Fordummende dækning af USA
Udgivet for 501 dage siden i Udland
Tilføjet 11/01 09:01 til Boblere af Ole Birk Olesen
Kilde: berlingske.dk
"Har man boet i USA, kan det føles besynderligt at vende hjem til Danmark. Mange danskere excellerer i en måde at forstå og bedømme USA på, som - deres egen selvforståelse til trods - bedst kan kaldes uvidende og arrogant, og i den fordummelse kommer man næppe uden om den rolle, danske journalister spiller, bevidst eller ubevidst," skriver Peter Kurrild-Klitgaard.
Det er jo så ikke kun i Danmark, at man ser ned på USA. Prøv at tale med en Amerikansk accent her i UK, og folk tror man er både uvidende, snæversynet og overfladisk. Men generelt synes jeg medierne i Danmark er en tand mere respektløse end resten af Europa.
Det er fordi vi har sandheden. Sandheden er nemlig, at Danmark er verdens bedste, rigeste, mest tolerante og solidariske samfund. Og vores høje skattetryk skal vi nemlig være stolte af!
Haha. Ignorant. :')
Fatter du slet ikke at du er født ind i højdepunktet af menneskelig og samfundsmæssig udvikling? Vær dog taknemmelig for din trældom som os andre. :)
Jeg har et arbejde, hvor jeg indimellem rejser ud i verden for at installere det software jeg sidder og klamper i. Det har givet mig en lidt dybere indsigt i flere andre lande. Og uanset hvor lidt jeg har kradset i overfladen af andre lande, har det været nok til at jeg ikke længere kan deltage i danskernes foretrukne illusion.
Sarkasme kan have været anvendt. ;)
Men jeg er helt enig. Endda uden nogensinde at have arbejdet i udlandet, hvor end jeg gerne ville.
Sarkasmen var tydelig, og velgennemført. Mine evner i den retning er desværre ikke de mest udviklede, så for at undgå misforståelser, tog jeg dig på ordet. Jeg håber ikke det tager for hårdt på dig.
Her kan læsning af Fogh Juniors bog, "Amerikanske Tilstande" anbefales.
Dumpet på Uni med Gammelmarxisterne? Det er jo idag - efter Jerntæppets nedtur i 1989 - en ekstra anbefaling og udmærkelse - han slap åbenbart ud med livet i behold?
Så tekster der, vurderet af Sensor Polyb, ikke er gode som (eksamens/Ph.D???) opgaver til universitet, er litteratur uegnet til debat eller til at blive klogere af. Fair nok om man vil efterleve en så spøjs regel og derved udelukke alt fra Grundloven til Mao's lille røde.
"... tæt på dumpet som opgave på universitetet"?
Baseret på hvad? Henrik Fogh Rasmussen har svaret ganske detaljeret og udtømmende på de i det store billede ret få kritikpunkter, der blev rettet imod 1. udgaven af hans bog. Se f.eks. her:
http://amerikansketilstande.blogspot.com/
http://www.cepos.dk/index.php?id=240
http://www.cepos.dk/fileadmin/user_upload/dokumenter/Svar_paa_tiltale.pdf
Hvilke dele af Henriks bog, mener Du, "ville være tæt på dumpet som opgave på universitetet"?
Jeg synes, at det undertiden kan være ok at gemme sig bag et pseudonym, men hvis man som "Polyb" vil komme med tilnærmelsesvis æreskrænkende udsagn om andre, bør man da i det mindste have mod nok til at gøre det i eget navn.
Tak for links'ne Peter.
Her er kritikken fra henholdsvis Niels Bjerre-Poulsen og Carl Pedersen, som også er at finde under en af dine henvisninger, som pdf :
Bjerre-Poulsen :
http://www.leksikon.org/images/cepos1.pdf
Pedersen :
http://www.leksikon.org/images/cepos2.pdf
Så må det være op til folk selv at vurdere. Jeg ved ikke om de to herrer har svaret Henrik tilbage igen efter hans svar på tiltale.
