Klarlund & public health kliken: Når sundheden tryner sandheden
Udgivet for 331 dage siden i Videnskab
Tilføjet 30/06 02:01 til Boblere af Klaus K
Kilde: dengulenegl.dk
Svindel-anklager tvinger Klarlund ud af fond: - Det er kun fem måneder siden, at regeringens top-rådgiver på forebyggelsesområdet, professor Bente Klarlund blev valgt som den mest indflydelsesrige danske forsker med den højeste faglige anseelse af sine kolleger i ledelsen af dansk sundhedsvæsen.
I dag kæmper Klarlund for at forsvare sig mod stadig flere svindel-anklager. Hendes artikler med hjerneforskeren Milena Penkowa bliver behandlet af uredeligheds-udvalget pga anklager om billed-fusk - hun har endvidere været anklaget for dobbeltpublicering, plagiering og lemfældig omgang med sandheden som sundhedsredaktør på Politiken.
Sagen ved uredeligheds-udvalget har nu tvunget hende ud af mange tillidsposter som ekspertrådgiver og redaktør af medicinske tidsskrifter, som hun er blevet fyret fra - senest har hun måttet trække sig fra sin plads som ekspert rådgiver i et lægefagligt udvalg under Novo Nordisk Fonden.
Alligevel er Bente Klarlunds svindelsag ikke kun hendes personlige sag. Den er et hak i tuden på hele public health klikens troværdighed. Det er denne klike af sundhedsfolk, der konstant overfalder danskerne med krav om nye forbud mod deres livsstil.
Selv hvis Klarlund frikendes for videnskabelig svindel, vil billedet stå tilbage af en højt rangeret sundhedsekspert i en missionerende forskergeneration, for hvem en politisk korrekt "sund" livsstil og politisk korrekt forskning er vigtigere end den videnskabelige sandhed.
En generation, der gerne lader vage og overfladiske forestillinger om sundhed tryne sandheden.
Eller sagt på en anden måde: Hvis Bente Klarlund er den kapacitet i public health kliken, der har den højeste faglige anseelse - hvordan er så kvaliteten blandt hendes kolleger med lavere anseelse?
Hvad for eksempel med disse to af Klarlunds “ekspert”-kolleger: Public health: Er de forskere eller præster?
Det giver sådan en dejlig mavefornemmelse og et smil på læben når tyranner og svindlere fældes. Nu mangler vi "bare", at resten resten af sundhedsdemagogerne ryge med i faldet så befolkningen kan slippe for dødstrusler og sundhedstyranni....
Bare så længe at vi slipper for tobaksrøg indendøre, så må de gøre hvad de vil.
Men det er jo netop det som dig og KK vil ha væk, altså rygeforbudet.
Alt andet om sundhed er I ligeglade med. Men så snart at I kan få en af dem som ghår ind for rygeloven udtaler sig, så kaster I jer staks over denne.
Er det bedre at påstå, at man lever længere i Grækenland, og der er flere rygere.
Når så sandheden kommer frem, så nævnes det ikke fra vedkommene som kom med påstanden.
Sandheden er så den, at der er flere i Grækenland som hæver pension, selvom at de er døde.
Men Grækenland vil ikke ha denne krise de er i. Hvis de måtte ryge hvor de ville - er det ikke det I vil frem til :-)
Som jeg har sagt. Hvis det så var en kamp for frihed, men det er kun er kamp for friheden til at dyrke Jeres afhængighed hvor I vil. Så det er ikke værd at støtte.
Det drejer sig jo netop om rygeloven og ikke om Bente Klarlund.
Læs det på Den Uhygieniske Negl, altså linket. Så vil du opdage KK's agenda med denne artikel.
Den er som 99% af alle KK's artikler imod rygeloven.
Men jeg vil som Afsk... længere nede. Spørge om hvorfor at Dary ikke har lagt noget nyt ud på deres hjemmeside, nu da det går så godt for rygerne :-)
Dary havde generalforsamling for 1½ mdr siden. Men der er intet nyt.
Ej heller om den afstemning de lagde ud for over 3 mdr siden. Blev resultatet ikke til Dary's fordel ? = "Kan man stole på en ryger ?" Gæt selv hvor citatet er omskrevet fra.
http://www.information.dk/telegram/242866
Her kan du læse hvorfor at Grækenland har så mange ældre. Dem som KK bruger som bevis på at rygning ikke er årsagen til at man ikke bliver gammel, altså i Grækenland :-)
Skulle vi ikke lige kikke KK's skriveri efter i sømmene en gang til ?
@MajC. Jeg synes ikke at det er i orden at anklage nogen for svindel, mens en undersøgelse står på. Før hun er dømt ved en domstol, er Bente Klarlund Petersen uskyldig. Personligt tror jeg ikke på at hun er uhæderlig, men måske nok noget naiv. Hun kan meget vel være blevet ført bag lyset af den snedige Penkowa, og i så fald er hun jo ikke alene.
Hvad angår hendes missioneren, er det selvfølgelig et irritationsmoment for mange danskere at blive taget i skole af nogen, der mener at have set lyset. Men der bliver altså missioneret en hel del i Danmark, og ikke blot på sundhedsområdet. Udover sundheden er der klimaet, færdselskulturen, kriminaliteten, fattigdommen, indvandingen, indoktineringen via TV og presse samt den politiske missioneren etc. etc. Så hvis det endelig skal være, synes jeg at vi skulle tage en generel diskussion for at få sat en bremse på ALLE missionærer. Om vi skal gå så vidt som kannibalerne i Afrika, der i sin tid åd visse missionærer, er måske at gå lovlig vidt, men vi kan da udtrykke vores mishag.
