Equality pays off - nyt ligestillingsinitiativ fra EU
Udgivet for 263 dage siden i Udland
Tilføjet 02/09 20:03 til Boblere af Sasha Renate Bermann
Den 23. August lancerede Kommissionen anført af justits-, rettigheds- og statsborgerskabs kommissær Reding, sit nye program for ligestilling på arbejdsmarkedet under titlen “Equality pays off”. Rationalet bag dette program er at, der er mange velkvalificerede kvinder, hvis talenter virksomhederne ikke gør fuldt brug af – så her må der sættes ind. Med andre ord sigter initiativet på at få virksomhederne til at ansætte flere kvinder, forfremme flere kvinder og tilsikre ligeløn mellem kønnene. Altsammen til fælles glæde for kvinderne, der ellers udsættes for diskrimination, og for virksomheder, der ellers lider under talentmangel. Et lille udpluk fra Redings egen hjemmeside, da programmet blev lanceret: “It supports companies in accessing the untapped female talent pool and hereby sustainably securing their future business success.”
Man kunne i al stilfærdighed undre sig over ræsonnementet bag, eksempelvis undre sig over hvordan det kan passe at virksomhederne mangler talent, når de har talentet indenfor rækkevidde i form af alle de velkvalificerede kvinder, men alligevel vælger ikke at gøre brug af dem? Man kunne ligeledes undre sig over hvordan det kan passe at alle de velkvalificerede kvinder ikke finder vej til virksomhederne eller til den højere løn eller stilling, når nu de er kvalificerede hertil, og virksomhederne mangler dem? Disse præmisser er åbenlyst selvmodsigende, for ikke at sige det rene nonsens. Ikke desto mindre er dette den argumentation EUs ligestillingspolitik, i denne sammenhæng, hviler på. En alternativ ide, kunne være at vedkommende der ejer en given virksomhed er kapitalist, altså opererer efter et motiv om profit-maksimering, og dermed hyrer den mest kompetente uden skelen til andre karakteristika såsom køn. Simpelthen fordi den mest kompetente er bedste bud på hvem der vil øge provenuet mest muligt. Skulle dette alternativ for dig kære læser, virke mest plausibelt, så er EUs ligestillingspolitik som det meste andet fra EU fis i en hornlygte for i så fald er der ingen, der skeler til køn foruden de politisk korrekte Radicool typer, eller de der dyrker offerkulten hvor kvinderne er ofre for patriaktet/det kapitalistiske system, eller de forsmåede kvinder der ikke havde hvad der krævedes i karrierekapløbet, og i deres bitterhed skød skylden på nogen andre. Med andre ord venstrefløjen samt en koalition af dovne og uduelige kvindfolk kan muligvis se validiteten i Redings argumenter.
Ligestillingsinitiativerne fra Reding, både dette og det mere berømte Kvinde-kvote-initiativ, blandt en stribe andre lignende initiativer, har oftest bred opbakning fra parlamentet. Støtten kommer som regel fra både de grønne, marxisterne, socialdemokraterne og de såkaldte liberale i ALDE gruppen. Mens de mere borgerlige grupper i parlamentet såsom ECR, forholder sig mere kritisk til emnet. Den brede støtte giver dermed god grund til at antage at der er reel mulighed for at Reding kan komme igennem med meget af sin politik. Det ironiske er at Reding selv har foretaget undersøgelser, der påviser at mænd i EU arbejder mere end kvinder, hvilket naturligt nok giver grund at mænd kunne få en højere løn, alligevel er dette ifølge Reding diskrimination og der skal derfor blæses til kamp for ligeløn. Det er nok alligevel meget symptomatisk for Redings måde at ræsonnere på jævnfør hendes tidligere argumenter for egen politik.
Følg bloggen her: http://www.damefrokosten.com/equality-pays-nyt-ligestillingsinitiativ-fra-eu/
Flere artikler fra Udland
LA forlader EU-forhandlinger
Udgivet for 1 dag og 6 minutter siden i Udland
Tilføjet 23/05 16:17 til Boblere af Torben Mark Pedersen
Kilde: b.dk
Svenske uroligheder: Se brandmands rørende bøn
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 42 minutter siden i Udland
Tilføjet 23/05 10:45 til Boblere af Per T
Kilde: ekstrabladet.dk
Soldater i England opforderes nu til ikke at gå ud i uniform
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 59 minutter siden i Udland
Tilføjet 23/05 12:24 til Boblere af mlp
Kilde: expressen.se
Fjerde nat i træk: Bilbrande og stenkast i Stockholm - Brandfolk mødt af stenkastende unge.
