Kontakt 180Grader.dk
3

Skrevet af Frihed 697 dage siden - Direkte link
Det håndterede han sådan set ganske elegant - selvom han da kunne have slukket den tåbelige række af spørgsmål med det samme, så var det ikke helt tosset at tage det lidt med et smil.

Hvis der var gået Benny Enkeltbrik i den, så havde der været noget at komme efter.

Skrevet af slettet bruger 1164 697 dage siden - Direkte link
Han lavede da lige netop en Engelbrecht. Han lavede den under pres, og havde nok aldrig lavet den på eget initiativ, men han lavede den.

Skrevet af Frihed 697 dage siden - Direkte link
Nej, det gjorde han netop ikke. Og kritikken burde primært rettes mod den idiotiske journalist som stillede spørgsmålene. Løkke håndterede det som sådan nydeligt - men var måske ikke ked af muligheden for at vise lidt "menneskelighed".

Skrevet af Finn von William-Larsen 697 dage siden - Direkte link
Man kan da ikke bebrejde statsministeren, at han fik et tåbeligt spørgsmål, og søgte at svare venligt, omend afglidende.Derimod må man undres over hvor ringe nutidens christiansborg-journalistik er blevet, at man bruger en pressekonference på sådan noget pjat.Havde Lars Løkke Rasmussen givet et negativt svar, var han sikket blevet kaldt "arrogant" og "ufolkelig".

Skrevet af slettet bruger 1164 697 dage siden - Direkte link
Han svarede ikke afglidende, men accepterede spørgsmålets præmis, kaldte SMS-afstemningen en "valghandling" og havde en mening om dens afvikling. Det var en Engelbrecht. Den kom under pres, men det var stadigvæk en Engelbrecht.

Skrevet af Peter B. Perlsø 691 dage siden - Direkte link
Politics. Serious business.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Sladder

5
2
12
23
7
4
21
12
11
45
8
15
2
11
7
26
17
2
10
17