Man fornemmer nye store vækstmuligheder for restaurantionsbranchen: "Missionær a la carte - nu også som take-away" ;) De skulle iøvrigt være ret sunde ...
@Ulrik: Jeg er enig med dig i, at man skal være varsom med at dømme folk på forhånd. Dette er en artikel om hele public health establishmentet - ikke kun om Bente Klarlund.
Jeg er også enig i, at ondskab ikke er årsagen. Snarere er det en blind tro på, at det man gør er "godt", som spærrer for en dybere indsigt. Dette er recepten på en missionær.
Hysteriet imod rygning er klart et symptom på noget større. Det du påeger er et fænomen der langsomt men sikkert har vokset sig enormt. Med et forbud ad gangen er borgerne blevet buret inde af staten.
Ludwig von Mises har forklaret dette problem for længe siden, i bogen 'Liberalism', helt konkret i kapitel 1, afsnit 11:
Der findes to slags vejledere.
Den ene slags løser problemer.
Den anden skaber dem.
Bente Klarlund Petersen hører til den sidste slags.
Derfor er det udmærket der omsider bliver gjort opmærksom på hendes fremturen.
Bemærk også at damen er ansat i medicinalindustrien.
Derfor kan man med god grund spørge, hvis interesser det er hun er talskvinde for.
Det tynder ud i Klaus Ks artikler og emner, men man ser nu at han kaster sig ud i et personanregeb imod en af hans aversioner.
Der er intet fagligt at komme efter i hendes forskning, udover at hun angiveligt også er blevet snydt af Penkowa.
Hvordan går det i øvrigt på spillestederne - Klaus K?
»Der er sket et lille fald i honorarerne, men det er endnu ikke helt på det niveau, hvor det hører hjemme,« fortæller Jakob Brixvold, der peger på, at finanskrisen desuden har tvunget spillestederne til i højere grad at sikre, at de hænger sammen økonomisk.
»Man har indset og erkendt, at det ikke holder at køre med underskud år efter år. Det betyder, at de er blevet mere professionelle,« siger han.
PS - Hvordan gik DARYs generalforsamling? De har endnu ikke lagt deres referat op og jeg havde desværre ikke mulighed for at overvære det, da de ikke som sidste år holdt det på Her Er Ro Pub. Er de opløst eller tager Frank endnu et år til ?
Jeg har ganske svært ved at se, at denne artikel skulle være et personangreb. Det fremgår netop tydeligt, at det ikke er en personsag:
Alligevel er Bente Klarlunds svindelsag ikke kun hendes personlige sag. Den er et hak i tuden på hele public health klikens troværdighed. Det er denne klike af sundhedsfolk, der konstant overfalder danskerne med krav om nye forbud mod deres livsstil.
Personsager interesserer mig ikke. Måske som lidt underholdning. Men slet ikke på det niveau, de interesserer dig.
Naturligvis er det en personsag, da det er en forsker der har formidlet viden og rygningns skadevirkning på rygerne og deres omgivelser.
Det handler slet ikke om din interrese for snyd i forskningsmiljøet. I givet fald havde postet en sag om Penkowa.
Du svarede i øvrigt ikke på hvad der er sket med Dary eller kommenterede den glædelige udvikling på spillestederne.
Denne artikel handler ikke om rygning - og derfor bør kommentarerne heller ikke gøre det. Der ligger givetvis en vis viden gemt i det forhold, at nogle debattører bevidstløst? begynder at skrive om rygning, hvergang de ser mit navn på skærmen. Er det mon en slags pavlovsk reaktion? Nogen burde undersøge dette.
Artiklen handler om, at den sundhedsforsker i Danmark, der indtil for nylig har nydt den højeste anseelse blandt sine peers, nu er anklaget for videnskabelig svindel:
Hun har den højeste faglige anseelse i sundhedsvæsenet
Burde det ikke fortælle os noget om standarden af sundhedsforskningen i Danmark? Bente Klarlund har samtidig været regeringens rådgiver i en lang række spørgsmål - hvordan har kvaliteten af den rådgivning været?
Sagen rejser flere spørgsmål: Hvis Klarlund er den sundhedsforsker, der ifølge kollegerne har den højeste anseelse - hvordan har kvaliteten af alle kollegernes rådgivning på sundhedsområdet så været?
Hviler hele regeringens sundhedspolitik på videnskabelig lemfældighed og svindel?
Hvis den ikke handler om rygning. Hvorfor skriver du så om rygning på den side som du linker til ? For det er jo det indlæg, på DGN du ønsker at fortælle folk. Om hvor meget hun har "løget" om passiv rygning.
Det vil sige, at du vil ha at det skal omhandle rygning på din hjemmeside og ikke i denne udgave ? Sådan at du kan manipulere igen ?
KK, den går ikke.
Jo den handler om din mission - din misison hvor du forsøger at afvise at aktiv og passiv rygning er sundhedsfarligt.
Det viser også at svarer og skriver i øst, når du bliver stillet over for en konstatering i vest.
Det er gennemført manipulerende og let gennemskueligt.
Hvordan med DARY - sig ikke at du ikke har kontakt til Frank og vennerne?
Jeg har aldrig afvist, at aktiv rygning kan være sundhedsfarligt. Dine forsøg på at få kommentarerne til at handle om noget andet end artiklen er barnlige.
