Ung cand. mag. og virksomhedsejer: Dagpengesystemet kvæler initiativ og virkelyst
Udgivet for 347 dage siden i Politik
Tilføjet 14/06 11:10 til Boblere af Camilla Paaske Hjort
Af Camilla Paaske Hjort, 180grader.dk
Den 32-årige cand. mag. i historie, Nina Søndergaard, er gået fra den arketypiske tilværelse som ”arbejdsløs humanist på dagpenge” til at skabe sin egen, originale virksomhed, som giver hende mulighed for at bruge sit fag: Virksomheden hedder Nørd Tours, og tilbyder guidede, lokalhistoriske ture rundt i København, hvor man for 80 kr. per næse kan høre om så forskellige emner som ”byens lugte” og ”seksualitetens historie”.
Friheden er fattigdommen værd
I den forbindelse meldte hun sig med lettelse ud af det dagpengesystem, som hun beskriver som kvælende og hæmmende for det individuelle initiativ:
”Jeg er blevet langt mere fattig, efter jeg er gået fra at være dagpengemodtager til at være virksomhedsejer. Men friheden er fattigdommen værd. Jeg er langt mere aktiv nu, fordi der ikke er et system, der ånder mig i nakken. For eksempel skriver jeg i dag artikler i min fritid. Hvis jeg som dagpengemodtager skrev et par artikler til for eksempel et lokalhistorisk blad, ville jeg skulle meddele på mit dagpengekort, at jeg har brugt tre timer af min onsdag aften på det.
Det er nedværdigende, at man på den måde skal redegøre for alt, hvad man foretager sig, og det mindsker motivationen for at foretage sig noget overhovedet,” siger Nina Søndergaard og understreger, at det ikke er den økonomiske modregning i dagpengene, hun har noget imod:
Skær hellere i de sociale ydelser til arbejdsløse
”Ligeså snart, man som dagpengemodtager tillader sig at beskæftige sig med et eller andet, skal det modregnes i tid og penge. Jeg har forståelse for, at det skal modregnes økonomisk, hvis man tjener penge udover dagpengene. Men den kontrol og umyndiggørelse, man udsættes for i dagpengesystemet, er demotiverende og rent ud sagt ikke til at holde ud,” forklarer hun. Hun ser hellere, at der bliver skåret i de sociale ydelser, frem for at man fortsætter med det nuværende system:
”For mit vedkommende ville jeg i hvert fald have foretrukket færre penge til gengæld for mere frihed, da jeg var i dagpengesystemet. Der er så meget i det nuværende system, der er bizart. For eksempel fik jeg på et tidspunkt at vide, at jeg havde ret til feriepenge. Feriepenge, når man er arbejdsløs!” Hun griner højt og fortsætter:
”Både kontanthjælpsmodtagere og dagpengemodtagere har ret til to ugers ferie om året. Det virker mærkeligt, men på den anden side kan man sige, at man som arbejdsløs ikke har ret meget egentlig fritid. Alt, hvad man foretager sig, skal der redegøres for overfor systemet – selv når man som arbejdsløs skal til et familiemedlems begravelse, skal man meddele det 14 dage i forvejen. Men det er jo lidt svært at vide 14 dage i forvejen, at folk dør,” bemærker hun ironisk.
Systemet skaber menneskeligt spild
Nina Søndergaard, der er medstifter af netværket Seksualpolitisk Forum, bruger en stor del af sin fritid på at lave politisk græsrodsarbejde, hvor hun blandt andet kæmper for seksuelt frisind og sexarbejderes rettigheder. Også hendes holdning til de systemer, danske arbejdsløse kommer ind under, bærer præg af hendes sympati for skæve eksistenser:
”Der går simpelthen så mange menneskelige ressourcer til spilde i det danske samfund. Der er ingen tvivl om, at de stive, sociale systemer er medskyldige i det. Hvis man ikke kan levere 8 timers arbejde om dagen, er det svært at finde et sted at gå hen i det danske samfund. Systemet bærer præg af en kassetænkning, som er med til at skubbe mange mennesker ud i fuldtidsarbejdsløshed,” mener hun.
