Venstrefløjen hader Thatcher og ønsker hende død! Hvorfor?
Udgivet for 558 dage siden i Politik
Tilføjet 15/11 08:23 til Boblere af synopsis-olsen
Labour parlamentsmedlemmet John McDowell modtog fornylig et gevaldig bifald fra fagforeningsmedlemmer da han sagde han ville ønske han kunne gå tilbage i tiden og slå Margaret Thatcher ihjel. Labours ledelse reagerede ikke.
Da Margaret Thatcher kom til magten i 1979 var Storbritannien i en økonomisk krise, og det havde man været rigtig længe. Fra 1974 var topindkomstskatten 83% og i visse tilfælde helt op til 98%, og dermed dræbtes al vækst, nye jobs og en økonomisk velstand mens inflationen var faretruende høj med 27%.
Blandt den megen politik hun introducerede skar Thatcher topskatten ned med 40% og basisskatten fra 30% til 20%. Gennemsnitsindkomsten hos de britiske familier voksede med forbavsende 37% mellem 1979 og 1992. Storbritannien blev den næststørste producent og eksportør af services, godt hjulpet på vej af en nedsættelse af selskabsskatten fra den forkrøblende 53% i 1979 til det mere fornuftige 35%.
Adam Shaw skriver engageret om slaget om Storbritannien mellem venstrefløjens socialistiske mareridt og det frie marked, der turde sætte borgeren fri.
Mrs. Thatcher havde succes, hun gavnede sit land, og præcis derfor hader venstrefløjen hende. Tænk, at de ikke fik lov til at køre gamle England fuldstændig i sænk. Død over Maggie!
Det må da være dagens tophistorie på DR...
En god ting ved eksemplet fra UK er, at det kun tog nogle få år med reformer, før økonomien lettede. Så hvis det lykkes for LA og ligesindede at sætte deres program på plads i Danmark, behøver vi måske ikke at vente i årtier før landet igen er beboeligt.
Men husk lige, at Thatcher var meget heldig at blive genvalgt til hendes anden periode. Arbejsløsheden steg til over 3 millioner. Og fagforeningerne blev mere og mere problematiske.
Der var et par ting, der hjalp: Olien i nordsøen begyndte at bringe et stigende beløb ind på den nationale konto. Og så var der nogle Argentinske generaler, der havde tænkt sig at ydmyge hende. Og Labours ledelse var dybt splittet. Man valgte en meget venstreorienteret Michael Foote, der tabte til Thatcher med et brag.
Mht til Danmark er vi ikke så heldige. Olienindtægten slipper snart op. Og der er ikke udsigt til national oprejsning via krig med en junta. Og det er ikke oppositionens socialisme, vi skal bange for.
Det er da godt nok sygt. Hun var en folkevalgt politiker og så mener venstrefløjen at det bedste ville være at slå hende ihjel?
Nok er jeg da dybt uenig med vores opposition, men jeg vil da ikke slå dem ihjel.
Flemming Jensen har engang begivet sig ud i noget tilsvarende, selvom han dog senere hævdede at han ikke mente det alvorligt, at han var i "pjattehumør".
http://avisen.dk/instruktoer-uheldigt-fogh-ikke-er-myrdet_2092.aspx
Kan ikke sige hvilket humør han var i, men det er, som du siger, "dårlig stil", at tale om at politikere man er uenige i enten skal eller burde være døde.
Hvis Flemming Jensen var morsom, ville det være en formildende omstændighed, men han er fed og dum og intet andet. Jeg ønsker ham ikke død, jeg ønsker ham et liv på 120 år, så hans venner og sympatisører kan få endeløst for meget af ham.
Historisk set så er venstrefløjen voldlig. Her er nogle eksempler:
- Kommunismen
- National Socialismen
- Blekingebanden
- BZ'ere
- De autonome generelt
Jeg har aldrig troet på gud, men jeg har været i tvivl om et så guddommeligt menneske som Margaret Thatcher virkelig eksisterede. Thatcher var selvfølgelig ikke noget for det sataniske Danmarks Radio.
Se også denne video, jeg lige fik af en af mine engelske venner:
http://www.youtube.com/watch?v=xmmomV-ax-s
Om Thatchers begravelse.
(1,35 ** (1/(1992-1979))) -1 = 2.34%
Altså voksede gennemsnitsindkomsten hos de britiske familier med 2,34% per år. Ikke dårligt. Om det er imponerende undlader jeg at tage stilling til, da jeg ikke ved hvordan det gik sammenlignelige lande.
Men det er sjovt at hvis man spørger venstreorienterede ødelagde Thatcher Storbritanien. Hvis man spørger højreorienterede reddede hun Storbritanien.
Lavere skatter er ikke pr automatik lig med friere markedskræfter.
Særligt da Thatcher i lighed med Reagan kraftigt øgede det offentlige forbrug (inkl militærbudgettet).
Jacob, normalt taler man om at det var Reagans militærinvesteringer der bragte USSR i knæ, men selv det vil jeg mener er en overdrivelse (omend Rusland's "Vietnam" i Afghanistan takket være USA's støtte til guerillaerne, bestemt var en bidraghende faktor). En stor del af Thatchers militærforbrug var i Falklandskrigen.
USSR led iøvrigt allerede under en økonomi i dødskramper, hvilket var grunden til at Gorbachov kom til, men selv hans Prerestroika kunne ikke redde landets økonomi.
Det var først og fremmest Reagan, der stod fast på NATO's såkaldte "dobbeltbeslutning" (og Thatcher støttede, som stort set den eneste vesteuropæiske statsleder, loyalt USA's politik).
Flere artikler fra Politik
Løgnens imperium misregerer landet
Udgivet for 5 timer og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 06:33 til Boblere af Limfjord
Kilde: ekstrabladet.dk
Liberal Alliance er blevet socialistisk
Udgivet for 3 timer og 51 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 08:45 til Boblere af HansJoachim
Skal staten favorisere skilsmisse?
Udgivet for 3 timer og 42 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:31 til Boblere af Kjeld Flarup
Kilde: politiken.dk
Mubarak tror på ny revolution i Ægypten, hvis præsidenten bliver islamist !
Udgivet for 2 timer og 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:49 til Boblere af Medhat Khattab
Progressiv socialpolitik = lavere skat | Damefrokosten
Udgivet for 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 11:15 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 17 timer og 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Når en jurist forsvarer friheden — Kulturkamp
Udgivet for 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 13:08 til Boblere af Anders Vind Ebbesen
Danmark skal forhandle om mindre åbenhed i EU
Udgivet for 9 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 12:55 til Boblere af kimsahleriksen
Kilde: b.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 16 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 13 timer siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 13 timer siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 18 timer og 39 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 16 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 7 timer og 17 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 13 timer siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 21 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 21 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 5 timer og 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 256 klik
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 148 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 115 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 111 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 924 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 592 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 395 klik
Sådan begyndte det. Global opvarmnings bedraget! 25/05 12:52 - 362 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 340 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

