Palmer og mere CO2 i luften for 53 millioner år siden
Udgivet for 288 dage siden i Videnskab
Tilføjet 03/08 07:50 til Boblere af _slettet_bruger_5280
Kilde: dr.dk
Nå - så var der endnu nogle videnskabsmænd som kom til en anden konklusion end alarmisterne. Kan vi ikke blive enige om at klimaet forandrer sig - og at det har det nok altid gjort - og at der ikke fandtes mennesker for 53 mio år siden og derfor var vi ikke skyld i den globale opvarmning dengang - ligesom vi, sandsynligvis, ikke er det nu?!
Enig, næsten da!
Det eneste den megen klimaforskning, kan sansynliggøre er at vi katalysere klimaforandringer, men dette siger intet om vores mulighed for existens. For planeten er klimaet ligegyldigt, det dem der befinder sig på planeten, der står til at blive generet af dette.
Det er dog værd at bemærke at noget klimaforskning, kan blive skyld i at vi ikke skal have smog i byerne, så selvom det ikke rykker ved klimaet så er det nu meget rart.
Havde vore dages såkaldte videnskabsfolk levet da den lille istid indtrådte, ville de have plæderet for afbrænding af samtlige skove på hele planeten.
"Kan vi ikke blive enige om at klimaet forandrer sig - og at det har det nok altid gjort - og at der ikke fandtes mennesker for 53 mio år siden og derfor var vi ikke skyld i den globale opvarmning dengang"
Jo. Bestemt. Ingen er uenige i det.
Hvad der derimod kan bestrides er om det er bare tilnærmelsesvis et fornuftigt argument. Nå ja - også så om tempoet det er sket i er det samme som i dag.
For 53 millioner år siden var der nogle ret specielle forhold.
http://en.wikipedia.org/wiki/Palaeocene-Eocene_Thermal_Maximum#Effects
Bemærk at mennesket har kun eksisteret som art i ca. 100.000 år og vores civilization er kun ca. 8000 år gammel og har ikke oplevet noget, der bare ligner. Faktisk har vi ikke set så højt CO2 niveau som i dag de sidste 650.000 år.
Vi kan så spørge os selv om uanset om det der sker nu er menneskeskabt eller ej, om det er noget vi ønsker for vores civilization?
Er det det? Vil du gerne tilbage til PETM?
Bemærk at mennesket har kun eksisteret som art i ca. 100.000 år og vores civilization er kun ca. 8000 år gammel og har ikke oplevet noget, der bare ligner.
Og det ved du fra...? Når man som undertegnede har antennerne ret kraftigt ude og faktisk er i stand til at opsummere de forskellige fund og tanker der gøres indenfor forskellige discipliner, så er den med 100.000 år helt sikkert passé, og den med out of africa, som en engangsforestilling, hænger mere end i en tynd tråd.
Prøv noget bedre. Lad os sige : mange forskellige mennesketyper har muligvis eller sandsynligvis deres oprindelise i Afrika, men de har konkurreret og evolutioneret regionalt. Det viser generne jo også. Og det er startet way back 100.000 år, med mindre man virkelig forestiller sig, som eksempel, at det allerførste mennesket gjorde var at tage en tur til Australien, så hurtigt som muligt, med jetfart.
Men du har ret i at den med palmer og arktis er en tåbelig "nyhed". Ikke blot er det almen kendt viden, det har vi vidst længe, det er bla derfor Antarktis er så fint et sted at finde dinosauerfossiler, på 53 mio har Antarktis også flyttet sig temmelig meget geografisk, og - jordens hældning var anderledes så selvom Antarktis havde ligget hvor det ligger i dag,. for 53 mio år siden, ville der ikke have været kolde poler på den måde som vi kender det i dag.
Øhh?? ... hvad er det du betviler og hvilken relevans har din indvendning i forhold til min pointe?
