Kontakt 180Grader.dk
37

Skrevet af Otto Kjærgaard 689 dage siden - Direkte link
Sandsynligheden for, at vi har en borgerlig blok på 4 partier efter næste valg er stor, hvert parti, kan stille krav eller sige nej til en fælles politik. Ingen kan sige nej til alt, hvad de andre kommer med og ingen, kan få alt.

V og K er trætte, de bør  bruge næste periode til at samle kræfter, stil stemmerne til rådighed for LA og DF. En LA og DF regering ville samle yderpunkterne i den borgerlige blok. Regeringsgrundlaget bør baseres på LA´s økonomiske politik og DF´s EU politik.

LA´s økonomiske politik bliver en svær mundfuld for DF, giv dem til gengæld ledelsen af regeringen. Uanset om man kan lide DF eller ej, så har DF mere lederskab end andre borgerlige tilsammen.

Skrevet af Nils B. Bruun 689 dage siden - Direkte link
En spændende idé; LA kunne tvinge DF til føre en mere ansvarlig og fornuftig økonomisk politik, samtidig med at DF kunne garantere, at LA ikke forfalder til de Radikales indvandrings- og værdipolitik. Jeg tror dog at Venstre samt de Konservative, hvis de ikke bliver fuldstændig decimerede ved næste valg, ville have svært ved at acceptere at være støttepartier.

Skrevet af T Larsen 689 dage siden - Direkte link
Sådan set enig, blot er DF det ikke et borgerligt parti med ret mange borgerlige træk og værdier. Det er jo netop derfor DF som beskrevet vil få svært ved at sluge LA's økonomiske politik.

Skrevet af Klamgen 689 dage siden - Direkte link
Det betyder jo ikke så meget, om V og K mister nogle mandater til LA. Det afgørende er, at de bløde borgelige vælgere forlader den borgelige blok, således at der efter næste valg kan dannes en rød regering.

I øjeblikket ser det i hvert fald ud til, at Lars Løkkes chancer for at vinde næste valg er meget små. Jeg tror det løb er kørt.

Skrevet af Aarup 689 dage siden - Direkte link
Der er mindst 1 år til valget. Der kan nå at ske meget inden da. Bare se hvad der er sket for LA på bare fire måneder.

Skrevet af Klamgen 689 dage siden - Direkte link
Ja, der kan selvfølgelig dukke ét eller andet op, der kan vende billedet.

Jeg imidlertid bange for, at der kommer en krise i forbindelse med finanslovsforhandlingerne til efteråret, således at det hele ender i et valg. Når tingene går dårligt, opstår der intern uro i regeringspartierne, og folk begynder at give hinanden skylden for det, der er gået galt. Regeringens flertal er efterhånden meget spinkelt. En yderligere løsgænger og alt kan være forbi.

Skrevet af Rasmus J 689 dage siden - Direkte link
Ikke at jeg er kristen, men enkelte ting havde de gamle kristne nu ret i:

"Sandheden skal gøre jer frie"

Nogle folk er flok dyr - og som i en hver anden flok er det sikrets at være inde i midten af flokken langt fra alle farerne, men det er tilgengæld også på midten hvor der findes mindst føde. Derimod de der bevæger sig i ydrekanten af flokken lever livet farligere, men det er her man finder masser af føde.

Flok menneskerne på midten er udsultet - de vil have føde, så en hver der lokker med føde kan trække dem hen mod sin kant. Ligenu lykkes det for socialisterne at lokke flok menneskerne ved at tale om, hvor lækkert det bliver for dem at spise deres eget ben, hvis de bliver stående på et ben.

Borgerlige har en enestående mulighed for, at trække flokken mod sig, hvis de både kan udstille at socialisterne er igang med at severe folk for deres egne ben, OG kan udpege et bedre opnålig sted at søge føde... med andre ord - LEDERSKAB!

Og det handler ikke om noget latterligt som "den danske drøm" (dertil er danskerne skú for meget nede på jorden). Det handler om et pragmatisk BEDRE DANMARK - kryderet med frihedens krydderi.... det vil se mere appetitligt ud på valgdagen end socialisternes idé med at folk skal blive stående og spise deres egne ben.

Socialister er nutidens konservative, borgerlige er de der vil noget andet... fortæl den sandhed, og gør dermed folk frie.

Skrevet af svendbie 689 dage siden - Direkte link
Nu er jeg optimist af natur, så jeg tror, at det der skete for Fogh på samme tid i sidste valgperiode, nemlig katastrofal mangel på vælgertilslutning,kan ske igen, Vælgerne kommer til fornuft. Når alt det valgflæsk, rent vås og tomme ord, der kommer fra rød fløj får tid til at bundfælde sig, tror jeg at fornuften alligevel vil sejre. Det gør selvfølgelig ikke chancerne mindre, at vi endelig har fået et liberalt parti, LA, som tør sige det mange liberale ikke har hørt i snart et årti. Det gør heller ikke chancerne mindre, at en del fornuftige midtervælgere ser hvordan der svines med deres surt sammensparede skattekroner, bl.til de forbrydere, der hører til i hjemmeplejen, og at rød fløj tøver med fordømmelse. Der er mange der mener, at nu er grænsen nået for hvor meget vi vil putte i det offentlige, før der sker en virkelig rationealisering, og de gamle partier tør ikke/vil ikke, så lad os håbe at LA bliver rigtig stærke, og at de så står ved det de lover, efter valget.