Artiklen handler om, at Danmarks dygtigste sundhedsforsker - kvinden med den højeste faglige anseelse - er anklaget for videnskabelig svindel.
Hvad siger det om dansk sundhedsforskning? Tillad mig at citere en interessant kommentar til Klarlund-artiklen fra Facebook:
Altid dejligt at se moderne kvaksalvere syde i deres eget flæsk, men ipso facto er, at hun blot er én ud af resten.
Min erfaring på sundhedsvidenskab siger mig, at de næsten alle er nogle primadonnaer, der med glæde udtaler sig, langt udover hvad både empiri og deres faglighed kan bære, og hvis nogen skulle anfægte deres skøn, ønsketænkning eller drømmevisioner, ja så bliver man kortfæstet som uduelig, inkompetent og adfærdsvanskelig.
Ikke engang indenfor deres eget, littebitte fagområde er deres integritet som oftest i orden. Hvordan skulle de så kunne tage ansvar for andres liv og ve og vel?
Det er dybest set bare en omgang Helle Thorning med forsker kasket.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Mine egne artikler på ryge-området peger i fuldstændig samme retning - et lille udpluk:
“Eksperterne” - er de forskere eller præster?
Afsløret: WHO passiv rygning forsøg var fup
Folketinget vildledt af rygeforbuds-rapport
Kan man ikke stole på sundhedsmyndighederne mere?
Der er behov for en grundig gennemgang af sundhedsforskningen i Danmark - og sikkert også andre steder. Der er efterhånden vidtstrakte indikationer på, at den "forskning", der laves i dele af sundhedssektoren - specielt på området forebygggelse - er pilrådden.
Dine samtaler med dig selv er måske underholdende for Klaus K - men fortæl nu - hvordan går det i DARY - er de ved at lukke igen som i vinters eller hvorfor er der endnu ikke et referat af deres generalforsamling oppe på deres side?
Foreningen har været lige ved at lukke - så vidt vides grundet interne uenigheder i den forrige bestyrelse. Foreningen kører videre! Den tidligere interne strid i den daværende bestyrelse betragtes som historie og vil ikke gøres til genstand for diskussion eller aktivitet. Den nuværende bestyrelse starter på en frisk.
Hvervning af nye medlemmer synes at have et stort potentiale, men realiteterne viser meget ringe interesse for DARY, hvilket kan undre. Årsagerne er mange, men en af de væsentligste årsager synes at være, at rygere i overordentlig grad vælger at føje rygerforbuddene og således kvitte nydelsen af røgtobak
Tillad mig at citere en interessant kommentar til Klarlund-artiklen fra Facebook:
Hvilken væg står det på ?
De har en god underholdningsværdi.
Det at se dig tro på det du skriver, er for sjovt.
Desuden, så nor man kikker på DGN's forum, så tæller den jo op for hver gang en læser det. Men er der to sider, så tæller den for hver gang du besøger en side, så en person tæller 2, hvis han læser begge sider. Sjovt når der så er 4 sider, det tæller op.
Men det er jo de fleste som kommer igen, for at se udviklingen i debatter. Der er såmænd ikke så mange "unikke" hits. Se på Dary, de har ca. 8 om dagen. Hvor mange mon var der dagen før ? For at se hvor mange der var til deres generalforsamling :-)
Musikbranchen piver som landmænd og fiskerne, det har de gjort længe og de bliver ved.
Og man kan jo altid give alt mulig andet skylden, end den årsag som virkeligt er årsagen :-)
Musikbranchen selv.
Problemet er bare, at de ikke kan se at folk ikke vil betale den høje pris.
Mange musiksteder har kørt med underskud, pga. at dem som har haft stedet tror at det nok skal gå. Mange kommuner kar kørt med en underskudsgaragti = musik på kommunestøtte. Det vil sige, at hvis en forening har en koncert, og den giver underskud, vil kommunen betale en del af underskudet, eller det hele.
Men nogle musikere tror jo at musikken bliver dårligere med statsstøtte. Jamen så få da nogle professionelle til at styre det og fjern alt støtte.
Lad os få nogle voksne mennesker der tør ta ansvar, til at eje musikstederne.
Den eneste der piver i denne biks er dig, der piver over hvor farlig andre menneskers tobaksrøg er. Og det er i sandhed piveri.
Og rygerne piver ikke ? I piver fordi at I vil ryge over alt. I har steder men bruger dem ikke, derfor lukker de. Så det er sku da rygerne som piver mest her på siden.
Jeg piver ikke. Jeg ser frem til at afgifterne på tobak bliver så høje at det åbner for tobak på det sorte marked. Så skal jeg til at købe tobak uden afgifter.
Ja og så samtidigt vil I sige at det er rygerne som betaler mest til sundhedssystemet. Der er jo en her som allerede er så hellig at han mener at han betaler meget i afgifter, selvom at smøgerne er købt i polen.
Og at rygerne vil betale til terror og død og ødelæggelse af smøger de ikke ved hvad indeholder. Og samtidigt sige at det er en nydelse at ryge og bestemt ikke en afhængighed.
Hvem tror du at du snyder ?
held og lykke.
Klaus for pokker da... at du gider blive ved! :)
Der er ikke lim på den pind... I får aldrig røgen tilbage i offentlige rum - vær dog en mand og indse, at kvinderne har indtaget sofaen og at røgen synger på sidste vers. Stop dog rygningen og gå over til snus... så kan du også vedligeholde farven på dine negle?