Er det de 100.000 år? Nu er det jo ikke et tal jeg hænger mig i med nogen særlig præcision. Vi har ikke et klokkeslet for hvornår arten opstod. Har du et bedre bud da, som er så tilpas meget forskelligt at det gør nogen som helst forskel i forhold til de 53 millioner år og forskellen i klima mellem det der har eksisteret i hele menneskeartens levetid og det der var under PETM??
Jeg er villig til at acceptere 200.000. Gør det dig glad?
Uanset hvilken klimapolitik man måtte tilbede så er det ment at nyde frugten.
Hvis man kan undvære sodpartikler i byerne hvorfor så ikke gøre det, da vi bliver syge af lortet. Hvis det er muligt at fremstille en motor til bil der formår at have en effektivitet på over 90% hvorfor så køre rundt i noget forældet lort der ligger og roder rundt omkring de 30%. Også videre...
Nu er der den lille forskel på sodpartikler og global opvarmning via drivhus effekt at sodpartikler rimelig hurtigt vaskes ud af atmosfæren og vi inden for få generationer vil kunne gøre forureningen relativt ugjort.
Sender vi først kloden ud i global opvarmning ala under PETM for 53 millioner år siden, så vil det vare op til 150.000 år før naturen selv kan rette op på det. Det gjorde det ihvertfald efter PETM.
Nu er CO2 indholdet i luften ret uinteressandt, hvis indholdet ikke indikerer klimaet. Det er muligt at vi har det højeste CO2 indhold i luften i 650.000 år, men for 1000 år siden, var det muligt at dyrke byg på Grønland (det har arkæologerne bevist), og CO2 indhold eller ikke CO2 indhold, det kan ikke lade sig gøre idag, hvilket beviser, at klimaet på Grønland for 1000år siden var varmere end idag.
Hvad kan man så udlede af det ? Jo det må betyde, at vi lægger alt for stor vægt på CO2 indholdet af atmosfæren, istedet for at forske i solaktivitet,- denne aktivitet kan vi desværre ikke gøre noget ved, men det vil da hjælpe os til ikke at bruge tid og penge på nytteløse tiltag.
Flere artikler fra Videnskab
Garageforsøget - igen - igen - igen
Udgivet for 5 dage siden i Videnskab
Tilføjet 13/05 15:32 til Boblere af MajC
Kilde: tobak-jatak.dk
Psykiatriens vilkårlighed
Udgivet for 8 dage siden i Videnskab
Tilføjet 10/05 14:28 til Boblere af Michael J
Kilde: arbejderen.dk
1-0 til dagplejen over vuggestuen
Udgivet for 9 dage siden i Videnskab
Tilføjet 09/05 17:28 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: jyllands-posten.dk
Forskere finder fedt, der slanker
Udgivet for 9 dage siden i Videnskab
Tilføjet 09/05 17:31 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: bt.dk
Til forsvar for kuldioxide - WSJ.com
Udgivet for 9 dage siden i Videnskab
Tilføjet 09/05 17:59 til Boblere af Hamlet4
Kilde: online.wsj.com
Er Bent Jensens kolde krigs rapport smeltet eller er den stadig i dybfryseren?
Udgivet for 11 dage siden i Videnskab
Tilføjet 07/05 15:15 til Boblere af Ivan Dybdal
Kilde: 180grader.dk
DR1 Dok: 9.z mod Kina | | DR
Udgivet for 12 dage siden i Videnskab
Tilføjet 06/05 21:29 til Boblere af Laurentius
Kilde: dr.dk
Global afkøling. Global opvarmning. Klimareligion. Økofanatisme. Katastrofisme.
Udgivet for 14 dage siden i Videnskab
Tilføjet 04/05 17:33 til Boblere af Universalgeni
Kilde: cbn.com
Wikipedia beskyldes for sexisme - Kultur | www.b.dk
Udgivet for 14 dage siden i Videnskab
Tilføjet 03/05 10:57 til Boblere af Laurentius
Kilde: b.dk
Forstået til døde — På sporet af et moderne liv
Udgivet for 16 dage siden i Videnskab
Tilføjet 02/05 08:31 til Boblere af Laurentius
Kur for HIV på Aarhus Universitet?
