Lord Moncktons berømte tale fra St. Paul, Minnesota, kort før Cop 15 i København
Udgivet for 107 dage siden i Video
Tilføjet 09/02 13:10 til Boblere af jasbg
Kilde: youtube.com
Med de nye video muligheder, her Lord Christopher Moncktons berømte tale fra ST. Paul.
Det er værd at erindre sig at talen her' er fra før' Cop 15, og Climategate skandalerne begyndte at rulle, på et tidspunkt hvor at 'det var nærmest kættersk' at kritisere Co2 og Global Opvarmning.
Som almindelig oplysning, så lider Lord Monckton af 'Carves Decease - en sygdom som bl.a. forårsager 'udstående øjne. http://en.wikipedia.org/wiki/Graves'_disease
Det til trods - har de røde Alarmister ikke holdt sig for gode til igen og igen - at svine ham til i satire programmer netop omkring hans udseende, frem for at gå ind i substancen af det manden siger.
Det er foregået ikke mindst i Australien, hvor den den kvindelige leder, Julia Gillard, ærke rød tilhænger af Alarmisterne, kæmper for at få indført CO2 skatter på industrien.
Lad mig gætte:
Der er ingen, der er interesseret i at høre kritik af Moncktons argumenter?
http://www.youtube.com/watch?v=fbW-aHvjOgM
http://www.180grader.dk/Miljoe/klimaskeptikernes-nye-helt-min-far-fandt-en-morder-ved-at-pendulere
Jeg vil gerne se ham i den kontext at svare på det ævl han har f-løjet jorden rundt og lirret af sig.
Hehe... Interessant reaktion du har der.
Det andet link har ganske rigtig ikke noget med hans synspunkter at gøre, men går på hans karakter. Om det er "perfidt" må du snakke med Ole Birk Olesen om.
Men du har altså valget mellem at fortsætte diskussionen ud fra det første eller det andet link - og du vælger det link, der kan gøre det hele til en meta-diskussion om hvem, der sagde hvad om hvem istedet for det første, som kan bruges til at vurdere om Moncton har ret i noget som helst af det han siger. - interessant.
Monckton er nok indbegrebet af en religiøs klimaklovn.
I grunden er din påstand blot at tilslutte dig den facistiske udlægning af klimahistorien? Klimabenægtere i lange baner.
Men hvorledes frembringer du bevis for at at Monckton er en klimaklovn? - lad mig tilføje i modsætning til fx. AG? Denne sidstnævnte er da om nogen en hykler i lighed med brillemanden Bono fra U2.
Nu da du har den flabede uforskammethed at bruge ordet religiøs i dine perfide argumenter. Så er det at, jeg igen vil henlede dig på nøjere at glo på din TRO - hvilket M. gentagende gange opfordrer folk til - istedet lader du blot troen råde og fremfører totalt narrøvsagtige links med sinkers meninger. Der er ikke skyggen af videnskab over det!
Nu du har valgt så ihærdigt at forholde dig til de 3 links Baphemetis postede og slået på at der "ikke er skyggen af videnskab over det"...
... kunne du så tænke dig at forholde dig til Peter Hadfields argumenter?
PS: Og jeg går ud fra at vi er blevet enige om at Al Gore er sagen uvedkommende.
Hvorfor skulle jeg forholde mig en pind til Peter H.? Alle disse ting rager mig grundlæggende en papand. Det afgørende er hvad man bruger krudtet på. Tilfældet er at politikere over hele kloden foregøgler befolkningen en hel masse ævl for at få dem lokket på en limpind om gladeligt at betale flere skatter til en omgang nonsens. Sunde mekanismer bliver ødelagt af denne tosseanstalt.
Hvorfor skulle jeg forholde mig en pind til Peter H.?
Fordi han forklarer den videnskab man skal forstå for at kunne udtale sig om hvad der er ævl og hvad der ikke er. - Som du jo gør.
Sådan noget ævl at lukke ud. En nar til en journalist skal ikke belære mig en skid om videnskab. Slet ikke når den er fuld af løgn.