Lugte og sex er også historie
Når Nina Søndergaard guider sine betalende gæster rundt i København, vælger hun emner som ligger uden for, hvad de fleste af os nok husker fra gymnasiets historieundervisning: En byvandring handlede om, hvilke lugte, der har været dominerende forskellige steder i København igennem historien, og på en anden byvandring kunne man blandt andet høre om bordellernes historie og verdenshistoriens første bøssebryllup, der foregik på Københavns Rådhus i 1989.
”Jeg tager nogle mere saftige emner op end de andre historiske guider i København,” bekræfter hun.
"Mange andre historikere vil sikkert rynke på næsen ad noget af det, jeg beskæftiger mig med. Men jeg synes, de emner er sjove, og så vil jeg gerne give folk et andet indblik i vores historie end det, de er vant til. Historie er jo ikke kun krige, politiske forhandlinger med videre. Der lugtede dårligt mange steder i København i gamle dage, og det er også en del af billedet af, hvordan det var at leve dengang. Og folk havde faktisk også sex før i tiden,” griner hun.
På en typisk Nørd Tour er der i dag en god håndfuld deltagere, og selvom det ikke lyder af meget, er Nina Søndergaard optimistisk: ”Med et reklamebudget, der indtil videre ligger på nul, så synes jeg, det går fint med at få byvandringerne promoveret. Jeg bruger mest de sociale medier, min hjemmeside og mund til mund-metoden, som er meget vigtig i den her branche. Men jeg vil helt klart på et tidspunkt begynde at reklamere mere offensivt. Jeg ønsker, at min lille virksomhed skal vokse sig langt større, end den er nu,” slutter hun.
Denne artikel er kommet i stand takket være penge fra 180Graders superbrugere, der har tegnet et abonnement til 39 kr. om måneden. Du kan blive superbruger ved at klikke her.
+1
Hvis det firma man starter skal være andet end et fuldstændigt ligegyldigt lille servicefirma så kræver det at man har tid til forberedelse. Det kan være man skal programmere noget, lære at lave en hjemmeside eller lignende. Så hendes tilfælde kan ikke bruges generelt og hendes firma er fuldstændigt ligegyldigt for den danske økonomi.
De fleste danskere er ikke de store gamblere, hvis vi antager at en fyring betyder en øjeblikkelig nedgang i løn til det rene ingenting eller meget usikker indtjening så er vi nødt til at øge opsparingen ganske voldsomt. Samtidigt falder incitamenten til at søge job i det private for det her går jo kun ud over folk der har formastet sig til at vælge et job i det private. I det offenlige ordnes fyringer ved at flytte rundt på folk og naturlig afgang.
Hendes firma kan sagtens komme til at betyde noget. Den slags kan man ikke afgøre på forhånd. Hvis for eksempel udlændinge kommer til KBH og tager med på en af hendes ture, bidrager det positivt til den danske økonomi.
Du har helt ret Baphemitas, det var meget bedre for samfundet da hun bare sad på sin flade r** og modtog dagpenge - tænk sådan at formaste sig til at tage ansvar for sig selv og lave et fuldstændig ligegyldigt lille servicefirma...
Tænk allesammen - hvilke frygelige konsekvenser det ville have hvis der var flere modtagere af offentlige ydelser der fandt på at stifte fuldstændig ligegyldige små servicefirmaer og tog vare på sig selv... Det ville ikke ændre noget som helst overhovedet! ;-)
Sådan fungerer verden bare ikke. Vi kommer ikke uden om at der er nogen der er lønmodtagere uden de store muligheder for at starte egne firmaer.
Baphtemetis, du gav udtryk for en "pick the winner"-mentalitet, hvor man på forhånd gør sig til dommer over, hvilke typer virksomheder, der har muligheder. Det gør politikerne også ofte - og det er uheldigt.
Naturligvis bidrager en lille servicevirksomhed, der måske kan tiltrække nogle turister og få dem til at bruge flere dollars i Danmark, ikke på samme niveau som en stor medicinalvirksomhed. Det er klart.
Det ændrer dog ikke ved at nicher også skal udfyldes.
