Kontakt 180Grader.dk
49

Skrevet af MadsL 225 dage siden - Direkte link

Det kan man godt forstå!


Skrevet af Sebastian Vikkelsøe-Engelbrecht 225 dage siden - Direkte link

Ærgeligt at han ikke udskrev valget i oktober, så :-)


Skrevet af Larebil 225 dage siden - Direkte link

Gad vide om tallene stadig ligger under for rød inflation? Før og selv under valget viste målingerne jo enormt forspring til rød blok, men valgresultatet blev uhyggeligt tæt, noget som ingen målinger pegede på ellers.


Skrevet af T Larsen 225 dage siden - Direkte link

F-A-RV-EL


Skrevet af T Simonoce 225 dage siden - Direkte link

Elegant!


Skrevet af Kristian Kragh 224 dage siden - Direkte link

Hvis du selv har kreeret dette, så må det da fortjene en kreativitets-pris af en art.


Skrevet af T Larsen 224 dage siden - Direkte link

Desværre ikke. Allan Hansen fra denne fjæsbog-gruppe fortjener i stedet prisen.


Skrevet af ckh 225 dage siden - Direkte link
Selvom valget havde fundet sted i November, ville resultatet helt sikkert været en rød sejr. Helle Thorning Schmidts og Villy Søvndals helt bevidste løgnehistorier med overbud o.s.v. ville have fortsat, og fristet de mange samfundsbetalte borgere.

Skrevet af crispy 225 dage siden - Direkte link

Sker det ikke altid at den nye regering taber popularitet efter valget?


Skrevet af Troels 225 dage siden - Direkte link

Jo, men det er sjældent (hvis nogensinde) set i stort omfang før. 

 

Generelt forholder det sig vel således: Jo flere brudte valgløfter -> jo større fald i opbakningen.


Skrevet af Anders123 225 dage siden - Direkte link
Nej, der sker normalt det modsatte, en honeymoon-effekt.

Skrevet af Jesper Ørsted 225 dage siden - Direkte link

Hvedebrødsdagene vare traditionelt 100 dage. Her varede de end ikke 10 dage.


Skrevet af crispy 225 dage siden - Direkte link

Jeg forstår bare ikke hvem der ville skifte stemme. EL og SF er udelukket. S stemmer, måske. R? Deres vælgere har da fået noget for pengene i denne omgang.

 

Ser ud som der er S vælgere der flygter. Kan jeg sgu godt forstå.


Skrevet af Marianne Forsberg 225 dage siden - Direkte link

Vælgerne stemmer ud fra øjeblikkets følelser og er ganske fatal for Rigets tilstand, når vage stemmer kan afgøre så vigtige beslutninger.

 

 


Skrevet af Kjeld Flarup 225 dage siden - Direkte link

Løkke skulle have udskrevet valget med en 5 ugers valgkamp


Skrevet af MADSEN 224 dage siden - Direkte link

De borgerlige får aldrig magten mere - aldrig glem alt om det, og vi skal heller ikke have et som går på stripklub i en regering fy for fanden, eller en der har kæmpe skattesag som statsminister.


Skrevet af Alexander 224 dage siden - Direkte link

[...] eller en der har kæmpe skattesag som statsminister.

.. det er jo lige præcis dét, vi nu har.


Skrevet af MADSEN 224 dage siden - Direkte link

Helle har ingen skattesag, men det har lars løkke

 


Skrevet af 8000er 224 dage siden - Direkte link

Helle har en kæmpe skattesag allerede, og hvis hun følger hendes egen normale opførsel, så vil det vælte ind med sager om manglende skattteindbetaling, rovdrift på tillæg og diæter, momsfifleri og sluttelig har hun sikkert også bollet udenom. Hele Helles virke har været en lang række af sager om snyd og bedrag. Senest hendes valg til statsminister som kun er lykkedes ved hjælp af løgn og latin.


