Kopternes kvaler. En krystalnatlignende massakre
Udgivet for 225 dage siden i Udland
Tilføjet 14/10 07:42 til Boblere af Kristian Kragh
Kilde: jp.dk
Kun otte måneder efter at egypterne fejrede og hyldede hæren som deres frelser, fordi den nægtede at bruge magt mod de civile demonstranter på Tahrir-pladsen, er billedet vendt med 24 dødsofre og knap 300 sårede, efter at hæren greb ind med våben mod en fredelig demonstration.
Mange spørger efter massakren mod kopterne, om det egyptiske forår hastigt er blevet til barsk vinter. For meget tyder på, at militærjuntaen, der har styret landet efter præsident Hosni Mubaraks afgang, nu viser sin sande kulør.
Det egyptiske folks tro på, at militærjuntaen ville være dets støtte i den fredelige march mod demokrati, visnede for alvor i søndags, da sikkerhedsstyrkerne sendte en kugleregn mod 20.000 fredelige kristne koptere og sympatiserende muslimske demonstranter, som protesterede, efter at islamister havde revet endnu en koptisk kirke ned.
Så de [kristne] ønsker helt naturligt politiets beskyttelse og en lovgivning, der giver dem ligeret til opførelse af kirker. Løftet har de fået, men det er ikke indfriet. I stedet løb de ind i en krystalnatlignende massakre, som skaber alvorlig frygt for, at det øverste militære råd ikke har til hensigt at beskytte dem, men at undertrykke dem med den samme brutale adfærd, som præsident Mubarak brugte for at holde sine modstandere i konstant frygt.
Tror det mere har noget at gøre med at militæret vil beholde magten ved at spille de to grupper ud med hinanden, og så holde med den største gruppe.
Ja, de spiller på det supremacistiske i den islamiske ideologi. Jøderne blev smidt ud af Nasser i 1950'erne (han konfiskerede også lige deres ejendom), nu er turen kommet til de kristne.
Alle de tre store monoteistiske religioner er supremacistiske. Også kristendom. Lad være med at glemme det.
Nej selvfølgelig, der var jo ingen muslimer at nedgøre da de andre bøger blev skrevet. Og du kan tro jøderne bliver nedgjordt i bibelen. Hvem var det lige der slog guds søn ihjel? Men det betyder sådan set ikke så meget, for de formår alle at være i en liga i sig selv for had.
Det er også kun en moderne udvikling med nogle undtagelser. F.eks. nazi-tyskland og på balkan i '90erne.
Ja, i meget isolerede tilfælde får kristendommen nok - Tyskland/Italien/Spanien i starten af 1900-tallet er nok en undtagelse, der har med økonomi at gøre - men du kan ikke sidestille de tre og kalde syv og fem lige.
I glemmer min pointe. Jeg er helt med på at religion her ofte er grunden. Men eftersom de tre religioner her alle har nogle beskidte historie så må det rigtige spørgsmål vel være hvor f.eks. det ikke ses så meget i den vestlige verden længere. Ikke bare at konkludere at det er fordi de er muslimer.
Det ses faktisk stadig i europa. Nu heder den "sande" religion bare "demokrati" og "menneskerettigheder." Korstogene, Jihad'en - godt og ondt dualismen er der stadig.
Kunne have at gøre med at nazisterne gjorde det Muslimske Broderskab store i 1930'erne, og at Egypten modtog mange flygtende nazister med åbne arme...
Man kan slet ikke sammenligne Islam med de to øvrige abrahamske religioner, når det handler om guddommelig voldssanktion. Der er eksemplevis ingen profetisk guddommelig profetisk sanktion til drab begået med menneskehænder i kristen- eller jødedommen. Ej heller er almindelig overfaldsvold, voldtægt, røveri, tyveri eller falskvidneri forbudt, når bare det går ud over ikke-muslimer - deres egne kvinder undtaget selvfølgelig, de hører med til det øvrige urene kvæg i den retning!
