Özlem Cekic genåbner debat om fattigdom - Politiken.dk
Udgivet for 120 dage siden i Politik
Tilføjet 27/01 08:57 til Boblere af S-H
Kilde: politiken.dk
Nu vil SF-ordføreren igen debattere fattigdom, meddeler hun i et debatindlæg i dagens Politiken.
»Der eksisterer fattige – også når de har prioriteret og har bagt deres brød selv (som Joachim B. Olsen opfordrer dem til), fået PBS-aftaler (som Benedikte Kiær mente var svaret), og når de havde fået et »kærligt skub« med diverse økonomiske sanktioner (som Inger Støjberg sagde)«, skriver Cekic.
Nogen lærer det bare aldrig - her er et klasse eksempel på dette!
Hun er vedholdende - det må man give hende :)
Det der er det farlige her er, hvis hun kan få venstrefløjen til at lave en definition på fattigdom, der giver et forkert billede. Hun er, sådan som jeg har forstået det, forelsket i ideen om at sætte grænsen ved en indkomst på halvdelen af medianindkomsten. Problemet med dette er bare, at så vil der nærmest per definition altid være fattige uanset om vi alle blev millionærer.
Jep. Men det kræver heldigvis bare for 2-3 mio. annonceindrykning med eksempler på "fattige" (Carina-style) fra LA, så er den fattigdomsgrænse HELT til grin. Fordi Özlem allerede har tabt debatten med Carina. Hende glemmer vi ikke.
Nu er det jo et spørgsmål om stemmer i Folketinget og ikke reklamer i Ekstrabladet der afgør den slags.
Men jeg sætter min lid til at Socialdemokratiet, der har mange lavlønnede vælgere, ikke vil være med til at der bliver pisset på deres stetmmekvæg. SF risikerer at finde sig selv unden allierede i regeringen hvis de ikke passer på.
Jojo, det er fint-fint med en fattigdomsgrænse. Men hvis den ikke har nogen virkning - at lovforslag om omfordeling "sluges" fordi der er "mange" fattige - så er det jo ligegyldigt. Og med Carina har alle arbejderpartierne jo et fremragende argument i hånden overfor overførselspartierne.
Helt enig. Carina er et superkort, som alle danskere nu kender.
Og der lader også til at komme andre boller på suppen. Selv Thor Möger har meldt ud, at os arbejdende skal behandles ordentligt nu: http://nielskrause.blogs.berlingske.dk/2012/01/19/skaffedyrenes-arti/
gå aldrig tilbage til en fuser...
Sympatiske Özlem fuckede så grundigt op at man ikke kan tage hende alvorligt mere.
Til gengæld kan den lille islamist formøble masser af skattekroner, når hun skal afholde ramadaner gilde på Christiansborg.
Er hun idiot?
Hun kan ikke tale dansk, hun kan ikke regne, og så er hun en rigtig intrigant lille tyksak.
Özlem: Vi er ikke i Konya. Vi er i D-A-N-M-A-R-K. Jeg ved, at det minder om Tjürkiet, bare koldere og med nogen til at tjene penge for dig, men der er trods alt en grænse for, hvor dum man kan være.
Og hvis der eksisterer fattige: SÅ VIS MIG DEM, flæskerøv.
Kræver det ikke en IQ på under 26? Så galt tror jeg trods alt det ikke er. Men nok under 90 hvis jeg skal gætte
Nemlig.
70-90 = sinke, hvilket ifølge intelligensforskerne vil sige det meste af Mellemøsten og Afrika.
"A person of the lowest order in a former anddiscarded classification of mental retardation, having amental age of less than three years old and an intelligencequotient under 25."
Det var denne definition jeg huskede fra tidernes morgen. Så at kalde hende idiot er lige stærkt nok. Mindre begavet er nok mere diplomatisk
Nu kender du muligvis ikke mig så godt, men "diplomatisk" er ikke et af de adjektiver, jeg smykker mig med ;-)
Classic :-)
Jeg er dog i tvivl om, hvorvidt der er en grænse for, hvor dum man kan være. Özlem synes at være et omvandrende bevis på, at det ikke er tilfældet. Hvis jeg hører hende sige "kontjanthjælp" én gang til, så eksploderer jeg.
Ja, sorry. Men hun er virkelig inkarnationen af alle mine - rationelle såvel som irrationelle - pet peeves: Indvandrer, der lever af andres penge, ikke har lært sig sproget og kritiserer helt almindelige danskere for at være dårlige mennesker.
Socialist (ha! - hvis jeg i det mindste troede på hendes indignation udover hendes egne karrieremuligheder) og spiller kvinde-kortet - uden dog at kunne det, fordi hun tydeligvis tager dessert to gange.
Alt-i-alt: Yuck.
