fra politikere fra andre partier nedladende.Hvorfor kommenterer han ikke Lars Lykke Rasmussens kritiske kommentarer af Politikens forlig.
Meld dig ud  af VENSTRE hr. Ellemann-Jensen!

Skrevet af Mette Loeber 819 dage siden - Direkte link
Ja, der var en gang hvor Uffe Ellemann-Jensen selv var en rigtig  frisk og fræk journalist. Der skulle lige være nogen, der havde villet have ham til at sige undskyld for noget som helst. Men -  det må være meget meget længe siden. Og ja, det radikale venstre det er lige ham. Undskyld!

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 819 dage siden - Direkte link
Uffe Ellemann-Jensen var faktisk den første journalist, jeg selv lagde mærke til. At han kunne tage springet fra at interviewe politikerne til selv at blive en af dem, forbløffede mig dengang. Men det sker.

At han kan tage hele glideturen fra at være en fræk liberalist, der forsvarede Baltikum-landene mod Sovjetunionen, til nu at være en af vores fremmeste dhimmi-fortalere, er direkte afskyvækkende.

Skrevet af mads schmidt eriksen 819 dage siden - Direkte link
 
Det undrer vel ingen, at Uffe Ellemann er en rasmus-modsat, men det mest forargende er, at han ved sin udtræden af politik ikke ville blande sig.-hvis  Danmark havde fulgt denne mand, havde vi været et muslimsk land idag.- Men at denne udtalelse kommer fra en journalist, siger faktisk mere end han selv tror, for ytringsfriheden skal på ingen måde nedvurderes, for så har Danmark tabt.

Skrevet af Kasper Elbjørn 819 dage siden - Direkte link
Denne debat er jo fuldstændig tosset.

Lefler Uffe Ellemann for muslimer fordi han siger, at han anerkender, at det aldrig har været Politikens hensigt med genoptrykningen af Karikaturtegningen at krænke muslimer i Danmark eller andre steder, og derfor kan de godt sige undskyld?

Lefler han for muslimer fordi han siger, han ikke er ikke overrasket over, at den nye dynamiske duo i politik, Villy Søvndal og Pia Kjærsgaard, farer ud med en halv vind og fordømmer Politikens forlig?

Og hvorfor i alverden skulle han skifte parti blot fordi han er uenig med Villy Søvndal, Pia Kjærsgaard og Helle Thorning-Schmidt?

Hvem lefler for hvem her?



Skrevet af Joachim Meyer Andersen 819 dage siden - Direkte link
Hvad er det han har sagt der er så forargeligt? Jeg synes mange kommentarer herinde bærer præ af at de bare har kigget på artiklens overskrift og ikke gået ind og læst hvad det rent faktisk er han siger..

Skrevet af Steffen Risager 819 dage siden - Direkte link
Enig med de Kasper og Joachim (de sidste to kommentarer).


Er meget pudsigt at Uffe selv nævner at man skaber en balance, hvilket mange kommentarer herinde i den grad mangler...


For nu at citere Esben Lunde i Berlingeren idag: "Det er som om fokus konstant er på, hvordan samfundet kan forhindre muslimske medborgere i at være muslimer, der tager troen alvorligt."

Skrevet af Isabella Balkert 819 dage siden - Direkte link
Den skabsradikale Uffe Ellemann er en idiot.

Skrevet af slettet bruger 2688 819 dage siden - Direkte link
Jeg forstår heller ikke hvorfor Uffe bliver udnævnt som svag eller vattet. Det eneste han gør er at påpege det fornuftige i at Politiken prøver at skabe en eller anden for for balance i den her tåbelige debat. Fatter ikke folk bruger så meget krudt på den, når dansk økonomi går ad helvede til, socialstaten bliver større, vi snart skal til at importere olie og den danske konkurrenceevne bliver ringere og ringere. Det er i efter min menig ikke tid til at diskutere ligegyldig værdipolitik.

Skrevet af Frihed 818 dage siden - Direkte link
Så du er villig til at sælge ud af vores frihedsværdier? Du synes bare det er fjong at vi underkaster os islamiske trusler?

Hvorfor blander du de økonomiske problemer ind i denne sag? Vi kan for pokker da godt håndtere mere end ét politisk emne. Bare fordi vi har økonomiske problemer skal vi da ikke sælge ud af vores værdier.

Din holdning er ualmindeligt vattet og usympatisk. At kalde ytringsfrihed "ligegyldig" er et udtryk for intellektuel fattigdom.

Skrevet af slettet bruger 2688 817 dage siden - Direkte link
"Så du er villig til at sælge ud af vores frihedsværdier?"

Jeg deler tilsyneladende ikke frihedsværdier med dig, da jeg mener det er op til Politiken selv at definere hvornår de er gået over stregen. Du mener åbenbart alle skal dele din mening, det er vel også et udtryk for "intellektuel fattigdom" som du så fint udtrykker det.

"Du synes bare det er fjong at vi underkaster os islamiske trusler? "

Hvad et dagblad vælger at skrive er vel dybest set dets eget ansvar, og ikke dit. For mig at se har du misforstået hele konceptet af ytringsfriheden.

Hvorfor blander du de økonomiske problemer ind i denne sag?


Det gør jeg fordi min pointe var at Danmark har reelle problemer. Måske var det en ide at bruge krudtet på dem i stedet for tossede diskussioner om Muhammed og islamisering

"Din holdning er ualmindeligt vattet og usympatisk"

Hehe tak for det, jeg er nu ikke enig, men hvis du vil bruge din tid på at diskutere sager uden relevans så skal du bare blive ved. Nu har jeg givet mit bidrag til debatten.

Mvh Søren
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

22
33
16
5
60
31
13
24
13
92
11
4
5
62
10
9
4
24
4
55
Om Ole Birk Olesen
Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance.   Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i...

Se Ole Birk Olesens profil
eller
Følg Ole Birk Olesen