Nu er det længe siden jeg har læst bogen, som jeg valgte at støtte jeres liberale foretagende ved at købe, men personligt finder jeg blandt andet hans måde at opgøre fattigdom i forhold til antal vaskemaskinger, farvetv, kabeltv, kvadratmeter boligareal osv. ret underlig. Mange fattige ejer deres egen bolig - jamen interessant. Jeg husker at have læst et sted, at Mongoliet er det, åbenbart enormt rige, land i verden, hvor den største procentdel af befolkningen ejer deres egen bolig. Dertil kommer at han, så vidt jeg husker da jeg læste bogen, fuldstændigt glemmer, at man oveni en fattig danskers indkomst skal ligge, at denne ikke skal betale for hverken sundhedsforsikring, uddannelse til børnene, pensionsopsparing osv. - hvilket den amerikanske fattige skal. Eller hvad med den, med at få den amerikanske mordrate ned på europæisk niveau ved at tage de store byer ud af billedet? Hvad mon den danske mordrate kommer ned på, hvis vi også fjerner bandekriminaliteten og de mest socialt belastede områder?
"Jeg ved ikke om de to herrer har svaret Henrik tilbage igen efter hans svar på tiltale."
Det har de ikke.
"Nu er det længe siden jeg har læst bogen, som jeg valgte at støtte jeres liberale foretagende ved at købe, men personligt finder jeg blandt andet hans måde at opgøre fattigdom i forhold til antal vaskemaskinger, farvetv, kabeltv, kvadratmeter boligareal osv. ret underlig. Mange fattige ejer deres egen bolig - jamen interessant. Jeg husker at have læst et sted, at Mongoliet er det, åbenbart enormt rige, land i verden, hvor den største procentdel af befolkningen ejer deres egen bolig."
--som supplement til det faktum, at amerikanerne har den højeste BNP per capita, hvilket ofte angribes med, at det ikke nødvendigvis behøver at være reflekteret i almindelige amerikaneres levestandard.
"Dertil kommer at han, så vidt jeg husker da jeg læste bogen, fuldstændigt glemmer, at man oveni en fattig danskers indkomst skal ligge, at denne ikke skal betale for hverken sundhedsforsikring, uddannelse til børnene, pensionsopsparing osv. - hvilket den amerikanske fattige skal."
Nej--typisk er sundhedsforsikringer betalt af *arbejdsgiverne* (hvilket faktisk er en del af det hidtidige problem). Lavindkomstgrupper har været omfattet af visse offentlige sundhedsordninger, mens højindkomstgrupperne (og illegale indvandrere) typisk har været dem, der har skullet betale af egen lomme.
"Eller hvad med den, med at få den amerikanske mordrate ned på europæisk niveau ved at tage de store byer ud af billedet? Hvad mon den danske mordrate kommer ned på, hvis vi også fjerner bandekriminaliteten og de mest socialt belastede områder?"
Det er udenfor mit felt, og umiddelbart ville jeg i et videnskabeligt studie have vist den samme pointe på en anden måde, rent statistisk, men der er sådan set en valid pointe i at pege på, at mord meget tænkeligt er et storbyfænomen snarere end f.eks. en funktion af liberal våbenlov, en særlig kultur e.l.
Suppler gerne læselisten med min gennemgang af Nyhedsavisens dækning, der var skåret over samme læst som Nyhedsavisens kritik af Henrik Fogh Rasmussen:
http://gammel.180grader.dk/nyheder/Nyhedsavisen_laver_grove_fejl_i_kritik_af_Fogh-bog.php
Og interviewet med Nyhedsavisens chefredaktør, David Trads:
http://gammel.180grader.dk/nyheder/David_Trads_Jeg_har_ikke_indr_mmet_en_eneste_fejl.php
Her mere debat med David Trads om Nyhedsavisens dækning:
http://gammel.180grader.dk/nyheder/Trads_g_r_til_modangreb_p_180.php
En hel generation af 68'ere har i sin tid set USA som den stygge kapitalistiske ulf og Sovjetunionens kommunisme som det eneste retfærdige og korrekte. Disse personer evner ikke at springe over deres egen skygge, og derfor er USA stadig et "dårligt" og "uretfærdigt" samfund. - Selvfølgelig er der i USA - som i Danmark - mange ting, som kunne være bedre, men ligesom der er noget i USA, som er værre er der masser af ting der er betydeligt bedre end i Danmark.
Medens Danmark på mange punkter indtil 1970 kunne siges at være et godt og ideelt førende land, er det nu svært for disse journalister og politikere idag at akceptere, at udviklingen herhjemme i de sidste 40 år har været fodslæbende i forhold til de andre vestlige demokratier, hvorfor vi faktisk nu er rykket ned i den nedre halvdel. Det kan måske skyldes at 68'generationen har været mere nydende i stedet for ydende (læs skabende), da den aldersbestemt kom til magten.
