Kontakt 180Grader.dk
-14

Skrevet af Slettet bruger 843 dage siden - Direkte link
Hvordan våger en sådan slusk som dig, der kommer med nedsættende grymt om andres indlæg og kommentarer at udfolde dit syge jødehad offentligt?

Skrevet af Lars Pilegård 1 dag, 2 timer og 39 minutter siden - Direkte linkHaha - I er da nogle værre små fjollehoveder :)

Og du vil være debattør og skrive klummer? En nar, er en nar, er en nar, er en nar!



Skrevet af slettet bruger 75 843 dage siden - Direkte link
Det skrives i øvrigt vover, ikke våger.

Skrevet af slettet bruger 75 843 dage siden - Direkte link
Den slags latterlige ad hominem-angreb tager jeg ikke alvorligt, Hans Erling. Prøv med argumenter, selvom det tilsyneladende falder dig svært.

Skrevet af Karl Emil Nielsen 842 dage siden - Direkte link
Israel er det eneste demokrati i mellemøsten .Israel er et frodigt land .Israel kan tage vare på sig selv
endnu .Men truslen lurer fra de omkring liggende Muslimske taber samfund.


Skrevet af slettet bruger 75 842 dage siden - Direkte link
Ingen af dine postulater - om de så er sande eller rimelige - retfærdiggør erobring, kolonisering og etnisk udrensning af et lands befolkning. Og truslen i regionen har historisk set været Israel.

Skrevet af Karl Emil Nielsen 842 dage siden - Direkte link

Postulater ?????????????????????????

Israel en trussel i mellemøsten???????????????????????????????????????

Skrevet af slettet bruger 75 841 dage siden - Direkte link
Postulater, ja. Lad os tage dem et ad gangen:

1. Israel er det eneste demokrati i Mellemøsten. Forkert. Dels er Tyrkiet og Libanon demokratier -og andre mellemøstlige lande er med slæbsomme skridt på vej til at ligne, dels er Israels status som et fuldbolds-demokrati tvivlsom.

Israel er først og fremmest en stat for jøder, hvilket afspejler sig i at ikke alle borgere i landet har samme privilegier og pligter.

Og der er andre områder hvor Israel har problemer med at holde den demokratiske frihedsfane højt, f.eks. er landet sidste år styrtdykket på Reporters Sans Frontieres frihedsindeks, hvor man nu ligger som nr. 93, bag lande som Kuwait, Libanon og UAE.

2. Israel er et frodigt land... øh, hvad skal det påvise? De lavtliggende dele af Palæstina - ud mod Middelhavet i nord, har altid været frodige. Men igen: Hvad er den dybere pointe?

3. Truslen lurer fra de omkringliggende muslimske lande... øhbøh... er det Jordan og Egypten, du tænker på, som begge har indgået fredsaftaler med Israel (som de i øvrigt overholder til punkt og prikke)? Er det Syrien, som ikke skal have noget som helst klinket med israelerne (og USA)?

Er det Libanon, hvis sydlige del Israel smadrede i 2006? Er det Gaza, hvorfra der en gang i mellem affyres en nytårsraket, hvilket straks straffes med tusindfold gengældelse? Du ved vist ikke helt hvad du taler om. Ikke overraskende.

4. Israel en trussel i Mellemøsten... jada! Historisk set har Israel været aggressoren i regionen, foruden at zionisterne naturligvis var dem der initierede konflikten med deres koloniseringsprojekt.

Du virker ikke som en der har den basale viden parat til at tage en diskussion om emnet, men det er sympatisk af dig, at du ikke blot fyrer de sædvanlige dogmatiske floskler af, som mange af dine trosfæller gør.

Skrevet af Karl Emil Nielsen 841 dage siden - Direkte link
Kære Lars

Det kunne aldrig falde mig ind at være useriøs ,men måske lidt drillende.

Og når du i dit indlæg insinuerer at jeg ikke har den basale viden om Israel , til at tage en diskussion,kunne det jo være du tog fejl.

Og iøvrigt, hvis man skal debattere, foretrækker jeg det med personer der ikke forsøger at nedgøre andre.Jeg respektere for mit eget vedkommende andres meninger ,men samtidig forbeholder jeg mig også ret til at kommentere ,men i en ordentlig tone og måske munter tone.

Ellers er jeg bange for at 180 grader udvikler sig negativt.


Skrevet af slettet bruger 75 841 dage siden - Direkte link
Jeg dømte ud fra dine temmelig kortfattede og 'forbløffede' kommentarer. Jeg tager gerne en debat - måske ikke en rigtig lang én - men om nogle basale emner.

Men igen: tak for din sobre tilgang, og det var ikke min mening at svine dig til. Jeg er bare lidt sur over de grimme kommentarer et sobert indlæg fremkalder.

Skrevet af HansAnd 841 dage siden - Direkte link
Ak ja, jødehadet er stadigt udbredt i de kredse der elsker totalitære systemer.

