Kim Møllers baggrund: I mine ungdomsår var jeg rød, hvad kulminerede med et medlemskab af De Grønne i slut-80′erne
Udgivet for 382 dage siden i Sladder
Tilføjet 09/05 19:45 til Boblere af slettet bruger 1164
Kilde: bohemianrhapsody.dk
Kim Møller bedriver bloggen Uriasposten med 3.400 daglige læsere. Uriasposten er blevet kåret til “Danmarks mest indflydelsesrige blog”, og bloggeriet har sikret Kim Møller Trykkefrihedsprisen 2010.
En af Uriaspostens gimmicks er at være samfundsdebattens hukommelse og samvittighed. Hvis aktører i medierne har begået sig på den ekstreme venstrefløj, skal Kim Møller nok grave deres fortid frem.
…og skeletterne bliver losset ud af skabet, uanset om det drejer sig om netop afdøde radioværter, et gidsel hos somaliske pirater, eller en teenager, der er blevet gennetampet af højreradikale. Men…
…som en stor filosof engang sagde; turnabout is fair play!
Fair Play!
Kim Møllers baggrund i Kim Møllers egne ord:
I mine ungdomsår var jeg rød, hvad mest var en reaktion på handelskolens forkælede overklasse-KU’ere, hvad kulminerede med et medlemskab af De Grønne i slut-80erne.
…og så sidder man der som Årgang 76′er, og tænker “hvem fa’en var De Grønne?”
Hvem fa’en var De Grønne?
Det har jeg researchet lidt på…
De Grønne var et politisk parti, som aldrig vandt et mandat til at føre politik. De Grønne eksisterede udelukkende, som en samling af standpunkter. Lad os se nærmere på de standpunkter, som Kim Møller gjorde til sine egne i så høj en grad, at han tilvalgte at støtte dem moralsk og økonomisk. Alle nedestående citater er taget fra “De Grønne – Program” fra 1989.
Multikultur:
Et af Uriaspostens temaer er et fokus på det multikulturelle samfund, og dets negative konsekvenser.
Et af De Grønnes temaer var ubetinget begejstring for multikulturen:
Tilstedeværelsen af fremmede kulturer i Danmark giver hver enkelt af os mulighed for personlig og direkte kulturudveksling. Mennesker med en anden baggrund end vores kan medbringe en kulturel fornyelse til berigelse for hele samfundet. …
De Grønne ønsker, at Danmark fortsat skal modtage flygtninge i et sådant omfang, at ingen asylansøger sendes tilbage til livstruende forhold. Der skal være forbedrede muligheder for den enkelte flygtning til at kunne søge asyl her i landet. …
De Grønne ønsker at sikre, at både indvandrere og flygtninge fortsat kan bevare deres kulturelle egenart og dermed bidrage til fortsat multikulturelt samvirke. Respekten for det enkelte menneskes ret til værdighed og selvbestemmelse betyder, at flygtninge og indvandrere kun bør integreres i det danske samfund i et omfang, der er forenligt med deres egen selvfølelse.
Kriminalitet:
Et af Uriaspostens temaer er kriminalitet. Især den der begås af indvandrere, efterkommere og autonome.
De Grønne forholder sig ikke til årsagen til kriminalitet, men har til gengæld et velment løsningsforslag:
Alle indsatte skal tilbydes et meningsfyldt arbejde til en anstændig løn. I videst mulige omfang ønsker vi fængselsvæsenet afskaffet og erstattet af en slags resocialiseringslandsbyer, hvor de “indsatte” er med til at styre og forvalte deres dagligdag.
Nationen
Kim Møller er selverklæret nationalkonservativ.
De Grønne var hverken nationale eller konservative:
Oprindelig var familien eller stammen det sociale fællesskab, der skaffede den enkelte fred og sikkerhed. Senere er udviklingen gået over fællesskaber i små konge- og fyrste-dømmer til nutidens nationalstater. Det logiske mål for denne udvikling er, at vi opbygger det globale fællesskab, der garanterer alle mennesker fred og social sikkerhed.
… Vi må opbygge et internationalt sikkerhedsnet, der kan beskytte den enkelte uafhængigt af nationens økonomiske formåen.
Sikkerhedspolitik:
Uriasposten er meget optaget af udenrigspolitik, herunder krigene i Afghanistan og Irak.
