Kontakt 180Grader.dk
75

Skrevet af Paedagogen 647 dage siden - Direkte link
Udover at hun jo ligesom alle andre mennesker på kontanthjælp skal deltage i aktivering, som kan være fuldtidsbeskæftigelse, er jeg enig med lederskribenten:

Hun er ikke fattig, men anvender sine penge forkert.

Skrevet af andershede 647 dage siden - Direkte link
Det er dybt godnat at man kan få så mange penge uden at lave en kæft.

Få nu indført tvungen aktivering til alle der modtager varige ydelser. Så må hun feje veje, fjerne ukrudt. være besøgsven etc i et antal timer der modsvarer de penge hun får af staten.



Skrevet af Henrik Johansen 647 dage siden - Direkte link
Bettina Larsen = professionel platugle og nasserøv, i guder - jeg går snart amok!!!!

Skrevet af HansGruber 647 dage siden - Direkte link
Du glemte at hun også er en dårlig mor der både hænger sin egen datter ud som ynkværdigt offer og som åbenlyst sætter sin egen afhængighed til cigaretter og dovenskab højere end sin families velfærd.

Skrevet af Kasper Kyndsberg 647 dage siden - Direkte link
Jeg har altid været imod den der med "Gør din pligt, kræv din ret" fordi jeg hverken synes vi skal have pligter eller rettigheder i forhold til statens pengekasse.

Men hvis Bettina - der selv har stillet op til interview - virkelig synes hun skal kræve sin ret, kunne hun da i det mindste forklare hvordan hun har gjort sin pligt. Ligesom i en lønforhandling. Jeg har gjort det og det for firmaet og fået de og de kvalifikationer, så derfor vil jeg have mere i løn.

Min chef er i hvert fald ikke overbevist om at jeg skal have mere i løn alene fordi jeg selvvalgt har påtaget mig et større økonomisk ansvar i privatlivet (i mit tilfælde en dyr luksusbil, men princippet om at få 2 børn oefter man fik et barn der var så autistisk man ikke kan arbejde er jo også en luksus - så ja, man kan godt sammenligne de to).

Skrevet af Rikke Jakobsen 647 dage siden - Direkte link
På en eller anden måde orker jeg ikke denne diskussion igen, men jeg glæder mig da til at møde nogle vælgere som Bettina i en valgkamp, så jeg for åbent tæppe kan agerer vejleder - og det skal da være en stor glæde, at kunne gøre det i Kalundborg.

Skrevet af Kasper Kyndsberg 647 dage siden - Direkte link
Der mener jeg til gengæld det er en misforståelse jeg også så flere steder i den oprindelige tråd. Hvorfor mener man at skulle vejlede disse (eller hvem som helst andre) mennesker?

Foruden det er formynderisk at fortælle andre mennesker om, hvordan de skal leve deres liv (særligt som politiker), har det ingen effekt.

Det er som at fortælle en alkoholiker at han skal holde op med at drikke, en narkoman han skal holde op med at tage narko eller en person der er udsat for hustruvold m/k at vedkommende skal komme ud af forholdet. Vedkommende ved godt der er noget galt. Men i stedet for at gøre noget ved det, vil de jo altid hellere blive i situationen i en utopisk tro om at tingene af sig selv ændre sig.

Frankensteins monster er Frankensteins skabning. Hvis man skal have dem til at holde op med at klynke handler det blot om at ændre deres økonomiske forudsætninger - såsom at fjerne muligheden for at de kan leve på overførselsindkomst.

Skrevet af Rikke Jakobsen 647 dage siden - Direkte link
'Hvis man skal have dem til at holde op med at klynke handler det blot om at ændre deres økonomiske forudsætninger - såsom at fjerne muligheden for at de kan leve på overførselsindkomst.'
Ja, men sådan er virkeligheden jo ikke.
Vejledning er ikke formynderisk, man kan lade være med at tage imod vejledningen.   

Skrevet af Kasper Kyndsberg 647 dage siden - Direkte link
Vejledning er ikke formynderisk, man kan lade være med at tage imod vejledningen.
Men hvorfor så overhovedet lave vejledning? Det koster jo tid og ressourcer. Og hvad hvis vejledningen er forkert? Den vejledning du snakker om er jo egentlig rådgivning - kan den vejledning så være ansvarspådragende for staten?