Det forklarer DR ensidige antiamerikanske linie der er lagt af deres DKP chefer der anvender DR som socialistisk propaganda maskin for licensbetalernes penge grotesk at VK ikke har taget et opgør med DR og fået fjerent den socialistiske vinkling af alt
Enig. De kæmper nu for deres lille Hassan på DR. Utroligt at regeringen ikke har nedlagt DR og sparet danskerne for 2500 kr i TV-afgiftt. I resten af verden kan man købe et TV uden at betale livslang afgift :)
(Ligesom der trods alt endnu iikke i Danmark er livslang afgift på at købe en støvsuger, en græsslåmaskine eller et gulvtæppe - please kære Rød Blok få nu ingen ideer!!!!!)
I USA har had har mange ansigter...
Et af disse "ansigter" er velkendt i Danmark, nemlig det venstreorienterede;
Jeg grummer mig især når jeg ser Tv2news, når de skal dække amerikanske forhold. Det er konstant Niels Bjerre Poulsen eller Mads Fuglede, der uhindret ytret deres had til tea-party bevægelsen og repuklikanerne. Igår kunne man høre Mads Fuglede komme med nogle ubehagelige beskyldninger af Sarah palin og tea-party bevægelsen ifm mordet på bl.a. en demokratisk politiker!
Allerværst er Orientering på P1, men der er ikke mange, der tager deres dækning af USA seriøst mere, med undtagelse af enkelte kommunist sympatisører...
Tja, AngryHarry har nogle udmærkede kommentarer til venstrefløjens hysteri;
Target list er almindelig marketing sprog også i Danmark. Selv Obama i US og Socialistisk Folkeparti i DK har Target Groups. Skal sproglig uvidenhed i Danmark nu bruges og bringe Rød Blok til magten? Velbekomme! Dem til højre er onde og dem til venstre er gode! Kan du ikke forstå det Marianne?
USA er langt væk, og dækningen er derefter. Har i nogensinde set hvordan Amerikanere dækker Europa? Det er omtrendt lige så svært at genkende.
P.S: Jeg udtaler mig alene på baggrund af den skrevne presse. Jeg gider ikke spilde mit liv med TV.
USA er langt væk? Det kan sgu godt ske, at det vil tage en rum tid at sejle en optimistjolle over Atlanten, men den amerikanske indflydelse på Europa er vist større end "langt væk". Det burde dækningen afspejle. Og så er jeg egentlig ligeglad med, om USA's dækning er værre eller bedre - derfor kan vi jo godt forsøge at gøre det bedre, ik'?
Jeg synes, at det her siger det hele: "Fordummelsen strækker sig fra banale fejl til subtile forvridninger. I denne uge kunne man se ét kort telegram fra Ritzaus Bureau, der formåede at angive den forkerte leder af Repræsentanternes Hus, den forkerte leder af Republikanerne i Senatet og i øvrigt hævde, at USAs statsgæld er på 14 trillioner dollar - hvilket er 1 mio. gange større end virkeligheden."
USA er et beskidt land. Det samme er Danmark, UK, Frankrig, og de fleste andre lande i den vestlige verden. Jeg kan desuden slet ikke se hvorfor man skal forsvare usa fordi vi ikke er bedre selv. Eller omvendt.
Jeg har også droppet tv for adskillige år siden. Nægter at lade mig styre af mængdernes og politikernes holdninger.
@Esben Hansen: Jeg har boet to gange i USA, i længere perioder, og jeg kan sagtens nikke genkendende til, at dækningen af ikke-amerikanske forhold langt fra er god eller fejlfri. Problemet er dog ikke så meget, at den er faktuelt forkert som, at den i de fleste medier er ikke-eksisterende. Og nogle steder er den, der er, faktisk aldeles fremragende (f.eks. i Wall Street Journal, hvor jeg aldrig har set nogen faktuelle fejl vedr. Danmark eller EU.)
Tag til sammenligning f.eks. Ritzau-telegrammet, jeg refererer til: Lad os forestille os, hvad der var sket, hvis en amerikansk avis havde skrevet, at a) Lars Løkke Rasmussen var leder af Venstres folketingsgruppe, b) Kristian Jensen var højesteretspræsident, og c) at Danmark har 5.300.000.000.000 indbyggere ... Det er sådan omtrent pendanten til Ritzaus omgang med fakta. Hvor megen hån, spot og latterliggørelse--og forargelse og hovedrysten over "de dumme amerikanere"--havde det mon så ikke affødt herhjemme?
Fremragede KUrrild igen igen
En anden ting der virkeligt pisser mig af er hele diskussionen om indvandring og det "multi-kulturelle" samfund i Europa vs. USA. Her er den roede danske presse ogsaa for laengst gaaet helt galt i skoven, og har aldrig fundet ud igen siden 70'erne.