Jeg kan godt tænke mig til, hvad De Grønne ville have ment om Krigen Mod Terror.
Freden og livet må sikres med politiske midler i stedet for militære. Et civilt selvforsvar, der bygger på alternative og decentrale strukturer, kan sikre, at en fremmed aggressiv magt på forhånd ved, at forsøg på besættelse og magtanvendelse vil resultere i flere vanskeligheder og problemer end fordele.
…især selve eksistensen af NATO er en trussel mod fred og nedrustning.
Vi vil arbejde for:
- Ensidig nedrustning af Danmark. … På længere sigt ønsker vi total afrustning af Danmark.
- En international domstol, hvor enkeltpersoner, grupper og lande, der opfinder, producerer eller anvender militære våben kan gøres ansvarlige.
- Opbygning af et civilt selvforsvar, der med politiske forsvarsmidler kan sikre mod angreb og besættelse, i stedet for det nuværende militære forsvar.
- Opløsning af NATO.
Økonomisk politik:
Kim Møller beskriver sig selv som “mere konservativ end De Konservative, mindre socialdemokratisk end Dansk Folkeparti.”
De Grønne anno 1989 var… øh… de var… Læs det selv, og sæt derefter egne ord på idiotiet:
De traditionelle fordelingsprincip i de industrialiserede lande er, at man primært skal skaffe sig selv indkomst til egen forsørgelse. Kun hvis dette ikke lykkes, træder det offentlige til og yder erstatning.
Dette fordelingsprincip er udtryk for en tro på, at jo mere indkomstskabende arbejde, der udføres, jo bedre samfund får man. Når indkomsterne fordeles på denne måde, skabes vækst for vækstens egen skyld uden hensyn til, om det er til gavn for befolkningen.
Dette harmonerer dårligt med De Grønnes samfundssyn, der er baseret på et ønske om et balanceret samfund. Efter dette samfundssyn er yderligere indkomstskabende arbejde ikke nødvendigvis til fordel for samfundet, når man er nået ud over det niveau, hvor de basale livsbetingelser for befolkningen er tilgodeset. …
For at muliggøre et balanceret samfund med optimale livsbetingelser for det enkelte menneske, må indkomstfordelingsprincippet ændres, således at der først uafhængigt af arbejdsindsats udbetales en borgerløn til alle, og at den resterende del af den skabte værditilvækst dernæst bliver fordelt som aflønning af arbejdsindsats.
…
De Grønne mener at vi i vort land i dag har opnået så høj en gennemsnitlig materiel levestandard, at det er meningsløst at bruge ressourcer på at fastholde eller forøge den. …
Skabende kreativitet som livsmønster skal træde istedet for passivt forbrug. Fokus skal sættes på mennesket fremfor ting.
Summa summarum:
Kim Møller har, i lighed med så mange andre (inkl. undertegnede), haft idiotiske holdninger. Man har et standpunkt indtil man tager et nyt.
Sigtet med dette indlæg er ikke at delegitimere Kim Møller som samfundsdebattør.
Sigtet med dette indlæg er ikke at delegitimere Uriaspostens gimmick med at være den offentlige debats hukommelse og samvittighed. Denne gimmick har ført til mange fremragende indlæg (1, 2, 3 eksempler fra indeværende år).
Sigtet med dette indlæg er udelukkende at have det lidt sjovt på bekostning af en samfundsdebattør, som mener sig berettiget i at vifte gamle udtalelser om næsen på både voldofre og gidsler. Jeg håber, at denne samfundsdebattør ikke er for selvhøjtidelig til at smile over egen ungdommelige idioti.
Se også:
Uriasposten Mythbusters (også gengivet her)
For 5 år siden var jeg brændene EU tilhænger, idag er jeg brændende EU modstander.
Jeg er vokset op med indvandre var længe for fri indvandring, det er jeg ikke længere.
Da jeg var yngre var jeg stor tilhænger af den socialdemokratiske stat, det er jeg ikke længere.
E.T.C......
Det er jo tilladt at blive klogere med årene, og når man ser nogen ting lidt på afstand kan man virkelig se hvor åbenlyst åndsvage de er, men det kan være svært at se objektivt på tingene når man selv er en del af det.
Eksempelvis havde jeg svært ved at se hvorfor der skulle begrænsninger på indvandringen, men idag kan jeg jo godt se at mange af dem jeg voksede op med stort set alle enten sidder i fængsel, er på vej i fængsel eller har været i fængsel. Det er jo åbenlyst ikke mennesker man kan bygge et samfund på.
