Kontakt 180Grader.dk
8

Skrevet af Kristian Schmidt 587 dage siden - Direkte link

Staten er privat. Den opkræver bare prisen i beskyttelsespenge og markedsfører sit produkt ved at sælge til prisen nul til brugerne. Det hedder price dumping, når mindre voldelige virksomheder gør det. Ole vil jo bare at denne virksomhed skal eje alt og alle skal være ansat i den, så der ikke er nogen konkurrence og ingen alternativer. Ultimativ tryghed til gengæld for total selvopofrelse.


Skrevet af Fleks 587 dage siden - Direkte link

"Så var DDR ikke så slem"? - Sikke dog en konlusion og sammenligning med DK. Har du spist søm?

Jo, DDR 'var slem' og ubeskrivelig for normalt tænkende. - De overgreb og forfølgelser mod individet var uhyggelige. - Jeg har/havde bekendte der, det ikke lykkedes at flygte, og som jeg besøgte adskillige gange. Første gang i sommeren '62', så det er en pladderudmelding i artiklen.

"Ikke underligt, at Sohn kunne falde for .." - måske, som privatperson (og Lotte Heise!), men som politiker og måske kommende minister helt utilgiveligt og utroværdigt. Sådanne personager har absolut intet at gøre i politik, for hvad bli'r det næste, 'de falder for'?

Og Frank Aaen er vist heller ikke for stolt af sin, som Sohns, totalt falden på halen for 'rædselssystemet' der. - Eller er han - i det skjulte?

Men igen: Sådanne mennesker har intet at gøre i politik og specielt ikke, hvis de overhovedet skulle tænkes at få det mindste at sku' ha' sagt!


Skrevet af Otto Kjærgaard 587 dage siden - Direkte link

Jo selvfølgelig var DDR slem, men det danske samfund er hastigt på vej i samme retning og det er ikke kun de røde, der ikke står som garant for den personlige frihed, langt ind i de borgerlige rækker findes der politikere, der står for forslag, der sætter systemet over individdet. Selvfølgelig var Ole Sohn slem, men han er ikke andet end man kan forvente fra den side, det er ikke mere overraskende end det ville være, at afsløre en slyngel i en rockerbande.

 

Jeg er da meget mere bekymret når en minister fra det parti, der skulle varetage individdet interesser over systemet kommer med så frihedsinskrænkende forslag som Troels Lund Poulsen kommer med.

 

Troels Lund Povlsen forslag er kun et i den række af forslag, der indskrænker friheden. De problemer indvandringen har ført med til Danmark og frygten for terror har også ført til love, vi ikke ville have accepteret tidligere.

 

Energi- og klimapolitikken vil også blive brugt til at styre og regulere udover hvad der er strengt nødvendigt.

 

Jeg har ikke noget imod, at man jagter Ole Sohn, han fortjener ikke bedre, men jeg er bange for, at man glemmer, at se, hvad der sker her og nu i Danmark.

 

 

 

 

 


Skrevet af svendbie 587 dage siden - Direkte link

Var DDR slemt? Ja for pokker, det kan overhovedet ikke tages i forsvar. Det var grusomt, og enhver, der har besøgt DDR kom hjem rystet i deres grundvolde over det overvågningssamfund der eksisterede bag skammuren ned gennem Europa. Naturligvis kom venstrefløjens proselytter hjem med gode oplevelser. De leved jo i sus og dus med kammeraterne højt på strå i systemet, hvor der ikke manglede noget, medens den menige DDR-borger var overvåget døgnet rundt, og stod i kø efter selv de mest almindelige dagligvarer. At noget overhovedet kan forsvare dette bogstaveligt talt dødsyge system er dirkete anstødeligt.


Skrevet af Otto Kjærgaard 587 dage siden - Direkte link

Kan I overhovedet ikke se, at vi i Danmark er på vej i samme retning? Gør oprør mod, der sker her og nu.


Skrevet af Fleks 586 dage siden - Direkte link

Ja, stem DF (el. til nød LA)!

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

23
33
16
4
60
4
34
13
24
13
92
11
4
5
62
10
9
4
24
2
Om Otto Kjærgaard
57 år, gårdejer, civilingeniør, HD i finansiering. Gift og har 3 voksne børn.

Opvokset i Sønderjylland med et liberalistisk og nationalt...

Se Otto Kjærgaards profil
eller
Følg Otto Kjærgaard