Nå da da ... sikke sur du kan blive.
Nu kunne man jo fristes til at spørge om du var sikker på at du havde belæg for den skråsikkerhed, men eftersom du ikke vil forholde dig til hvad han siger, så er det jo ikke noget du principielt selv kan svare på.
Monckton har aldrig kaldt nogen for nazister, vel?
Ændrer en række-tunge-konkurrence noget på hvad der er korrekt sådan rent videnskabeligt?
ok... jeg giver op. Du er bedst til at række tunge.
Har du så noget at sige om Moncktons påstande og argumenterne for hvorfor de er forkerte.
Nej - jeg må indrømme at jeg kan ikke gøre det bedre end Peter Hadfield.
Du kalder det propaganda. Jeg kalder det omhyggelig tilbagevisning af Monckton - men du har jo så heller ikke set videoerne.
PS: Al Gore rager mig stadig en høstblomst.
Alle Alarmister fraskriver sig nu pludselig accept af - Nobelpristager - Al Gore, - trods det at det var ham der skaffede alle de nyuddannede biologer og forskere fede jobs i næsten alle engelsktalende lande i en lang årrække.
Typisk for den type mennesker. De er lyale nøjagtig sålænge det gavner dem selv økonomisk !
Det var da en spændende konspirationsteori. Men for det første har jeg aldrig set Al Gores foredrag eller film, for det andet, så kan jeg ikke se hvad Al Gore har af indflydelse på hvad er står i den videnskabelige literatur ang. klimaforskning (som i øvrigt for det meste ikke er skrevet af biologer).
Sandheden er' at Monckton - via sin St. Poul optræden, kort før Cop 15 (blev set af millioner på internettet), sammen med the Climategate Wistleblower - reddede verden - på det tidspunkt.
Han piller i løbet af en time i St. Paul, som speaker (foredragsholder) - den nyreligiøse Grønne Bevægelse fuldstændig videnskabeligt fra hinanden.
Co2 og global opvarmning har intet med videnskab at gøre, det handler om fede jobs og skatter- og bevillinger til at betale for de fede jobs - og intet andet.
Så igen' - . I modsætning til hvad f.eks en Peter Mogensen (benytter enhver lejlighed til at nedgøre Lars Løkke) - og andre røde lejesvende fortæller, så vil historien hædre Lars Løkke Rasmussen for at være en del af det team af mennesker, som i København under Cop 15 - fik stoppet vanviddet.
Husk på at Cop 15 var udset - (grundet danmarks grønne profil med vindmøller og alt det der) - som STEDET' - hvor at Grøn World Government endeligt' skulle indføres.
114 af verdens statsledere samlet på et sted, det støtste antal nogensinde. EU præsidenten var/er en af frontløberne i det planlagte komplot, hvilket fremgår af video herunder:
Klimaet har (med de kolde vintre- tilfældigt- midlertidigt ) reddet os fra en samling af kyniske charletaner - med Al Gore som forbillede. Mennesker der kun bekymrer sig om fede jobs og penge.
Uden en Monckton, og en Delingpole, og en træt Lars Løkke, som tydeligvis ikke var en del af komplottet, så kunne det være gået anderledes.
"I modsætning til hvad f.eks en Peter Mogensen (benytter enhver lejlighed til at nedgøre Lars Løkke) - og andre røde lejesvende fortæller,"
Er det noget du har tænkt dig at dokumentere, eller skal vi betragte det som (jeg tror den tekniske term er) bagvaskelse?
Folk bør se den video-serie jeg linkede til.
Google "Lord Monckton Bunkum"
Muligvis - men betyder den konklussion så at vi fuldstændig kan ignorere hvad videnskaben fortæller os?
Sagt på en anden måde:
Hvis du nu fik en hemmelig bånd-optagelse af Dan Jørgensen, der afslørede at han var en del af et socialistisk komplot, der forsøgte at presse klimaskatter ud af folk - præcis hvad ville det så ændre i den videnskabelige literatur og ville det betyde at vi trygt kunne se bort fra alt klimaforskning, fordi det umuligt kunne vise noget bekymrende?
