Kontakt 180Grader.dk
4

Skrevet af Tja 693 dage siden - Direkte link
Hvad er det lige det har kostet de Danske skatteydere at bygge den dims, vil der nogensinde komme en form for profit til arbejderne ud af det - nej, den er kun for nogle åndsvage videnskabsfolk der får orgasme over den og så er det ikke engang sikkert den kan bruges til noget som helst, de tror det bare!
Kan det ikke være bedøvende ligegyldigt om man eventuelt kan finde en ny partikkel, den kan jo ikke bruges til noget alligevel.
Der findes gode debatter om dette på ing.dk.

Skrevet af Jacques d´Biann 693 dage siden - Direkte link
Du glemmer, at de resultater der kommer ud af det, kan resultere i udvikling og efterfølgende behov for produktion af ny teknologi til at tilfredsstille de formål dette måtte være rettet imod.

Hvad nu hvis det f.eks kunne resultere i en ny type, ikke-forurenende og ekstremt effektiv forbændingsmotor til store transportmaskiner som store fly og supertankere?
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Videnskab

28
18
17
2
12
40
8
24
17
10
34
9
15
2
9
11
27
33
3
13
Om Rasmus Rosenberg Larsen
PhD stud. in Philosophy, University at Buffalo, New York.



Se Rasmus Rosenberg Larsens profil
eller
Følg Rasmus Rosenberg Larsen