Skrevet af MADSEN 224 dage siden - Direkte link

hvad med løkke - Danmarks største løgner og platugle, sæger over 700 sommerhuse uden at betale skat.


Skrevet af 8000er 224 dage siden - Direkte link

Største ?

 

Erdet ikke dig der plejer at kalde ham bilags-dværgen ?

 

Har du ingen mening ? Jeg troede du var rød men du er i virkeligheden radikal ! 


Skrevet af MADSEN 224 dage siden - Direkte link

GG nej har aldrig kaldt ham bilags-dværgen, vil så heller kalde ham dværg-sutten hvilket nok passer bedre, for der er ski ingen løkke ved ham.


Skrevet af 8000er 224 dage siden - Direkte link

Så ændrer du mening igen.......radigale ........s


Skrevet af Alexander 224 dage siden - Direkte link

Blot fordi du fornægter fakta, så betyder det ikke, at de ophører med at eksistere.


Skrevet af Isabella Balkert 224 dage siden - Direkte link

Man skal være dum for at stemme på SSF, men det ser ud som om man så også kan blive klogere når valgresultatet giver sig til kende i alt sin magt og elendighed.


Skrevet af MADSEN 224 dage siden - Direkte link

ja enig, men også dum at semme på V, K og DF , LA er ude i kulden


Skrevet af Nielsr 224 dage siden - Direkte link

Vælgerne skal lige vende sig til at kontraktpolitikken er død.

Fair nok.


Skrevet af hmadsen 224 dage siden - Direkte link

Ja og tak da for det, det var da også en dødssyg måde at drive politik på..

 

Sådan at komme med nogle løfter og så holde dem....Hvor latterligt.

 

Nej det er sgu godt at vi har fået en rød regering som har taget det nødvendige opgør med den latterlige ide om at det man siger før valget er det man gennemfører efter valget.

 

Jeg mener, hvorfor helvede skulle man dog holde hvad man lover efter valget, der ER mange jo blevet valgt og har 4 år til at få folk til at glemme det hele...

 

Henrik Madsen


Skrevet af MADSEN 224 dage siden - Direkte link

ja sådan gjorde VKO de lovede bl.a, man aldrig ville røre efterlønnen osv og man så de løb fra alt hvad de havde sagt, løftebrud på løftebrud.


Skrevet af Nielsr 223 dage siden - Direkte link

Glem ikke at med en så bred koalition som her skal partierne kunne vise deres baglande at de får noget ud af samarbejdet og det er givetvis derfor regeringsgrundlaget er skruet sammen så både SF og EL kan sige at de har fået forhandlet sig til forbedringer ( set fra disse partiers udsigtsposter ).

 

De fleste løfter skal nok blive indfriet stille og roligt hen ad vejen selvom det overraskende store hul i kassen som den nye regering overtager selvfølgelig sætter sine begrænsninger.


Skrevet af MADSEN 223 dage siden - Direkte link

Ja det er et kæmpe hul de har overtaget efter slyngelregeringen, men det er nok endelig slut med borgerlige regeringer i store dele af verden, der kommer en masse imod de borgerlige de næste år.

 

VK og DF er skyld i det store hul i Danmark, og hvad vi skal med LA må guderne vide, de vil jo kun lave hullet større.


Skrevet af 8000er 222 dage siden - Direkte link

Nemlig. Og når alle socialisterne er faldet ned i hullet fordi de gik og kiggede efter den varme luft, så dækker vi hullet til igen..........


Skrevet af Elias Marcel Khayat 224 dage siden - Direkte link

Bare vent og hør her:Der er ikke nogen idealister i det her land kun materialister, så når danskerne bliver ramt med deres penge af de nye afgifter så vender de ryggen til disse elendige socialister de har valgt. Tillykke med denne regering,i har fortjent den.


Skrevet af Marianne 224 dage siden - Direkte link

 

Elias Marcel Khayat:

så når danskerne bliver ramt med deres penge af de nye afgifter så vender de ryggen til disse elendige socialister de har valgt.

