Kontakt 180Grader.dk
36


Skrevet af jacobfiil 764 dage siden - Direkte link
Med fare for at lyde som om jeg har gået for længe på universitetet: Opretholdelsen af den private ejendomsret, med kun perifere indskrænkninger, er conditio sine qua non - en helt uomgængelig forudsætning - for ethvert frit samfund. Med andre ord, jeg er helt enig... 

Skrevet af Kian Conteh 764 dage siden - Direkte link
Martin Rytter har helt ret. Ytringsfrihed er en del af ejendomsretten, og det giver ingen mening at sætte dem op mod hinanden.Tilsyneladende er det ikke ytringsfrihed klummen handler om, men derimod noget der lugter af positiv ytringsret. En sådan positiv rettighed vil jeg mene er ikke-eksisterende. At opfinde den er uhensigtsmæssig, da det netop ender med at blive en krænkelse af andres ejendomsret.

Skrevet af Martin Rytter 764 dage siden - Direkte link
Teknisk set har jeg vist endnu ikke givet min mening til kende :)


Skrevet af Jeppe Bech 764 dage siden - Direkte link
I stuerne rundt om i landet er fjernsynet tændt. På skærmen lader overklassen ytringsfriheden smælde. Den politiske sandhed fyger ud over rampen. Stuerne fyldes med rigtige meninger. Overklassens meninger.

Vil du uddybe den?  De kan jeg ikke helt genkende.

Skrevet af Kasper M 764 dage siden - Direkte link
Manden har dannet sin holdning i 80'erne, og dér sidder den fast.

Skrevet af Daniel Bove 764 dage siden - Direkte link
Bliver fristet til at opfordre til at læse Bastiat's "The law" http://en.wikipedia.org/wiki/The_Law_%281850_book%29

Skrevet af Filip Berghamar 764 dage siden - Direkte link
Tak for klummen - den er blændende godt skrevet.
Ytringsfriheden i Danmark betyder at du kan klage højlydt mens du bliver plyndret...

Skrevet af Ole Birk Olesen 764 dage siden - Direkte link
Eller som Christopher Arzrouni formulerede velfærdsstatens motto i VU's medlemsblad tilbage i starten af 90'erne, hvor den røde fløj i VU også mente, at frisind og ytringsfrihed var de eneste liberale værdier, man burde kæmpe for: "Snak du bare, vi skal nok styre dit liv."

Skrevet af Filip Berghamar 764 dage siden - Direkte link
Hehe. Azro' kan bare det med ord...

Skrevet af ag1 764 dage siden - Direkte link
Godt skrevet. Tak for det.

Skrevet af K-man 764 dage siden - Direkte link
Jeg syntes det er en mærkelig diskussion. Et forsøg på et salgs omvendt valg mellem pest og kolera?

Skrevet af Kasper M 764 dage siden - Direkte link
Her og nu forekommer ejendomsretten muligvis vigtigst for de fleste...... Også for mig.
Men uden ytringsfriheden kan alle andre rettigheder krænkes uden protester.
Så simpelt kan det siges!

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 764 dage siden - Direkte link
Det er et godt spørgsmål. For kan ytringsfriheden krænkes uden at krænke ejendomsretten, herunder ejendomsretten til ens egen krop?

Jeg har set hævdet før, at alle borgerrettigheder er logiske følger af ejendomsretten. Det er et interessant synspunkt, jeg gerne lærer mere om.

Skrevet af Kasper M 764 dage siden - Direkte link
Umiddelbart kan jeg sagtens forestille mig ytringsfriheden krænket uden at kalde det ejendomsrettighedskrænkelse. Et godt eksempel er, når varslede demonstrationer grundlovsstridigt flyttes til mere bekvemme steder. Det kan næppe siges at indskrænke ejendomsretten.

Jeg forstår argumentet om ejendomsretten som roden til alle andre, men jeg er ikke enig.

Til gengæld er demokrati fuldstændigt og komplet utænkeligt uden ytringsfrihed, og enhver indskrænkelse af ytringsfriheden er en direkte indskrænkelse af demokratiet. Og i øjeblikket er demokratiet IMHO det bedste forsvar for ejendomsretten, vi mennesker hidtil har fundet på.

Demokrati er absolut ikke perfekt, men alt andet har til dato bare vist sig at være værre.