Overhovedet ikke, folk kan sagtens lave servicevirksomheder hvis de har lyst, det blander jeg mig ikke i, men statistisk gør den slags firmaer ikke meget for den danske nationaløkonomi. Nu om dage kan man jo heller ikke bare starte som skibsreder, der er ligesom en række store spillere der er meget svære at klare sig op imod, det kræver i hvert fald meget kapital.
I Indien render de rundt og sælger en enkelt rulle toiletpapir, noget skal de jo finde på, men det hjælper altså ikke landets økonomi. Desværre ser det ud som om at liberale har meget travlt med at lave landet om til Indien i en eller anden mærkværdig helligheds navn.
én færre dagpengemodtager og en mere skatteyder..
hvis du ikke kan regne den ud hvordan det hjælper firmaet danmark så skal du da have en dummehat..
Liberale har mere travlt med at lave Danmark om til Somalia. Det eneste land hvor de liberale værdier bliver udlevet til fulde.
Så hendes tilfælde kan ikke bruges generelt og hendes firma er fuldstændigt ligegyldigt for den danske økonomi.
Tror man skal være socialist og umådeligt misundelig på sine medmennekser for at kunne se det fede i den udmelding
Tøsebarnet har jo sagt nej tak til dagpenge og søger i stedet at brødføde sig selv gennem egen virkelyst hvilket betyder, at hun ikke belemrer statskassen med sin arbejdsløshed
I stedet tager hun ansvar for sig selv, sin situation og sit gode humør
Hun burde få et takkekort og et skulderklap i stedet for Bap's nedlandende kommentar
Jeg ved ikke hvor du ser det nedladende henne, men jeg synes nu hendes indstilling om at hvis hun kan så kan alle andre også er ret nedladende. Vi er nu forskellige som mennesker og der skal være plads til at være forskellige.
Jamen Bap, hendes firma er jo netop ikke fuldstændigt ligegyldigt for den danske økonomi, sådan som du nedladende hævder
Eller er selve ideen om dagpenge ikke relevant i din opfattelse af dansk økonomis ve og vel?
Eller værdigheden og anstændigheden i det enkelte menneskes virkelyst og selvopholdelsesdrift?
Jeg ved ikke hvilken indvirkning du mener det lille firma har på landets økonomi - jeg kan kun beklage at i her på dette forum konstant synes at mene at vi kan leve af at klippe hinanden - det er der altså ikke noget der tyder på.
Fint nok at hun har valgt en vej. Fint nok at vi har iværksættere. For mig at se giver vi netop muligheder for at være iværksættere ved dagpengene, jeg har da støt på mennesker der kom ud i arbejdsløsheden ufrivilligt og som så brugte noget tid på at finde ud af hvad de så skulle finde på. Idéer kommer nu engang af at man har overskud, ikke ved at man skal leve fra hånd til mund. Til gengæld har jeg aldrig støt på en hjemløs der startede et firma.
Du har stadig ikke fattet pointen at hun ikke længere er på dagpenge hvorfor hendes foretagsomhed og deraf følgende selvforsørgelse sparer statskassen for en hulens masse?
Så vi kan leve af at svede? Bare vi allesammen sveder så går det helt fantastisk for dansk økonomi? Du mener altså at vi kan leve af at klippe hinanden..
Hvis vi nu allesammen boller hinanden i røven mens vi lader en hundredekroneseddel gå ned langs rækken så har vi løst alle økonomiske problemer. (Pigerne må så bruge strap-on).
De fleste danskere er ikke de store gamblere, hvis vi antager at en fyring betyder en øjeblikkelig nedgang i løn til det rene ingenting eller meget usikker indtjening så er vi nødt til at øge opsparingen ganske voldsomt. Samtidigt falder incitamenten til at søge job i det private for det her går jo kun ud over folk der har formastet sig til at vælge et job i det private. I det offenlige ordnes fyringer ved at flytte rundt på folk og naturlig afgang.
Grunden til at de ikke vil risikere noget er at der er meget lidt at vinde. Naturligvis er der også forskel på folks initiativ, men du kan da ikke sige, at det er ligegyldigt at damen starter sit eget firma?
hendes firma er fuldstændigt ligegyldigt for den danske økonomi.
Hvordan definerer du "dansk økonomi"?