Jeg må have vidst, hvad du ville skrive, for jeg har svaret dig før jeg læste denne post ...
Nemlig her
Som KLAUS K siger:
Der er behov for en grundig gennemgang af sundhedsforskningen i Danmark - og sikkert også andre steder. Der er efterhånden vidtstrakte indikationer på, at den "forskning", der laves i dele af sundhedssektoren - specielt på området forebygggelse - er pilrådden.
Her er et eksempel fra Forebyggelsesområdet.
Fra det virkelige liv og en rigtig professionel forsker.
Forskningsindhold:
Denne" forsker" er beskæftiget med at finde sammenhængen mellem borgernes afstand fra fastfood forretninger og deres forbrug af fastfood.
Vigtighed af forskningen:
Det må virkelig være en meget vigtig forsknimgsopgave. Jeg kan i altfald ikke forestille mig nogen der er vigtigere.
Arbejdsglæde:
Vedkommende er meget tilfreds med sit job for som hun siger, at det er meget tilfredstillende, at beskæftige sig med noget der kan bruges.
Lille problem:
Hvad mon sådan en topforsker koster i drift ?
@ Henning Rolapp: Det kan kaldes "politisk forskning".
Det har intet med videnskab eller sandheden at gøre. De områder der skal undersøges, bestemmes jernhårdt af dem, der bevliger pengene til "forskningen" - og resultaterne af undersøgelserne er givne på forhånd.
Hensigten med den "forskning", du hentyder til, er at den skal munde ud i et politisk krav om at forbyde McDonalds at have butikker i de områder, hvor deres kunder bor. Disse politiske forbud findes allerede nogen steder i USA.
Det er selve det frie, kapitalistiske samfund, der er under angreb fra den akademiske verden i det offentlige sundhedsvæsen, som langt overvejende består af folk med en fascistisk / socialistisk overmenneske-indstilling. Disse akademikere mener ikke, at folket selv skal have ret til at bestemme deres egen livsstil.
Den vil de nemlig bestemme. Folkets livsstil skal være ligesom akademikernes - de mener, at folkets indtag af burgere, øl og cigaretter er "ulækkker" - disse varer må udryddes, mener de.
Dette er deres mission - og argumentet "sundhed" strækkes til det yderste - som regel uden nogen form for videnskabelig evidens. Kun understøttet af statistiske undersøgelser, der ofte er nemme at manipulere.
Se fx. denne manipulerede undersøgelse, der skulle vise, at rygning er på retur i Danmark, og at folket krævede forbud mod udendørs rygning:
Sundhedsstyrelsen & Kræftens Bekæmpelse udsendte statistik, man vidste var falsk
sorenh har en fin gennemgang af netop manipulation med "videnskabelige" undersøgelser og om hvordan det er besluttet allerede inden undersøgelserne er gået i gang hvilket resultat man ønsker - og selvfølgelig, at resultatet skal have vidtrækkende politiske følger.....
Hvis ikke det er svindel og groft misbrug af befolkningens tillid til videnskab og forskernes troværdighed, så ved jeg ikke hvad det er.
læs analysen af licitationsmaterialet som sorenh gennemgår i sin artikel her:
http://www.180grader.dk/Videnskab/fabrikation-af-videnskab-om-tredjehaandsrygning
B.K. er angiveligt en af vores mest "ansete" forskere og ingen skal bilde mig ind, at hun er uvidende om hvad der foregår i hendes egne kredse og om hvor lusket og uvidenskabeligt hele det cirkus som hun er i toppen af er. B.K. og co. er ikke lødige forskere, de er i mine øjne ikke andet end en flok usle politiske propagandister der misbruger videnskabens troværdighed og anseelse til egen vinding og til at tyrannisere befolkningen med.
Du har helt ret, Maj - men problemet med folk som Bente Klarlund er, at hun er besat af den hellige ild. Hun er at sammenligne med et dybt troende menneske - en indremissionær. Hun tror simpelthen, hun har ret, og at det hun gør er "godt".
Ellers ville hun ikke kunne skrive det, hun skriver i sin sundhedsbrevkasse i Politiken.
Hej Klaus K
Jeg vil ikke drage så vidtgående konklussioner som dig.
Jeg vil kalde det spekulativt, men måske har du ret.
Men under alle omstændigheder skal man være meget påpasselig med sådanne flyvske konklussioner.
Jeg vil meget hellere nøjes med at konstatere, at her har man et eksempel på en underlødig forsknings projekt. Der kunne jo være andre lignende eksempler, og det ville være vigtigt at få flere af sådanne eksempler frem, som vi så alle kunne samles om.
Det hjælper jo ikke noget, at det kun var dig og mig der kom op i båden og blev frelste.
Det er vigtigt at vi alle har noget at samles om. Derfor, uanset om du har ret eller ikke, så skal man aldrig drage mere forhastede konklussioner end tingene kan bære.
Skyd aldrig højere end at du stadig rammer.
PS. Afslutningsvis vil jeg da også lige sige, at jeg ikke støtter dig i dit ryge projekt. Jeg mener der er andre steder det er mere vigtigt at sætte fingeren. Men selvfølgelig skal vi da ikke have nogle urimelige forbud på dette område heller.
Venlig hilsen Henning
Hej Henning - jeg vil foreslå dig at gemme linket til mit indlæg ovenover i dine bookmarks. Tag det frem og læs det igen om et par uger eller måneder ... så tror jeg du vil finde mine konklusioner ganske trivielle & "middle of the road".