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 17 minutter siden i Udland
Tilføjet 23/05 10:06 til Boblere af mlp
Kilde: politiken.dk
EU dropper kontroversielt forbud mod olivenolie
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 39 minutter siden i Udland
Tilføjet 23/05 13:44 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: jyllands-posten.dk
EU dropper kontroversielt forbud mod olivenolie
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 43 minutter siden i Udland
Tilføjet 23/05 13:41 til Boblere af Torben Mark Pedersen
Kilde: nyhederne.tv2.dk
Terrorekspert: 'Freelance-jihad' er i vækst - Europa - International
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 28 minutter siden i Udland
Tilføjet 23/05 08:45 til Boblere af Per T
Kilde: jyllands-posten.dk
Islands regering siger nej til EU
Udgivet for 1 dag, 18 timer og 27 minutter siden i Udland
Tilføjet 22/05 21:56 til Boblere af Torben Mark Pedersen
Kilde: nyhederne.tv2.dk
Islands nye regering siger nej til EU | Nyheder | DR
Udgivet for 1 dag, 20 timer og 50 minutter siden i Udland
Tilføjet 22/05 19:12 til Boblere af Emil Ole William Kirkegaard
Kilde: dr.dk
20 år i fængsel for en post på Facebook?
Udgivet for 2 dage siden i Udland
Tilføjet 22/05 12:10 til Boblere af Jimmi K
Kilde: cms.fightforthefuture.org
Sverige: Voldshandlinger vil ske oftere og blive mere blodige
Udgivet for 2 dage siden i Udland
Tilføjet 22/05 09:11 til Boblere af TTP
Kilde: denkorteavis.dk
Ny uro i Stockholm i nat : Kommentatorer; udslag af socialt forfald og mangel på uddannelse
Udgivet for 2 dage siden i Udland
Tilføjet 22/05 08:49 til Boblere af mlp
Kilde: politiken.dk
Gør Obama Nixons arbejde færdigt? - dr.dk/P1/Orientering
Udgivet for 2 dage siden i Udland
Tilføjet 22/05 09:36 til Boblere af national
Kilde: dr.dk
Assad får mere støtte fra Hizbollah
Udgivet for 2 dage siden i Udland
Tilføjet 22/05 16:15 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: jyllands-posten.dk
10 myter om Mellemøsten, der står i vejen for fred
Udgivet for 3 dage siden i Udland
Tilføjet 21/05 09:00 til Boblere af Poul Højlund
Kilde: denkorteavis.dk
Engelske UKIP nærmer sig de Konservative
Udgivet for 3 dage siden i Udland
Tilføjet 20/05 23:22 til Boblere af Torben Mark Pedersen
Kilde: politics.co.uk
Venezuela løber tør for toiletpapir
Udgivet for 4 dage siden i Udland
Tilføjet 20/05 07:59 til Boblere af Ole Birk Olesen
Kilde: b.dk
Syriens Assad gentager advarsel: Bland jer udenom
Udgivet for 4 dage siden i Udland
Tilføjet 20/05 12:26 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: jyllands-posten.dk
Unicef: Fremskridt i kamp mod omskæring af piger - UNICEF vil nu sætte gang i en kampagne i Danmark
Udgivet for 4 dage siden i Udland
Tilføjet 19/05 19:09 til Boblere af mlp
Kilde: dr.dk
Taxes on some wealthy French top 100 pct of income: paper
Udgivet for 4 dage siden i Udland
Tilføjet 19/05 16:24 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: reuters.com
|
Om Sasha Renate Bermann Sasha Renate Bermann er uddannet Cand.ling.merc. i Europæiske Studier fra CBS arbejder ved VaasaETT, Bruxelles blogger om Europa og EU på... Se Sasha Renate Bermanns profil eller Følg Sasha Renate Bermann |
Kinnocks skat - Dagens avisleder - JP 24/05 07:39 - 306 klik
Sjusk i Skat: Krævede 2,8 mio. i restskat - undersøgte sagen bagefter 24/05 13:04 - 168 klik
Det forbudte spørgsmål: Er der en sammenhæng mellem islam og terror? 23/05 21:38 - 136 klik
Karen Blixen er ligesom manden: En kryster! 24/05 12:43 - 114 klik
Det forbudte spørgsmål: Er der en sammenhæng mellem islam og terror? 23/05 21:38 - 1528 klik
Kinnocks skat - Dagens avisleder - JP 24/05 07:39 - 1122 klik
Svenske uroligheder: Se brandmands rørende bøn 23/05 10:45 - 914 klik
Erling Andersen i ny sag om magtmisbrug 23/05 07:50 - 710 klik
|
|
Selvejerskab, John Locke og fængslingen af Lars Kragh Andersen Tilføjet 17/05 12:20 af Torben Mark Pedersen |
|
|
EU som minimalstat Tilføjet 29/04 11:11 af Laura Lindahl |
|
|
Tossede faggrænser koster rigtig mange penge Tilføjet 28/04 23:14 af Ove Høeg Christensen |
|
|
”This is what we believe!” Tilføjet 24/04 15:29 af Torben Mark Pedersen |
|
|
EU-Kommissionens økonomiske uansvarlighed vil koste Danmark 3,3 mia. kr. Tilføjet 23/04 08:14 af Laura Lindahl |
| Flere klummer | |
Bookmarklet

