Kontakt 180Grader.dk
23

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 522 dage siden - Direkte link
Som nationalsocialisterne sagde i gamle dage (ikke de gode gamle): Kauft nicht bei Juden

Er vi virkelig ikke blevet klogere siden???

Skrevet af gustavian 521 dage siden - Direkte link
Mon det var de samme "socialister" som fordrev de sidste jøder fra Polen i 1968? Bare nysgerrig!

Skrevet af Grølheim 521 dage siden - Direkte link
Det er da utrolig at folk på højre fløjen er lige så hurtige til at råbe nazist og racist efter folk de ikke kan lide som de er på venstrefløjen tsk tsk!

Skrevet af Jesper Ørsted 521 dage siden - Direkte link
Som nationalsocialisterne sagde i gamle dage: Ein Reich, ein Volk, ein Fürer.
Er zionisterne virkeligt ikke blevet klogere?

Skrevet af Jesper jensen 519 dage siden - Direkte link
Hvis du er den Jesper Ørsted, hvis racistiske udgydelser fremkommer ved en søgning på de danske nyhedsgrupper, er du så sandelig den sidste til at tale om zionisternes dobbeltmoral.

Hvis  du ikke er identisk med denne racistiske debatør, kan du se bort fra denne bemærkning.


Skrevet af peter jensen 522 dage siden - Direkte link
Demokratiske Israel boykottes mens islamistiske palæstinensiske grupper overøses med støttedollars.
Det er en skør smuk verden.

Skrevet af sanman 522 dage siden - Direkte link
..., laes Mearsheimer/Walt: The Israel Lobby ..., og kig saa paa "stoette $'s" igen ...

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 521 dage siden - Direkte link
Læs så The Arab Lobby og prøv bagefter at fortælle mig, at det er den jødiske verdenskonspiration, der er det største problem...

Skrevet af sanman 521 dage siden - Direkte link
..., er igang med den (ser interessant ud saa vidt ...); "den joediske verdenskonspiration" maa vaere dit aerinde, ikke mit; jeg forholdt mig alene til "stoette $'s" ...

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 521 dage siden - Direkte link
Ja, jeg sætter tingene lidt på kant. Det må være tilladeligt.

Er selv et pænt stykke inde i bogen. Ryster på hovedet af den principløse politik, der er dagens virkelighed i State Department - og værre: At den åbne antisemitisme ikke fik folk til at smække døren hårdt i med det samme. Holdningen var åbenbart ikke udryddet i maj 1945 :(

I øvrigt er den folkelige opbakning til Israel massiv, for almindelige borgere kan godt forstå værdien af demokrati og af at have et velfungerende europæisk land i Mellemøsten.

Skrevet af Grølheim 521 dage siden - Direkte link
Man kan da ikke oprette en stat bare fordi der står i biblen at gud har foræret dem landet. Det ville svare til at jeg fik lavet et Anders And blad hvor Fedtmule forære mig Samsø. Det er ikke seriøst at holde med Israel bare fordi man ikke kan lide muslimer.

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 521 dage siden - Direkte link
Man kan da ikke oprette en stat bare fordi der står i biblen at gud har foræret dem landet.
Nej. Israel er, som du nok ikke er klar over, den eneste stat oprettet med godkendelse af FN.

Jeg holder med Israel, fordi de er konstruktive, fredelige, produktive - og et godt eksempel for de brutale arabiske lande, der omgiver dem.

Skrevet af Juul 521 dage siden - Direkte link
Men så kan man jo holde med Israel, fordi:

- Det er det eneste demokrati i Mellemøsten

- "Palæstinenserne" er et begreb, der er opfundet efter 1967 - de mennesker, vi taler om, er syriere eller jordanere

- Det jødiske folk har en ubrudt tilstedeværelse i området igennem +4000 år (hint: Ligesom danskerne i Danmark - see how that works?)

- De jøder, der bor i Israel, er for manges vedkommende fordrevet fra omkringliggende lande, fordi de arabiske nabostater bevidst har udført etnisk udrensning

Men din Anders And-blads historie er da også en mulighed.

Shana Tovah, i øvrigt!

Skrevet af Jesper Ørsted 521 dage siden - Direkte link
Ordet Palestinenesere (philistere) er kendt på latin tilbage til romertiden om befolkningen i Palestina og befolkningen var den samme som under romertiden helt frem til omkring år 1900. Der har været en konstant jødisk tilstedeværelse igennem alle årene, men næsten alle sammen konverterede til kristendom under Det Bysantiske Rige og senere til islam under Det Osmanniske Rige. I perioden fra ca.400 til 1880 var den jødiske befolkning så lav som nogle få hundrede til få tusind i Palestina. Man kan sammenligne jøderne med kelterne i Storbritanien, de var også engang det herskende folk på De Britiske Øer, men ikke længere. Men de har konstant været tilstede i Skotland, Nordirland, Isle of Man, Wales og Cornwall. Det berettiger imidlertid dem ikke til at kræve Storbritanien tilbage, som jøderne gjorde det med Palestina. Jøderne har ingen ret til palestinensernes land.