Vedr. mit "ryge projekt", (som du ikke støtter): Jeg forstår ikke hvorfor, men det er jo din sag. Vi har et fuldkommen urimeligt forbud på det område: Rygeloven - som forbyder folk frivilligt at udsætte sig for tobaksrøg i samtlige private virksomheder. Jeg har svært ved at komme i tanke om nogen mere urimelig og mere totalitær lov.
At mange folk har accepteret rygeloven er meget bekymrende. Det varsler en grum fremtid for borgerne, for lovens påståede succes har givet de totalitære kræfter i systemet blod på tænderne efter mere ... der sidder simpelthen en hær af forebyggere klar med falsk videnskab, der vil danne grundlag for nye forbud og frihedsbegrænsninger rettet mod borgerne.
Dine vaner og din livsstil vil således komme under angreb på samme måde som rygernes. Det er jo det, dit indlæg herover signalerer. Du kan til gengæld også forvente, at jeg til enhver tid vi støtte dig i din kamp mod frihedsindskrænkninger i din livsstil.
Borgerne bestemmer deres egen livsstil. Totalitært indstillede akademikere & myndighedspersoner gør ikke.
Denne professor fra Scotland Health rammer det meget godt ind: Bad science in a good cause is just bad science:
Professor: Vores anti-røg kampagner er fup
God fornøjelse :)
Har lige læst KK's nye syge tekst. Om endnu en angreb på sundhedsstyrelsen.
"jeg snakker om DmD's nye sang (en lille pille)"
I teksten står der bla. at men kun læser på pakken af medicinen og derved tager stilling til produktet.
Jeg gætter på at KK aldrig har taget stilling til om tobak er sundt eller usundt og at han heller ikke tager stilling til det spørgsmål i dag. Altså er han ikke bedre end det han har skrevet en sang om sundhedsstyrelsen.
I dag ved vi at tobak er usundt og at hvis man havde kendskab til tobakkens virkning - dengang, så var det aldrig blevet tilladt at sælge, købe eller bruge.
Derved tager vi friheden fra folk mener KK. Men det er jo netop også det man gør ved den medicin KK nu skriver om. Man kender netop ikke skadevirkningerne eller virkningerne af medicinen.
Hvis nogne siger til en, at han skal tage en pille, så bliver han frisk, så er der ikke mange det siger nej. Hvis man siger at han kan få følgesygdomme vil nogen sige nej.
Hvis man siger at det er sejt at ryge og man er voksen, så begynder man at ryge.
Hvis nogen siger at man kan blive afhængig og og få følgesygdomme. Så vil nogen sige at man er dum at høre på, for når man ryger, så er man sej og ved hvad det vil sige at leve livet. Man har humor og man ved hvad hygge virkeligt er.
Man får endnu engang lyst til at grine hysterisk højt.
KK siger selv at ingen så hvad ABBA's sange handlede om.
Håber snart at nogen opdager vad DmD's sange handler om. Så får DmD vel samme skæbne som Dary og DGN. Et bevis på hvor største parten af den danske befolkning vil hen, med rygeforbudet.
Man kan roligt angribe Sundhedstyrelsen, det er der intet forgjort i.
Hvis der ikke er det ene galt med den institution, så er der sku det andet.
Om det lige netop osse gælder i rygespørgsmålet, kan jeg ikke tage stilling.
Men Hr. Hansen du bør på ingen måde føle dig tryg ved Sundhedsstyrelsen.
Lad mig komme med en lille lignelse:
OM EN ISMAND
En ismand tjener sine penge på at sælge is. Og salget går strygende, når der er sol og varme. Så hvis han kunne bestemme over vejret, så ville der være sol og varme hver eneste dag. Regn og gråvejr ville ikke eksistrere.
Men hold så fast, for nu bliver det svært.
Sundhedsvæsenet og dets organisationer tjener penge og får opmærksomhed og bevillinger, når der er sygdom og død.
Så hvad tror du vi så får ?
(men det må kun hviskes)
Hvor svært kan det være ?
Problemt som rygerne ikke forstår, er jo netop at KB er for kræft, hvad FDM er for bilejerne.
KB skal bkæmpe kræft og derfor går de efter de ting som giver kræft og det gør tobak.
At man så kan sige at det gik galt ved svineinfluenzaen, måske. Men hvad hvis de ikke havde sagt noget og mange døde ? Better safe than sorry.
Jeg tager også mine forbehold. Men tobak er på ingen måder sundt. Hverken den aktive del eller den passive. Og rygerne vil netop ryge inde i husene, der hvor vi ellers kunne slippe for den værste fourening.
Tobaksrøg er et stort problem og tjernerne har fået et bedre arbejdsmiljø efter loven. Jeg har spurgt KK om vi ikke bare skal tage jordledningen ud fra de kabler som går op til scenen og bygge scenen på opstablet ølkasser. Vi kan højst miste en musiker eller to om året ved at gøre det på den måde og der er jo nok af dem. Sjov nok, så svare KK ikke på spørgsmålet. Måske fordi at det er noget der forringer hans arbejdsbetingelser.
Han har så meget dobbeltmoral, så jeg kan ikke tage ham alvorligt.
Der er stadigt ingen der tvinger medicin i folk, de kan halt selv vælge om de vil indtage det.
På samme måde er der ingen der tvinger folk til at begynde med at ryge. Problemet er for dem som er blevet afhængig af nikotin og ikke kan fungere uden og kun tænke gennem smøgen.
Og tror du at tobaksindustrien laver smøger for at gøre folk glade ? Eller for at tjene penge ?