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 764 dage siden - Direkte link
Et godt eksempel er, når varslede demonstrationer grundlovsstridigt flyttes til mere bekvemme steder. Det kan næppe siges at indskrænke ejendomsretten.
Det mener jeg godt, det kan, for jeg betragter mig som ejer af mit land, og at jeg dermed har brugsret til alle offentlige arealer. Det har en regering ikke uden videre ret til at forhindre.

Den slags debatter har tendens til at udvikle sig til sofisterier. Jeg vil nok ikke følge op på det.

Skrevet af Martin Rytter 764 dage siden - Direkte link
Lœs den artikel jeg linkede til aller øverst. Den omtaler netop dette emne.

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 764 dage siden - Direkte link
Tak, den snupper jeg lige. Den ligger endda som lydbog :)

Skrevet af abel 764 dage siden - Direkte link
Vrøvl, Kasper M.
Du har ikke fattet en skid.
Som enhver momsregistreret ved, er ytringsfrihed totalt ligegyldigt, fordi de offentligt ansatte kan gøre med dig og din ejendom, hvad de vil, uanset om du så protesterer til Folketingets Ombudsmand, klager til Ekstrabladet eller trækker de offentligt ansatte magtmisbrugere i retten. Enhver lille miljøkontrollant, tolder, p-vagt, togrevisor eller en kommunal børnefjerner har mere magt over dig, din familie og din ejendom, end du selv har. 
Det kan du protestere over. Det hjælper dig aldrig.
Heller ikke, om de overtræder Grundlovens §3 om magtens tredeling.
Overklassen af offentligt ansatte ved jo godt, at det tager mindst 11 år, før du kan få en afgørelse i Højesteret. Glistrups selvangivelse for 1973 blev lignet i Højesteret i 2005. SKAT forfulgte ham i 32 år. Overklassen bruer dine penge på at holde dig nede. Politiet skal overholde Retsplejeloven, som burde beskytte borgerne og sørge for, at myndigheder har lovgrundlaget i orden til et overgreb på en civil borger. SKAT behøver slet ikke at overholde nogensomhelst lov. Når SKAT er med Politiet ude på at begå overgreb på civilbefolkningen, er Retsplejeloven ophævet.
Du kan skide eller sprælle.
INGEN gider at høre på dig. Din ytringsfrhed tørrer de sig med i tænkeren i SKAT.
 Vh Abel.

Skrevet af Kasper M 764 dage siden - Direkte link
Hehe, jeg kan forestille mig at du ofte oplever ingen gider høre på dig. Jeg slutter mig nok til flokken.

Skrevet af Klaus K 764 dage siden - Direkte link
Men det er nok ikke helt forkert, hvad abel skriver alligevel ... desværre.

Skrevet af Kasper M 763 dage siden - Direkte link
Selvfølgelig er det ikke helt forkert, hvad abel skriver. Han har skam rigeligt med gode pointer.
Men jeg vil altid have problemer med at tage en kommentar seriøst, når den indledes sådan:
"Vrøvl, Kasper M.
Du har ikke fattet en skid."

Når han har den holdning til andres meninger eller indsigt, så er der sådan set ingen basis for argumentation eller debat, og spørgsmålet om forskellige borgerrettigheders vigtighed, mener jeg ikke kan reduceres til rå fakta og matematiske ligninger. Og der er vel intet formål med at sige mere til ham, når jeg "ikke har fattet en skid"?

Jeg er opmærksom på at abel skriver yderst skarpt og provokerende, og siger mange ting andre bliver fornærmet over. (Glistrup-typen) Jeg tager bestemt heller ikke hans udtryk som nogen personlig fornærmelse, det er bare ikke en debatform jeg er indstillet på at deltage i. ;)

P.S. Dette svar er stilet til Klaus K, men gælder alle kommentarerne, som støtter abel i svaret til mig.

Skrevet af abel 764 dage siden - Direkte link
Jeg prøver jo på at fortælle, at ytringsfrihed er ligegyldig overfor statsmagten og de 157 statslige organisationer, der har lovgivning til at overtræde Grundlovens paragaffer om boligens ukrænkelighed.
Og dernæst kan Politiet ophæve beskyttelsen fra Retsplejeloven ved at tage forbryderne fa SKAT med sig. Så er der 158 statslige organisationer, der kan krænke folks boliger.

Derfor, Kasper M, har Steen Steensen ret (igen).
 Vh Abel.

Skrevet af Svend 764 dage siden - Direkte link
Helt enig med Abel.

