RealClimate: Sunday Times tilbagetrækker artikel om videnskabeligt fusk

Så måtte Sunday Times krybe til korset: IPCC havde ret, og Sunday Times var blevet gjort bekendt med det da de skrev en artikel om "Amazongate"

esben

03/07/2010

Så måtte Sunday Times krybe til korset: IPCC havde ret, og Sunday Times var blevet gjort bekendt med det da de skrev en artikel om "Amazongate". Jeg ville have linket direkte til den offentlige tilbagetrækning, men den er bag en paywall. Artiklen på realclimate.org har et link hvis man har et login.
Kort var sagen den at IPCC ifølge Sunday Times skulle have brugt nogle uvidenskabelige kilder til en del af rapporten omhandlende konsekvenserne for Amazoneskovene. Man citerede så nogle forskere ude af kontekst for at give det indtryk. Det var så ikke rigtigt, og det undskyldes der så for nu.
Det er da glædeligt at sandheden kan vinde på den lange bane, men desværre står mange nok tilbage med en fornemmelse af at der har været den del fusk i forbindelse med IPCC rapporterne, selvom det så ikke er rigtigt.