Der er et helt seperat regelsæt omkring adfærd imellem muslimske mænd; et noget grovere omkring den muslimske kvinde og et teokratfascistisk dominant et omkring alle abrahamsk troende, ikke-muslimer (dhimmer) Og så er der befalet et decideret globalt holocaust udført alle på non-dhimmi vantro hvis de nægter at konvertere når de antastes af "de rene" på deres vej. Man kunne som eksempel på denne dualistiske moral nævne, at der også er en gylden regel i islam, den gælder bare kun imellem "brødre" = muslimske mænd - altså, ligesom i et rockerfællesskab. Dette er vel at mærke ifølge mainstreamretningerne af islam; ikke een eller anden obskur og ringe udbredt sekterisk fortolkning. Dette kan måske også forklare, hvorfor miltæret behandler ikke-muslimer med angrebsvold, men er decideret tibageholdende med angrebsvold overfor de kopter-angribende muslimer.
Vi behøver slet ikke "islamisme" betegnelsen, den er overflødig og er desuden kun opfundet for at lynaflede den negative energi væk fra selve hovedkonstruktionen og selve kernen i hele problemet - ordinær Islam.
Det passer helt enkelt ikke. I middelalderens europa (og Danmark) var det forbudt at være andet end kristen (bortset lige fra jøde) Tilhængere af de gamle europæiske religioner blev enten tvangsomvendt eller dræbt, så kristendommen har ikke noget at lade Islam hører. Heller ikke jødedommen. Udtrykket "dræb dem hvor i finder dem" er ikke kun noget der står i koranen. Det er noget der står i det gl.testamente/ den jødiske tora og var noget jøderne fik at vide var noget de skulle gøre mod kananærene. Biblen er i den grad skrevet i voldens sprog. Denne vold, troen på "det sande" og at "vi" har ret fordi vi kæmper for "det gode" mod "de onde" er det der karakteriserer de tre eksklusivt monoteistiske religioner. Ingen af dem er bedre end de andre. De er lige menneskefjendske alle tre. Også kristendommen.
(læs fks "Monoteismus und sprache der gewalt" af ægyptolog Jan Assmann)
Grølheim:
Din teologiske viden er i bedste fald ekstremt mangelfuld. Du fatter - som så mange andre - ikke, at man ikke doktrinært kan sidestille Kristendom og Islam ved at sammeligne med, hvad kristne og muslimer har gjort. Lad mig gøre det nemt:
Islam og Kristendom = religiøse trossystemer; altså, abstrakte sindskonstruktioner indeholdende udokumenterede påstande og befalinger og leveregler baseret på disse (og i tilfældende jødedommen og islam, også lovgivning).
Muslimer og Kristne = menneskegrupperinger der gør sig i noget som bøger af gode grunde ikke kan praktisere; nemlig adfærd.
Det er blandt andet den manglende skelnen imellem abstrakter og subjekter der leder mindrebegavede, ofte kulturmarxistisk hjernevaskede tåbetoleranter, til at tro, at kritik af Islam er racistisk og at islamkritikere derfor er racister pr. definition.
Du tror, at du kan gøre Kristendommen "ligeså slem som islam" ved at sammenligne med hvad de to religioners respektive grupperinger har gjort sig i af adfærd. Men nej, Hvad kristne har gjort imod andre i total uoverensstemmelse med Kristendommen, kan ikke sidestilles med hvad muslimer har gjort imod andre i fuld overensstemmelse med Islam. "Du må ikke slå ihjel!" stod der på stentavlen og "vend den anden kind til" og "elsk din fjende" udplaprede tåben Jesus. Muhammed gjorde det stik modsatte - i voldsom overflod endda.
Udfordring:
Hvis mig ET sted i bibelen eller Det Gamle Testamente hvor ophavsmanden til religionen - direkte på vegne af gud - sanktionerer drab på nogensomhelst ved gudssanktionerede menneskehænder. Indtil du kan, står dette ved magt:
"Man kan slet ikke sammenligne Islam med de to øvrige abrahamske religioner når det handler om guddommelig voldssanktion. Der er eksemplevis ingen guddommelig profetisk sanktion til drab begået med menneskehænder i kristen- eller jødedommen."
Så ja, Jacob Fiil, mod dumhed kæmper selv guderne forgæves.