Skrevet af Grølheim 521 dage siden - Direkte link
Så længe palestinenserne på Vestebreden og i Gasa ikke kan stemme til Knesset og Israel behandler dem som undermennesker så kan jeg ikke se at det har meget at gøre med et demokrati. Forøvrigt har adskillige israelske regeringsledere været kendte og efterlyste terrorister.

Desuden er jøderne heller ikke noget folk, men en religiøs gruppe. I udgangspunktet nok vragstumper fra Akhnatons fejlslagne monoteisme projekt for 3500 år siden. Det er dog en religion der sidenhen har optaget konvertitter mange steder fra; persere, grækere, romere, ethiopiere og det finsk-ugriske stammefolk Khassarene foruden en del andre.

Palestinænserne er efterkommere efter alle de folk der har beboet det område der siden romertiden har heddet Palestina (selv om det administrativt har været en del af Syrien). Det er lige fra de oprindelige kananæere eller fønikiere til europæiske korsfarer og tyrkiske ottomaner.
Palestinenserne er en etnisk gruppe hvoraf nogle er kristne andre muslimer og atter andre er ateister.

De jøder der er flygtet fra de arabiske lande havde slet ikke haft nogen grund til at flygte hvis ikke det havde været for oprettelsen af staten Israel og de massakre jøderne lavede på den palestinensiske befolkning i den forbindelse. Deir Yasin fks.


Skrevet af Louis B. Knockel 521 dage siden - Direkte link
Med andre ord: En evigt tilspidsende konfrontation, hvor begge parter har en buket historiske henvisninger at støtte sig til. Og hvem skal vi (danskere, europæere) så holde med? Mit forslag: Vinderne. Det vil nok vise sig at være dem, der arbejder, skaber, debatterer, og ikke dem, der vræler, nasser, truer, terroriserer.

Se på det lille grønne, frodige jødeland, og se på de omgivende 200 gange så store muslimske territorier med deres diktaturer, overbefolkning, fattigdom og indavlede stupiditet.

Træf et valg: Det skulle ikke være så svært.


Skrevet af Grølheim 521 dage siden - Direkte link
"der vræler, nasser, truer, terroriserer." kunne godt være en passende beskrivelse af Israel.  ;-)  De vræler hvergang de bliver udsat for kritik. De nasser på amerikansk bistand
uden hvilken de ikke kan opretholde deres stat, de truer deres nabolande og terrorisere palestinenserne.
Se sådan er det!

Grunden til at vi ikke skal holde med Israelerne er fordi de har ført os ud i et morads. Ved at henvise til anden verdenskrig har de gennem de sidste 50 år fået os europæere til at se i gennem fingre med den måde de har behandlet palestinænserne og de omliggende lande på. Det har skabt en modvilje mod den vestlige verden blandt folk i mellemøsten. En modvilje der er den direkte motivation bag Al-Qaida og andre fundamentalistiske bevægelser. Vi europæere bør indse at det aldrig har været i vores interesse at støtte Israel!

Træf et valg: Det skulle ikke være så svært.

Skrevet af Juul 521 dage siden - Direkte link
Tja - jeg ved ikke, hvilke kilder, du har - men hold da op, de er dårlige. Vi andre kan passende holde med det intelligente og debatterende folk; israelerne. Lad os se, hvem der vinder.

Skrevet af Grølheim 521 dage siden - Direkte link
Jeg har rejst i området og snakket med begge parter og beskæftiget mig løbende med emnet i 25 år.

 Det er nu ikke mit indtryk at israelerne er specielt mere intelligente og debatterende end palestinenserne. Så jeg kan ikke se at du kan føre bevis for din påstand. Tvært i mod har israelerne en tendens til at skyde først og spørge bagefter.

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 521 dage siden - Direkte link
Du har vist slugt for meget propaganda fra Hamas og de autokratiske arabiske lande...

Løsningen på verdens problemer er ikke at udrydde den jødiske stat og smide de blodige rester i Middelhavet. Løsningen er mere demokrati og mere opbyggeligt arbejde i de arabiske lande - så lederne der ikke kan blive ved med at give jøderne skylden for deres egen inkompetence...

Skrevet af Jesper Ørsted 521 dage siden - Direkte link
Er løsningen på kelternes problemer i Storbritanien at smide den britiske befolkning i havet så de kan overtage landet? Det er jo nøjagtig den samme situation og det er også nogenlunde samme periode keltere hhv jøder har udgjort et forsvindende lille mindretal i Storbritanien hhv Palestina?

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 521 dage siden - Direkte link
Ringe sammenligning. Jøderne snakker ikke om at smide araberne i havet - det er kun araberne, der er ude på at smide jøderne i havet.