Skrevet af Erik Nicolaisen 763 dage siden - Direkte link
Ja Abel - skulle mene du har mere eller mindrer ret. Og så længe man stort set er fritaget et ansvar for egne gerninger (i nogen/mange tilfælde mangel på samme) i det offentlige - ja så bliver det ikke anderledes.

Skrevet af spl 764 dage siden - Direkte link
Tak for en god klumme.

@Kasper M.

Hvis ejendomsretten er ukrænkelig, kan det vel ikke krænkes?

Skrevet af Kasper M 764 dage siden - Direkte link
Ingen borgerret har foreløbigt vist sig at være komplet ukrænkelig. Rems dem bare op for dig selv, så vil du nok selv mene, at rettighederne bøjes i diverse grader alt efter situationen. ;)
I alle samfund.

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 764 dage siden - Direkte link
Det kan den sagtens - blot man stadig siger, den er ukrænkelig...

Læs Grundloven, det er et af dens svageste punkter. Den når lige at sige, at den er ukrænkelig - og fortsætter direkte til, hvordan den kan krænkes via ekspropriation...

Skrevet af Klaus K 764 dage siden - Direkte link

Steensen beskriver meget fint den politiske elites magtovertagelse. Det er en snigende, "omvendt" revolution: Mens forbrugeren (dvs. folket) var kongen i det gamle, frie kapitalistiske (og demokratiske) samfund - så er den lille elite af politikere og embedsfolk nu kongerne i det nye diktatur.

Eliten bryder sig ikke om, at folket har frihed, for folket er ikke klogt nok til at administrere deres egen frihed, mener de. Folket får derfor hver dag frataget et par af deres friheder med begrænsende nye regler. Efter salami-metoden, så de vænner sig til de ufrie tider.

En meget vigtig ejendomsret, som eliten nu har kig på, er borgernes ret til deres egen krop. Man bør her være opmærksom på, at situationen endnu ikke er gået op for flertallet. De fleste danskere tror således stadig på, at begrebet "risiko-forebyggelse" på sundhedsområdet er en god og fornuftig ting, der gør samfundet bedre, og sparer skatteborgerne for penge til unødvendig sygdomsbehandling.

Det gør det absolut ikke, og det er heller ikke meningen med forebyggelsen - det er kun den ydre sminke, der skal få befolkningen til at sluge flere friheds-indragelser. Forebyggelse og hele begrebet "Public Health" er hjørnestenen i fratagelsen af borgernes frihed til at bestemme over deres egen krop. At kræve, at folket skal "forebygges" betyder, at man kræver, at borgernes friheder inddrages, så alle kan leve op til gennemsnits-målene. Den ultimative lighed. Ligesom man gjorde i Mao-Kina & Sovjetunionen.

Forebyggelse betyder simpelthen slet og ret: Ensretning. Det er den ultimative "systemet før mennesket" agenda - underkastelsen til gennemsnittet - opfundet & raffineret af vores gamle venner Hitler, Mao & Stalin. Udbredt til verden af "Public Health" - sponsoreret af medicinalindustrien.


Skrevet af Jørn Rasmussen 764 dage siden - Direkte link
Bertel Haarder skrev i 1991 "Samfund, der ikke giver medierne frihed, skal man aldrig tro over en dørtærskel" Derfor er begrebet ytringsfrihed ganske udvandet i dagens Danmark.
Hvad hjælper ytringsfriheden egentlig, når vi har et DR med 4 mia. i off. støtte, der ganske overtrumpfer alle andres ytringsfrihed. Nok så mange kronikker, læserbreve, 180grader medier osv. blegner i denne sammenhæng.
Derfor vægter Steen Steensens argument for betydningen af ejendomsretten endnu mere.

Når Bertel Haarder skrev sådan for snart 20 år siden, giver det også mening at en læserbrevsskribent for endnu flere år siden skrev "Verden vil bedrages Venstre svigter ikke" - Venstre har jo ikke noss... til at ændre på DR´s monopol.

Skrevet af Kimpo 764 dage siden - Direkte link
Netop. VKO bør gå af, når de ikke har nosser til at føre borgerlig politik. LA er desværre for poppet og ungdomsleflende for mig. De kan ikke fatte konceptet krig, og altså heller ikke at åbne grænser, lukkede kasser blot fører til et krimninalitetshelvede af utryghed og manglende tillid, hvorefter forudsætningen for den fine liberale livsstil falder til jorden.

