Forhenværende GW videnskabsmand:"GW er Falsk videnskab".
Udgivet for 376 dage siden i Videnskab
Tilføjet 16/05 09:17 til Boblere af toe
En relativ kort og koncis forklaring af forhenværende Global Opvarmning videnskabsmand
David Evans på hvordan vi bliver fuppet. Data passer ikke med teorien. Så kaster man data væk.
Tja - der er jo intet nyt i det ;)
Menneskeskabt Global opvarmning er kun (endnu) en måde at få fat i menneskenes penge på - kanaliseret op i store regerings eller overnationaleapparater, som kan aflønne afdankede og korrupte politikere og (U)videnskabsmænd.
Kun hvis højrefløjen lader dem. Så længe højrefløjen har travlt med at råbe LALALALA med fingerene i ørerne i stedet for at komme med reelle bud på om og evt hvordan konsekvenserne skal bekæmpes, har venstrefløjen frit spil.
Det lyder jo som det samme Dr. Roy Spencer taler om.
Jeg troede det var ham der var fortaler for intelligent design? Eller han laver måske begge dele?
(Undskyld jeg er vist lidt træt. en simpel søgning på roy spencer på realclimate.org giver massevis af hits, så jeg må have fået ham blandet sammen med en anden (eller også er han virkeligt i begge brancher, men det lyder alligevel lidt mærkeligt).,
Nej, han er også fortaler for intelligent design. Men det er ikke så mærkeligt, for hvis man har lyttet lidt til ID og AGW benægtere lyder de faktisk utroligt ens. De skal begge også have en vis evne til at stikke fingrene i ørene og sige *LALALA* :)
Ikke at det på nogen måde modbeviser AGW når der er en der også er ID'ist, men det giver vist nok minus point på kritisk tænknings fronten hehe.
Nu var det jo ikke lige det jeg tænkte på da jeg skrev Roy Spencer, men hans udsagn omkring negativt feedback o.s.v.
Den bruger Esben hver eneste gang - trods det at sagen intet overhovedet har med ''intelligent design' at gøre.
Manden forsøger alligevel 'igen og igen' - at ophæve den ene form for idioti med en anden 'ligeså tåbelig' form for idioti !
Viser lidt om - hvor langt ude 'forsvarerne af GW - ren faktisk er' i deres desperate forsøg på at bevare adgangen til de enorme CO2 pengetanke det lykkedes at få etableret med den fatale Kyoto aftale (fatal for Europa - USA var kloge nok til at styre uden om vanviddet) !
Grin, der ramte jeg vist en nerve, hvad?Ikke at jeg kan mindes at have sagt det før. Der er et meget stort sammenfald ml. intelligent designs argumentationen og de selvproklamerede klimaskeptikere, men det er en anden sag.
Det er lidt ved siden af dagens emne, men Hr. Spencers teori virker lidt søgt. Hvis den nuværende tendens skal forklares med skyer, og CO2-vanddamp koblingen ikke eksisterer i det omfang som forudsagt, så skal vi have en ny forklaring på istiderne, da variationen i solindfaldet ikke kan forklarer det store temperaturfald alene. Men måske hvis man tror nok på det? Nå, det vil jeg nu lade klimaforskerne om at regne på. Det ville da være dejligt hvis han havde ret (men jeg sætter nu ikke nogen penge på det :) )
Der er ingen der præcist ved hvad der sker med den øgede CO2-koncentration, videnskaben kommer med nogen "best guesses", det kan man nu engang ikke kategorisk kalde for falskt uden at man tror man ved bedre.
Hvis jeg slipper en sten ca. 2 meter fra jorden er der ingen der præcist ved hvornår den rammer... det kommer an på stenens form, aerodynamik, hvor på jorden jeg er og den præcise afstand.. Men mon ikke det "gæt" man kan komme er godt nok til de fleste formål?
Og så prøver jeg så for 3. gang at skrive et indlæg. Hvis jeg ikke svarer nogen så skyldes det nok at 180grader's kommentarsystem er noget ustabilt.
For det første er det forkert at Hr. Evans er GW videnskabsmand. Han er, ifølge artiklen, en elektroenginør der i en periode har forestået beregninger om CO2-udslip fra Australsk industri og landbrug. Det er altså ikke just en klimaforsker.
Det kan man så også se når man kikker på hans argumentation. Drivhuseffekten forudsiger at den øgede mængder drivhusgasser vil isolere jorden og dermed sænke temperaturen i de øvre lag af atmosfæren. Det har teorien sagt siden den blev formuleret i slutningen af 1960erne, hvis jeg husker ret. Hør så citatet fra Hr. Evans:
This requires that warming in the tropical upper troposphere be 2-3 times greater than at the surface. Indeed, all models do show this, but the data doesn’t and this means that something is wrong with the data.
Nej, Hr. Evans, dataene og teorien er rigtig nok, men du har ikke forstået en af de mest basale konsekvenser af teorien. Og åbenbart kan han heller ikke læse modellernes resultater, for ingen af dem kunne lave sådan en forudsigelse. Ikke så sært at han ikke længere er ansat :)
Man skal være tålmodig efter at have trykket på tilføj kommentar ellers risikerer man at kommentaren ikke kommer med eller hvis man trykker to gange at kommentarer kommer to gange.
Det er selvfølgeligt ikke sikkert der er noget galt med kommentar systemet bare fordi der ikke er nogen der svarer, muligvis føler ingen grund til det.
Jeg finder ikke de
Hans kommentarer er helt rigtige der er lavet de beregninger han taler om i troposfæren men de er ikke blevet omtalt særligt meget.