Jeg må igen spørge om hvem medicinalindustrien tjener mest på.
En ikke-ryger ?
En Ex-ryger
Eller en ryger ?
Ikke-rygeren tjener de ikke det store på.
En Ex-ryger som er voksen nok til at tage sit ansvar og ikke bruger medikamenter for at komme ud af sit nikotin-misbrug, tjener de heller ikke det store på.
En ryger forbruger tobak. Mange af de tilsætningsstoffer som er i tobakken bliver lavet af medicinalindustrien. Derud over tjener de kassen på den medicin der skal holde rygeren i live de sidste år.
Så hvis rygerne vil skade medicinalindustrien, så skulle de være voksne nok til at ligge narresutten på hylden.
Mange af de tilsætningsstoffer som er i tobakken bliver lavet af medicinalindustrien.
Det var da spændende, det vidste jeg ikke.
Men de må jo vide hvordan man gør folk halvdøde, så man kan kurerer på dem bag efter.
Fint system.
Jeg tror at rygerne ville være stolte hvis de vidste, at de indgik i denne lille smarte mekanisme.
De skal bare ryge en lille pind, så holdes verden igang.
Hvor mange andre steder bruger man den ?
Jeg vil sige at det er tåbeligt at rygerne bliver ved med at angribe medicinalindustrien, når der er den der skal holde liv i dem den sidste tid.
Nej, rygerne holder ikke verden igang, det er noget de tror.
De ødelægger mere ved Deres egoistiske adfærd end de hjælper.
De ting som bliver ødelagt af tobaksrøg kan stadigt ikke betales med de afgifter staten har lagt på produktet.
Jeg forstår ikke dine udsagn, men jeg har jo heller ikke noget forhåndskendskab til medicinalindustrien.
Men den lille "smarte mekanisme" bruges den andre steder ?
Så du vil altså give medicinalindustrien skylden for de tilsætningsstoffer som tobaksindustrien vælger at bruge for at gøre rygerne afhængige og derefter gøre medicinalindustrien ansvarlig for at lave disse produkter ?
Det er jo smart.
Måske rygerne bare skulle tage ansvar for hvad de putter i deres lunger.
Jeg tror ikke at medicinalindustrien ønsker at lave medicin, bare for at tjene penge.
Men det er åbenbart det som rygerne vil gøre det til.
Og tobaksindustrien er de gode. De putter tilsætningsstoffer i, for at tilfredsstille rygerne.
Tobaksindustrien gør det ikke for at få folk afhængige og da slet ikke for at tjene penge.
Hvem er det der bruger tilsætningsstofferne ?
Og hvem er det der nærmest mener at de er frie "i deres afhængighed" når de forbruger det ?
Mon ikke at der er en fint fungerende deal mellem medicinalindustri og tobaksindustri.
Den ene tilbyder produkterne og den anden siger ja.
Jeg tror ikke at medicinalindustrien ønsker at lave medicin, bare for at tjene penge.
Du har et meget sympatisk verdensbillede. Sød fyr.
Men den lille "smarte mekanisme" bruges den andre steder ?
Jeg spurgte også om du tror at tobaksindustrien kun laver smøger for at glæde andre og ikke for at tjener penge på det ? Altså at tjene penge på at gøre andre syge ?
At du mener at det er en "smart mekanisme", jeg mener ikke at den har noget på sig.
Rygerne holder ikke verden igang. Hvordan mener du at de gør det ?
-----
Det kan da godt ske at de holder flere i syghusvæsnet beskæftiget - men det er da ikke noget at være stolt af.
Hr Hansen
Tingene kan siges bedre end vi to kan.
http://www.youtube.com/watch?v=Qmi3ihrUHJU
Mit svar - din påstand
Jeg tror ikke at medicinalindustrien ønsker at lave medicin, bare for at tjene penge.
@ Rolapp: Det er en mega-joke at medicinalindustrien skulle være interesseret i andet end profit. De største spillere i den branche har igennem mange år haft et styrtdyk i sin etiske standard.
Se ex-drugsælger Gwen Olsen her:
Ex pharma sales rep Gwen Olsen says Big Pharma only interested in profits, not health
Jeg må igen stille spørgsmålet:
Hvor siger han noget om tobaksindustrien ?
Og:
Er tobaksindustrien godhedsindustrien ? Eller gør det det kun for at tjene penge ?
KK har selv sammenlignet tobak med en lykkepille.
Altså er tobaksindustrien ikke en skid bedre end medicinalindustrien.
Medicinalindustrien laver så medicin som hjælper folk.
Tobaksindustrien gør folk syge.
Så lad være med at trække mig ind i dit had til medicinalindustrien, for dem har jeg ikke et had til.
Og svar mig på spørgsmålet om tobaksindustrien - ikke bland medicinalindustrien ind i det. Dit manglende svar - siger det hele.
Tobaksindustrine gør folk syge og tjener på det.
Hr Hansen
Du har fuldstændig ret.
Tobaksindustrien gør folk syge og tjener på det.
Det samme gør Medicinalindustrien.
http://www.youtube.com/watch?v=Qmi3ihrUHJU
Vi høres ved i morgen. Samme tekst og samme melodi.
Nå, kommer der et indlæg mere fra en ryger ?
"Vi må ikke ryge nogen steder"
Jo, der er steder hvor der må ryges. Men dem vil rygerne jo ikke bruge. Man undres.
"medicinalindustrien gør folk syge"
Ja, det gør tobaksindustrien også. Lad os tale om den.