Udgivet for 16 dage siden i Videnskab
Tilføjet 02/05 11:35 til Boblere af Asger Jon
Kilde: au.dk
Klimasensibilitet - lavere end antaget af IPCC?
Udgivet for 23 dage siden i Videnskab
Tilføjet 24/04 20:59 til Boblere af Rimrem
Kilde: bishop-hill.net
Det giver højere karakterer at have en kvindelig lærer - Indland
Udgivet for 24 dage siden i Videnskab
Tilføjet 24/04 12:21 til Boblere af Laurentius
Kilde: jyllands-posten.dk
Antarktis: mere havis end nogensinde
Udgivet for 31 dage siden i Videnskab
Tilføjet 17/04 19:51 til Boblere af Universalgeni
Kilde: sermitsiaq.ag
Mor og far på forældrekursus - Indland
Udgivet for 32 dage siden i Videnskab
Tilføjet 16/04 07:45 til Boblere af Asger Jon
Kilde: jyllands-posten.dk
Mor på antidepressiver begik selvmord
Udgivet for 32 dage siden i Videnskab
Tilføjet 15/04 10:53 til Boblere af Michael J
Kilde: dr.dk
Nu fr 38.000 ADHD-medicin - staten giver massiv støtte
Udgivet for 34 dage siden i Videnskab
Tilføjet 14/04 12:46 til Boblere af Allan
Kilde: politiken.dk
Go west young man!
Udgivet for 34 dage siden i Videnskab
Tilføjet 13/04 11:18 til Boblere af Ove Junne
Kilde: nyhederne.tv2.dk
Vi vil helst tro på, at vi ikke har brug for lykkepiller, vil vi ikke?
Udgivet for 37 dage siden i Videnskab
Tilføjet 11/04 09:30 til Boblere af nielsen82
Kilde: denfri.dk
Springbræt-teorier | Legaliser.NU!
Udgivet for 38 dage siden i Videnskab
Tilføjet 10/04 10:17 til Boblere af Emil Ole William Kirkegaard
Kilde: legaliser.nu
hvad f...... foregår der 18/05 22:25 - 113 klik
Politisk flertal frygter sindelagskontrol i EU 18/05 10:17 - 92 klik
Nato-general: Dansk millionbistand til Afghanistan forsvinder i korruption 18/05 20:43 - 68 klik
Anne Sophia Hermansen: Lovliggør hash! 19/05 01:31 - 64 klik
Politisk flertal frygter sindelagskontrol i EU 18/05 10:17 - 946 klik
Thorning gør som Stauning.....hun lyver.. 18/05 08:22 - 820 klik
De er verdens mest racistiske lande 18/05 00:43 - 658 klik
Why Libertarianism Is So Dangerous - YouTube 18/05 07:41 - 618 klik
Frihedsaktivisten Lars Andersen anholdt i nat 17/05 09:46 - 563 klik
|
|
Selvejerskab, John Locke og fængslingen af Lars Kragh Andersen Tilføjet 17/05 12:20 af Torben Mark Pedersen |
|
|
EU som minimalstat Tilføjet 29/04 11:11 af Laura Lindahl |
|
|
Tossede faggrænser koster rigtig mange penge Tilføjet 28/04 23:14 af Ove Høeg Christensen |
|
|
”This is what we believe!” Tilføjet 24/04 15:29 af Torben Mark Pedersen |
|
|
EU-Kommissionens økonomiske uansvarlighed vil koste Danmark 3,3 mia. kr. Tilføjet 23/04 08:14 af Laura Lindahl |
| Flere klummer | |
Bookmarklet