Skrevet af Tja 689 dage siden - Direkte link
Nu er der jo ikke valg endnu.
Jeg ser absolut også muligheden for en blå regering i fremtiden.
Deltagelse vil så være af alle 4 partier.
Derimod syntes jeg det er meget udemokratisk hvis ministerposter ikke fordeles i forhold til stemmetal. Det vil sige at også Dansk Folkeparti skal have en eller flere ministerposter - må jeg foreslå integrationsministeriet som ét af dem.
Liberal Alliance må på demokratisk vis også have krav på 1 eller flere ministerposter, her må arbejds, erhverv og økonomi være væsentlige.
Konservative, hvis deres tilbagegang fortsætter skal de selvfølgelig tildeles ministerposter i forhold til antallet af stemmer.
Venstre, hvis det fortsat er det største parti må statsministerposten være deres.
Disse måder at fordele på er mest rimelige, hvis vi skal være demokratiske.

Skal det handle om Danmarks fremtid, ser virkeligheden noget anderledes ud. Jeg kunne f.eks. ønske mig Anders Samuelsen som leder af regeringen. Det vil have flere fordele, for eksempel er det en yngre mand med "unge" ideer og en fornuftig indsigt i økonomi.

For de "gamle" partier, venstre og konservative vil det også have en umiddelbar fordel - nemlig ansvarsfralæggelse, går det galt må det jo være Liberal Alliance der ikke har forstand på politik. Det vil så betyde der ikke vil være noget LA ved valget efter og de er effektivt kommet af med det parti.

MEN skulle det gå godt, er det til alle borgerers fordel.

Ulempen for Liberal Alliance er, at de til en hver tid bare kan stemme imod, i de gamle partier hvorved regeringen vil falde, men det kan Dansk Folkeparti faktisk også gøre lige nu.

Spørgsmålet er bare om Venstre/Konservative tør gå efter den løsning.

Skrevet af jacobfiil 689 dage siden - Direkte link
Det eneste realistiske scenarium - skulle V, K, DF og LA tilsammen slæbe sig op på 90 mandater ved det næste folketingsvalg - er en fortsættelse af VK-regeringen. Men at en VK-regering blev afhængig af LA ville være meget velkomment!
Som jeg har hørt Anders Samuelsen, vil LA koncentrere sig om at få indflydelse på deres mærkesager, primært en mere liberal økonomisk politik (inkl. skatte- og erhvervspolitik) og mindre offentligt bureaukrati/formynderi.
Hvad angår indvandrer/flygtninge- og EU-politik håber jeg, at DF får så stor indflydelse som muligt (ikke at partiet virkelig har formået at komme igennem med noget nævneværdigt på sidstnævnte område som regeringens støtteparti, vi er nærmere Europas Forenede Socialistiske Stater nu end for ti år siden!). 

Skrevet af Tja 689 dage siden - Direkte link
Liberal Alliances indvandrepolitik er særdeles rimelig, i den retning tror jeg Dansk Folkeparti vil være en god samarbejdspartner.

Man skal heller ikke glemme at det kan være yderst skadeligt at isolere sig helt, LAs politik isolere ikke Danmark, men tilflyttere skal pludselig yde noget og får mindre adgang til sociale ydelser. Altså 0 Somaliere (eller andre) der kun kommer fordi de så aldrig mere skal arbejde.

Skrevet af jacobfiil 689 dage siden - Direkte link
...Altså 0 Somaliere...

Hov, hov, der findes skam mange initiativrige somaliere (bare se på Vesterbro!). Men så findes der jo også f.eks. en Ayaan Hirsi Ali...

Skrevet af Tja 688 dage siden - Direkte link
"Mange" skal sammenligenes med det totale antal..

Skrevet af jacobfiil 688 dage siden - Direkte link
Ok, det var måske lidt uklart, men jeg refererede til somaliske pushere...

Skrevet af Tja 688 dage siden - Direkte link
Det tænkte jeg nok, og de hører da også til dem "der aldrig skal arbejde mere", de er bare socialbedragere og kriminelle samtidig med.

Skrevet af Aarup 688 dage siden - Direkte link
Hvis LA til den tid bliver større end K, så er en LAV eller VOLA regering vel mere nærliggende.