Jeg er skam ikke uenig, ingen kan tvinges til tro; det mente Jesus, Paulus, Luther og Kierkegaard - det er et spørgsmål om at tage springet ud på de "70.000 favne" (jf. sidstnævnte)...
Jesus bekymrede sig ikke om andre end jøder:
Matthæus 10,5 Disse tolv sendte Jesus ud og befalede dem: »Følg ikke vejen til hedningerne, og gå ikke ind i samaritanernes byer; men gå derimod til de fortabte får af Israels hus."
Tilgengæld sagde han om dem:
Matthæus 7,19 Ethvert træ, som ikke bærer god frugt, hugges om og kastes i ilden.
Den der fandt på at missionerer blandt hedningen var Paulus. Han havde ligesom ikke nogen magt til at tvangsomvende nogen. Havde han haft muligheden havde han sikkert gjort det for efter hens eget udsagn forsøgte han som jøde at tvangs omvende kristne.
Luther var helt igennem ikke nogen rar person og det er værd at noterer sig at nogle af de mest rabiate fundamentalistiske sekter er udsprunget fra protestantisme.
Kirkegård er en meget sen figur der ikke er værd at beskeftige sig med i sammenhængen, men han havde bestemt også sine querks. Bla gik han ind for enevælden.
For øvrigt er kristendommen, med jesus egne ord, i modsætning til hvad mange moderne kristne tror også en lovreligion:
Matthæus 5,18 : Tro ikke, at jeg er kommet for at nedbryde loven eller profeterne.
Nu skal vi måske ikke blot smide om os med bibel-citater, men jeg fristes alligevel lidt.
Jesus bekymrede sig ikke om andre end jøder
Citat af Jesus:
»Mig er givet al magt i himlen og på jorden. v19 Gå derfor hen og gør alle folkeslagene til mine disciple, idet I døber dem i Faderens og Sønnens og Helligåndens navn, v20 og idet I lærer dem at holde alt det, som jeg har befalet jer. Og se, jeg er med jer alle dage indtil verdens ende.«, Matt. 28.18-20
For jeg skammer mig ikke ved evangeliet; det er Guds kraft til frelse for enhver, som tror, både for jøde, først, og for græker. Rom. 1.16 (mine fremhævninger).
Matt. 10 vedr. jøde først, Matt. 28 vedr. græker så.
Ethvert træ, som ikke bærer god frugt, hugges om og kastes i ilden.
Dette er en del af en lignelse. Jeg har faktisk også et æbletræ, som ikke bærer frugt. Det overvejer vi da stærkt at hugge om.
Lignelsen handler om de falske profeter, det er ikke en opfordring til vold / drab, men en lignelse af en (åndelig?) naturlov:
Tag jer i agt for de falske profeter, der kommer til jer i fåreklæder, men indeni er glubske ulve. v16 På deres frugter kan I kende dem. Plukker man druer af tjørn eller figner af tidsler? v17 Sådan bærer ethvert godt træ gode frugter, og det dårlige træ dårlige frugter. v18 Et godt træ kan ikke bære dårlige frugter, og et dårligt træ kan ikke bære gode frugter. v19 Ethvert træ, som ikke bærer god frugt, hugges om og kastes i ilden. v20 I kan altså kende dem på deres frugter.,
Den der fandt på at missionerer blandt hedningen var Paulus.
se Matt. 28,18-20 ovenfor, som er et citat af Jesus.
Tro ikke, at jeg er kommet for at nedbryde loven eller profeterne.
Også taget ud af sin sammenhæng, som er:
"Tro ikke, at jeg er kommet for at nedbryde loven eller profeterne. Jeg er ikke kommet for at nedbryde, men for at opfylde", Matt. 5.17 (min fremhævning).
Hans lære er: Mennesker kan ikke opfylde loven (i.e. lovreligion er at mennesker skal opfylde loven); men Han opfyldte loven i stedet for mennesker.
Denne passage er også helt igennem misforstået (om det så er med overlæg eller ej):
Den der fandt på at missionerer blandt hedningen var Paulus. Han havde ligesom ikke nogen magt til at tvangsomvende nogen. Havde han haft muligheden havde han sikkert gjort det for efter hens eget udsagn forsøgte han som jøde at tvangs omvende kristne.