Kammertonen!!
er tonen enstreget A, som har grundfrekvensen 440 Hz. Dette er den mest brugte frekvens for moderne musik, men i en del klassisk musik bruges frekvenser ned til 436 Hz. Kammertonen er lig A, der er den sjette tone i den diatoniske skala udgående fra tonen C. Grundtone i A-dur og a-mol.
Mvh. Wikipedia.
Jeg havde en klasse i musik, og valgte noget teori. Jeg startede med at spørge om nogen vidste hvad kammertonen var, og der var kun en enkelt. Han sagde:
"Ja, det er når man skal tale ordenligt"
Pragtfuld knægt.
Skal man vurdere en persons fattigdomspotientiale, skal man helt ned på bilagsplan og samtidig se på hvor meget de "sparer op" i afbetalingsydelser.
Der er forøvrigt noget der undrer mig.
Hvorfor er der så få enlige kvinder, der laver praktiske bofællesskaber.
Når en mand, en kvinde og to børn kan bo i en lejlighed kan 2 kvinder med hvert sit barn vel også gøre det - og vupti - så er der kun en licens - en husleje og "gratis børnepasning" i tilfælde af udafhuset-oplelvelser for den ene. Jeg tror endda det sagtens kan opveje den mindre boligsikringsindtægt det kan medføre.
Godt tænkt. Man burde vel kunne lave en site for dette, så dem der ønsker det, kan finde sammen. Det er der da potentiale i. :-)
Man kunne vel sagtens lave en forretningsplan for dette.
Man må sige én ting - Cekic er meget vedholdende. Ærgerligt at det ikke er på den gode måde - eller dvs. det er jo faktisk på den gode måde - bare ikke for hendes eget parti ;-)
Özlem Cekic har jo selv erfaring, da hun jo åbenbart tilhører de "der er fattige i ånden".
Hold nu op, hun bliver ved med at tvære rundt i sin egen præmie-brøler. Skal det tages seriøst, eller hvad?
"Der ER fattigdom i Danmark, fordi det siger JEG! Jeg er nemlig ikke i stand til at bevise min påstand, og derfor er min argumentation stadig på sådan-er-det-bare-stadiet".
Det er ren børnehave ...
Eller som amerikanske forskere skrev i 2007: Vi er overbevist om at man bliver voldelig af at spille voldelige computerspil, selvom vores studier ikke har kunne påvise dette".
Du skulle vel ikke have et link? Det lyder meget underholdende, men ikke overraskende at forskere har deres egen agenda - tænk klima.
Jamen vi ser da frem til hendes nye eksempler på fattige. Indtil videre kører hun jo bare rundt i "De findes altså, jeg har selv set dem!", som en anden tosse der mener at være blevet bortført af rumvæsener.
Man skal holde tungen lige i munden når præmisserne for at hun skal finde fattige aftales. Får hun ikke lov at spille smart der har hun ikke en chance.
Men hun vil finde nogle på et "stramt budget" der ikke har råd til ditten og datten, parametre der relativt let kan måles. Problemet er at det kan definitionen af det "stramme budget" ikke. Det er en art cirkelslutning, for det stramme budget er vel definitionen på at de ikke har råd? Bliver man enige om at man skal have lov at ryge på et stramt budget? have lov at have hund? have lov at have store TV-pakke?
En af delene alle tre? Nej, man må se på det samlede billede.
Bed hende om at finde nogle der ikke har råd til tre måltider mad og en børnefødselsdag, og se så på deres budget (ALT) og indtægter (ALT). Nøjagtig som JBO gjorde føærste gang. Får hun ikke lov til at slippe afsted med halve budgeter er hun mat fra starten.
Det er en rigt god pointe, men den afspejler samtidig de to forskellige tilgange højre- og venstrefløjen har til emnet. Hvor vi vil have tal, budgetter og andet målbart på bordet er den traditionelle venstrefløj mere interesseret i føleleser såsom "det er synd for dem".
Det er jo præcis det.
Lige pt. har jeg et job 17/37 timers job, det giver 13500 kroner om måneden plus vikartimer oveni. Hvis jeg havde valgt at ikke skære i tv pakken, avisen, omlagt huslånet så der ikke betales afdrag de næste 8 måneder, så ville budgettet være at jeg havde 1100 kroner til mig selv hver måned. Altså fattig.
Nu har jeg gjort de forskellige tiltag og så har jeg pludselig 5000 kroner hver måned. Altså ikke fattig.
Det nytter jo ikke noget man bare ser på et budget og så erklærer at dette ikke kan ændres, hvis jeg røg for 1100 kroner om måneden, jamen så kan man jo ryge for 400 kroner eller helt stoppe. Grundlæggende må "menneskerettigeheden" i Danmark være at man har tag over hovedet, vand, varme, el og et eller andet beløb til at spise for. Det er jo heller ikke meningen man skal være 20 år på kontanthjælp, det skal være en hjælp indtil man kommer videre.