Nå, nej, det ødelægger rygernes agenda om at få omstødt rygeloven.
"Ikke-rygerne har ingen humor"
Nej, ikke når det gælder vores sundhed. Rygerne har valgt at ryge. Ikke-rygerne har valgt ikke at ryge. Derfor heller ikke rygernes affaldsrøg. Men lad os slå en skid i hovedet på en ryger og se om han har humor. Den luft er langt fra så skadelig som tobaksrøg. Men ca. samme stank.
Så ja, lad os få den samme melodi fra rygerne, så får I samme melodi fra ikke-rygerne.
Men jeg vil grene komme med et andet indlæg:
http://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/article1586940.ece
Hvor meget er det den danske stat tjener på rygerne ?
Lad os indføre skodpant, så rygerne kunne lære at rydde op efter sig.
Ja, der er mange svin - også i Danmark Hr Hansen
Så vi skal have noget opbyggeligt. - og til hele familien
http://www.youtube.com/watch?v=Qmi3ihrUHJU
http://www.youtube.com/watch?v=Qmi3ihrUHJU
http://www.youtube.com/watch?v=Qmi3ihrUHJU
http://www.youtube.com/watch?v=Qmi3ihrUHJU
Ja, for når de afhængige rygere ikke må ryge hvor de vil, så skal alle andre sku overvåges og det som er værre :-)
Det er så sjovt at se hvordan I kæmper for noget som ingen ønsker tilbage.
Medicinalindustrien gør noget godt for mennesket.
Det gør tobaksindustrien ikke, så hold dit fokus der, hvis du ikke ønsker syge folk.
At skabe hygge, er vel godt for mennesket! Så jo - tobaksindustrien gør noget godt for mennesket. Det kræver dog, at man er i stand til at kigge lidt længere ud, end blot til sin egen næsetip.Her er lidt der måske kan udvide din horisont en smule.
http://ekstrabladet.dk/kup/sundhed/article1354030.ece
http://www.fyens.dk/article/1494572:Debat-FAA--En-pibe-hygge--tobak--tak
Og appropos skodpant, det _er_ jo ikke alle rygere der skodder. Men de fleste de hygger altså. Hvilket helt klart er et sundt træk. Den form for hygge, efterlyses faktisk fra tid til anden.
http://www.dailyrush.dk/boards/5/topics/24740/
http://kasperwejse.posterous.com/december-delivery-3-piber
Tobaksindustrien gør som du ser, en del godt for mennesket. Ligesom bageren der laver rigtige kringler og kager.
Og hvis vi nu skal se det hele lidt i perspektiv, så fylder bageren heller ikke folk med løgn omkring hans hensigt og hans produkter. Du ved, som medicinalindustrien gør det. Fylder os med løgn og latin.
Sjovt at du skriver at bageren ikke fylder folk med løgn som du mener medicinalindustrien gør. Men endnu sjovere at du ikke skriver tobaksindustrien og ikke bageren. Måske fordi at du ved at tobaksindustrien fylder dig med løgn.
De fleste som mener at det er hyggeligt at ryge, er jo dem som skal ha en "hundekiks" til hjernen. Derved får den afhængige ryger et kick til belønningscenteret og han kan fortsætte dagen. Dette har ikke-rygeren ikke brug for.
Og som sagt, så kan du stadigt få din hundekiks, så du kan fungere. Du må bare ikke indtage den så mange steder mere. Det hedder at vise hensyn.
Som jeg har sagt tidligere, så fatter jeg ikke hvorfor rygerne ikke støtter op om det som Frank har gang i. Det vil jo helt klart blive en succes :-)
Kom dog i gang, hvis I mener at der er brug for rygersteder.
Det er ikke noget staten skal løse for Jer.
Hvis du nu læste hvad der blev skrevet, så kunne det være du ville fatte pointen.
Tobaksindustrien har vist lidt svært ved at fylde folket med løgn, qua det faktum at de intet må skrive til folket.
Medicinalindustrien derimod må. Og de bruger bl.a. hele sundhedssektoren, deribland sundhedsstyrelsen som talerør.
Til resten af dit indlæg er der vist kun at sige:
Hvordan tror du at tobaksindustrien har fået så mange folk til at ryge ?
Det er bestemt ikke ved at fylde folk med løgne - vel ?
Prøv at se de gamle tobaksreklamer og for den sags skyld hvor mange skuespiller/kendte som blev sponsoreret af tobaksindustrien.
Men det ønsker rygerne ikke at nævne, for det ødelægger Deres agenda.
Sjovt nok har Jeres guro KK noget imod medicinalindustriens lykkepiller.
Men han forguder det som han selv siger er hans lykkepille, den er lavet af tobaksindustrien og bevist at være farlig. Også for omgivelserne.
Så kik lidt på det.
I din iver på at få mig latterlig gjort med at jeg holder med medicinalindustrien og deres epidemi, så kan jeg sige, at jeg stadigt ikke har modtaget nogen vaccine for nogen af deres advarsler. Så det billede siger mere om dig og dit agenda, end om mig.
Du mener det er bedre nu, hvor tobaksindustrien er gjort tavs og læger, forskere, udvalg etc., alle har medicinalindustrien som storsponsor?
For dine ofte meget dybsindige indlæg, fortjener du næsten en lille præmie.
Du må selv vælge hvilken du helst vil ha':
http://www.zazzle.com/earlthesquirrel/gifts?cg=196571716984484414
Fine ting der er på den side. Hvor mange ting har du derfra ?