Hvis du kunne definiere hvad en "økonomi" er, ville du vide, at selv enkeltmandsfirmer ikke er ligegyldige.
Så forklar venligst hvad du mener med dette:
hendes firma er fuldstændigt ligegyldigt for den danske økonomi
Fordi en frisør er ligegyldig for den danske økonomi og det hun laver er stort set det samme som frisøren.
Fordi en frisør er ligegyldig for den danske økonomi og det hun laver er stort set det samme som frisøren.
Øhm, du er vist fuld, mand!
Det må være månedens (om ikke årets) tarveligste kommentar. Her er en person der tager ansvar for sit liv, skaber en tilværelse hun er glad for, og så skal du nedgøre det!
Fra mig skal der ikke lyde andet end beundring for Nina Søndergaard.
Jeg synes det er en god historie om en, der har beslutte at tage ansvar for eget liv. Dagpengesytemet er blevet meget mere krævende og stift end det var, men er det ikke også meningen, at det ikke skal være attraktivt, at være på dagpenge.
For få år siden mødte man ofte folk, der selv havde valgt at være på dagpenge i en periode, det er lang tid siden jeg har mødt en, der var frivillig arbejdsløs. Meningen med dagpenge må være, at folk ikke ryger på røven straks de bliver arbejdsløse, men får lidt tid tid til at finde noget andet at lave.
Jeg mener naturligvis at man bør spare op til egen ulykke eller forsikre sig på markedsvilkår, men da vi nu lever i Nord-Korea, så ville et alternativ være at man måned for måned gik en anelse ned i ydelse. Og derudover bør periode måske justeres efter konjukturer.
Jeg mener at grunden til at vi bliver nødt til at betale dagpenge er, at systemet hæmmer folk fra at finde arbejde. Staten laver en masse ting som det private kunne gøre, skatten er høj, og der er mange regler. Mens det er sådan er det jo svært at argumentere, at man bare burde forsørge sig selv.
Naturligvis en cirkulær argumentation, men det er derfor systemet er kommet så vidt.
Hvor ville jeg ønsker for mit land, der var flere af hendes slags!
Og hvor ville jeg ønske, de store medier kunne udskifte deres offerrollehistorier med beskrivelse af disse virkelystne medmennesker.
Det er nedværdigende, at man på den måde skal redegøre for alt, hvad man foretager sig, og det mindsker motivationen for at foretage sig noget overhovedet,” siger Nina Søndergaard
Meget sær holdning efter som 100 millioner udgiver deres handlinger på facebook og twitter.
Hvad er forskellen på at rapportere til Facebook og de som betaler ens regninger?, - som er de andre skatteborgere. Men stor respekt for at ville klare sig selv med omtanke og energi.
Kære Deep Throttle
Tak! Jeg vil godt lige uddybe hvorfor jeg fik neder på af at skulle forklare komplet fremmede, hvad jeg foretog mig til daglig.
Det var en kæmpe overraskelse at overgå fra universitetsstuderende, hvor jeg selv havde disponeret over min tid (og klaret det på normeret tid og uden SU de sidste tre år, inden blåt hylekor går igang), og så ABSOLUT skulle trykke på en knap en gang om ugen, gå til dummemøder og blive betragtet som en hjerneforladt snylter, der endelig ikke måtte overlades til sig selv.
Jeg mødte et system der er fyldt med kontrol for kontrollens egen skyld. Jeg har skullet ringe, indenfor et afgrænset tidsrum, til stakkels sagsbehandlere på jobcentre for at fortælle at jeg selvfølgelig var en god pige og søgte på livet løs. Hvis ikke jeg nåede dette, så var helvede løs! For det er jo indlysende at min værdi som arbejdskraft afhænger 100 % af at ringe, indenfor to timer, til en fremmed, der egentlig også er træt af cirkusset. Dette under en, næ to, såkaldt liberale beskæftigelsesministre.
Igen, jeg har en vis forståelse for at jeg ikke blot skal sidde og trille tommelfingre på andres regning, men det er helt absurd og utroligt nedbrydende at skulle ydmyges på den måde for at få lov til at betale sin husleje. Og til hvilken nytte er oplysningen om at jeg valgte at bruge min onsdag aften på at skrive en lille artikel? Det anvendes jo ikke positivt af hverken jobcenter eller a-kasse som et bevis på at man kan tænke selv og er proaktiv, men som et bevis på at man skal tilbagebetale tre timer af ens dagpenge...