Ahh...
Så hver gang en socialist udtaler sig om noget på baggrund af videnskabelige resultater, så ved vi med det samme at hele den videnskabelige process på området er et stort komplot. ???
Så når vi læser dette af Albert Einstein - så ved vi med det samme at relativitetsteorien er et komplot ?
Albert havde vist ikke lige nogen som helst ide om økonomi, politik eller den slags. Men det gør menigmand nu om dage, de ved at socialisme er noget crap.
Unægtelig... men når nu der er forskel på ekspertiser, hvorfor skal klimaforskerne så skydes i skoene at deres forskning er et komplot, blot fordi Dan Jørgensen bruger deres resultater politisk?
Nogle klimaforskere om man må be' - andre mener noget ganske andet, men bliver holdt uden for det "gode" (selvfede) selvskab - og her er det så at videnskaben begynder at fordampe. Imens overtager endnu mere selvfede politikere rollen som de helt store kloge-Åger... og kaster sig ud i fri stagedive i en tosseanstalt. Glem alt om hvad der med rimelighed er smartest osv. - Nej nej nu er det hele forkvaklet til tro og hokus pokus.
Senest med så tåbelige tiltag som at taxier i Oslo (af DR's medarbejder udtalt: Åzlå) nu partout skal køre i elbiler. Jamen guuuut luck funkyboys. Det bliver en kort arbejdsdag for en Åzlåsk taximand. Imens kan man med lethed spotte massevis af vindmøller i det danske landskab der gang på gang lider af en Skoda sygdom... at der ofte står Vestas på fugl phønix dyret er endnu en ubekvem sandhed.
"Nogle klimaforskere" ???
Så du mener altså, at hvorvidt klimaforskerne skal have skudt i skoene at være med i et socialistisk komplot afhænger af hvad de mener og ikke hvad deres argumenter er?
Overhovedet ikke. Du skrev at det "drejer sig grundlæggende om at stikke en CO2 stikpille skråt op i skatteborgernes røv" og nogle klimaforskere var en del af et komplot.
Så vidt jeg kan se, så er dit kriterie hvad de mener og ikke argumenterne. Så det er vel rimeligt at spørge ind til det. ... og når dit svar kun er arrige fornærmelser, så må det være ramme et ømt punkt.
Ømt punkt? tja - fornemmelsen af at mine penge bliver misbrugt på en masse sludder.
Jeg vil sådan set meget gerne spare penge ved at spare på energi. Det gør jeg bedst ved at forvalte mine penge til noget der giver mening - check up på energi status af fx. bil, hus o.lign. Det kan jeg ganske snildt overskue - jeg er faktisk uddannet til det! Istedet stjæler socialisterne mine rådemidler og klatter dem væk på ueffektiv nonsense. Som fx. stillestående vindmøller. Jeg vil hellere købe Akraft strøm for crist sake!
Ligeledes er jeg punkt 1) rygende uenig i det ævl om at klimeændringer nu med eet primært skulle være styret af mennesket. NONSENS! punkt 2) So what om klimaet ændrer sig! - Det vil det anyway jvf. punkt 1) - punkt 3) Jamen sæt og hvis og hvis osv. hvem siger at lige netop klimaet af største interesse? Hvad med fødevarer, ferskvand, nedbrydningen af regnskoven? Punkt 4) Det ender alligevel med at politikerne bruger energiskatter på alt muligt andet vås - og jeg kunne fortsætte i timevis med punkter imod alt det socialistiske ævl.
... uden tvivl. Det bliver din påstand om "NONSENS" imidlertid ikke rigtigere af.
At du er rygende uenig i videnskabelige resultater og mener det er socialistisk, hvis klimaforskerne ikke giver dig ret er - tjae.... - endnu et eksempel på en, der tror man kan beslutte sig politisk til alternative videnskabelige virkeligheder.