Paulus forsøgte "som jøde" (farisæer, da han ifølge ApG gik under navnet Saulus) ikke bare at "tvangsomvende" kristne, nej han forfulgte og myrdede dem!
Men hele pointen med Paulus omvendelse på vejen til Damaskus er jo netop, at han efter mødet med Jesus (i et syn) ikke længere var det samme menneske: Derfor er det også ganske meningsløst at konkludere, at fordi han i sit tidligere liv som farisæer forfulgte kristne, så ville han sikkert også senere have tvangsomvendt hedningene til kristendommen, hvis han havde haft magt til det...
Det er vist dig der ikke kender noget til religionshistorie. Biblen er i den grad skrevet i voldens sprog (Jeg vil endnu engang opfordre til at læse "Monoteismus und sprache der gewalt" af ægyptologen Jan Assmann)
Du bad om eksempler:
5 Mosebog 22,23_ 24
Når en jomfru er forlovet med en mand, og en anden mand træffer hende inde i byen og har samleje med hende, skal I bringe dem begge ud til byporten og stene dem til døde; pigen, fordi hun ikke råbte om hjælp derinde i byen, og manden, fordi han voldtog en anden mands kvinde. Du skal udrydde det onde af din midte.
4 Mosebog 31,15 -35
og Moses blev vred på hærens beskikkede tusindførere og hundredførere, da de kom tilbage fra krigen, og sagde til dem: »Har I ladet alle kvinderne leve?[.. .. ..][. . .] Dræb nu alle drenge og alle kvinder, der har haft samleje med en mand. Alle piger derimod, der ikke har haft samleje med en mand, skal I lade leve hos jer. [.. .. ..] [. . .] Af mennesker var der i alt 32.000 kvinder, der ikke havde haft samleje med en mand.
Heller ikke Jesus var nogen fredsfyrste:
Matthæus 10,34-37
Tro ikke, at jeg er kommet for at bringe fred på jorden. Jeg er ikke kommet for at bringe fred, men sværd. Jeg er kommet for at sætte splid mellem en mand og hans far, en datter og hendes mor, en svigerdatter og hendes svigermor, og en mand får sine husfolk til fjender. Den, der elsker far eller mor mere end mig, er mig ikke værd, og den, der elsker søn eller datter mere end mig, er mig ikke værd.
Johannes 2,14-15 På tempelpladsen så han dem, der solgte okser, får og duer, og dem, der sad og vekslede penge. Han lavede en pisk af reb og jog dem alle ud fra tempelpladsen, også fårene og okserne. Han spredte vekselerernes mønter og væltede deres borde.
Af pladshensyn tror jeg vi skal holde her, men jeg kunne blive ved.
Grølheim:
Ja, det kunne du sikkert, men det ville ikke ende mindre teologisk afsporet.
Dine eksempler er ikke direkte sanktioneret af gud. Hold da kæft mand, du fatter ikke engang den principielt vægtige forskel på, hvad en gedehyrde der handler i direkte uoverenstemmelse med guds befaling selv mener, kontra hvad en gud mener! Den kristne gud går netop i rette med dem, der slår andre mennesker ihjel i de testamentelige fortællinger, det gør den islamiske ikke, der udstedes endda specifikke regler for det! Den gammeltestamentelige gud formidlede det endda - efter sigende - personligt direkte til Moses selv i brændende skrift på en stentavle, men det er åbenbart stadig ikke nok til at du kan fatte det.
Hvis du ikke kan fremdrage eksempler på, at det er på direkte befaling fra selveste gud med Moses eller Jesus som det blot formidlende medie for drabssanktioneringen, så kommer du ingen vegne med dine eksempler. Jesus-eksemplet er endda direkte tvetydigt, for "sværd" er ikke nødvendigvis "drab".
Lad os få eksemplet på, at gud selv - i utvetydige vendinger - pr. profetisk stedfortræder, befaler drab på mennesker ved menneskehænder. Gud testede endda Moses på princippet ved at bede ham om at slagte en søn for sig på et alter i sit navn, men stoppede det - ifølge fortællingen - selv.
