Kontakt 180Grader.dk
30

Skrevet af snielsson 122 dage siden - Direkte link

Det er et fremragende og skarpt snittet indlæg - jeg har stadig ondt i nakken af at nikke i takt med sentenserne. Men puha, hvor bliver jeg forstemt, når jeg læser de ondsindede kommentarer fra de ulve, der følte sig ramt. 

 


Skrevet af Annette Højrup 121 dage siden - Direkte link

Ja,  man skulle lige sende et link til K10.dk, så blev der ballade:)


Skrevet af MajC 121 dage siden - Direkte link

Man burde virkelig kuglegrave medicinalindustriens økonomiske interesse i og påvirkning af hele denne sygeligørelse af verdensbefolkningen. Det er min inderligste overbevisning at alt ondt stammer derfra...


Skrevet af Jan Daniel Andersen 121 dage siden - Direkte link

Medicinalindustriens er intet uden, statens politikere/forbrydere.


Skrevet af Klaus K 121 dage siden - Direkte link

Du tager fejl. Det er lige omvendt. Politikere er kun småforbrydere, sammenlignet med medicinalkartellets spillere. De lever af at sygeliggøre folket.

Kig lidt i denne liste over tidligere og nuværende chefer i medicinalselskabet Johnson & Johnson (pt. verdens 9. største selskab - ejerne af rettighederne til bl.a. Nicorette) - og sig mig, hvem du tror der sidder på hesten - dem eller politikerne?

Hint: Follow the money


Skrevet af Michael J 121 dage siden - Direkte link

Ja, og specielt når det kommer til psykiatri, er det væsentligt lettere at stemple diagnoser ud, da det baseres på en subjektiv vurdering af psykiateren. Den såkaldte "kemiske ubalance" kan ikke måles.


Skrevet af Klaus K 120 dage siden - Direkte link

Denne industri vil fortsætte sin destruktive adfærd, indtil folket vågner op og ser, hvad der foregår. Læs denne:

Den psykiatriske pilleindustri

Dette er ikke kapitalisme. Det er fascisme.


Skrevet af Jan Daniel Andersen 119 dage siden - Direkte link

Det er meget muligt at politikere også er afhængige af medicinalindustrien. Men uden politikere havde medicinalindustrien slet ikke de samme chancer for at få indflydelse. Det forhold er slet ikke så altafgørende for politikere, der jo bare kan finde en anden lobby at få deres støtte fra, f.eks. militærindustrien.

 

Det er politikerne der laver lovene og derfor er det dem der er de allerstørste forbrydere, da det er dem der giver andre forbrydere mulighederne for at udøve deres virke.


Skrevet af Anne Hansen 121 dage siden - Direkte link

Hvis der er et samfund i denne verden der eksellerer i udstilling af offerliggørelse, i alverdens afskygninger, er det det amerikanske. Dog har de ikke den samme velfærdsstruktur som vi har i DK. Er der nogen der har nogle originale betragtninger herom?


Skrevet af snielsson 121 dage siden - Direkte link

Hvad kan du mon mene med at USA "eksellerer i udstilling af offerliggørelse, i alverdens afskygninger"?

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

33
20
16
8
4
60
2
2
34
13
16
24
92
11
4
5
62
10
9
4
Om Martin Rytter
Nørd med særlig interesse for frihed og softwareudvikling.

Se Martin Rytters profil
eller
Følg Martin Rytter