Kontakt 180Grader.dk
18

Skrevet af Hank Rearden 864 dage siden - Direkte link
Det vil være et stort spring i den rigtige retning for Danmark.

Skrevet af Jesper J. Andersen 864 dage siden - Direkte link
Dagens ultimative overraskelse, af den positive slags.

Dog bør sende nogen argumneter til Helge Sander

"»Der er ikke noget i vejen med de eksisterende universiteter. Menprivate universiteter kan tilføre nye vinkler og skaffe flereressourcer,« mener ministeren."



Skrevet af Outzen 864 dage siden - Direkte link
Det kan have meget positive konsekvenser, hvis dette bliver til lov. Det er dog vigtigt, at der kommer fokus på, at de private universiteter skal kunne beholde et evt. overskud og kunne investere frit i deres i virksomhed. Private grundskoler har ikke denne mulig, hvilket gør, at det ikke er attraktivt at starte nye skoler eller udvide eksisterende.

Skrevet af Tja 860 dage siden - Direkte link
Jo, det lyder meget rimmeligt med en form for privatisering. DTU kan så komme til at hedde Novo-Universitetet eller lignende. Måske kan man ligefrem komme overflødig forskning til livs, når jeg f.eks. hører en radioudsendelse hvor en "hyggeforsker" udtaler sig om et eller andet fuldstændig ligegyldigt bavl, undre jeg mig over om jeg er med til at betale for det. Der findes masser af andre ligegyldige forskningsområder, hvorfor skal danske forskere hygge sig med Sanskrit - det gamle tibetanske skriftsprog. Jeg ved ikke om der findes undersøgelser af den slags, men når man hører radio kommer der masser af den slags frem. Var universiteterne private, skulle der nok blive taget hånd om det.

Skrevet af Sex 860 dage siden - Direkte link
Når rumvæsenerne kommer, skal vi have nogen der kan kommunikere med dem. Alle ved at sanskrit ikke er kommet af sig selv, men fra oven.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Videnskab

31
17
8
14
14
7
21
38
18
11
25
32
23
9
43
33
7
17
25
5