Det er jo tilladt at blive klogere med årene, og når man ser nogen ting lidt på afstand kan man virkelig se hvor åbenlyst åndsvage de er, men det kan være svært at se objektivt på tingene når man selv er en del af det.
Helt enig!
Det interessante er også, at man typisk bevæger sig imod liberale værdier, i takt med at man får lidt mere livserfaring :)
Det er formentlig rigtigt på det økonomiske plan, men er det også nødvendigvis rigtigt på eksempelvis retspolitikken? (Jeg ved det ikke).
Hvis man baserer sit "økonomiske plan" på ejendomsretten (og det gør man jo nok), så ja, så gælder det også for retspolitikken.
Det kan man jo nok mene, men der er formentlig en masse mennesker hader skat og offentlige udgifter samtidigt med at de hader habeas corpus, bøssers rettigheder, hvad ved jeg. Det er et empirisk spørgsmål.
Folk er desværre sjældent konsistente.
I forlængelse heraf, så tror jeg egentligt lige så meget det handler om idealisme vs. pragmatisme: unge vælgere er idealister og tror at den gode vilje kan ændre noget i verden. Tænk bare på de politiske ungdomsorganisationer i forhold til moderpartierne. De stemmer derfor på partier, som udbyder en mere-eller-mindre idealistisk tilgang til politik - det har traditionelt været venstrefløjspartier, men LA har så vidt jeg ved også en overrepræsentation af unge vælgere, hvilket måske kan forstås ud fra det perspektiv at LA er det tætteste vi kommer en idealistisk højrefløj i dansk parlamentarisme.
Når folk så bliver ældre, falder deres tro på den gode vilje og de vil istedet gå efter "at tælle til 90" og rykke ind mod de pragmatiske partier, som traditionelt har været mere højreorienterede end de idealistiske partier.
Bortset fra WJ's egen lettere perfide holdning fremstår artiklen faktisk som en anerkendelse af Kim Møller for den i dag så sjældne egenskab:
Han har undersøgt tingene, er blevet klogere, og har taget konsekvensen af det.
Bortset fra det finder jeg den slags temmelig uinteressant. Blandt andet finder jeg det ikke sandsynligt, at Kim Møller hjælper gamle venner fra De Grønne til indflydelsesrige poster i det offentlige, eller vice versa...
Bortset fra WJ's egen lettere perfide holdning...
Hvilken perfid holdning mener du, at jeg indtager i dette indlæg? Svar udbedes.
Han har undersøgt tingene, er blevet klogere, og har taget konsekvensen af det.
Hvilket er præcis det jeg skriver under min konklusion. Man har et standpunkt til man tager et nyt. Der står ikke et eneste negativt ord om Kim Møller anno 2011 i overstående indlæg. Den eneste "holdning" jeg udtrykker er at han havde "idiotiske synspunkter" i hans ungdom, og i samme sætning vedgår jeg at det samme forhold gør sig gældende for mig selv.
Jeg tror Henrik Ræder f.eks. sigter til denne formulering:
…og skeletterne bliver losset ud af skabet, uanset om det drejer sig om netop afdøde radioværter, et gidsel hos somaliske pirater, eller en teenager, der er blevet gennetampet af højreradikale. Men…
…som en stor filosof engang sagde; turnabout is fair play!
Når Kim Møller "outer" bidraget det som regel til en større forståelse for personen og dennes motiver - som f.eks. i eksemplet med Tine Bryld, der afsløres som noget mere ekstrem end man umiddelbert får indtryk af ud fra det øvrige medie billede.
Den unge kvinde, som er blevet overfaldet vises for det hun også er: Et venstre orienteret medlem af den modsatte gruppering. Så hvor vi i de øvrige medier - gennem udeladelser - får det indtryk, at hun er et tilfældigt offer for højreradikal vold, kan vi på Urias posten læse, at der mere er tale om, at højre banden overfalder venstrebanden - muligvis endda efter at venstrebanden startede med, at overfalde højrebanden. Altså en sitiuation hvor jeg som småborger må sige: "Kyl begge bander i detentionen, så ærlige folk kan være i fred!"
