Kontakt 180Grader.dk
25

Skrevet af Hans Und 142 dage siden - Direkte link

"Heldigvis" støtter det jødehadende socialist parti Enhedslisten op bag Hamas og det rimelige krav.

Fra Enhedslistens medlemsblad november 2010, s 20, medlems indlæg:

 

"Jaleh Tavakoli, Medlem af Københavns borgerrepræsentation I forhold til Vibevej er jeg ikke gået imod partiets politik. IS’erne kan jeg henvise til vores politik imod politisk islam vedtaget på årsmødet 2004 og ellers til vores politik imod præstestyret i Iran. IS’erne er sammen med deres moderparti SWP kendt for at dække over præstestyret i Iran og for at samarbejde og demonstrere med Hizbollah og Hamas i bl.a. DK og UK. IS og SWP’s aktiviteter i Nej til Krig og resten af fredsbevægelsen i Europa har decideret ødelagt arbejdet for fred. Selv Talibanstyret i Afghanistan er blevet berettiget af IS’erne."

 

Der er tale om, at den mest fanatiske fraktion, hvad angår jødehad, IS, interNATIONALSOCIALISTERNE, er gerådet ud i en fløjkamp om det betimelig i at støtte mosken på Vibevej i København.

 

Ikke desto mindre: Der er ikke tvivl om at en vis, stor, del af Enhedslisten støtter op om Hamas og konsorter.

 

Jeg mener at vide at et par af EL folketingsmedlemmer er  IS medlemmer.


Skrevet af Henrik Ræder Clausen 142 dage siden - Direkte link

Hvem er så værst - nazister eller Hamas?



Skrevet af Juul 141 dage siden - Direkte link

"Israeli teenagers train with lethal weapons".

 

Ligesom danske teenagere. Værnepligt, buddy. Her har du teenagere, der patruljerer grænserne under ledelse af grænsepolitiet. Helt legitimt. Og hvis du nu gad sætte fod dernede og orientere dig, ville du vide, at grænserne mod Judæa og Samaria samt især Gaza er serious business.

 

Artikel 2:

De israelere, der bor i Judæa og Samaria, bliver beskudt fra bakkerne når de kører på vejen. For eksempel.

 

Artikel 3:

Jerusalem har haft en uafbrudt jødisk befolkning i over 3000 år. Du kan nok forstå, at selvom muslimerne har taget Tingbjerg fra os, og selvom de gør modstand, når danske brandbiler og ambulancer og hjemmehjælpere kører ind i området, så har Danmark stadig ret til at fx bygge i Tingbjerg.

 

Ang. lov: Israel vandt 1967-krigen. 'Nuff said. Hvis nogen - nogen - har krav på Østjerusalem er det ikke den fiktive arabiske gruppe, der kalder sig palæstinensere - det er Jordan, som gjorde krav på området indtil da.


Skrevet af Vivian Clayborn 141 dage siden - Direkte link

Hvis nogen tror, at det er tom retoric, har wikipedia en liste over raketter fyrede mod forskellige  civile mål i de sydlige Israel.


http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Palestinian_rocket_attacks_on_Israel,_2011


Skrevet af Thomas Bolding Hansen 141 dage siden - Direkte link

Helt tilbage i firserne mødte jeg en ung israelsk pige fra en kibbutz, der lå øde og tæt på muslimsk befolkede områder.

 

Hun var så vidt jeg husker 18 år, hun havde allerede lært at bruge våben. Hun sagde, at de alle var nødt til at bære våben på alle tidspunkter af døgnet, specielt når de gik og arbejdede på markerne. De var også nødt til at tage vagtturnusser, hvor deres arbejde alene var at holde vagt, for de kunne nemlig blive angrebet når som helst. Det var sket mange gange i hendes lille kibbutz og ville helt sikkert ikke ende godt, hvis de ikke kunne skyde fra sig.

 

De træner ikke altså ikke angreb på palestinænsiske områder som civile.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Udland

5
2
31
12
5
14
39
35
2
46
3
2
7
13
9
69
30
61
41
42
Om Thomas Bolding Hansen
Journaliststuderende.

Modstander af usammenhængende offentlige udgifter og verdens højeste skattetryk, nærmere end liberal af ideologisk...

Se Thomas Bolding Hansens profil
eller
Følg Thomas Bolding Hansen