USA er det foerste og stoerste (og eneste?) aegte multi-kulturelle samfund i verden. Og ja, det er forbundet med mange udfordringer. Nu har vi danskere siddet og hygget os i vores Boerge Mogensen sofa de sidste 30 aar, og peget fingre af USA. Godt og grundigt inspireret af politisk korrekte Hollywood film, og myter om folk der ligger og sulter paa gaderne. Men nu er det heldigvis det tolerante Europas tur til, at vise hvordan den multi-kulturelle kage skal skaeres. Og hvordan gik det saa?
Arbejdsloeshed, kriminalitet, tiggeri, religioest vanvid og ghettoer. Og en arbejdsloeshed blandt foerste generations imigranter paa 40-50%, i USA ligger den tilsvarende interessant nok paa 10-20%.
Schweiz er efter min vurdering det mest ægte og successfulde multi-kulturelle samfund i verden. Singapore har også en god model. Indien og indonesien har også modeller (elendige)
Arbejdsloeshed, kriminalitet, tiggeri, religioest vanvid og ghettoer er udbredt i USA. Du kan også uden besvær finde grupper med 40-50% arbejdsløshed. Det tolerante Europas tilsvarende problemer skyldes kun at politiken blev fastlagt af godtroende socialister istedet for skeptiske konservative.
Fair nok.
Singapore er altsaa heller ikke perfekt; en overklasse bestaaende af singapore-kinesere, europaeere og amerikanere og en underklasse af filipinere og fattige folk fimporteret fra Kina. Men oekonomisk gaar det jo ok i Singapore :-)
Man glæder sig næsten til at danskerne 'skal ligge og sulte' på deres Børge Mogensen sofaer på gaden!
"den stygge kapitalistiske ulf" - håber du mener "ulv" :-)
Ulf (der også er kapitalist, men på ingen måde styg)
USA er rigtig rigtig gode til mange ting og rigtigt rigtigt dårlige til mange ting.
Deres retssystem har gang på gang vist sig mangelfuldt. Og det er ikke specielt godt når man har dødsstraf.
Man kunne også nævne det faktum er de jo næsten er mere bange for 'slemme' ord end for terror.
Der er massiv censur i alle dele af samfundet og det er jo begyndt at smitte af på vores.
Men der er selvfølgelig også grund til at bøje sig i støvet, for de laver jo ting som vi kun kan misunde.
USA spænder bare bredere end Danmark og derfor vil man både høre flere gode og selvfølgelig også flere dårlige ting og sådan skal det være.
Hvorfor ikke bare konstatere, at amerikanerne er vores venner, der gentagne gange har raget kastanjerne ud af ilden for os og i øvrigt har kunnet administrere sigselv trods en række interne konflikter i 250 år? Lad nu barnet!
Hele denne "det er Tea Party, der bærer skylden for massakren" journalistik minder mest af alt om en heksejagt. Uanset indicierne så er der ikke noget at gøre - det var nærmest Sarah Palin, der lod kuglerne flyve om og mellem ørerne på folk. Selv når man bliver præsenteret for den ubehagelige kendsgerning, at knægten er en snosk-forvirret pothead, der mest af alt havde brug for intensiv terapi, så går man bare videre i teksten.
For det må bare være Sarah Palin. Der må være en mening med det hele.
Og jeg kan endda ikke udstå Tea Party og Sarah Palin. Men det er lige før, at jeg fatter sympati for den bevægelse nu.
Tea Party og Sarah Palin onsker jo bare at leve uden barnepigestat og klare sig selv i samfundet. Borgerrettigheder til folket.
Men det er da klart at Tea Party kan faa de fleste velfaerdsnarkomaner til at gaa helt agurk. Hvad gor man saa ved verdens storste offentlige sektor og sine millioner af love, regler og vedtaegter hvis folk ikke vil sagsbehandles for alle de problemer de ikke selv ved de har.
Et land som kan stemme på folk som Bush-banden, diskvalificerer jo sig selv internationalt.
Ikke bare en gang, men to gange... hvordan er det nu ordsproget er "fool me once, shame on me. Fool me twice.... shame on... me"
Eller hvordan det nu var formuleret :)
Jeg tager den slags stammeritualer lidt ovenfra. Jeg tvivler ikke et sekund på at danskerne fejlvurderer amerikanerne, men amerikanerne aner dælme heller ikke en bjælde om, hvordan det fungerer her i landet.