Jeg kan godt se at rygerne har det svært og angriber medicinalindustrien, fordi at de ikke har opfundet et middel mod rygernes afhængighed til nikotin. Men det er jo op til rygerne at tage ansvar for deres egne handlinger.
At man har lukket munden på tobaksindustrien, mener du er forfærdeligt. Men du vil selv gerne havde lukket munden på medicinalindustrien.
Hvor dobbeltmoralsk kan man være.
Din nikotinafhængighed skinner igennem.
Den dag at folk som dig bliver indlagt med lungekræft, så vil du give medicinen skylden for at du har det dårligt og ikke den tobak som du har røget gennem tiden.
Håber at medicinalindustrine nægter at folk som dig, skal ha den medicin - nu da du har et sådan had, til dem som ser skal holde dig i live, de sidste år.
Men igen, kik nu på tobaksindustrien, det er dem som fremstille en "lykkepille" som slår folk ihjel.
Jeg beklager dybt, hvis du på nogen måde føler, at jeg har forsøgt eller forsøger, at latterliggøre dig. Det har ikke været og er ikke min agt at fratage dig den øvelse.
Flere artikler fra Videnskab
Striden om trængsel i København bygger på gamle tal
Udgivet for 3 dage siden i Videnskab
Tilføjet 23/05 07:16 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: bt.dk
Unge rygere dulmer nerverne med smøger
Udgivet for 3 dage siden i Videnskab
Tilføjet 23/05 05:47 til Boblere af Badger (Meles meles)
Kilde: politiken.dk
Privat rumraket tilbage på jorden efter kredsløb om jorden - stor sejr for det private initiativ
Udgivet for 3 dage siden i Videnskab
Tilføjet 22/05 18:39 til Boblere af ErikH
Kilde: edition.cnn.com
Ingen ikke-rygere dør af passiv rygning
Udgivet for 4 dage siden i Videnskab
Tilføjet 22/05 08:13 til Boblere af Frank Pedersen
Kilde: dary.dk
Bopæl afgør studentereksamen
Udgivet for 4 dage siden i Videnskab
Tilføjet 22/05 04:26 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
At løse et svært ingeniørproblem er som at spille på et instrument
Udgivet for 6 dage siden i Videnskab
Tilføjet 19/05 14:24 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: ing.dk
Demokrati modarbejder menneskets værdier | Liberator
Udgivet for 9 dage siden i Videnskab
Tilføjet 17/05 14:15 til Boblere af Hans Jonas Hansen
Kilde: liberator.dk
INDVANDRINGENS PRIS I SVERIGE OG I DANMARK
Udgivet for 10 dage siden i Videnskab
Nå, for Sørensen, nu går Jorden under - igen!
Udgivet for 10 dage siden i Videnskab
Tilføjet 16/05 16:18 til Boblere af abel
Kilde: blogs.jp.dk
Its the sun stupid 3 - Journal af Geophysical Research
Udgivet for 12 dage siden i Videnskab
Tilføjet 14/05 17:29 til Boblere af Hamlet4
Kilde: notrickszone.com
Nettoreproduktionstallet 1960-2011
Udgivet for 12 dage siden i Videnskab
Tilføjet 14/05 11:41 til Boblere af Ivan Dybdal
Kilde: statistikbanken.dk
Kolossalt beskæftigelsespotentiale: 1½ millioner kronisk dobbeltsyge danskere!
Udgivet for 12 dage siden i Videnskab
Tilføjet 14/05 08:13 til Boblere af abel
Kilde: dr.dk
Organisationstyranni og kollegial brødnig står i vejen for et tiltrængt kvalitetsdebat
Udgivet for 13 dage siden i Videnskab
Tilføjet 13/05 10:44 til Boblere af Christian Melgaard
De dumper dem sgu! | Damefrokosten
Udgivet for 15 dage siden i Videnskab
Tilføjet 11/05 11:39 til Boblere af S. Hytteballe
Kilde: damefrokosten.com
Correlation doesn't imply causation!
Udgivet for 15 dage siden i Videnskab
Tilføjet 11/05 00:01 til Boblere af trolle3000
Kilde: politiken.dk
Kræftens Bekæmpelse får tæsk igen: De øger forekomsten af kræft
Udgivet for 16 dage siden i Videnskab
Tilføjet 10/05 16:37 til Boblere af Klaus K
Kilde: videnskab.dk
ABER ELSKER APPLE ELLER ELSKER ABER APPLE
Udgivet for 16 dage siden i Videnskab
Infektioner med visse vira, bakterier og parasitter er nogle af de største årsager til kræft på verdensplan.
Udgivet for 16 dage siden i Videnskab
Tilføjet 09/05 20:22 til Boblere af Frank Pedersen
Mænd og kvinder har forskellige drømmejob
Udgivet for 17 dage siden i Videnskab
Tilføjet 09/05 04:14 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Climatic effects of a solar minimum
Udgivet for 18 dage siden i Videnskab
Tilføjet 07/05 15:59 til Boblere af Hamlet4
Kilde: eurekalert.org
|
Om Klaus K Skriver nyheder & kritiske artikler om emnerne: Frihed, livsstil, sundhed og forbud. Ofte artikler med indhold, man ikke kan læse andre... Se Klaus Ks profil eller Følg Klaus K |
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 92 klik
Lagarde provokerer: Mere sympati for Afrika end for grækerne 26/05 12:17 - 89 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 77 klik
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 70 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 730 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 533 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 495 klik
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 478 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