Skrevet af Hans-Chr. Blichfeldt-Christensen 764 dage siden - Direkte link
@ Steen Steensen. Fremragende indlæg.

Skrevet af Svend 764 dage siden - Direkte link
Steen Steensen skal have stor hæder for sin kamp for civilisationens støtte. Sammen med afdøde Flemming Juncker kan han kun beskrives som en ægte dansk frihedskæmper, med fokus på det egentlige.

Tak for dit mangeårige forsvar for den lille mand.

Skrevet af michaltheil 764 dage siden - Direkte link
Mon ikke overskriften skulle have været, at ejendomsretten er en nødvendig forudsætning for ytringsfriheden? Ejendomsret er et trin højere i hierakiet af rettigheder, og ytringsfrihed meningsløs uden ejendomsret.

Du kan ikke ytre dig gennem fx et trykt medie, hvis ikke du har ret til at eje en kopimaskine, eller hvis alle medier er ejet af staten.

Skrevet af Jesper Juul Keller 764 dage siden - Direkte link
Ejendomsretten er nok den vigtigste af alle rettigheder (uden den er man blot en slave) og forudsætningen for alle de andre. Desværre er det også den, der krænkes allermest og -oftest i vores lille socialistiske sovjetrepublik...

Skrevet af Per Godiksen 764 dage siden - Direkte link
Yttringsfrihed er et vigtigt element i vort demokrati!
Ejendomsretten er efter grundloven sikret, og dog må vi konstatere at Kommuner og Regioner træder denne lovgivning under fode med begrundelsen at det er under hensynet til miljøet!
Miljøfanatikere og  biologer beslutter sig for et resultat før grundlæggende  og logisk tankevirksomhed bliver sat igang, faktiske kendsgerninger og almene menneskelige helhedsbetragtninger lades fuldstændig ude af syne!
Vi kan som samfund beslutte at velfærds ydelser fra det offentlige skal beskæres / nedsættes med x antal %, Offentlige udgifter skal begrænses,  tilskud fra det offentlige fjernes.
Arbejdstiden forøges med 3 timer pr uge, derved kan der måske skabes økonomisk sammenhæng.
Vi kan på mange områder og i vidt omfang leve godt som Bonderøven i TV! 
Med flere naturområder og mindre landbrugsareal, skabes grundlag for højere priser på fødevarer. 
Jeg tror der er behov for rettidig omhu og mere innovation med personligt ansvar for den enkelte.
Per Godiksen
Morumvej 81 
9600  Aars
  

Skrevet af Kimpo 764 dage siden - Direkte link

Fremragende klumme. Tabet af ejendomsretten er nok det største problem for individet, mens tabet af ytringsfrihed er det største problem for styringen.. Ytringsfrihed er selvsagt vigtigere end demokrati.

Skrevet af Morten DD Hansen 764 dage siden - Direkte link
Jeg synes, der bliver skrevet meget vås efterhånden. Økologismen er for længst afgået ved døden, formentlig tilbage i 80'erne, hvor Steen Steensen skrev akkurat de samme klummer, som han skriver nu. Når man betragter dansk miljø- og naturpolitik i dag, bunder den til gengæld langt hen ad vejen i benhårde, økonomiske rationaler. Tag for eksempel nationalparkerne - de handler overhovedet ikke om natur, men primært om lokal udvikling, turisme og deslige. Der er penge i natur nu om stunder.

Naturligvis findes der stadig økohippier med hang til grønkål og fred på jord. Men alle de biologer, jeg kender - og jeg kender rigtig mange - er hardcore! Det handler om facts, for det forlanger politikerne i enhver kommune eller i staten. Og de facts skal eddermame være afprøvet og dokumenteret i hoved og røv. Det er glimrende - jo mere sikre vi er, des skarpere og hurtigere bliver sagsbehandlingen.

Et eksempel: Der findes kommuner, som kun har en enkelt eller to biologer siddende i sagsbehandlingen. Det giver en dårligere sagsbehandling, fordi sagerne ofte jappes igennem eller ganske enkelt ikke bliver ordentligt belyst. Men der bliver givet tilladelser. Som øjeblikkeligt bliver anket. Og efter to år slår et klagenævn fast, at tilladelsen var ulovlig.

