Kontakt 180Grader.dk
5

Skrevet af isme 218 dage siden - Direkte link

DSB ville være historie for lang tid siden hvis ikke selskabet blev holdt kunstigt i live af staten. Andre, mere kompetente folk ville i så fald levere jernbane drift til folket:)


Skrevet af Anders Christensen 218 dage siden - Direkte link

Tyskland bruger ikke samme sikringssystem som i Danmark. Hvis togene skulle køres gennem Tyskland skulle de enten trækkes af et lokomotiv med det rigtige sikringsudstyr eller køre i en sporspærring, hvor andre tog ikke får lov til at bruge sporet imens.

 Et egnet lokomotiv skulle i så flad først lejes af et af godsfirmaerne, hvilket kan tage tid, og at køre i sporspærring får man heller ikke lige lov til, da det spærrer for andre tog.


Skrevet af abel 218 dage siden - Direkte link

Du har sikkert ret.

Det er jo beskrevet før, at busser og lastbiler kan køre herfra til Kina med den samme chauffør  med det samme kørekort og den samme bil hele vejen.

 

Det er utænkeligt, at et alm. dansk tog kan køre i Tyskland eller i Sverige.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Rejser

27
10
17
26
11
5
19
9
47
40
27
50
26
29
32
7
21
10
33
6