Kim Møller lægger sin egen ungdoms fejltagelser redeligt og åbent frem på sin hjemme side hvor intresserede så kan studere dem sådan som du f.eks. har gjort. Det er vel en ærlig vare deklaration? Og han har så ikke gjort noget ved andre han ikke også har gjort ved sig selv.
Så thumbs up til Kim Møller for at lave journalistik, som fortæller os noget vi ikke kunne have gættet os til i forvejen
Flere artikler fra Sladder
Ny karaktér-skala: Alle får 12
Udgivet for 3 dage siden i Sladder
Tilføjet 23/05 09:10 til Boblere af Daniel Bruun
Kilde: heltnormalt.dk
Rikki, et produkt af sin vuggestue
Udgivet for 5 dage siden i Sladder
Tilføjet 21/05 08:15 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Mød Ridder Samuel
Udgivet for 7 dage siden i Sladder
Tilføjet 18/05 16:43 til Boblere af Ole
Kilde: twitter.com
Sure gamle kvinder – Meld mig gerne til politiet!
Udgivet for 10 dage siden i Sladder
Tilføjet 16/05 09:26 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
Højrefløjsforagt for ’det kvindelige’ · Modkraft.dk
Udgivet for 19 dage siden i Sladder
Tilføjet 07/05 01:10 til Boblere af Hans Und
Kilde: spip.modkraft.dk
Norsk massemorder dræbte for opmærksomhed
Udgivet for 17 dage siden i Sladder
Tilføjet 06/05 21:36 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Fra konservativ til vild med dans
Udgivet for 20 dage siden i Sladder
Tilføjet 06/05 02:00 til Boblere af Henrik Lundquist
41-årig kvinde på bytur scorede ung udlænding og blev plyndret - Lokalavisen.dk
Udgivet for 22 dage siden i Sladder
Tilføjet 04/05 08:59 til Boblere af Soren Hansen
Kilde: lokalavisen.dk
Leth beskylder minister for aldersfacisme
Udgivet for 27 dage siden i Sladder
Tilføjet 28/04 20:02 til Boblere af Christian Melgaard
Kilde: kpn.dk
Offentlig støttet teater udelukker DR2-anmeldere.
Udgivet for 30 dage siden i Sladder
Tilføjet 26/04 10:19 til Boblere af Otto Kjærgaard
Kilde: kpn.dk
Solokvinders valg
Udgivet for 33 dage siden i Sladder
Tilføjet 21/04 10:31 til Boblere af Lars Rex Mundi
bt.dk snyder og manipulerer med deres afstemningsresultater
Udgivet for 41 dage siden i Sladder
Manu Sareen er blevet Pink'd i Berlingske?
Udgivet for 44 dage siden i Sladder
Tilføjet 10/04 15:27 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Frahm: Lusket SF-ledelse forsøger at slippe af med Fuglsang - Politiken.dk
Udgivet for 50 dage siden i Sladder
Tilføjet 05/04 15:17 til Boblere af Henrik Lundquist
Kilde: politiken.dk
Kurt Westergaard ny illustrator hos Podia
Udgivet for 54 dage siden i Sladder
Tilføjet 01/04 14:42 til Boblere af Podia
Kilde: podia.dk
I MORGEN KOMMER DER EN GOD LØSNING
Udgivet for 55 dage siden i Sladder
Tilføjet 01/04 10:16 til Boblere af Villy O. Christensen
Weekendhygge i de nordvestjyske hjemsogne
Udgivet for 57 dage siden i Sladder
Tilføjet 30/03 10:21 til Boblere af Louis B. Knockel
EU-Boss: Paven er euroens sidste håb
Udgivet for 57 dage siden i Sladder
Tilføjet 29/03 21:33 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: dr.dk
Statsministervits
Udgivet for 61 dage siden i Sladder
Tilføjet 26/03 11:00 til Boblere af Louis B. Knockel
Bitter Blog: Jeg er Bob Glitter
Udgivet for 65 dage siden i Sladder
Tilføjet 21/03 13:53 til Boblere af Bob Glitter
Kilde: bitterblog.dk
|
|
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists Tilføjet 25/05 23:26 af NickRohde |
| Flere videoer | |
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 232 klik
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 121 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 116 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 107 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 814 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 623 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 436 klik
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 369 klik
Sådan begyndte det. Global opvarmnings bedraget! 25/05 12:52 - 349 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists Tilføjet 25/05 23:26 af NickRohde |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