Klimamodellerne er utroligt komplicerede og jeg må selv med videnskabelig baggrund give op i forsøget på at forstå dem. Svensmarks solpletteori er derimod gribende enkel og let at forstå. Enkle modeller er som regel de mest korrekte. Jeg havde samme grad af manglende forståelse for syntetiske obligationer og CDI og ligende financielle værktøjer der blev solgt som de vise sten der kunne forvandle alt til guld. Så man skal passe på med at acceptere modeller der lyder godt men bare er alt for komplicerede til at forklare udeforstående
Jeg har ligeledes en videnskabelig baggrund, og synes at global opvarmning er en simpel konsekvens af Beer-Lamberts lov, plus feedback fra vanddamp. Hvad er der så svært at forstå?
Du virker ret så over-energisk i din forsvaren af GW.
Høre du også til dem, der 'jorder' Henrik Svensmark?
Næh, det hverken kan eller vil jeg. Mit speciale er langt fra klima, så selvom grundideen i global opvarmning kan forstås med gymnasiefysik, er der alligevel lidt til at jeg decideret vil komme med et indlæg i den akademiske verden.
Som jeg forstår det, kan der meget vel være hold i hans teori, men det vil i så fald være et lille bidrag og dermed ikke ændre så meget --- og iøvrigt en højere følsomhed. Selvom det selvfølgeligt er spændende fra sådan et rent akademisk synspunkt.
Man kan jo altid håbe, men jeg tror ikke du skal sætte for mange penge på det. Er du ikke lidt "over-energisk" i dit forsvar af teorier der endnu ikke har vist deres værd? ;)
Det hedder i øvrigt "bekræftiges", hvis jeg gætter rigtigt. Har du et link til noget forskning?
Flere artikler fra Videnskab
Striden om trængsel i København bygger på gamle tal
Udgivet for 3 dage siden i Videnskab
Tilføjet 23/05 07:16 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: bt.dk
Unge rygere dulmer nerverne med smøger
Udgivet for 3 dage siden i Videnskab
Tilføjet 23/05 05:47 til Boblere af Badger (Meles meles)
Kilde: politiken.dk
Privat rumraket tilbage på jorden efter kredsløb om jorden - stor sejr for det private initiativ
Udgivet for 3 dage siden i Videnskab
Tilføjet 22/05 18:39 til Boblere af ErikH
Kilde: edition.cnn.com
Ingen ikke-rygere dør af passiv rygning
Udgivet for 4 dage siden i Videnskab
Tilføjet 22/05 08:13 til Boblere af Frank Pedersen
Kilde: dary.dk
Bopæl afgør studentereksamen
Udgivet for 4 dage siden i Videnskab
Tilføjet 22/05 04:26 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
At løse et svært ingeniørproblem er som at spille på et instrument
Udgivet for 6 dage siden i Videnskab
Tilføjet 19/05 14:24 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: ing.dk
Demokrati modarbejder menneskets værdier | Liberator
Udgivet for 8 dage siden i Videnskab
Tilføjet 17/05 14:15 til Boblere af Hans Jonas Hansen
Kilde: liberator.dk
INDVANDRINGENS PRIS I SVERIGE OG I DANMARK
Udgivet for 10 dage siden i Videnskab
Nå, for Sørensen, nu går Jorden under - igen!
Udgivet for 9 dage siden i Videnskab
Tilføjet 16/05 16:18 til Boblere af abel
Kilde: blogs.jp.dk
Its the sun stupid 3 - Journal af Geophysical Research
Udgivet for 11 dage siden i Videnskab
Tilføjet 14/05 17:29 til Boblere af Hamlet4
Kilde: notrickszone.com
Nettoreproduktionstallet 1960-2011
Udgivet for 12 dage siden i Videnskab
Tilføjet 14/05 11:41 til Boblere af Ivan Dybdal
Kilde: statistikbanken.dk
Kolossalt beskæftigelsespotentiale: 1½ millioner kronisk dobbeltsyge danskere!
Udgivet for 12 dage siden i Videnskab
Tilføjet 14/05 08:13 til Boblere af abel
Kilde: dr.dk
Organisationstyranni og kollegial brødnig står i vejen for et tiltrængt kvalitetsdebat
Udgivet for 13 dage siden i Videnskab
Tilføjet 13/05 10:44 til Boblere af Christian Melgaard
De dumper dem sgu! | Damefrokosten
Udgivet for 15 dage siden i Videnskab
Tilføjet 11/05 11:39 til Boblere af S. Hytteballe
Kilde: damefrokosten.com
Correlation doesn't imply causation!
Udgivet for 15 dage siden i Videnskab
Tilføjet 11/05 00:01 til Boblere af trolle3000
Kilde: politiken.dk
Kræftens Bekæmpelse får tæsk igen: De øger forekomsten af kræft
Udgivet for 15 dage siden i Videnskab
Tilføjet 10/05 16:37 til Boblere af Klaus K
Kilde: videnskab.dk
ABER ELSKER APPLE ELLER ELSKER ABER APPLE
Udgivet for 16 dage siden i Videnskab
Infektioner med visse vira, bakterier og parasitter er nogle af de største årsager til kræft på verdensplan.
Udgivet for 16 dage siden i Videnskab
Tilføjet 09/05 20:22 til Boblere af Frank Pedersen
Mænd og kvinder har forskellige drømmejob
Udgivet for 17 dage siden i Videnskab
Tilføjet 09/05 04:14 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Climatic effects of a solar minimum
Udgivet for 18 dage siden i Videnskab
Tilføjet 07/05 15:59 til Boblere af Hamlet4
Kilde: eurekalert.org
|
|
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists Tilføjet 25/05 23:26 af NickRohde |
| Flere videoer | |
|
Om toe Se toes profil eller Følg toe |
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 133 klik
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 133 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 76 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 668 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 643 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 470 klik
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 432 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