Det jeg savner er så, at hun fortæller hvad hun mener er fattigdom. Det er jo ikke nok at sige det er når man ikke kan købe medicin eller lade sin søn gå til fodbold. Man kan jo have en løn efter skat på 40.000 kroner men fortsat ikke kunne dette fordi man er en klovn med sine penge.
Efter min bedste overbevisning er dem man skal kigge på en fattigdomsdebat enlige og det giver altså ikke god tv, det må man leve med.
Der må være noget fætter/kusine indavl et sted i hendes stamtræ.
Hvad mener i om en fatigdomsgrænse, der ikke er relativ, men et konkret beløb (der ændres efter inftation osv.)? Ej heller et beløb, der angiver rådighedsbeløbet - men et beløb før alle udgifter, således man ikke kan blive "fattig" på grund af, at man bor godt.
Nu skal i være ordentlige, Özlem skal også have lov at være her!
At hun er tåbelig og småt begavet er der næppe tvivl om, men hun er både opstillet og valgt af SF'ere, der åbenbart synes, at Özlem har det de efterspørger.
.
Vi andre kan så undre os og samtidig glæde os, men hvad angår hendes IQ så er det næppe lavere end almindeligt SF-niveau.
Nu skal i være ordentlige, Özlem skal også have lov at være her!
Tja, ikke hvis der havde været ansvarlige partier i Folketing i 80'erne. Så havde Özlem været derhjemme.
Der var for meget fattigdom, så hun stak af med sin familie til Danmark, hvor det i øvrigt nu viser sig, at der er lige så meget fattigdom. Ak ja, det er ikke nemt, når man har et stort hjerte af fedt!
Som leder af et net af liberale fløjsmavede muldvarpe der skal infiltrere og ødelægge venstrefløjserne kan jeg i denne kreds godt bryste mig af at vi har fået anbragt vores undercover agent så højt i SF og at de endnu ikke har fattet mistanke til hende.
Når nu Özlem bliver ved med sine påstande om fattige i Danmark, og til en hvis grad kan have ret heri. hvorfor i djævlens navn holder hun så ikke lav,meget, lav profil. Hendes stædige fremturen gavner absolut ingen.
Özlem du er ikke længere toværdig.
Det er nemt enten at blive sur på fru Cekic eller vælge at more sig over hende....
Fruen har så vidt vides--været ansat i NETTO--så har hun jo selv der kunnet konstatere hvordan
de såkaldt fattige fylder deres kurve med masser af junk-food, øl, cigaretter og fede,dyre ting.
Kan der nogle steder være tale om åndelig fattigdom eller grænseløs egoisme når der købes
gevaldigt ind ?
Hvad er i øvrigt det konkrete formål med en 'fattigdomsgrænse'?
Der må være en årsag til at det er så vigtigt. Hvad vil de med den?
Flere artikler fra Politik
Løgnens imperium misregerer landet
Udgivet for 6 timer og 16 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 06:33 til Boblere af Limfjord
Kilde: ekstrabladet.dk
Skal staten favorisere skilsmisse?
Udgivet for 4 timer og 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:31 til Boblere af Kjeld Flarup
Kilde: politiken.dk
Liberal Alliance er blevet socialistisk
Udgivet for 4 timer og 19 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 08:45 til Boblere af HansJoachim
Mubarak tror på ny revolution i Ægypten, hvis præsidenten bliver islamist !
Udgivet for 3 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:49 til Boblere af Medhat Khattab
Progressiv socialpolitik = lavere skat | Damefrokosten
Udgivet for 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 11:15 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 18 timer og 24 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Når en jurist forsvarer friheden — Kulturkamp
Udgivet for 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 13:08 til Boblere af Anders Vind Ebbesen
Danmark skal forhandle om mindre åbenhed i EU
Udgivet for 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 12:55 til Boblere af kimsahleriksen
Kilde: b.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 17 timer og 4 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 13 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 13 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 19 timer og 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 16 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 7 timer og 46 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 13 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 22 timer siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 21 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 5 timer og 34 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
|
|
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists Tilføjet 25/05 23:26 af NickRohde |
| Flere videoer | |
|
Om S-H Kampen for kvindefrigørelse forudsætter en erkendelse af, at kvinder Er undertrykte! Liberal Alliance er, for nuværende, det bedste bud på... Se S-Hs profil eller Følg S-H |
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 256 klik
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 148 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 115 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 111 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 924 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 592 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 395 klik
Sådan begyndte det. Global opvarmnings bedraget! 25/05 12:52 - 362 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 340 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