> Hvad er forskellen [...]?
Man kunne jo kigge på motivationen. På facebook bliver man belønnet med kærlig (omend overfladisk) opmærksomhed fra venner og bekendte. I dagpengesystemet bliver man straffet ved at ens subsistensgrundlag fjernes.
En anden forskel er at på facebook er det frivilligt hvad man fortæller og ikke fortæller om. I dagpengesystemet er man underlagt statens tvang---og hvis der er noget folk reagerer negativt på, så er det tvang. Sammenlign eksempelvis fireårige spørgejørgens frivillige videnssøgning med skoleelevens påtvungne terperi, og se hvem der er mest taknemmelig når man giver dem ny viden.
Det kunne også være at folk kun ser interaktionen mellem dem selv og systemet, og ikke mellem systemet og deres (netto)skatteydende nabo.
Jeg kommer til at tænke på Ayn Rand.
Hav held med et projekt, brug 30 år på at fortælle andre at "det er bare sådan de skulle have gjort", og tilbring resten af tilværelsen på bistandshjælp når pengene fra projektet er brugt. Så er "systemet" pludselig godt nok.
Byg noget produktivt op der er gavnligt for det omgivende samfund, og jeg skal tage dig alvorligt.
Helt korrekt. Lugtene lugter jo ikke sig selv.
*Tilføjelse:
Jeg undskylder den nedladende kommentar. Jeg har faktisk ikke noget problem med dette firma eller personerne bag. Alletiders at de har klaret sig uden dagpengesystemet (efter at have overlevet v.h.a. dagpengesystemet i en rum tid).
Mit problem er ikke indlægget som sådan, men mere placeringen af indlægget.
Hvis det var placeret et hvilket som helst andet sted, f.eks. på Politiken.dk, ville jeg tolke det som:
"Dagpenge-systemet fungerer ikke optimalt." Helt legitimt.
Når det er skrevet til 180 grader kan jeg kun læse det som et angreb på dagpengesystemet som koncept. Hvilket jeg formoder er sådan langt de fleste læsere af 180 grader tolker det og vil bruge det det til at forstærke det ekstreme virkelighedsbillede der præger dette sted.
Der er circlejerk nok her på 180 grader. Vi kunne godt bruge artikler og indlæg der bringer lidt flere nuancer ind i vores virkelighedsopfattelse, og ikke bare artikler der understøtter dén vi i forvejen har.
Flere artikler fra Politik
Liberal Alliance er blevet socialistisk
Udgivet for 3 timer og 25 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 08:45 til Boblere af HansJoachim
Løgnens imperium misregerer landet
Udgivet for 5 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 06:33 til Boblere af Limfjord
Kilde: ekstrabladet.dk
Skal staten favorisere skilsmisse?
Udgivet for 3 timer og 16 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:31 til Boblere af Kjeld Flarup
Kilde: politiken.dk
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 17 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Mubarak tror på ny revolution i Ægypten, hvis præsidenten bliver islamist !
Udgivet for 2 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:49 til Boblere af Medhat Khattab
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 16 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 12 timer og 34 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 18 timer og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 12 timer og 34 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 15 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 6 timer og 51 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 12 timer og 34 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 21 timer og 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 20 timer og 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 4 timer og 39 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 19 timer og 9 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 12 timer og 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
|
|
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists Tilføjet 25/05 23:26 af NickRohde |
| Flere videoer | |
|
Om Camilla Paaske Hjort Freelancejournalist for 180Grader.dk. Medlem af Dansk Presseforbund. Kontakt: camillahjort09(snabela)yahoo.dk og camillahjort09(snabela)gmail.com. Se Camilla Paaske Hjorts profil eller Følg Camilla Paaske Hjort |
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 213 klik
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 160 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 110 klik
De rige får beskåret børnechecken 26/05 08:11 - 109 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 107 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 972 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 562 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 404 klik
Sådan begyndte det. Global opvarmnings bedraget! 25/05 12:52 - 361 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