Skrevet af MichaelH 647 dage siden - Direkte link
Vejlederen behøver jo ikke være statsansat

...rettelse.... vejlederen BØR ikke være statsansat

Skrevet af hmadsen 647 dage siden - Direkte link
Det siges at der findes 1000vis af fattige i Danmark. Hvis det passer burde det være rimeligt nemt for EB at vælge og vrage i de sager de fremstiller så de får dem som virkeligt er fattige frem, det er jo ligesom det artikelserien handler om.

Derfor kan det undre at man hos EB, gang på gang vælger at tage eksempler som efter ganske lidt granskning viser sig ikke holder stik og folks fattigdom tydeligvis ikke er fordi de får for få penge men fordi de bruger pengene skrupforkert.

Derfor må det reelle spørgsmål efter EB og andre medier's kampagner være.....

Findes der reelt nogen i Danmark som ER fattige. ?

Ja, der findes givetvis folk som har mindre til rådighed end andre men spørgsmålet er om man er fattig hvis man har råd til at ryge...

Hvis man på den ene side ryger og på den anden side stiller sig op og erklærer at man er for fattig til at få det til at køre rundt.....Er man så fattig, eller er man bare røv-dårlig til at prioritere ?

Jeg finder disse artikler LANGT under lavmålet for journalistik...Specielt fordi det er så tydeligt at man ikke ønsker den fulde sandhed frem for så havde man jo lavet et komplet budget som var lagt frem, men det gør man jo med vilje ikke..

Henrik Madsen

Skrevet af Hank Rearden 647 dage siden - Direkte link
Jeg føler mig til grin!
Jeg arbejder som civilingeniør 45 timer om ugen, og for udbetalt nogenlunde det samme som hende.

Skrevet af Skovgaard 647 dage siden - Direkte link
Ok, så tager din chef røven på dig.

Skrevet af Hank Rearden 642 dage siden - Direkte link
Nej, han tager ikke røven på mig! Jeg sagde jo også kun næsten.

Skrevet af Niklas Nikolajsen 647 dage siden - Direkte link
~18.000 udberalt er da en meget almindelig funktionærløn for fx. en Civil-Ingenør?

Skrevet af Larebil 647 dage siden - Direkte link
Kun hvis du lige er kommet ud af uni. En civil ing med 10-15 års erfaring bør ligge på 45-50k, og det burde give lidt mere end 18 udbetalt.


Skrevet af Pedersen 647 dage siden - Direkte link
Men også kun "lidt mere" :-)

Med 50 brutto burde man vel ligge på omkring 22 udbetalte, ikke?

Skrevet af Gekko 647 dage siden - Direkte link
Afhængig af fradrag ligger normen på 27-32t netto..

Skrevet af michael 647 dage siden - Direkte link
Ja, Bettina er selvforskyldt for sin "situation" (som pt. er milevidt bedre end min egen økonomisk set.)

Og ja, hun burde nok tage sig sammen, komme ud af offer-rollen og tage sig ordentligt af sine børn, hvis ikke sig selv.

Men, come on ... hvad værdi skaber det, at begynde at foragte andre mennesker? Selvom hun er selvforskyldt for hvor hun er, selvom hun nasser og selvom hun er komplet utaknemmelig overfor den hånd, der fodrer hende, så gør det bare ikke noget godt

Uanset hvem eller hvad modparten er, så skader man kun sin egen sag - både udadtil i form af indtryk og indadtil i form af tænkeevne - hvis man begynder at se rødt. Jeg er sgu heller ikke altid for god til det, men det betyder ikke, at man ikke kan tilstræbe et andet ideal.

Skrevet af Rikke Jakobsen 647 dage siden - Direkte link
+ 1.
Men nu er jeg jo også forkynder og her nytter det ikke, at tale ned til vælgerne, men motivere positivt. Det kan være hun kun har været omgivet af med-ynk-personer og derfor er blevet en ynk-person selv. Hun skal have lidt positivt spirit og selvtillid, så kan selv de mest håbløse situationer overkommes.

Skrevet af Asger Jon 647 dage siden - Direkte link
Her er igen noget, hvor jeg ærligt talt har vanskeligt ved at forstå venstrefløjen. Jeg forstår godt, at de går ind for tvungen lighed, og at det er synd for de fattige, og den holdning deler jeg ikke, men når nu venstrefløjen vil have cigaretpriserne højere op, så må de da kunne indse, at det skader de svage endnu mere end de rige, og da det er svage de vil hjælpe, ja så fatter jeg det ikke.

Skrevet af ckh 647 dage siden - Direkte link
Vi skal ikke blande os i hvordan Bettina bruger sine penge. Hvis hun får 19.000.- månedlig skal vi blot konstatere, at hun får rigeligt og under ingen omstændigheder kan erklæres for fattig.