Skrevet af slettet bruger 75 841 dage siden - Direkte link
Jeg synes ærligt talt du skulle flytte røven et andet sted hen. Når man er dum eller uvidende, så skal man ikke også lege Karl Smart, hr. von And. Argumentër eller klap i.

Skrevet af Bertel Vagn Christensen 841 dage siden - Direkte link
Besynderligt at han vil udstille sit had så åbenlyst, det er åbenbart ikke en hæmsko for en karriere som lærer. Han må være uden skam.

Skrevet af slettet bruger 75 841 dage siden - Direkte link
Der er intet had i det jeg skriver. Der er til gengæld masser af had at læse ud af hvad I skriver om mig, foruden I hverken evner eller finder det nødvendigt at argumentere for jeres synspunkter. Hvis I vil tages alvorligt, så ARGUMENTÉR FOR HELVEDE! Sådan et par idioter - jeg burde ikke engang spilde min tid med at svare seriøst på jeres dumheder.

Skrevet af Morten Mølsted Nedertoft 841 dage siden - Direkte link
Det er sørgeligt, at mange stemmer dit indlæg ned, uden at argumentere for det. Jeg synes at du skriver nogle gode debatskabende indlæg. Du mangler bare ofte nogle seriøse modparter, der kan berige os andre.

Skrevet af slettet bruger 311 841 dage siden - Direkte link
Jeg finder det absurd, at vi idag 65 år efter krigen stadig skal pakke jøder ind i vattæpper.

Jeg finder det kvalmende, at I i jeres selvretfærdighed skal moralisere over et ellers udemærket indlæg, blot fordi det har et kritisk syn på en flok jøder. Det må forfanden være på tide at se på jøder, som på alle andre individer og droppe særbehandligen. Jøder er ikke hellige, og Israel er bestemt heller ikke hellig. 

Jeg har ikke nogen viden, der berettiger mig til at forholde mig sagligt til emnet, så det vil jeg undlade. - Jeg ville blot ytre min foragt over for I politisk korrekte, selvfede hyklere der ingen problemer har med stigmatiseringen af muslimer, men er åhh så empatiske og politisk korrekte når vi har med jøder at gøre.


 

Skrevet af slettet bruger 75 841 dage siden - Direkte link
Jeg er glad for at du skriver 'en flok jøder', for det har aldrig været min intention at angribe jøder generelt, blot de nationalistiske af slagsen.

Skrevet af slettet bruger 1133 841 dage siden - Direkte link
Am  Yisrael Chai!

Skrevet af slettet bruger 1133 840 dage siden - Direkte link
Nu er jeg mindre fuld og vil påpege, at det da er temmelig sjovt, hvor inkonsistente DF'ere er: deres "muslim-kritik" er under ingen omstændigheder problematisk, mens modstand imod deres udkårne mellemøst-stat nødvendigvis er jødehadsk antisemitisme. Og jeg udtaler mig som det, der bliver omtalt som "nationalistisk jøde". Tiihi.

Skrevet af slettet bruger 75 839 dage siden - Direkte link
Fair nok, jeg er også (hvad ingen sikkert vil tro på) en nationalsindet dansker, der gerne ser Skånelandene og Slesvig indlemmet i det danske rige igen.

Skrevet af slettet bruger 1133 835 dage siden - Direkte link
Er du ikke "antiimperialist"?

Skrevet af slettet bruger 75 834 dage siden - Direkte link
Jo, eller i hvert fald imperialisme-skeptiker. Vi genvinder ikke Skånelandene og Sydslesvig gennem krig, men gennem EU og de åbne grænser. I hvert fald hvad angår Skåne, så er København så stærk en regional kraft, at man kun kan holde skåningene borte fra dansk kulturel og økonomisk indflydelse ved at skærme dem af, sådan som stockholmerne gjorde gennem et par århundreder. Skåne er dansk igen om 70 år.

Skrevet af Quannah 840 dage siden - Direkte link
Bliv endelig ved pilegård, snart vil det være åbenbart for selv de få, der har omfattet dig med en forhastet og umoden sympati, at du er en gennemført fjende af det Danske Folk. Og af menneskeheden.


Desuden bliver det klart; at vi indtil nu endda kun har set toppen af ISBJERGET.

Skrevet af slettet bruger 75 840 dage siden - Direkte link
Det lyder stort. Hitler-dimensioner nærmest. Jeg er beæret.

Skrevet af slettet bruger 1133 839 dage siden - Direkte link
Hahaha! Raapil, dit nazisvin!

Skrevet af slettet bruger 75 839 dage siden - Direkte link
Don't be stupid, be a smartie - come on join The Nazee Party!... Ups, det var den her.....
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Udland

6
2
31
12
5
14
39
35
2
46
3
2
7
13
9
69
30
61
41
42