Hvad er det for en videnskab? - Den er under ingen omstændigheder økonomisk eller teknisk begrundet.
Ændrede klimaet sig før i tiden? Altså før kul og olie forbrug? ja eller nej?
Videnskab er ikke "økonomisk begrundet". Videnskab er videnskabeligt begrundet. Og beskrivelsen af hvad den siger er frit tilgængelig med referencer til de faktiske videnskabelige artikler talrige steder.
Hvis du ikke gider læse tekst, men er YouTube-typen, så kan jeg anbefale dig at starte her.
... men noget siger mig at du godt vidste hvilken videnskab jeg snakkede om - du benægter det bare.
Ja - klimaet har ændret sig hele vejen gennem geologisk tid. Hvorfor tror du det er et argument imod hvad videnskaben siger? Vil du gerne tilbage til - f.eks. - Kridt-tiden?
Hold nu kæft med dit bavl - jeg er forbandet meget videnskabeligt begrundet og fordømt med en 150+ IQ. så luk røven! Nåe nej jeg gider bare ikke høre mere om latterlige beslutninger! Basta!
Det er selvfølgelig Politikens Peter Mogensen jeg taler om - manden som før valget svinede Lars Løkke til, hver gang han åbnede munden, samtidigt med at han kan bruge timer på at forsvare Helle Thorning uanset hvor mange løfter hun er løbet fra.
Og vil tilføje, at du behøver ikke 'føle dig kaldet' til at kommentere denne tråd. Din endeløse ihærdige søgen efter negative crap links er der ingen der kan bruge til noget. Du bekræfter jo bare endnu engang, at Alarmister bruger hvad som helst af beskidte metoder, for at bevare deres fede jobs og bevillinger.
Har du overvejet at du måske heller ikke behøver føle dig kaldet til at poste den ene artikel efter den anden, der - om den så handler om X-factor - starter med at erklære at det er en selvfølgelighed at klimaforskningens resultater ang. CO2 er et stort svindelnummer?
Jeg mener ... Cato var dog så objektiv ang. sin kæphest, at han udtrykkelig sagde, at der var tale om en holdning han havde.
Det virker lidt mere manisk, når man blot postulerer.
Er godt klar over at - du ikke bekymrer dig specielt om sandheden. Men hvad er det lige som DR bruger meget krudt på for tiden ?
DR har siden nytår genudsendt alle Alarmist propaganda programmerne fra 2008 (dem som var oplægget til Cop 15 - der var tænkt som det ultimative gennembrud for den Grønne Religion).
Alle ved idag at Co2 og global opvarmning er baseret på regulær svindel og manipulation, men alligevel vælger DR - at genudsende disse ærkerøde - dybt politiserende programmer, som for de flestes vedkommende ligger tæt op af AL Gores undergangsfilm.
Man behøver jo ikke at hedde Einstein for at regne ud at det handler om de igangværende forhandlinger om en ny Klimaplan. Så igen - igen - igen - er vores "neutrale" statsfinancerede Public Service kanal, ude at propagandere for de røde.
Xfactor - en anden boldgade - og så alligevel (sig mig tilbringer du hele døgnet her på siden)
Alle ved idag at Co2 og global opvarmning er baseret på regulær svindel og manipulation
Prøv igen... jeg tror kun du mangle at gentage det nogle få gange før det på magisk vis bliver sandt.