Skrevet af Snor 647 dage siden - Direkte link
Bettina udnytter systemet og kræver "sin ret" - det kan man nærmest ikke klandre hende for, selvom de fleste i dette forum aktivt ville ændre deres livssituation til det bedre. Det er systemet det er galt med og så den misforståede opfattelse af at alle skal have lige meget og købe lige mange Playstation til deres børn. Desværre er offermentalitet blevet fremherskende herhjemme og stolthed over at klare sig selv er en by i USA - denne udvikling er relativ ny og skyldes barnepigesamfundet.

Skrevet af Kim Freyberg 646 dage siden - Direkte link
Jeg er absolut ikke enig i al den snak om, at det er systemet det er galt med, når det drejer sig om debatten om, hvem der kan suge mest ud af "systemet".

Det er moralen det er galt med.

Skrevet af Find Holger 646 dage siden - Direkte link
Hvad er forskellen? Dårlig moral og samfundsnasseriet pga af manglende samfundsfølelse.Hvis alle danskere-alle -tænkte over hvor meget de har fået i deres opvækst fødselshjælp,vaccinationer,dåb,skolegang osv osv ville det være naturligt for ...dem der er opdraget og i særdeles for dem der er opdraget ordentlig at man ville yde og give tilbage.Egoismen i rettighedskulturen har rødder i det politiske skisma at dem der har hjertet på rette plads har samtidigt meget sjældent økonomisk snilde. (Prof Kleins undersøgelse)I øvrigt hvis de havde den,stod de vel ikke på socialkontoret med 2 lapper fremme og grådigheden på stilke mes de elaborerer på forbrugsmuligheder inden for en kms omkreds eller hvad taxaen nu bringer dem hen.Nu hvor vi ikke har råd til det længere bliver køen ved håndvasken lang.Vi kan løse det men ikke via 12 min. ekstra.Alle der modtgaer og ikke yder skal til at yde en samfundsopgave.Der er masser af muligheder, så se at komme i gang og få ændret samfundssindet.Bliv samfundsven og det kan kun gå for langsomt.  At yde er at nyde idet taknemmeligheden er stor.Spørg blot en hvilken som helst læge.

Skrevet af Peter B. Perlsø 646 dage siden - Direkte link
Moralen påvirker systemet og systemet giver incitamenter til skred i moralen. De to ting kan ikke isoleres.

Skrevet af Find Holger 646 dage siden - Direkte link
Dette er et relativiteteksempel...fattigdomsgrænsen. I Uganda og store dele af verdenen inkl.Europa vil hun både være rig og velstillet.For et samfund som det danske der giver i hoved og hale uden krav fremmer man rettighedsgenet "jeg kræver genet " fremfor selvstændighedsgenet hvor tæring efter næring hersker.Hun er ikke overbegavet ved blot at træde frem og EB ej i denne sag heller.At bringe denne tynde historie er selvskreven til relevant kritik.Man aner at den før så bidske pressevagthund er slået ind på Thøgers lad mig komme til fadet Seidenfadens linje og blevet en tam due.At forsvare de virkelige fattige er en flot opgave.At fordreje denne historie til læsestof virker dybt bekymrende.Godt nok er der røde ...tal på bundlinjen men at sætte sit brand og ry overstyr for nogle få ekstra tusinde læsere er som tidligere beskrevet ikke overbegavet men desperat.Hun burde veritabelt set skamme sig helt ned til socialkontoret,hvor de så passende kunne skamme sig næste gang de demonstrerer helt ind til Christiansborg hvor politikerne så passende kunne skamme sig i flok.Knap så overbevisende al den stund at de sjældent er tilstede -alså lige med undtagelse af når de hæver deres i kaffesved surt indtjente kroner.Samme mentalitet i det private erhverv var ophørt brat efter 1. momsindbetaling.Albert Einstein sagde også kloge ting om uendelighed---Universet og den menneskelige dumhed.Ved nærmere eftertanke fordybet i tankevirksomhed måtte han indrømme at det muligvis kun gjaldt for en af før nævnte -nemlig universet.

Skrevet af CasperJensen 646 dage siden - Direkte link
Her er det endegyldige bevis på at flere penge ikke hjælper mod at man havner i "rendestenen": http://ekstrabladet.dk/flash/udlandkendte/article1391596.ece


Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Leder

89
97
72
93
58
71
128
69
44
84
81
33
81
81
90
175
59
58
67
87