Valget var et fravalg af VKO. Og eneste alternativ var SSFR. Et valg mellem pest eller kolera.

 

Hvor er forskellen på de afgifter, den adfærdsregulering, kontrol, overvågning og alle de øvrige frihedsindskrænkende tiltage, som VKO har foretage og dem vi nu har i udsigt?:

 

http://epn.dk/samfund/politik/article2415654.ece


Erhvervsskatter hævet 229 gange

 

Danmark var engang et socialt og et liberalt land. Frihed, frisind, mangfoldighed, tolerance og tryghed var kodeordene. Og hverken VKO eller SSFR formåede/formår at føre det Danmark videre. De værdier er blevet fremmedord i Danmark. Grænsende til det forbudte.

 

Vi ønskede ikke VKO. Men vi ønsker heller ikke det eneste alternativ, der er til rådighed.

 

Danskerne hoppede med på "staten over individet". Nu er valgmulighederne udtømte.


Skrevet af Shadowen (Michael Nielsen) 224 dage siden - Direkte link

Og problemet er at man kan ikke skabe et funktionerne alternativt, fordi hvis man ikke kommer med overbud i form af en gave regn, så er 40% af stemmerne umulige at opnå, og resten 40% er vane stemmere, der stemmer på det de altid har stemt på..  Så er det de sidste 20%, som ikke batter noget.

 

Danmark er dødsdømt, fordi ingen vil stemme på nogen der siger sanheden.

 

1. Danskerne er ikke bedst til alt.

2. Vi skal skære ned i staten.

3. Vi skal havde indtægterne ned.

4. Vi skal havde sammenhæng i staten.

5. Alt socialhjælp skal ændres til hjælp til selvhjælp.

 

Det er jo ikke lige frem noget der får folk til at juble.


Skrevet af MADSEN 223 dage siden - Direkte link

Godt vi slap af med slyngel- regeringen, nu igen en sag.

 

Ellen Trane snyder kr. 100.000 om året på falsk adresse.

 

Skatteyderne betaler.

 


Skrevet af Marianne 223 dage siden - Direkte link

Danmark er dødsdømt, fordi ingen vil stemme på nogen der siger sanheden.

Nej, Danmark er dødsdømt, fordi der bliver fokuseret så meget på omfordelingen af pengene, at det ikke giver plads til friheden til at tjene dem og bygge Danmark op igen.

 

De signalværdier og den propaganda, vi er blevet fodret med de sidste ti år, har gjort danskerne villige til at hænge mangfoldigheden og forskelligheden ud som noget farligt og som en omkostning for Danmark. Afvigelser og mangfoldighed betragtes nu som en belastning. Ikke længere en berigelse for samfundet.

 

Vi er blevet villige til at bruge vores skattekroner og ofre vores frihed på at afrette de ”ikke-perfekte”, og derved har vi skabet et samfund i stagnation, med kontrol, facitlister, patentløsninger og garantier, der ikke må afviges fra.

 

Dette til trods for at det nok var netop danskernes egenskab til ikke at følge flokken, men netop gav plads til forskelligheden, der gjorde os til et frit og rigt folk. Og vi tog os af de svage, så også de, efter evne, kunne bidrage positivt til samfundet. Vi var nærmest berømte for den mentalitet. De fleste kunne være med i Danmark. Nu falder de flest fra.

 

Danmarks skrantende økonomi handler ikke om omfordeling af pengene. Men om mentaliteten, der blev væk.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

23
33
16
60
4
34
13
24
13
92
11
4
5
62
10
9
4
24
2
4
Om Jesper Ørsted
Nationalliberal
Kernekrafttilhænger
Modstander af indvandring af uudannede personer fra den tredie verden
Modstander af fri narko
Mac...

Se Jesper Ørsteds profil
eller
Følg Jesper Ørsted