Jeg har præsenteret dig for guds eget personligt formidlede forbud imod drab i kristen- og jødedommen, så det ville tjene dig til ære at gøre det samme omkring det modsatte, for ellers har du ingen sag.
Hvor siger Jesus eller Moses, at gud har bedt dem om at fortælle videre til mennesket, at det gerne må slå andre mennesker ihjel. Citat(er) udbedes, tak.
Blabla, faktum er at bibelen, ligesom koranen, kan læses som en bog der sanktionerer vold mod de vantro eller som en bog for fred (prøv at gæt hvad paven citerede for at sætte gang i korstogene). Det eneste det kommer an på er hvordan man læser dem.
Crispy:
Du taler - ikke overraskende - igen som du har forstand til. Paven er pisseligegyldig i forhold til det doktrinære indhold, han er ikke profet og har derfor ikke stiftet en skid. Endu en taber der ikke kan skelne imellem hvad troende gør og hvad religionen rent faktisk siger. Citér det sted hvor den kristne gud personligt, utvetydigt, sanktionerer drab ved menneskehænder direkte igennem religionsstifteren eller luk røven - simpelthen.
Man kan ikke bagatellisere det principielle i, om en guddom personligt, utvetydigt sanktionerer drab ved menneskehænder eller om den ikke gør. Du er da komplet idiot.
Hvis det kun er gud der må slå ihjel og gud ikke findes, er der ingen der kan slås ihjel ved menneskehænder i doktrinær overenstemmelse med religionen, der sker først i det øjeblik at mennesker forfalsker den pågældende religion udelukkende for politisk vindings skyld og så er man trådt ved siden af guddommens udstukne regler. Men hvis mennesker gerne må slå ihjel pr. ord direkte fra gud selv og gud ikke findes, ja, så myrder gud alligevel. Og der er ikke forskel? Det er blablabla? Hold da KÆFT mand! U-t-v-e-t-y-d-i-g-e befalinger er ikke op til fri fortolkning. Det tillader formuleringerne - specielt i koranen - ganske enkelt ikke.
Hele koranen er guds udtalte ord, modtaget med buldrende stemme direkte fra oven, uforandret og uforfalsket til sidste komma og nedfældet på skrift. Det svarer til, at hele koranen er i samme format som de ti bud, med den ene forskel, at der blev skrevet på stentavler direkte af gud selv, istedet for på papir af en person besat af ærkeenglen Gabriel.
- men den har du jo ikke læst...
Paven er ikke religionsstifter, han er dermed ikke berettiget til at diktere kristendom - endsige ændre den på vegne af gud, men skal følge og viderelevere det af gud allerede befalede. Træder han påviseligt ved siden af guddommens befalinger ved manipulation af eventuelle utvetydigheder i teksten eller citater af bibelske personer der ikke er berettiget statusmæssigt til at levere befalinger på vegne af gud, så træder han logisk nok også ved siden af religionen og han står hverken over Moses eller Jesus og er derfor heller ikke selv berettiget ændre nogetsomhelst indholdsmæssigt.
Korstogene er efter Det nye testamente og det ugyldiggører som bekendt det gamle i tilfælde af modstridende befalinger, så du må da gerne citere guds personlige og utvetydige drabssanktion for menneskehænder fra dette. Hvor siger Jesus at gud har bedt ham om at fortælle videre til mennesket, at det gerne må slå andre mennesker ihjel på guds egne vegne som Allah gør til Muhammed igennem guddommelig besættelse med ærkeenglen Gabriel?
Citat(er) udbedes, tak.
Du har meget svært ved at forstå det her kan jeg se. Det er et faktum at troende kristne kan få biblenen til at sanktionere vold. Abort-klinik terroristerne bruger jo biblen som argument for at abort er skidt og de handler på guds vegne. Så kan du og alle de andre kristne diskutere teologi og apologetik med dem i timevis uden at nå frem til noget.
Det er jo i sidste ende mennesker der skal tolke bogen!