Skrevet af Jesper Ørsted 521 dage siden - Direkte link
Nej, zionisterne smed de fleste af palestinenserne ud i 1947 og efter 1967 lever palestineserne i de besatte områder i bantustans som i Sydafrika under apartheid: Så kunne herskerfolket udnytte deres arbejdskraft uden at give dem andet miserable små stykker jord. Jøderne kommer i mindretal i det israelsk-palestinensiske område indenfor 10 år, så får zionisterne sig et meget stort demokratisk problem.

Skrevet af Grølheim 521 dage siden - Direkte link
Jøderne snakker ikke om at smide araberne i havet, de snakker om at sende dem ud i ørknen. (over på den anden side af Jordanfloden)
Palestinenserne snakker ikke om at smide jøderne i havet. Det er kun den zionistiske propaganda og nogle tåbellige vestlige efterplaprere.
Der fleste palestinensere taler om en tostatsløsning og Hamas taler om en etstatsløsning for både jøder og palestinensere.

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 521 dage siden - Direkte link
Hamas dræber flere palæstinensere end nogen anden, stjæler nødhjælp og saboterer forsyningslinjerne fra Israel ind i Gaza.

Og så er de inspireret af nazisternes favoritsmøre "Zions Vises Protokoller", som de citerer i deres Charter.

Hyggelige sympatier, du holder dig...

Skrevet af Grølheim 521 dage siden - Direkte link
Hvem siger lige at jeg holder med Hamas?

Sagen er den at Israel har en meget dårlig sag hvis man ser nøgternt på det. Både ud fra en statsretslig betragtning og hvis du ser pragmatisk på det.
Israelernes eneste argument er at smide nazi-kortet som du også gør her og det synes jeg ærligtalt er noget usmageligt når de selv opfører sig som nazister over for palestinenserne.


Skrevet af Grølheim 521 dage siden - Direkte link
Du skal vist ikke snakke for højt om hvilken propaganda du har slugt!

Det med at smide jøderne i middelhavet er slet ikke på dagsordenen og er et udtryk der er hentet fra jødisk propaganda.
Den bedste løsning jeg kan se er hvis USA tvinger parterne til at leve sammen i en fælles stat med demokratiske institutioner som vi kender det i vesten.
Den næstbedste løsning jeg kan se er hvis USA tvinger israelerne til at acceptere en tostatsløsning, hvor en pallestinensisk stat kommer til at omfatte Vestbreden og Gaza med Østjerusalem som hovedstad.

Israel er den største hindring for begge de to løsninger. Ikke på grund af sikkerhedsspørgsmålet, men fordi de ønsker en jødisk stat i hele området Palestina.

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 521 dage siden - Direkte link
Grølheim, sæt dig dog ind i, hvad Hamas og Hizbollah er ude på. Jeg trækker ikke nazikortet for at svine dem til - de er, rent objektivt, ude på at genoptage Holocaust. Som Hizbollah-lederen Nasrallah sagde:

"Det er glimrende at jøderne samler sig i Israel. Så er vi fri for at jagte dem over hele verden."

Skrevet af Grølheim 520 dage siden - Direkte link
Hamas og Hizbollah kan ikke lide Israel. Hvorfor tror du at de ikke kan det? Fordi de har læst "mein Kampf"? Næppe!  Når  Hizbollah ikke kan lide Israel er det fordi Israel gentagne gange har invaderet sydlibanon hvor de fleste Hizbollah tilhængere bor. Når Hamas ikke kan lide Israel så er det fordi Israelerne har fordrevet Hamasmedlemmerne og deres landsmænd fra deres oprindelige land og drevet dem sammen på det meget lille og nu overbefolkede Gaza og som Israel nu har lagt en jernring omkring.
Det er historisk fakta.

Hvad Nasrallah evt. bruger af retorik er sagen udvedkommende.

Skrevet af Jesper jensen 519 dage siden - Direkte link
Man kan da ikke oprette en stat bare fordi der står i biblen at gud har foræret dem landet. Det ville svare til at jeg fik lavet et Anders And blad hvorFedtmule forære mig Samsø. Det er ikke seriøst at holde med Israel bare fordi man ikke kan lide muslimer.
Men man kan åbenbart godt oprette stater baseret på islam og sharia uden at du anfægter disses ret til at eksistere eller forsvarer ønsket om disses udslettelse som et legitimt politisk alternativ.
Hvem siger lige at jeg holder med Hamas?
Det gør din selektive forargelse over angivelige israelske overgreb, sammenholdt med din larmende tavshed om f.x Hamas charter og den bloddryppende martyrdyrkelse af selvmordsterrorister i de palæstinensiske selvstyreområder; din anfægtelse af den jødisk funderede stat sammenholdt med din larmende tavshed om den arabiske verdens islamfunderede stater og dine ensidige krav til den jødiske stat, somingen af af dens fjender drømmer om at opfylde.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Udland

8
29
12
8
7
4
12
12
9
3
3
5
10
2
10
2
30
7
4
10
Om Jesper Ørsted
Nationalliberal
Kernekrafttilhænger
Modstander af indvandring af uudannede personer fra den tredie verden
Modstander af fri narko
Mac...

Se Jesper Ørsteds profil
eller
Følg Jesper Ørsted