Skrevet af Tja 688 dage siden - Direkte link
Ja, den mulighed foreligger jo også.
Jeg går dog altid ind for fordeling efter antal mandater eller stemmer blandt støttepartierne, med mindre nogle foretrækker at holde lav profil i nogle år, det er jo ikke helt urealistisk.

Skrevet af totrelinger 689 dage siden - Direkte link
Det er problematisk at de frihedshungrende kræfter nu igen bliver dirigeret mod den politiske process. Danmark har allerede haft et liberalt parti, det er blevet prøvet, resultatet af det ser vi idag. Det er venstre. De er ligeså lidt interreseret i individets frihed som eksempelvis socialisterne, som ellers skulle være i stærk kontrast politisk.

Det beviser bare at der ikke eksisterer nogen højre fløj, og venstre fløj. Det er dem som taler for meget statslig indflydelse og så er der dem som taler for mindsket, og ingen statslig indflydelse. Og hvis vi placerer Venstre og Socialdemokratiet efter den her skala så vil de stå nøjagtig det samme sted. De taler begge for megen statslig indflydelse.

Sådan vil det også være med det "nye" politiske landskab som skabes idag, liberal alliance vil også blive interreseret i megen statslig indflydelse når de kommer til magten. Det er ganske naturligt.

Skrevet af Rasmus J 689 dage siden - Direkte link
Du har ret - kampen står reelt imellem kollektivisterne og folk der tror på individets frihed. Det helt grundlæggende problem er, at man har accepteret at bruge Staten, som har monopol på igangsættelse af trusler/tvang/vold/drab i samfundet, til at påtvinge hinanden en bestemt ideologi. Det der burde være diskussion i civil samfundet er blevet til et statsanliggende - pålinje med, om skal gå krig med XYZ. Fuldtændig vanvittigt, og helt sikkert noget som historien en dag vil se tilbage på, som en mørk periode i det frie samfund.

Der er også sandhed i, at vi skal være naive, hvis vi ikke tror at historien vil gentage sig, hvis vi blindt gør det samme som de før os i det samme miljø. Men vi står også i en ny tid - en tid hvor information fordoblingstiden er accelererende pt. er den 18 måneder - dvs. at i løbet af de næste 18 måneder bliver der skabt og gemt ligeså meget information, som al information ligesiden de første mennesker begyndte at gemme information titusindevis af år siden og op til idag.
At forestille sig, at man som politiker/spindoktor kan vinde over denne information tsunami der river alle hemmeligheder med sig, ja - det bliver at modbevise knud den store om at man kan kontrollere havet.

Når løgne bliver sværere og hårdere at holde i live, så vil det også betyde at politik vil blive sværere og hårdere at holde i live. Personligt forestiller jeg mig ikke at politik har særlig mange årtier tilbage før folk har droppet politik til fordel for et samfund funderet på sandheden.

Med lov skal land bygges, og individet beskyttes, men sandheden vil altid stå over loven.

Skrevet af jacobfiil 689 dage siden - Direkte link
...Personligt forestiller jeg mig ikke at politik har særlig mange årtier tilbage før folk har droppet politik til fordel for et samfund funderet på sandheden...

Come again? Hvad er det, du "forestiller" dig, mere præcist? Et samfund indrettet efter dit hoved?

Skrevet af Rasmus J 688 dage siden - Direkte link
At folk simpelthen holder op med at gå til politikerne, når de skal have løst problemmer, fordi politikerne ikke vil være i stand til at løse noget (de kan reelt heller ikke løse problemer idag, kun omdiriger de som lader sig omdiriger til at løse problemer).

Samfundet vil ikke blive indrettet efter nogens bestemte hoveder - fuldstændig som det heller ikke er idag.

Du kan stille dig selv følgende spørgsmål - hvad sker der i en verden hvor vi hver eneste dag kommer tættere på teknologisk singularitet, og hvor individerne får flere og flere individuelle muligheder?

Tror du Villy, Helle, Pia og Lars er de som skal lede dig, jeg og alle andre igennem den største udvikling i menneskehedens moderne historie? Eller bliver det os selv, som individer?

Skrevet af Jimmi K 688 dage siden - Direkte link
Giv nu DF de ministerbiler, hellere betale dem af med ministerpension, end at lade dem styre vores politik nærmest 100%. Det vil gøre DFerne til ligegyldige levebrødspolitikkere uden holdninger eller ideologi, som VK er blevet det.
LA skal selvfølgelig holde sig udenfor ministerposterne og overtage den rolle DF har haft de sidste 10 år.... kun på den måde kan vi få rettet Danmark op.

Skrevet af Tja 688 dage siden - Direkte link
Sjov betragtning, men nu er det ikke SF eller radikale vi taler om her..
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

33
20
16
8
4
60
2
2
34
13
16
24
92
11
4
5
62
10
9
4
Om Ole Birk Olesen
Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance.   Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i...

Se Ole Birk Olesens profil
eller
Følg Ole Birk Olesen