Flere artikler fra Udland
Lagarde provokerer: Mere sympati for Afrika end for grækerne
Udgivet for 2 timer og 29 minutter siden i Udland
Tilføjet 26/05 12:17 til Boblere af Tortor
Kilde: epn.dk
Messerschmidt: Rabat på rejser skal hjælpe Grækenland
Udgivet for 1 time og 40 minutter siden i Udland
Tilføjet 26/05 13:01 til Boblere af kimsahleriksen
Kilde: dr.dk
"Høyresiden har hatt rett" -Aftenposten
Udgivet for 1 dag og 39 minutter siden i Udland
Tilføjet 25/05 13:50 til Boblere af Malmzon
Kilde: aftenposten.no
Iranske flådeskibe hjalp Maersk Texas - CNN.com
Udgivet for 1 dag, 13 timer og 30 minutter siden i Udland
Tilføjet 24/05 22:49 til Boblere af Callesen58
Kilde: edition.cnn.com
Amnesty vil reformere »forældet« Sikkerhedsråd
Udgivet for 2 dage siden i Udland
Tilføjet 24/05 03:01 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: bt.dk
Japansk atom-ulykke førte kun til små udslip
Udgivet for 2 dage siden i Udland
Tilføjet 23/05 17:22 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: nyhederne.tv2.dk
Lad grækerne få friheden tilbage
Udgivet for 3 dage siden i Udland
Tilføjet 23/05 08:41 til Boblere af Einer T. Ludvigsen
Kilde: borsen.dk
Næsten 60.000 cubanere sidder i fængsel
Udgivet for 3 dage siden i Udland
Tilføjet 23/05 07:06 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: jp.dk
USA: 2.000 fejldømte slap ud af fængslet
Udgivet for 2 dage siden i Udland
Tilføjet 23/05 20:08 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: jp.dk
Schweiz: Dom påbyder politiet at beskytte islamkritikere
Udgivet for 3 dage siden i Udland
Tilføjet 22/05 23:18 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politisk-ukorrekt.dk
Ludere på kontrakt | Damefrokosten
Udgivet for 2 dage siden i Udland
Tilføjet 23/05 08:36 til Boblere af S. Hytteballe
Kilde: damefrokosten.com
David Littman: In Memoriam
Udgivet for 3 dage siden i Udland
Tilføjet 23/05 08:06 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: europenews.dk
Græsk venstreleder: Vi vil beholde euroen
Udgivet for 3 dage siden i Udland
Tilføjet 22/05 23:20 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: metroxpress.dk
Fitch sænker Japans kreditvurdering
Udgivet for 4 dage siden i Udland
Tilføjet 22/05 12:05 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Radigalninge: Vores støtte til massemorder kan vise sig at være "en sort plet"
Udgivet for 4 dage siden i Udland
Tilføjet 22/05 12:01 til Boblere af Hans Und
Kilde: radikale.net
Afværger piratangreb, anklages for at være skydegale - typisk DR logik
Udgivet for 4 dage siden i Udland
Tilføjet 21/05 22:01 til Boblere af Kaare Thode Jørgensen
Kilde: politiken.dk
Socialisme i praksis: en tur til Nordkorea
Udgivet for 4 dage siden i Udland
England: Multikulturel kampagne mod synlig kristendom - Sappho
Udgivet for 5 dage siden i Udland
Tilføjet 21/05 10:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: sappho.dk
Er det et problem hvis Grækenland forlader Euroen?
Udgivet for 5 dage siden i Udland
Tilføjet 21/05 10:21 til Boblere af Christian Melgaard
Kilde: epn.dk
Nyt anti-ryge nederlag i Holland: Små cafeer kan fortsat tillade rygning, siger dom
Udgivet for 7 dage siden i Udland
Tilføjet 19/05 14:12 til Boblere af Klaus K
Kilde: dutchnews.nl
|
Om Kristian Kragh "I tider med universelt bedrageri bliver det revolutionært at sige sandheden", George Orwell. "I 1949, hvor Ole Sohn-staten blev grundlagt,... Se Kristian Kraghs profil eller Følg Kristian Kragh |
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 232 klik
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 121 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 116 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 107 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 814 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 623 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 436 klik
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 369 klik
Sådan begyndte det. Global opvarmnings bedraget! 25/05 12:52 - 349 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists Tilføjet 25/05 23:26 af NickRohde |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