Flere artikler fra Video
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists
Udgivet for 10 timer og 51 minutter siden i Video
Tilføjet 25/05 23:26 til Boblere af NickRohde
Kilde: youtube.com
Vi må ikke begå den fejl, blot at flytte Danskernes penge, fra deres ene lomme til den anden, det er for uambitiøs
Udgivet for 1 dag, 1 time og 36 minutter siden i Video
Tilføjet 25/05 15:21 til Boblere af NickRohde
Kilde: youtube.com
Maple Spring: 'Canada vs totalitarian govt crackdown'
Udgivet for 11 timer og 33 minutter siden i Video
Tilføjet 25/05 15:55 til Boblere af NickRohde
Kilde: youtube.com
Merkel moves Berlin to Russia
Udgivet for 1 dag, 1 time og 36 minutter siden i Video
Tilføjet 25/05 14:47 til Boblere af NickRohde
Kilde: youtube.com
Government Explained
Udgivet for 1 dag, 21 timer og 4 minutter siden i Video
Tilføjet 24/05 18:02 til Boblere af NickRohde
Kilde: youtube.com
***EU Demands ID Chip for all European Citizens***
Udgivet for 2 dage siden i Video
Tilføjet 24/05 14:56 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: youtube.com
John Stossel interviewet til Uncommon Knowledge
Udgivet for 2 dage siden i Video
Tilføjet 23/05 21:46 til Boblere af Capitalist
Kilde: youtube.com
LA-beslutningsforslag: Afskaf registreringsafgiften på biler
Udgivet for 3 dage siden i Video
Tilføjet 22/05 21:43 til Boblere af Ole Birk Olesen
Kilde: youtube.com
Simon Emil vs. Özlem Cekic- Ligestilling for mænd
Udgivet for 3 dage siden i Video
Tilføjet 23/05 00:51 til Boblere af NickRohde
Kilde: youtube.com
Reality Check 10 More Years and 100 Billion Dollars An "End" To Afghanistan War - YouTube
Udgivet for 3 dage siden i Video
Tilføjet 23/05 07:14 til Boblere af Hans Vestergaard
Kilde: youtube.com
A Victory for Ron Paul in Minnesota! - RT News
Udgivet for 3 dage siden i Video
Tilføjet 23/05 00:22 til Boblere af NickRohde
Kilde: youtube.com
EU Diktaturet i højeste gear med Hermann Van Rompuy som EUs præsident - YouTube
Udgivet for 5 dage siden i Video
Tilføjet 20/05 19:18 til Boblere af NickRohde
Kilde: youtube.com
Tyranni eller Frihed - Vi står over for de samme valg som i 1775 - YouTube
Udgivet for 5 dage siden i Video
Tilføjet 20/05 19:16 til Boblere af NickRohde
Kilde: youtube.com
Rush Limbaugh citerer Alan Dershowitz om Zimmerman retssagen: Drop anklagerne
Udgivet for 7 dage siden i Video
Tilføjet 19/05 01:17 til Boblere af Capitalist
Kilde: youtube.com
Obama Said He Was Born in Kenya Up Until 2007!
Udgivet for 8 dage siden i Video
Tilføjet 18/05 02:42 til Boblere af NickRohde
Kilde: youtube.com
Joachim B. Olsen- Staten skal ikke bestemme over mine børn!
Udgivet for 9 dage siden i Video
Tilføjet 17/05 17:40 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: youtube.com
Rush Limbaugh om Zimmerman retssagen: Duke lacrosse sagen om igen
Udgivet for 9 dage siden i Video
Tilføjet 17/05 16:37 til Boblere af Capitalist
Kilde: youtube.com
Thatcher's last stand against socialism
Udgivet for 9 dage siden i Video
Tilføjet 17/05 06:17 til Boblere af jacobfiil
Kilde: youtube.com
Medical Marijuana: Obama Vs 74% Of Americans
Udgivet for 9 dage siden i Video
Tilføjet 17/05 01:50 til Boblere af Nick H. Rohde
Kilde: youtube.com
UKIP leader Nigel Farage - EU Titanic has hit the iceberg
Udgivet for 10 dage siden i Video
Tilføjet 15/05 17:34 til Boblere af jacobfiil
Kilde: youtube.com
|
|
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists Tilføjet 25/05 23:26 af NickRohde |
| Flere videoer | |
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 110 klik
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 84 klik
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 78 klik
Lagarde provokerer: Mere sympati for Afrika end for grækerne 26/05 12:17 - 78 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 778 klik
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 510 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 505 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 485 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists Tilføjet 25/05 23:26 af NickRohde |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