Heh, som John Tooby, evolutionær psykolog, sagde til Lone Frank igår på DR2, så findes grupper ikke, men vi har en kollektiv hallucination om at de gør, selv om der reelt kun findes individer. Disse "hard-wired" gruppemodeller i vores hjerner laver et utal af vådeskud.
Flere artikler fra Udland
Lagarde provokerer: Mere sympati for Afrika end for grækerne
Udgivet for 2 timer og 1 minut siden i Udland
Tilføjet 26/05 12:17 til Boblere af Tortor
Kilde: epn.dk
Messerschmidt: Rabat på rejser skal hjælpe Grækenland
Udgivet for 1 time og 13 minutter siden i Udland
Tilføjet 26/05 13:01 til Boblere af kimsahleriksen
Kilde: dr.dk
"Høyresiden har hatt rett" -Aftenposten
Udgivet for 1 dag og 12 minutter siden i Udland
Tilføjet 25/05 13:50 til Boblere af Malmzon
Kilde: aftenposten.no
Iranske flådeskibe hjalp Maersk Texas - CNN.com
Udgivet for 1 dag, 13 timer og 3 minutter siden i Udland
Tilføjet 24/05 22:49 til Boblere af Callesen58
Kilde: edition.cnn.com
Amnesty vil reformere »forældet« Sikkerhedsråd
Udgivet for 2 dage siden i Udland
Tilføjet 24/05 03:01 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: bt.dk
Japansk atom-ulykke førte kun til små udslip
Udgivet for 2 dage siden i Udland
Tilføjet 23/05 17:22 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: nyhederne.tv2.dk
Lad grækerne få friheden tilbage
Udgivet for 3 dage siden i Udland
Tilføjet 23/05 08:41 til Boblere af Einer T. Ludvigsen
Kilde: borsen.dk
Næsten 60.000 cubanere sidder i fængsel
Udgivet for 3 dage siden i Udland
Tilføjet 23/05 07:06 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: jp.dk
USA: 2.000 fejldømte slap ud af fængslet
Udgivet for 2 dage siden i Udland
Tilføjet 23/05 20:08 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: jp.dk
Schweiz: Dom påbyder politiet at beskytte islamkritikere
Udgivet for 3 dage siden i Udland
Tilføjet 22/05 23:18 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politisk-ukorrekt.dk
Ludere på kontrakt | Damefrokosten
Udgivet for 2 dage siden i Udland
Tilføjet 23/05 08:36 til Boblere af S. Hytteballe
Kilde: damefrokosten.com
David Littman: In Memoriam
Udgivet for 3 dage siden i Udland
Tilføjet 23/05 08:06 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: europenews.dk
Græsk venstreleder: Vi vil beholde euroen
Udgivet for 3 dage siden i Udland
Tilføjet 22/05 23:20 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: metroxpress.dk
Fitch sænker Japans kreditvurdering
Udgivet for 4 dage siden i Udland
Tilføjet 22/05 12:05 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Radigalninge: Vores støtte til massemorder kan vise sig at være "en sort plet"
Udgivet for 4 dage siden i Udland
Tilføjet 22/05 12:01 til Boblere af Hans Und
Kilde: radikale.net
Afværger piratangreb, anklages for at være skydegale - typisk DR logik
Udgivet for 4 dage siden i Udland
Tilføjet 21/05 22:01 til Boblere af Kaare Thode Jørgensen
Kilde: politiken.dk
Socialisme i praksis: en tur til Nordkorea
Udgivet for 4 dage siden i Udland
England: Multikulturel kampagne mod synlig kristendom - Sappho
Udgivet for 5 dage siden i Udland
Tilføjet 21/05 10:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: sappho.dk
Er det et problem hvis Grækenland forlader Euroen?
Udgivet for 5 dage siden i Udland
Tilføjet 21/05 10:21 til Boblere af Christian Melgaard
Kilde: epn.dk
Nyt anti-ryge nederlag i Holland: Små cafeer kan fortsat tillade rygning, siger dom
Udgivet for 7 dage siden i Udland
Tilføjet 19/05 14:12 til Boblere af Klaus K
Kilde: dutchnews.nl
|
|
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists Tilføjet 25/05 23:26 af NickRohde |
| Flere videoer | |
|
Om Ole Birk Olesen Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance. Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i... Se Ole Birk Olesens profil eller Følg Ole Birk Olesen |
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 232 klik
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 121 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 116 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 107 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 814 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 623 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 436 klik
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 369 klik
Sådan begyndte det. Global opvarmnings bedraget! 25/05 12:52 - 349 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