Så findes der kommuner med langt flere biologer ansat: En grundig sagsbehandling går hurtigt. Den er uangribelig. Og efter måske et halvt år er alle tilladelser i hus. Husk, at det er politikerne, der laver lovene. I øjeblikket har man enormt travlt med at skyde på offentligt ansatte, men det er & bliver politikerne, der står med ansvaret!

De fleste landmænd hader naturbeskyttelsesloven. Men så må de få deres politikere til at lave den om. Det kan jeg sagtens leve med. Men så længe vi har en naturbeskyttelseslov, skal den efterleves. Punktum.

Skrevet af abel 764 dage siden - Direkte link
"...Men alle de biologer, jeg kender - og jeg kender rigtig mange - er hardcore! Det handler om facts, for det forlanger politikerne i enhver kommune eller i staten. Og de facts skal eddermame være afprøvet og dokumenteret i hoved og røv. Det er glimrende - jo mere sikre vi er, des skarpere og hurtigere bliver sagsbehandlingen...."
_________________________________
HA!-HA!-HA!
Sikke noget sludder. 
I år 2004 (cirka) meddelte Ina Nielsen, civilingeniør i Vestsjællands Amts miljøafdeling, at ca. 4.300 private grundstykker er forurenede. Hun meddelte også adresserne på hver grund. Og hun fortalte, at oplysningerne til at give disse stakler en ekstra gæld på op mod 5 Mkr. hver var opnået ved at lytte til rygter, at tale med gamle mennesker på plejehjem og opslag i gamle telefonbøger for at læse, hvor der tidligere havde ligget et autoværksted, et garveri, et renseri eller en benzintank.
Faktisk har og havde det daværende vestsjællands Amt en lovgivningsmæssig forpligtelse til at foretage målinger på hvert eneste grundstykke, før udmeldingerne fra miljøafdelingen. Men det er billigere bare at svine civilbefolkningen til og påføre dem deres livs største ulykke og efterlade dem i uvidenhed.
De 120 svin, der da var ansat i Vestsjællands Amts miljøafdeling, havde ikke foretaget én eneste lovpligtig måling på bare ét eneste af de 4.300 grunde. Det gider miljøforbryderne ikke.
Så selv om der sidder 120 folk i miljøafdelingen, giver det bare den dårligste behandling af borgerne og af naturen. 
_______
"...Jeg synes, der bliver skrevet meget vås efterhånden...."
_______
Enig; men det er noget, du leverer, Morten DD!
 Steen Steensen har igen ret.
 Vh Abel.

Skrevet af Svend 763 dage siden - Direkte link
Igen har Abel ret. 

De fleste biologer er ubegavede socialistiske løgnhalse. Se bare Peder Agger fra ruc, eller Ærtebjerg hvis bror havde fanget en død jomfruhummer.Deres fjende er bønderne. Biologer kan ikke lide folk, der gør gavn.

Så bønderne forurener og slår ihjel. Pis og papir. For en del år siden ville Auken bevise at landbrugets kvælstof forurener, så den berømte kvadratnetundersøgelse blev sat iværk. Og hold kæft hvor hurtigt alle resultater blev fjernet og tilintetgjort, da der viste sig at ”kvælstofforureningen”fra store udyrkede arealer var lige så stor som eller større end den fra landbruget.Og sådan kører det med løgne fra biologer – de kan end ikke undskyldes med at de er småt begavede, og at deres uddannelse er en gang kællingeagtig plidder-pladder.

Skrevet af Morten DD Hansen 763 dage siden - Direkte link
Abel nævner en civilingeniør. Biologer måler ikke jordforurening. Det har nemlig ikke en skid med biologi at gøre. Svend nævner Peder Agger og Ærtebjerg, som begge er generationer før mig.

Og Svend. Giv mig da en reference på de udyrkede arealer. Det er i hvert fald nyt for mig, at der udvaskes kvælstof fra overdrev og heder, som jo i den grad er kvælstofbegrænsede. Men du ved jo så meget, så du kan naturligvis sagtens give mig en god henvisning. Bla-bla-bla-bla. Abel skylder mig i øvrigt stadig et par referencer på det med bål - og var der ikke også noget med at kaste sten i vandet?

Skrevet af Hans-Christian Andersen 763 dage siden - Direkte link
Ha Ha... sikke noget vrøvl. Det er sgu da de færreste der ejer noget som helst idag. Det giver da absolut ingen frihed, snarere bliver det snærende gældsbånd.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

36
16
16
8
4
61
2
2
34
13
18
24
92
11
5
5
62
10
9
4