Kontakt 180Grader.dk
12

Skrevet af Ulrik B. Petersen 236 dage siden - Direkte link

Der er godt nok nogle uskønne æselspark imellem. Men bladet skriver altså også:

 

"VKO-banden vil gå over i den politiske historie som blokpolitikkens hårde spillere, der spildte ti år i stedet for at fremtidssikre landet.

Banden efterlader en finanslov med et underskud på 85 milliarder kroner. Regeringens eftermæle er løgnen om Irak-krigen – om Foghs næsegruse spytslikkeri for USA, der kronedes med hans flugt til posten som Natos generalsekretær, mens den økonomiske krise bragede ind over landet".

 

og "... Deres æreløse afgang fremkalder ingen tårer".

 

Jeg tilslutter mig denne del og kan ærlig talt ikke se dette som rendestenssnak.


Skrevet af nchristiansen 235 dage siden - Direkte link

Ja lige det afsnit kan dårligt diskuteres.

 

Men helt ærligt, en infrastruktur i ruiner? Jeg kører på arbejde via flotte veje (motor- lande- og hoved- og byveje). Ingen huller eller ting der for alvor kræver forbedringer.

Hvis der med infrastruktur hentydes til den kollektive trafik, så skyldes problemerne her nok snarere rigide fagforeninger end manglen på offentlige bevillinger.


Skrevet af Thomas V. S. Gyldborg 235 dage siden - Direkte link

Jeg kører på arbejde via en masse dårligt koordineret vejarbejde i en socialdemokratisk kommune.

Til gengæld kan jeg så tage cyklen og kører slingervals gennem en masse huller og asfalt der har forskubbet sig, så der er kommet vejbump. Der koster mig nogle eger om måneden, at cykelstien er i så dårlig stand.

Jeg kan dog ikke klandre den tidligere regering. Kun Kbhs kommune. Når jeg kommer udenfor kommunegrænsen er cykelstierne ok.


Skrevet af slettet bruger 3513 235 dage siden - Direkte link

Så er du inviteret til Vestjylland. Vejene er, som jeg kan huske dem fra Polen for 20 år siden. Asfaltbelægning er repareret år efter år, men uden resultat; de holder kun 12 mdr. (for ikke at nævne afstribning - max 9 mdr.) Det eneste, der ikke mangler er vejskilte om manglende afstribning eller dårlig overflade. Det er denne vej, VKO er gået ad i 10 år. Hvem kommer til at savne dem...?


Skrevet af ino 236 dage siden - Direkte link

De har nok bare røget noget sjov tobak og drukket nogle fadbamser på redaktionen, særlig ædruelig virker lederen ikke.


Skrevet af LF 235 dage siden - Direkte link

Det kunne da have været værre, tænk hvis vi havde fået Karl Bornhøft som sundesminister

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Sport

63
15
20
2
8
24
49
3
3
22
39
6
3
14
27
3
4
25
4
9